הציפייה הסתיימה: Call of Duty Black Ops 3 כאן [ביקורת משחק]

נובמבר שוב כאן. ושוב הציפייה הגדולה הסתיימה – המשחק החדש של קול אוף דיוטי מבית Treyarch כבר כאן איתנו. אז האם המשחק הנוכחי ממשיך את הצלחת העבר. האם הוא מהוקצע, ומשויף מתמיד?

call of duty

נתחיל עם החלק הטיפה פחות טוב. אבל רק טיפה. בכל זאת, אנחנו מדברים על סדרת משחקי היריות המוצלחת והטובה ביותר בכל הזמנים. וזה לא המשחק שיערער את שליטת השושלת האדירה הזו. אם בשנים הקודמות התרגלנו שגולת הכותרת במשחקי קול אוף דיוטי, הייתה הקמפיין אז הנה הוכחה נוספת לכך שהזמנים משתנים. הקמפיין של המשחק הזה הוא בהחלט החוליה החלשה באוסף העצום הזה של משחקיות, שהכותר טומן בחובו.

הפעם, את הקמפיין, ובעצם כמעט כל חלק במשחק, ניתן לשחק אונליין עם חברים. מה שאנחנו מכירים כאפשרות הקו אופ. כאן עד 4 סה״כ. ומה שבהתחלה נראה כמו תוספת נחמדה, או המלצה של המפתחים, מתברר די מהר לדרך הכי נכונה לעבור את הקמפיין. כבר לאחר כמה מסכים ראשונים אתם עתידים להיכנס לאותה רוטינה צפויה וידועה מראש של משחק. לרוץ במסלול, לכוון, לירות ללא הבחנה לכל עבר, לעבור את שלל המכשולים, ולהמשיך הלאה. וכשמשחק נראה כל כך טוב כמו המשחק הזה (מבחינה גרפית נטו אין ספק שזהו הכותר הטוב בהיסטורית הסדרה) אז גם הרוטינה הזו יכולה להרגיש נפלא. אבל בזמנים בהם הגיימר הממוצע מחפש דברים חדשים, משהו שהוא לא פגש, אתגר חדש – כל זה מרגיש טיפה מוכר מדי. כאילו כבר היינו פה בעבר.

עלילה באנלית, גרפיקה מצויינת

העלילה הפעם, בנאלית וצפויה מראש. זהו אולי לא המשחק עם העלילה הכי גרועה בסדרה, אבל זה בהחלט לא המשחק עם העלילה הכי טובה. מעניין מתי נזכה לצפות בסיפור פחות ידוע מראש, בו, בשום שלב, לא נגלה שאחד הגיבורים שלנו שוב בוגד בכל הערכים שלו וחוצה את הקווים. אז מבלי להיכנס יותר מדי לסיפור עצמו, את התענוג אני שומר לכם, העלילה עצמה יודעת עליות וירידות, אבל יותר מכל היא מאוד צפויה וחסרת מעוף. משחק שמושקע בו כל כך הרבה ראוי לכתיבה יצירתית יותר. אני יודע, העלילה כאן מעניינת רק ברמה כלשהי. המטרה היא לירות והרבה. ואת זה אתם תקבלו כאן עד הסוף.

call of duty

אז מעבר לעלילה, הקמפיין כן טומן בחובו חידושים וריגושים. הגרפיקה כאמור היא ללא ספק הטובה שראינו בסדרה, והדגש הפעם הוא על יכולות הסייבר והמדע הבדיוני. הקמפיין גם כולל לוקשיינים מושקעים ומרהיבים כמו סינגפור למשל ומבחינת מפות המשחק, קשה לבוא בטענות. תתקלו כאן בבניינים ענקיים שמתרסקים, באזורים שלמים שמוצפים במים, בשלל סוגי מזג אויר ובעצם במה לא. האטמוספייר של המשחק הזה הוא פשוט הצגה. וכך גם כלי הנשק. המבחר, התחושה בירייה, הסאונד והכל נאמן מאוד למסורת הסדרה, והפך די לסטנדרט משל עצמו בעולם משחקי ה-fps. גם פה המצב זהה.

הקמפיין עצמו מתרחש בשלהי המאה ה-21 ונותן דגש על יכולות החייל המודרני. ובהתאם גם האויבים שלכם מתחלקים לשניים: אנושיים ורובוטים. המפתח לכל היכולות החדשות נקרא DNI. טכנולוגיה המאפשרת לחייל העתידי להתחבר לכל מיני סוגי טכנולוגיה באופן מהיר.

די מהר תכירו 3 סוגי יכולות חדשות: Martial תאפשר לכם מהירות מסחררת, מכות מחץ אדירות ויכולת ניגוח משופרת. Control תעניק לכם את היכולת לפרוץ ולהשתלט על רובוטים ומכונות של האויב. תוכלו למשל להשתלט עליהם לגמרי כמו על מכונת ירייה בלב שטח האויב שכרגע בשליטתכם המלאה או לחילופין להוציא אותה מכלל שליטה. הבחירה בידכם. ובכלל, השימוש בכל היכולות האלו, במהלך הקמפיין, תלויות בכם. מאוד חבל שהמשחק לא טרח מדי פעם לתזכר אותנו להפעיל יכולת כזו או אחרת, שכן קל מאוד לשקוע בטירוף הקרב ולשכוח שמדובר במשחק חדש עם אפשרויות חדשות. היכולת האחרונה Chaos שהיא לחלוטין האהובה עליי, וכשמה כן היא. תוכלו באמצעותה לזרוע כאוס מסביב. בין היתר תוכלו לשלוח נחיל רובוטים מעופפים (״דבורים״) שיחסל את החייל שבדרך או לחילופין להפוך את המעופף או הרובוט שלפניכם לפצצה מהלכת על ידי השתלטות מרחוק. וזה רק קצה הקרחון, שווה מאוד לנסות ולשחק את הקמפיין כמה פעמים רק כדי למצות ולהכיר את שלל האפשרויות החדשות.

למרות הוספת הרובוטים השונים לאויב האנושי המוכר, המאבק בהם מרגיש מהר מאוד קל מדי ומיותר. כלומר – נעשה מאמץ אדיר בעיצוב של הכלים השונים, על האדמה והמעופפים, אבל בגדול הם מרגישים די חלשים. כמה יריות פשוטות מפרקות אותן לגוש גדול של מתכת. כבר לאחר כמה רובוטים שתחסלו בקמפיין תרגישו בבעיה הזו. האינטלגנציה המלאכותית שלהם לא מזהירה והמאבק מולם מעניק את מה שקרוי ׳אפקט הספוג׳ – מאבק מול יצור/רובוט שפשוט דורש ממך לכוון אליו את הנשק ולרוקן את המחסנית. מבלי לאתגר את יכולות המשחק שלך או את הדרך שבה עלייך לחסלו. ובקיצור, מדובר בפספוס. חבל שלא העניקו מימד עמוק יותר לכלים השונים. אגב, המאבק מול הגורמים האנושיים מרגיש מאתגר הרבה יותר.

call of duty

אז היכולות החדשות מוסיפות נדבך נוסף למשחק אבל השימוש בהן מוגבל (רק יכולת אחת מופעלת בכל פעם) ולעיתים קל לשכוח אותן. בנוסף, המפתחים החליטו לצייד את החייל העתידי ביכולת לרוץ על קירות (מי אמר טייטאן פול) ובדומה לכותר האחרון בסדרה, שהציג את יכולת הריחוף המהיר, גם האופציה הזו פותחת אפשרויןת יצירתיות חדשות בדרך לחיסול המטרה הבאה. המכורים לסדרה בוודאי יעשו בה שימוש נרחב ויעצבו את אסטרטגיית המשחק שלהם בהתאם (במיוחד במולטיפלייר). אלה שלא בדיוק ממכורי הסדרה, לא ירגישו כל כך בתוספת הכוח המיוחדת הזו.

הפספוס

ויש תחושה נוספת שעולה עם התקדמות הקמפיין. נדמה כאילו המפתחים קצת שכחו באיזה משחק של קול אוף דיוטי הם. אולי היה צריך להזכיר להם שמדובר בבלאק אופס. אותו משחק ריגול, שקט, המציג יחידה סודית ומיוחדת שמתמחה בעיקר בפעילות קומנדו נסתרת, דיסקרטית וחבויה. הקמפיין הזה הוא ללא ספק הרועש והכאוטי ביותר מכל משחקי הבלאק אופס. יותר מזכיר את הכותרים האחרים בסדרה ולאו דווקא מתאים לנישה של המשחק הזה. יש תחושה שהייחוד שלו הולך קצת לאיבוד בניסיון הזה של Treyarch להעניק לנו חוויה כוללת הטומנת בחובה את כל האפשרויות החדשות שפותחו במהלך השנים בסדרה האדירה הזו. אם כך ראוי אולי לחשוב מחדש על 3 אפשרויות המשחק (AW/MW/BO) ולשלב אותן לכותר חדש או אפילו לחזור קצת אחורה בזמן ולהיזכר בקונספט הראשוני שהציג לנו משחק הבלאק אופס הראשון. כך או כך התחושה מסביב הייתה שונה מתמיד וקצת פחות נאמנה לכותר הספציפי הזה.

המשחק הזה באמת בא לידי ביטוי באפשרויות הבאות שלו ובמיוחד באפשרות המולטיפלייר. כמו תמיד תוכלו לבחור מסדרת loadouts שמתאימה לכם ותפגשו כאן את כל מצבי האונליין המוכרים. אמנם לא ראינו פה מצב חדש שטורף את הקלפים אבל המפתחים העניקו לנו את כל המצבים המוכרים והטובים לשעות רבות של הנאה צרופה.

המפות של המולטיפלייר הן מהטובות שראינו בכלל בכל סדרת המשחקים הזו. אולי אפילו הטובות ביותר. אינספור מקומות לנצל עבור האסטרטגיה שלכם, וגרפיקה מעולה. כל משחק ירייה באונליין צריך להביט היטב במפות של הכותר הזה וללמוד כיצד מכינים עולמות מולטיפלייר.

אולי השיפור הכי משמעות מגיע בדמותו של ה-thruster pack, ציוד שיושב על גב השחקן ומאפשר לו יכולות ריחוף, מהירות והחלקה שבהחלט טורפים את הקלפים. כן, מאוד מזכיר את המשחק הקודם, אבל עדיין טיפה שונה.

בנוסף, החידוש הגדול של המולטיפלייר השנה, מגיע בצורה ׳יכולת מיוחדת׳ שאתם יכולים לצייד את השחקן שלכם. קראו לזה הפעם specialists. לכל יכולת מיוחדת 2 אפשרויות משחק. רק זכרו, לא תוכלו להפעיל כמה יכולות במקביל והשימוש ביכולת המיוחדת מוגבל כמובן בזמן ובכמות. בסך הכל תוכלו לבחור בין 9 אפשרויות specialists כאלה שיעניקו לכם 18 מצבים של יתרון על היריבים שלכם. ככל שתתקדמו במשחק כך תוכלו לשפר ולשדרג את היכולות האלו ולהנות מרגעי אושר קטנים של יתרון אמיתי על היריבים שלכם.

אבל לא רק הציוד והיכולות השתפר ושויף כאן, גם ׳רצפי ההרג׳ kill streak הכל כך מוכרים. הפעם הם קלים ופשוטים להשגה מאי פעם. נקודה שיכולה להיות מאוד משמעותית שכן הדגש על הנושא הזה הפעם הופך את חווית המולטיפלייר להרבה יותר מתגמלת ומספקת. במיוחד עבור השחקן הממוצע.

call of duty

אז חווית המולטיפלייר היא בהחלט היתרון הענק של המשחק הזה, והיא כוללת בתוכה אין ספור אפשרויות (החל מכל מצבי המשחק, שינוי רמת הקושי, סוגי הנשקים הבלתי נגמר, אפשרות האימון וכו׳) משחק שיעניקו לכם שעות רבות של הנאה. וזה לא הכל. המוד שממש טורף את הקלפים הפעם הוא מוד הזומבים שעושה קמבק. רק שהפעם ההוצאה שלו היא ללא ספק הטובה ביותר עד היום.

השנה החליטו המפתחים להעניק למוד זה תפאורה של סרט משנות ה40, כך שכל האווירה מסביב, החנויות, הקיריון, הרכבים, המוסיקה, אורות הניאון וכו׳, ממש יכניסו אתכם למצב משחק מרענן וכיפי. גם כאן תשתפו פעולה עם עוד 3 חברים במוד הקו-אופ המתחייב. וכדי לעבור כמה שיותר גלי זומבים, בדרגת קושי עולה, תהיו באמת חייבים להיות מתואמים ביניכם. אם אחד החברים יצא מהתמונה, מהר מאוד תגלו שהשלב נגמר. יש חשיבות עצומה לעבודת הצוות וההצלחה שלכם כאן תלויה רק בכך.

call of duty

ויש עוד הרבה הפתעות כאן אבל אני לא רוצה להרוס לכם את הפאן. וכן, ניתן לשחק את המוד הזה גם אופליין. אבל בדומה לקמפיין, זה יהיה פשוט מיותר. יתרה מזו, האפשרות הזו קשה מדי למשחק לבד. אז תחסכו לכם תסכול מיותר והזמינו את החברים שלכם. ואם אין לכם חברים בנמצא, התחברו למשחק פומבי ושתפו פעולה עם חברים וירטואליים אחרים. כך או כך אל תוותרו על האפשרות הזו, היא ללא ספק המשב רוח המרענן שהמשחק הזה היה צריך. ואם כל זה לא מספיק, אז קולו של ׳הקוסם׳ (אחד מ4) שבצוות הוא קולו של ג׳ף גולדבלום. נו מה עוד אפשר לבקש?

רוצים לראות במה מדובר?

ואם כל האוסף האדיר הזה של משחקיות עד כאן לא יספיק לכם, תוכלו לבלות עוד כמה שעות במעין מוד משולב של קמפיין והזומבים. המוד הזה יפתח שתסיימו את הקמפיין ויאפשר לכם לחזור למסכים בסיפור הראשי, רק שהפעם התפאורה הכללית קצת שונה ואתם צריכים לחסל זומבים. בקיצור, יצאו כאן מגדרם כדי שלא יהיה לאף אחד סיבה להתלונן.

המשחק הנוכחי של קול אוף דיוטי מביא את כל היתרונות של הסדרה הזו עד כה. בז׳אנר שלפנינו, הוא עדיין המשחק הכי טוב שאפשר למצוא. השנה, הכותר עמוס יותר מתמיד באינספור אפשרויות משחק, כך שאם אתם מחובבי משחקי היריות אז כדאי לכם למהר ולהביא עותק. הקמפיין, על אף שצפוי ומוכר, מצליח להביא חידושים ומציג גם הפעם גרפיקה יוצאת דופן וחווית ירייה מהוקצעת ומתגמלת. ושוב, כדאי לעבור אותו עם חברים. מוד הזומבים החדש יכבוש אתכם במהרה ואפשרות המולטיפלייר היא כנראה הכי טובה מכל משחקי הסדרה. הכותר הנוכחי הזה הוא לאו דווקא הכותר הכי טוב שקול אוף דיוטי ידעו לייצר עד כה, אבל הוא ללא ספק זה שנראה הכי טוב והכי עמוס במשחקיות. גם הפעם, ההתקדמות של השושלת הזו לא נעצרה והיא ממשיכה לשעוט קדימה.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

1 תגובה על "הציפייה הסתיימה: Call of Duty Black Ops 3 כאן [ביקורת משחק]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
asd2
Guest

יופי! תמשיך לסקר משחקים באדיקות!

הצעה לשדרוג (אבל ממש לא חובה) – ציון סופי. ואולי גם פסקת אמ;לק בהתחלה. אבל לא באמת משנה, העיקר שיש מדור סיקור משחקים מקצועי פה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: