מדריך ההסמכות הגדול – MCITP – מבוא

הסמכות מיקרוסופט תמיד תפסו חלק מרכזי בעולם ה-IT. לפני כשנתיים עדכנה מיקרוסופט את כלל מסלולי ההסמכות שלה ואנחנו ניסינו לעשות קצת סדר בבאלגן. MCSE הפך ל-MCITP וכך גם MCSA, MCDBA ו-MCDST. מה זה אומר ואיזה הסמכה אנחנו צריכים לרכוש עכשיו?

ההסמכות הנפוצות ביותר בעולם ה-IT היום הן הסמכת ה-Microsoft Certified Systems Engineer (או MCSE) והסמכת ה-Microsoft Certified Server Administrator  (או MCSA) של מיקרוסופט. הסמכת ה-MCSE קיימת קרוב ל-15 שנה, מאז הימים הראשונים של Windows NT ועוסקת בצדדים השונים של ניהול רשתות המבוססות על טכנולוגיות מיקרוסופט. כל מסלול הסמכה מורכב מ-3-7 בחינות שונות, הנקראות בחינות Microsoft Certified Proffesional (או MCP), כאשר כל אחת מהן התמקדה בתחום ספציפי.

במשך השנים, הסמכות ה-MCSE הפכו לסוג של תנאי מקדים לקבלה לעבודה עבור כל איש סיסטם. בשנים האחרונות, ההסמכה הפכה לנפוצה כל-כך שאפילו טכנאי PC רגילים נדרשו לעבור אותה כתנאי מקדים לקבלתם לעבודה, אף על פי שחלק גדול מהתכנים הנדרשים לצורך ההסמכה אינם רלוונטים לעבודה השוטפת שלהם.

כתוצאה מכמות המוסמכים שהלכה וגדלה (ישנם, נכון לחודש מרץ 2010, מעל ל-360,000 מוסמכי MCSA 2003 ומעל ל-190,000 מוסמכים MCSE 2003 ברחבי העולם) והקלות שבה ניתן היה לעבור את הבחינות בלי באמת ללמוד ולהכיר את החומר (תוך שימוש ב-Braindumps – שאלות דוגמה ממאגר השאלות של מיקרוסופט), הערך של הסמכת ה-MCSE בקרב אנשי התעשייה ירד משמעותית ולפיכך יצאה מיקרוסופט בתהליך מיתוג מחדש ובניית מסלול הסמכה עדכני, מורכב ומקיף יותר עבור הגרסאות החדשות של מוצריה.

בשביל מה אני צריך MCITP?

הסמכת ה-Microsoft Certified Information Technology Professional (או MCITP) היא הדור החדש של הסמכות ה-IT של מיקרוסופט אשר הוכרזה לפני כשנתיים כחלק מהמעבר לשימוש בטכנולוגיות המבוססות על Windows Server 2008 ו-Windows Vista. על-ידי ביצוע תהליך ההסמכה של MCITP, מומחה ה-IT יכול לגבות את הידע והניסיון שלו בתשתיות IT, כולל תכנון, פריסה, תחזוקה ואופטימיזציה באמצעות הסמכה המוכרת ומזוהה על-ידי התעשיה בכל העולם.

כחלק מהשינוי, בוצע גם מיתוג מחדש לבחינות ה-MCP וכעת הן נקראות בחינות Microsoft Certified Technology Specialist (או MCTS).

בסופו של דבר, הסמכות מיקרוסופט היו מאז ומעולם אחד מאבני הבניין של אנשי התשתיות בתעשיית ה-IT ולפיכך כל הסמכה של מיקרוסופט שתבחר לעשות תוכל רק להועיל. הסמכת MCITP באופן ספציפי מדגימה את היכולות והקישורים שלכם בכל הנוגע לניהול סביבת המוצרים המעודכנת של מיקרוסופט ומוכיחה שיש לכם יותר מאשר רק ידע וניסיון כללי, אלא הכרות ספציפית עם הטכנולוגיות החדשניות, דבר שיכול מאוד להועיל לכל קורות חיים.


נותני חסות למדריך ההסמכות הגדול

.
.
..


.
.
.


מסלולי ההסמכה השונים של MCITP

רוב אנשי ה-IT מכירים את הסמכת ה-MCITP בעיקר בהקשר למסלולי ההסמכה הקשורים לניהול הרשת הארגונית, אך MCITP מורכב מ-12 מסלולי הסמכה שונים המקיפים מגוון של מוצרי תשתיות מיקרוסופט. להלן סוגי ההסמכות השונות ופירוט קצר על המסלולים השונים:

MCITP: Windows Client

הסמכות ה-MCITP לצד ה-Client מתמקדות בהתקנה, תפעול ותחזוקה מערכת ההפעלה החדשות של מיקרוסופט לתחנות קצה.

 1. MCITP: Enterprise Desktop Support Technician 7
 2. MCITP: Enterprise Desktop Administrator 7
 3. MCITP: Consumer Support Technician
 4. MCITP: Enterprise Support Technician

MCITP: Windows Server

 1. MCITP: Enterprise Administrator – מסלול הסמכה למנהלי תשתיות בסביבה הארגונית. המסלול מתמקד בתכנון, פריסה, ניהול ותחזוקה של כלל מוצרי התשתית של מיקרוסופט ברשת הארגונית.
 2. MCITP: Server Administrator – מסלול הסמכים למנהלי שרתים. המסלול מתמקד בהתקנה, ניהול ותחזוקה של שרתים המבוססים על Windows Server 2008 ותחנות קצה המבוססות על חלונות 7.

MCITP: Microsoft SQL Server

הסמכות ה-MCITP עבור Microsoft SQL Server נועדו להכשיר את מנהלי מסדי הנתונים (DBA) בארגון על תשתיות מסדי הנתונים של מיקרוסופט בפן התשתיתי ובפן האפליקטיבי. למע ה-Client מתמקדות בהתקנה, תפעול ותחזוקה מערכת ההפעלה החדשות של מיקרוסופט לתחנות קצה.

מסלול הסמכה השונים ל-SQL Server מחולקים ל-2 קבוצות של 3 בחינות המיועדות, כל אחת, עבור גרסא אחרת של SQL Server. שלושת הבחינות הראשונות מיועדות להסמכה עבור SQL Server 2005 (הבחינות יהיו זמינות עד סוף שנת 2010) ושלושת הבחינות האחרונות מיועדות להסמכה עבור SQL Server 2008.

 1. MCITP: Database Administrator
 2. MCITP: Database Developer
 3. MCITP: Business Intelligence Developer
 4. MCITP: Database Administrator 2008
 5. MCITP: Database Developer 2008
 6. MCITP: Business Intelligence Developer 2008

MCITP: Microsoft Office Project Server

הסמכת ה-MCITP עבור Project Server מיועדת למנהלי פרויקטים ומורכבת מ-3 בחינות הסמכה הבוחנות את הידע וההכרות עם כלי ניהול הפרויקטים של מיקרוסופט בתחנת הקצה (Microsoft Project) ובצד השרת (Microsoft Project Server) כולל ניהול פרויקטים וניהול תוכניות.

 1. MCITP: Enterprise Project Management with Microsoft Office Project Server 2007

MCITP: Microsoft Exchange Server

הסמכת ה-MCITP עבור Exchange Server מורכבת משני מסלולים המיועדים לגרסאות שונות של Exchange. ההסמכה הישנה יותר מיועדת להסמכהעל Exchange 2007 וכוללת 3 בחינות המקיפות את נושאי התכנון, הטמעה, תפעול ותחזוקה שוטפת של שרתי הדואר בארגון (ניתן לגשת לבחינות הסמכה לגרסת ה-2007 עד לסוף שנת 2010). ההסמכה החדשה יותר, כוללת 2 בחינות בלבד ומסמיכה את הנבחן בנושא תכנון, הטמעה, תפעול ותחזוקה של שרתי Exchange 2010.

 1. MCITP: Enterprise Messaging Administrator
 2. MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010

שדרוג הסמכות ישנות

עבור כל מסלולי ההסמכה החדשים של מיקרוסופט ישנם מסלולי שדרוג המיועדים לאפשר לבעלי הסמכות קיימות לקבל הסמכות מעודכנות ללא הצורך במעבר כל הבחינות של המסלולים החדשים. לרוב, מסלולי השדרוג מורכבים מבחינת אחת או שתיים אשר בוחנות בעיקר את הידע שלכם ביכולות ותכונות החדשות שנוספו בגרסאות החדשות של המוצר עליו אתם נבחנים.

כמה מוסמכים יש בעולם?

נכון למרץ 2010, ישנם מעל ל-55,000 מוסמכי MCITP שונים בכל העולם. מתוך 15 מסלולי ההסמכה השונים, הפופולארי ביותר ה-MCITP: Enterprise Administrator עם מעל ל-15,000 מוסמכים, אחריו ה-MCITP Enterprise Support Technician עם כ-10,000 מוסמכים ו-MCITP: Server Administrator עם קצת מעל ל-9,000 מוסמכים בכל העולם. ההסמכה הכי פחות פופולארית היא MCITP Business Intelligence Developer 2008 עם פחות מ-200 מוסמכים בכל העולם.

בהמשך…

בפוסטים הבאים בסדרה, נתמקד על כל אחד ממסלולי ההסמכה השונים של MCITP ונפרט באופן מקיף על התכנים הנדרשים בכל מסלול, על בחינות ההסמכה השונות, אפשרויות הלימוד וההכנה לבחינה ועוד.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

3 תגובות על "מדריך ההסמכות הגדול – MCITP – מבוא"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
trackback

[…] This post was mentioned on Twitter by Newsgeek Israel, Moran Bar and Yaniv Feldman, Bizgeek. Bizgeek said: פוסט חדש: מדריך ההסמכות הגדול – MCITP – מבוא http://bit.ly/a8Yr1u […]

trackback
[…] מאת יניב פלדמן, מאי 18, 2010. אין תגובות. שייך לקטגוריות מדריכים, מיני-פוסטים הסמכות מיקרוסופט תמיד תפסו חלק מרכזי בעולם ה-IT. לפני כשנתיים עדכנה מיקרוסופט את כלל מסלולי ההסמכות שלה ואנחנו ניסינו לעשות קצת סדר בבאלגן. MCSE הפך ל-MCITP וכך גם MCSA, MCDBA ו-MCDST. מה זה אומר ואיזה הסמכה אנחנו צריכים לרכוש עכשיו? לכתבה המלאה הקטנת טקסט הגדלת טקסט הסמכות מיקרוסופט תמיד תפסו חלק מרכזי בעולם ה-IT. לפני כשנתיים עדכנה מיקרוסופט את כלל מסלולי ההסמכות שלה ואנחנו ניסינו לעשות קצת סדר בבאלגן. MCSE הפך ל-MCITP וכך גם MCSA, MCDBA ו-MCDST. מה זה אומר ואיזה הסמכה אנחנו צריכים לרכוש עכשיו? לכתבה… Read more »
n_lee
Guest

דיי נחמד המבוא
חבל שלא הגיע המשך לכל זה
בהחלט יכול להיות מעניין ואפילו יעיל לאנשים שחושבים לעשות את ההסמכות. אם זה במכללות שעושות קורסים ואם זה לבד.
אף אחד לא ממש יודע איזה MCITP הוא הולך לעשות כשהוא נרשם לקורס
במיוחד מי שמגיע ללא רקע בתחום
והשמות של ההסמכות נשמעות לו כמו סינית
הרי זה לא העיקר שיהיה לך MCITP, אלא לקבל את ההשכלה הנכונה שרצית

wpDiscuz

תגיות לכתבה: