חברות הסלולר מקצצות, מהירות הגלישה תיפגע

מנכ׳׳ל פלאפון גיל שרון החליט לעצור הקמת אתרי סלולר חדשים על רקע הירידה ברווחי החברה. המתחרות צפויות להצטרף למגמה במטרה לחסוך הוצאה של עשרות מיליוני שקלים בשנה, על חשבון איכות הקליטה ומהירות הגלישה – שגם כך מפגרת אחרי המערב

shutterstock 4g

מאת אופיר דור, כלכליסט.

חברות הסלולר מתחילות לקצץ בהשקעות ברשת, לאחר שכבר קיצצו בכוח האדם. לפני חג הפסח הורה מנכ"ל פלאפון גיל שרון על עצירה כוללת ומיידית של הקמת אתרי סלולר חדשים על רקע הידרדרות התוצאות העסקיות של החברה. פלאפון רשמה ב־2014 רווח תפעולי לפני פחת והפחתות של 879 מיליון שקל, לעומת 1.06 מיליארד שקל ב־2013 ו־1.4 מיליארד שקל ב־2012. החברה ממשיכה בשלב הזה רק בשדרוג האתרים הקיימים לדור רביעי לפי המתוכנן, אך עוצרת את ההקמה של אתרי דור שלישי חדשים כמעט לחלוטין.

פלאפון מקימה כ-40-50 אתרים סלולריים מדור שלישי בשנה כדי להחליף אתרים אחרים שמפורקים או כדי לשפר את הקליטה במקומות בעייתיים. העלות של הקמת אתר סלולרי גדול היא כחצי מיליון שקל, ולכן למהלך יש פוטנציאל חיסכון של עשרות מיליוני שקלים עבורה. עלות האחזקה החודשית של אתר סלולרי (שכירות, חשמל והוצאות תחזוקה נוספת) היא כ־15 אלף דולר.

 

לפלאפון אין הסכם לשיתוף רשתות עם אחת המתחרות

פלאפון מצויה במצב ייחודי בשוק הסלולר, כיוון שהיא החברה היחידה שאינה חתומה על הסכם שיתוף רשתות, ואילו סלקום משתפת פעולה עם גולן טלקום ופרטנר עם HOT mobile. על כן פלאפון צריכה לממן לבדה את כל ההקמה והתפעול של רשת סלולרית וההקמה של אתרים חדשים. אמנם לפלאפון יש גב חזק בדמות החברה־האם בזק, עתירת המזומנים, אך באופן שוטף היא מתנהלת כחברה עצמאית לכל דבר.

ואולם, סביר שההוראה של שרון אינה מקרה יחיד. לפי הערכות בשוק, גם בסלקום נאלצים לצמצם השקעות ברשת כדי להתמודד עם השחיקה החדה ברווחיות לנוכח התחרות בענף. אמנם היא וגולן טלקום חתמו על הסכם שיתוף רשתות לפני כשנה, אבל משרד התקשורת עדיין לא אישר אותו ולכן סלקום מתפעלת את הרשת לבדה כרגע.

המצב של פרטנר שונה כיוון שהחברה על סף כניסה לשותפות עם HOT mobile, המיזם המשותף של שתיהן יצטרך בשלב הראשון דווקא לפרק אתרים מיותרים. נוסף על כך, פרטנר כבר ביצעה בשנים קודמות השקעות בהקמת רשת הדור הרביעי. עם זאת, לא מן הנמנע כי אם התחרות האגרסיבית בשוק תימשך, גם המיזם המשותף יצטרך לקצץ בהשקעות העתידיות.

infoZZ

אין סימנים להתמתנות 
של התחרות בשוק

ב־2014 רשמו שלוש חברות הסלולר הגדולות הכנסה מצרפית של 12.4 מיליארד שקל, לעומת 18.1 מיליארד שקל ב־2011, לפני כניסת המתחרות החדשות לענף – ירידה של 32%. בשנים הראשונות ניסו חברות הסלולר לפצות על אובדן ההכנסות המהיר באמצעות קיצוץ במצבת כוח האדם ופיטרו אלפי עובדים. אלא שכיום בשלוש החברות קיימים ועדי עובדים של ההסתדרות, שמגבילים את יכולתן של החברות לפטר עובדים, ולכן הן נדרשות לצעדי התייעלות אחרים.

שלוש החברות הקטינו השקעות ברשת, אך בצורה מינורית עד כה. ב־2014 היה היקף השקעות ההון של שלושתן 1.2 מיליארד שקל, ירידה של 16% לעומת ההשקעות ב־2011, שהסתכמו ב־1.5 מיליארד שקל. ואולם, נראה שמגמה זו הולכת ומחריפה ב־2015.

ההערכה בשוק בעבר היתה כי בשנת 2015 תירשם האטה מסוימת בתחרות, אלא שהשנה דווקא החלה בסערה בשל שני מבצעים שוברי שוק: 40 שקלים לשני קווים שהציעה HOT mobile וקו שני ב־2 שקלים שהציעה גולן טלקום. על רקע מבצעים אלה כבר ברור שהרבעון הראשון הולך לסמן שפל חסר תקדים בתוצאות של החברות, וקיים סיכוי שפרטנר או סלקום יסיימו אותו בהפסד בשורה התחתונה, דבר שלא קרה זה שנים.

בחברות הסלולר מבינים כי ל־HOT ולגולן עדיין יש לא מעט תחמושת במחסנית. ב־HOT זוכים להכנסה יציבה יחסית מתחומי הטלוויזיה, האינטרנט והטלפוניה הקווית ומוכנים לממן פעילות סלולר הפסדית כדי להגדיל את נתח השוק. גם לגולן יש כנראה כיסים עמוקים יותר ממה שחשבו בעבר.

כמו כן, החברה מצליחה לשמור על מבנה עלויות רזה, גם על חשבון הפרה לכאורה של נוהלי משרד התקשורת: גולן טלקום ממשיכה לפרק אתרים סלולריים, אף שהסכם שיתוף הרשתות שלה עם סלקום עדיין לא אושר. נכון לחודש מרץ היו לגולן 167 מתקני גישה (אתרים סלולריים קטנים) בלבד, לעומת יותר מ־600 אתרים בשיא הפריסה. במצב הזה לחברות הוותיקות אין ברירה אלא לקצץ גם בנכס העיקרי שלהן, הרשת.

מנהלי החברות לא ממהרים לעבור לדור הרביעי

השאלה המעניינת ביותר ברמה הצרכנית היא מה תהיה ההשפעה של תהליכי הקיצוץ על איכות הרשתות. רשתות הסלולר הישראליות נחשבו במשך שנים רבות לטובות והמתקדמות בעולם, בוודאי מבחינת הכיסוי שלהן. מהירות הגלישה הסלולרית בישראל נחשבה דווקא נמוכה יחסית למערב, בגלל ההשקה המאוחרת של הדור הרביעי.

גם כיום משרד התקשורת מציב רף גבוה מאוד לחברות ודורש מהן לעמוד בסטנדרטים נוקשים של קליטה בכל הארץ, כולל באזורי יישובים יהודיים ביהודה ושומרון. לכן אם הרשתות הישראליות בדרך למטה, הן נופלות מבסיס גבוה יחסית. פלאפון הפעילה 2,250 אתרי סלולר בסוף 2014, לכן בטווח הקצר להחלטה שלה להפסיק בניית אתרים תהיה השפעה זניחה על איכות הרשת שלה.

ואולם, בטווח הארוך עומדים לפני חברות הסלולר אתגרים משמעותיים מאוד בעקבות הזינוק החד הצפוי בשימוש באינטרנט הסלולרי עד סוף העשור. לפי דו"ח שפרסמה ענקית ציוד התקשורת סיסקו, נפח הנתונים שעובר דרך רשתות הסלולר בעולם בחודש גדל ב־69% רק במהלך 2014 וצפוי להמשיך לצמוח בכמעט פי עשרה עד 2019. הזינוק החריג הזה נובע מהשימוש המוגבר של צרכנים ברשת הניידת כדי לצפות בסרטונים, להוריד מוזיקה, להעביר תמונות ולהשתמש באפליקציות תוך כדי תנועה. סיסקו חוזה כי לקוח ממוצע בעל סמארטפון יצרוך 4 גיגה־בייט של נפח גלישה בחודש בשנת 2019, לעומת צריכה של 819 מגה־בייט בלבד (שהם 0.82 גיגה־בייט) ב־2014.

[interaction id="552e32567fdf079b4e3a6b92"]

במקביל, במסגרת מה שמכונה האינטרנט של הדברים (Internet of Things), מחוברים יותר ויותר מכשירים לרשת – ממכוניות ושעונים חכמים ועד מכשירים רפואיים ששולחים מידע בזמן אמת מרחוק. חלק גדול מהמכשירים האלה מתחבר לאינטרנט באמצעות רשתות סלולר, ומספר המכשירים המחוברים לרשתות הללו בעולם צפוי להגיע ל־50 מיליארד בשנת 2020, לעומת 5 מיליארד ב־2014. כדי לענות על הביקוש האדיר הזה יצטרכו חברות הסלולר להקים יותר אתרים ולשדרג את אלה הקיימים.

במשרד התקשורת לא מודאגים ומאמינים שהסכמי שיתוף הרשתות יניבו חיסכון עלויות מספק לחברות. אלא שאחרים בשוק נשמעים ספקנים יותר ומעריכים שבמבנה התחרותי הקיים לא ניתן יהיה לשמר כיסוי של 99.9% מהמדינה גם בעתיד ולענות על הביקוש המוגבר לקיבולת סלולרית. לטענתם, אם לא יהיה שינוי במבנה השוק, כמו מיזוג בין שני שחקנים, הרשתות הישראליות עתידות ללכת לאחור מבחינת האיכות שלהן.

לכך צריך להוסיף קשיים ייחודיים לישראל, כמו תהליכים ארוכים לאישור הקמת אתרים חדשים כולל אנטנות זעירות, היצע תדרים נמוך לאור הצרכים של משרד הביטחון ורגולציה נוקשה של משרד התקשורת, בעיקר של גולן טלקום.

אסטרטגיית התחרות האגרסיבית פוגעת גם במוטיבציה של החברות הוותיקות בשדרוג הרשת, ובשיחות עם המנכ"לים אפשר לחוש את חוסר ההתלהבות שלהם מהמעבר לדור הרביעי. מהלכים שמבצעת גולן טלקום כבר עתה, כמו הגדלת נפח הגלישה בחבילות ללא תשלום נוסף, מבהירים לשוק כי אי אפשר יהיה לגבות פרמיה כלשהי על השימוש ברשתות דור רביעי, לפחות בשלב הראשון. "אז אם אי אפשר יהיה להרוויח, למה להשקיע?", שואלים בחברות הוותיקות.

הכתבה פורסמה לראשונה בכלכליסט.

לקריאה נוספת

קרדיט תמונה: 4g wireless via shutterstock

כלכליסט

אתר החדשות הכלכלי המוביל בישראל. באתר מתפרסמות כל חדשות הכלכלה בארץ ובעולם, בורסה, טכנולוגיה, IT, נדל"ן, משפט ושיווק.

הגב

12 תגובות על "חברות הסלולר מקצצות, מהירות הגלישה תיפגע"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שלום
Guest

שימו לב רק הרווח שלהם יורד המחזורים סבירים מאוד (לאחר הורדה)

U!
Guest

זה לא הרווח ירד,זה "רווח" הגניבה במשך שנים ירד…
זה שכיום זה זול כמו שצריך ולא כמו בעבר לא אומר שזה לא תקין.

לאמת אין2פנים
Guest
מה ש"גולן" עושים בשוק הישראלי זה לא בזכות… אלא לגמרי בחסד של רגולציה מוגזמת ותחמנות מיומנת !המחוקק / רגולטור הכריח את חברות הסלולר למכור לחברות הוירטואליות בזול, וגולן מוכר אפילו יותר בזול כדי להוריד את ערך החברות האחרות. גולן לא משקיע בתשתיות ולא חשוב לו שלא תצאו "פראיירים" אלא לגרום לחברה גדולה לקנות אותם ולעשות Exit עצבני (או לקנות חברה קיימת אחרי שירד הערך שלה).והנסיון של משרד התקשורת לעשות שפטים בתשתיות וחברת בזק הוא מוגזם גם !! אז עכשיו הציבור נהנה מהתחרות עקומה ונוקם את המחירים של פעם.. אבל זה יעלה לכולנו בשירות ובאיכות תשתיות סלולר וכמובן במקומות עבודה. מה… Read more »
ישראלי שונא שרלטנים שקרנים
Guest
ישראלי שונא שרלטנים שקרנים
על גנבים וגנבות, תחמנות ונוכלות ..אתה כותב ???? מעניין ….. להלן ציטוט הודעת גולן שנשלח בימים אלו למנויי גולן טלקום : רוצים ליהנות מחוויית גלישה משודרגת בדור LTE/4 ?? אין צורך להזמין אותו במיוחד -השרות כול בחבילה שלכם , ללא עלות נוספת! פעולה אחת פשוטה ואתם מחוברים ! גלישה בדור LTE/4 מאפשרת לך ליהנות מחויית גלישה משודרגת ומהירה במיוחד, עד פי 10 מהמהירויות הממוצעות בדור 3! תודה שבחרתה להפסיק לשלם הרבה ולקבל מעט -אתה ו-8000 אלף לקוחות כבר לא פראיירים ! הצטרפותך אפשרה לנו להמשיך ולהוביל את השינוי ולקבוע סטנדרטים חדשים בשוק התקשורת הסלולארית בישראל . על איזה דור LTE/4… Read more »
JOJO BUKOVZA
Guest
שמנו לב על כלל התנהלות שוק הסלולר בישראל …ובעיקר לאקזיט שגולן טלקום עושה כאן באפסס השקעה כלכלית וקבלת אחריות ומחוייבות לכבד תנאי רשיון כמתבקש מול המדינה !! האם ניאל גזביה ומיכאל גולן היו מעמידים משאביהם לטובת מתחרים טפילים/עלוקות ? הנך מדבר על שוק הסלולר והתחרות בשוק הסלולר ?? עד לאן ירחיק לכת לאחוז את עיני הקוראים כאן מיכאל גולן השרלטןבאמצעות טרולים מפזרי עליהום והתבהמות על כל העוסקים בשוק התקשורת והסלולר ?? האם ניאל גזביה ומיכאל גולן היו מעמידים משאביהם לטובת מתחרים מתוך אונס ודיקטטורה של המדינה ???? מיכאל גולן שמעודד כאן תחרות משסעת גרונות ומחכה לאסוף "פגרים" מריצפת שוק הסלולר… Read more »
מגיב
Guest

לא נורא העיקר שהמנכ"ל גיל יקבל בונוס משמעותי ⚓⚓

ישראלי לא פראייר
Guest
ישראלי לא פראייר
מתגלה שמהפכת ישראבלוף בשוק הסלולר זוהי קומבינה כחלון/גולן לאחיזת עיני העםהשחקנים הצעירים: גולן טלקום מרתון אקספון 018 רוצים להיות למעשה MVNO על הגב של פלאפון/סלקום בהשקעה מינימלית ככל האפשר ???? בגלל שמשרד התקשורת חוקק ואישר מתן לגיטימציה להסכם ה- IRU למפעילים נטולי תשתיות סלולר כאן , ופטר אותם למעשה תוך מתן "חסינות והטבות ינוקא " להקים ליבת רשת סלולרית מלאה במתכונת של ספק סלולר, ליבה עצמאית לחלוטין, להקצות כ"א ואמצעים לטובת החברה המשותפת לניהול ולתחזוקת האנטנות, ורק אז לחתום על הסכם "זכות שימוש בלתי הדירה" – IRU (ר"ת: Indefeasible Rights of Use)עם חברת סלולר וותיקה כאן !! במסגרת "רשת משותפת",… Read more »
50SMET
Guest
ישראל צועדת לאט אבל בבטחה להפוך למדינת עולם שלישי באיכות תשתיות תקשורת/סלולרהשקת רשת LTE כפופה לאישור משרד התקשורת ולקבלת תדרים מתאימים להפעלתה. משרד התקשורת הוא הגורם שמעקב כבר זמן רב את המעבר לדור רביעי בסלולר, לאחר שלא גיבש סופית את אופן חלוקת התדרים ולא החליט כמה רשתות הוא רוצה לראות בישראל רשת דור רביעי (LTE) מאפשרת מהירות גלישה גבוהה ביותר, פי כמה מהרשתות הקיימות. הקצבים הגבוהים יוצרים חוויית גלישה יוצאת דופן, ומאפשרים צפייה בתכני וידיאו באיכות מדהימה במהירויות של עד 150 מגה ביט בשניה להעלאה ועד 50 מגה ביט בשניה להעלאת נתונים. בקדנציה של השר משה כחלון החליט משרד התקשורת… Read more »
מביט מהצד
Guest
מכרז ה-LTE היה בנוי על 8 הנחות יסוד שיקריות לחלוטין אותן רקחו ראשי מ.התקשורתסלקום ופאלפון תקועות והן הקפיאו את השקעותיהן ברשתות הסלולר שלהן, פלאפון טעתה כשלא רכשה מספיק תדרים ולא הבינה את כללי המשחק העקומים לגמרי של מכרז התדרים ל-LTE. סלקום תקועה עם גולן טלקום, שמצפצפת לא רק על הרגולטורים, אלא גם על סלקום עצמה, בכך, שהיא מבצעת קניבליזציה חריפה של משאבי הרשת של סלקום. ו הפתרון של רכישת סלקום ע"י גולן טלקום, שהוא המוצא ההגיוני למצב המביש הזה, לא יאושר ע"י הרגולטורים. כך, שהבעיה היא כרגע בעיה בלתי פתירה, בטח לא בטווח הזמן הקרוב. מכרז ה-LTE היה בנוי על… Read more »
ויקיליס חושף לעם
Guest
ויקיליס חושף לעם
במסווה של מפעילת סלולר ותוך התנהלות תמוהה הופיעו 018 אקספון פתאום במיכרז התדרים . כדי להצטרף ל"חגיגת " קבלת המתנות בחסות "חוק הנדידה הפנים ארצי 2010-2011" ולחפש כעת פראייר שיעניק להם מיליארד שח במתנה תמורת "סחר בתדרים שקנו " ויהפכו לבעלי זכות שימוש בתשתיות /משאבי חברת סלולר וותיקה כאן למה ?? זה לא לרסק את התחרות בשוק הסלולר סופית לתהום בלתי הפיך בתחמנות ?? כבר קראנו שמלאי התדרים מלתחילה הינו מוגבל בישראל והינו משאב הציבור תחילה וקבלת תדרים בניגוד לחוק ע"י אקספון018 בטרם יש בידה רשיון מפעיל סלולר ימנע שידרוג דור4 כאן מחברת סלולר וותיקה ויעצור השקעות לשידרוג מכלל חברות… Read more »
שוגון שוגון
Guest
השחקנים הצעירים: גולן טלקום מרתון אקספון 018 רוצים להיות למעשה MVNO חברה וירטואלית באפסס השקעות ולקבל תשתיות דור שתיים-שלוש וגם דור 4 על הגב של פלאפון/סלקום בהשקעה מינימלית ככל האפשר ??? למה ??? בגלל שמשרד התקשורת חוקק ואישר מתן לגיטימציה להסכם ה- IRU למפעילים נטולי תשתיות סלולר כאן , ופטר אותם למעשה תוך מתן "חסינות והטבות ינוקא " להקים ליבת רשת סלולרית מלאה במתכונת של ספק סלולר, ליבה עצמאית לחלוטין, להקצות כ"א ואמצעים לטובת החברה המשותפת לניהול ולתחזוקת האנטנות, ורק אז לחתום על הסכם "זכות שימוש בלתי הדירה" – IRU (ר"ת: Indefeasible Rights of Use)עם חברת סלולר וותיקה כאן !!… Read more »
U!
Guest

ואוו כמה מגיבים בתשלום, פתחתם פה דוכן…?!
עם כל הגניבות שהיו עד לפני השינוי המבורך ,שילמתם המון וואלה זה מה שחשוב לא ריב בין חברות…הלקוח הפשוט מעניין אותו לשלם זול ולקבל תמורה סבירה+

wpDiscuz

תגיות לכתבה: