Call of Duty: Advanced Warfare – מלחמה להשכיר [סקירת משחק]

אחד המשחקים הפופולאריים והמדוברים בעולם זכה לגרסה חדשה – הנה הסקירה המלאה של Call of Duty: Advanced Warfare

call of duty

אין מה לומר, זה תמיד תענוג. הגיעה התקופה הזאת בשנה-נגמר הקיץ, הסתיו בעיצומו, חודש נובמבר כבר כאן וזה הזמן לעוד משחק חדש בסדרת קול אוף דיוטי שמלווה אותנו עוד משנת 2003. הרבה מילים נשפכו ומאות סקירות נכתבו על סדרת המשחקים הזו, וכל פעם יש ציפייה למשהו אחר, שימשיך את ההצלחה ויביא איתו רף חדש של ביצועים. השנה הבטיחו לנו באקטיבז’ן שהמשחק הולך להשתנות באופן מהותי. התאמה גרפית ומכאנית לדור הקונסולות החדש וחידושים טכנולוגיים שלא זכינו לראות ולהשתמש בהם בעבר. המשחק נוצר בעזרת צוות פיתוח חדש שבהחלט לוקח סיכונים עם שלל החידושים שהוא מביא, אבל בכל זאת מצליח לשמר את היתרונות המסורתיים של המשחק ולהוסיף לו מימדים חדשים ומרגשים.

cod

‘אטלס’

בעולם שבו מתרבים מיום ליום משחקי העולם הפתוח, המעניקים לשחקן חופשיות להשיג את מטרות המשחק בדרך יצירתית וייחודית, משחק כמו קול אוף דיוטי חייב לשמר רמה גרפית ומכאנית גבוהה בכדי לרתק את השחקנים. אין הרבה הפתעות בצורה הכללית של המשחק, מדובר בעוד משחק “מסדרון” בו חייב השחקן לנוע בשביל שנקבע מראש, תוך שהוא מחסל כל מה ומי שמעיז לעמוד בדרכו. למרות זאת, השנה המשחק מעניק אפשרויות חדשות שבהחלט מרעננות את הדרך שבה ניתן לסיים את המשימה ולהביס את האויבים שבדרך.

לצורך כך הצוות מסלדג’המר (SLEDGEHAMMER) העניק לנו שלל אפשרויות טכנולוגיות מרשימות שמגיעות עם חליפות ה-EXO העתידניות. במהלך “הקמפיין” השחקן הראשי מצויד בגוף מתכת מתוחכם המאפשר לו לקפוץ לגבהים חדשים ולנוע באוויר ימינה, שמאלה אחורה וקדימה. בנוסף, תוכלו לחבוש כפפות מגנטיות איתם תטפסו על כל דבר מתכתי, לזרוק רימונים טכנולוגיים מיוחדים שבין היתר צובעים את המטרות באדום, מתכווננים ועפים באופן אוטומטי על האויב – וסוף סוף נוספה האפשרות להילוך איטי (מקביל ל-BUULET TIME המוכר ממשחקי מקס פיין) המכונה כאן OVERDRIVE. תשתמשו במטול רימונים חדש שמחובר לפרק היד, בקרס מתכת עוצמתי שנתפס ביעד ומושך אתכם במהירות (ניתן גם לחסל איתו מטרות בצורה שקטה), תפעילו חליפה בלתי נראית, רובה לייזר שמחסל אפילו דרך בטון, מגן כדורים שניתן לשלוף, ועוד יכולות מרעננות וחדשות.

אין ספק שהשימוש ביכולות הללו מוסיף מימד שלא היה קיים עד היום במשחק, ומאפשר לשחקן לבחור דרכים חדשות להשיג את המטרה. אפשר לקפוץ ולנוע באוויר תוך כדי שאתה מחסל את האויבים לעלות לנקודות תצפית אסטרטגיות, לדעת איפה נמצאות המטרות בדיוק ולשלוח רימונים חכמים שיעשו עבורך את העבודה מרחוק. חשוב להדגיש, השינויים לא באים על חשבון המכאניות המצוינת שהסדרה ידעה להעניק על היום, ואחרי זמן קצר מאוד של משחק הם מרגישים אינטואיטיביים לגמרי. נקודה חשובה מאוד שמשחק צולח, והיא תמיד אתגר עבור משחק ותיק שמוסיף ומשנה יכולות של שחקן.

עם זאת, לא ניתן להשתמש בכל היכולות האלו בכל משימות הקמפיין. בכל משימה מקבלים סט יכולות קבוע מראש איתו תוכלו להשלים את המשימה. יש תחושה קטנה של פספוס בנושא זה, במיוחד לאחר כמה שעות לתוך הקמפיין, אז אתה כבר שולט ומכיר את היכולות ורוצה להביא אותם לידי ביטוי. התוספות הטכנולוגיות פשוט מצוינות והיה מעניין הרבה יותר אם הייתה האפשרות לבחור באופן עצמאי מתי להשתמש בהם. תוכלו למצוא את עצמכם מנסים לקפוץ לגבהים שהתרגלתם מהמשימה הקודמת, או להשתמש בכפפות המיוחדות, לעבור למצב בלתי נראה, ואז להיזכר שבמשימה הנוכחית אין לכם את היכולת הזו.

למען ההגינות ראוי לציין שאלו בהחלט חידושים מרעננים שלא ראינו באף משחק קול אוף דיוטי, אבל כמעט את כולם כבר פגשנו במשחקים אחרים בעבר. קרייסיס למשל נתן לנו כבר מזמן את ההזדמנות ללבוש את החליפה הבלתי נראית ולחסל אויבים מטווח אפס, מי שנהנה לשחק ב-HALO, כבר מכיר היטב את יכולות הרחיפה והתזוזה באויר. למרות הכול החידושים במשחק מרגישים נפלא, משפרים את החוויה הכללית, והם צעד מבורך וחשוב עבור עתיד הסדרה הזו.

מבחינה גרפית אין ספק שמדובר במשחק שמותאם לדור הבא. הגרפיקה מצוינת, הפרטים חדים, ומשחקי הצבע והאור נראים פשוט מדהים על המסך (בגרסת ה-PS4). כאן שומר המשחק על המסורת של הסדרה, ומביא איתו עוד כותר שפשוט נראה יוצא מן הכלל. הקונסולות החדשות שהושקו שנה שעברה הציגו יכולות חדשות באפשרויות המשחק והשיתוף. כך למשל ב-PS4 יותר משחקים מתחילים לנצל את האפשרויות שבמסך המגע, באור המתחלף או ברמקול הפנימי של השלט. יש תחושה שהמשחק לא מצליח (ויכול להיות שגם לא מנסה להצליח) לנצל את החידושים הללו. הדבר גם בא לידי ביטוי בחווית המשחק של “הקמפיין”, במיוחד במשימות בהם אתה נוהג/טס/מרחף בכלים העתידניים שצצים במשימות. המכאניקה של ההיגוי מרגישה עדיין דומה מאוד למשחקי העבר ולמרות שהחוויה הכללית היא נפלאה אין תחושה של שינוי מהותי בדרך שבה אנו משחקים (כאשר למשל מטיילים באופנוע הרחף המיוחד ברחובות דטרויט).

המסקנה המתבקשת היא שייקח כנראה עוד קצת זמן עד שהמפתחים ינצלו את היכולות הללו ויעניקו לנו חווית משחק חדשה באמת. ובכלל חבל שאין במשחק יותר רגעים כאלו בהם אתם שם בצד את הקמפיין הקלאסי שבו אתה יורה בעצמך לכל עבר, ולוקח כלי עתידני למסע חיסולים טיפה אחר (סדרת ‘באטלפילד’ בדרך כלל מעניקה יותר חוויה כזו). בסופו של דבר, השינויים בסדרה הזו מוצלחים מאוד, מגוונים ומשתלבים היטב במשחקיות. היה נפלא אם היה אפשר לנצל את כולן תמיד, אבל לפחות אפשר לעשות את זה במולטי פלייר (הרחבה בהמשך).

ג'ונתן איירונס

ג’ונתן איירונס

הקמפיין

המשחק מתרחש בעתיד הקרוב יחסית, בשנת 2050 ובהתאם לכך המכשור הטכנולוגי שתפגשו. למרות שהעלילה אינה עמוקה ומתוחכמת במיוחד יש תחושה שהיא יותר ריאליסטית מאי פעם, ושתרחיש דומה בהחלט יכול להיות חלק מעולמנו בעשורים הבאים. הרקע- הגיבור (שהוא תמיד אתם), הוא חייל נחתים (‘מארינס’) בשם מיטשל שנקרא לדגל בעקבות פלישה של צפון קוריאה למדינה הדרומית הסמוכה. דמות הגיבור הפעם מרגישה מעט פאסיבית ואתם תגלו שמיטשל לא בדיוק מוביל מהלכים ונותן את הטון, אלא יותר מבצע פקודות ועוקב אחרי מי שרשום לכם על המסך. בדרך כלל גדעון (עם השם הכי ישראלי על המסך), אבל גם איונה או ג’וקר.

מבלי לגלות יותר מדי, אין ספק שהכוכב הגדול של הקמפיין והעלילה הוא דמות של ג’ונתן איירונס, הלא הוא קווין ספייסי. איירונס הוא הבעלים של תאגיד נשק פרטי בשם ‘אטלס’ ATLAS שמוכר את שירותי המלחמה שלו לכל מי שמוכן לשלם. בדומה למיטשל שאיבד מחבריו במלחמה, גם הוא איבד את בנו. אה, והוא גם מחזיק בצבא הבודד הגדול והחדשני בעולם. דמותו של איירונס מקבלת טוויסט במהלך הסיפור אז הוא עובר מידיד לעת צרה לאויב הגדול ביותר שידעה האנושות (די תואם עלילות עבר, וסרטי אקשן אמריקאיים טיפוסיים). דמותו של מיטשל שמתחיל כחייל מארינס, עובר לעבוד בשירותי ‘אטלס’ וחוזר להציל את המולדת, בהחלט אמינה ועקבית לאורך הקמפיין. עם זאת הסיפור לא ממש מצליח להפתיע כמו בעבר.

חיסול כירורגי מרובוט מעופף

חיסול כירורגי מרובוט מעופף

למרות כל זאת, גם המשחק הנוכחי מצליח להעביר סיפור שמסופר ומשוחק היטב, ונותן תחושה יותר מקצועית מכל סרט ‘אמיתי’ שראיתם בשנים האחרונות. וחייב בנקודה זו לציין שהליהוק של ספייסי, מעבר להיותו הגימיק השיווקי הכי מוצלח של המשחק, פשוט יושב מצוין על דמותו של איירונס המתוחכם והכוחני. ובכלל, מבחינה גרפית דמותו של ספייסי פשוט נראית אותנטית בצורה מדהימה, ואיירונס לא רק נשמע בדיוק כמוהו, אלא גם הולך ונע בדיוק כמו שאנו מכירים מספייסי. בהחלט שאפו ענק לצוות על הביצוע כאן.

'הצוות- ג'וקר איונה וגדעון

‘הצוות- ג’וקר איונה וגדעון

במהלך הקמפיין אתם תרכשו יותר ויותר יכולות EXO מיוחדות אותם תביאו לידי ביטוי במשימות השונות. שוב, לא תמיד תוכלו להשתמש בכולן אבל כל התוספות מעניקות מימדים חדשים ומשפרות את המשחקיות שלו. תוכלו למשל לטייל בדטרויט ההרוסה (לא ממש רחוק ממצבה היום) בעזרת אופנוע-רחף עתידני, תשעטו דרך יער בעזרת טנק משודרג (שתשמידו בסוף המשימה) ותנהלו קרב יריות תזזיתי על גשר הזהב של סאן פרנסיסקו (ספולייר – שגם מתמוטט וקורס בסופו של דבר). תתקלו בהרבה הילוכים איטיים בכל פעם שתפרצו דלת כזו או אחרת ותוכלו לשגר את עצמכם בעזרת קרס טיפוס מיוחד לכל מיני נקודות שלא יכולתם בעבר. תצטרכו לחסל יותר ויותר רובוטים מעופפים (Drones), וזה בהחלט הנאה גדולה להיתקל בנחיל ענקי של רובוטים כאלו ולחסל אותם.

באחת המשימות גם תטיסו כלי רובוטי כזה ותבצעו באמצעותו חיסולים כירורגיים בתוך מבנה, כחלק מכוח גיבוי של הצוות הקרקעי. וזה לא נגמר כאן, היכולת למשל להשתמש בחליפה הבלתי נראית היא תוספת מתבקשת וכייפית מאוד למשחק (היה נחמד לקבל יותר חופש פעולה עם האפקט הזה). הגרפיקה בכל משימה נהדרת. אין ספק, קול אוף דיוטי עושה גם כאן מה שהוא יודע לעשות הכי טוב- חווית משחק יריות (‘מסדרון’) בגוף ראשון, אינטנסיבית ומלוטשת. הרבה מטרות, הרבה יריות, לוקשיינים עוצרי נשימה, הרבה פיצוצים וקצב דפיקות לב מהירות. מבחינה הזו הקמפיין מעניק את מה שקודמיו העניקו ואפילו קצת יותר.

cod

מולטיפלייר

סיפור תוספות ה-EXO המיוחדות שונה לגמרי באפשרויות המולטי פלייר. כאן תוכלו כבר להשתמש בכל היכולות (חלק ממש מיד וחלק כחלק משדרוג הדמות), עובדה שמשפרת את משחקי האונליין והופכת את המצב הזה לאחד היתרונות הכי גדולים של המשחק לאורך זמן. שחקנים שבעבר שלטו במפות השונות תוך שימוש באסטרטגיות משחק קבועות, יאלצו כעת להתמודד עם עולם דינמי הרבה יותר. שחקנים יכולים לטפס ולרחף במהירות מדהימה לכל מיני נקודות גובה במפות השונות, לצנוח על היריב ולחסל אותם מלמעלה, להשתמש ביכולת הבלתי נראית ועוד שלל חידושים שבאמת מעניקים חוויית מולטי פלייר מצוינת. אחת האלמנטים הכי מושכים טרם השקת המשחק היה כל מיני סרטוני וידאו בהם ניתן היה לראות לראשונה את אפשרויות המשחק במולטי פלייר החדש ולאחר שעות רבות של משחק באפשרות הזו, ניתן בהחלט לסמן הצלחה גדולה לחבר’ה מ-SLEDGEHAMMER.

אפשרויות המולטי פלייר

אפשרויות המולטי פלייר

ניתן לבחור בין 13 סוגי משחק שונים (את כולם אנחנו כבר מכירים פחות או יותר מהעבר, אין כאן חידוש יוצא דופן) כך שהמשחק נותן לשחקנים השונים גיוון מרשים באפשרויות המולטי פלייר. גם בהתאמה האישית של סט כלי הנשק של השחקן LOADOUT אנו רואים הרחבה משמעותית לעומת משחקי עבר, וניתן להרכיב עד 13(!) תוספות שונות לכל סט. האפשרות הזו מעניקה יותר ויותר גיוון ויכולת התאמה אישית לסגנון המשחק של כל שחקן, ובהחלט עוזרת לנצל את היתרונות האינדיבידואליים של המשתמש. קיים שיפור משמעותי ונדרש מאוד בסט כלי הנשק הבסיסי איתו אתה מתחיל לשחק במולטי פלייר, עובדה שמאוד עוזרת להתחיל לשחק עם מינימום תסכולים וחיסולים חוזרים ונשנים, ובוודאי משפרת את ההנאה של השחקנים. כמו כן, ההתקדמות בשלבים השונים מהירה מתמיד וניתן לקבל די מהר חבילות מיוחדות של נשק ותוספות לדמות שלכם.

אחת האפשרויות המפתיעות והשימושיות היא האפשרות להיכנס למטווח אימונים מיוחד לבחינת כלי נשק במולטי פלייר. סביבה סטרילית ושקטה שיכולה לעזור לכם לחדד את הכישורים שלכם. כך תוכלו לבחון כלי נשק לפני שאתם ‘נזרקים לעולם האמיתי’ ולדעת האם הם תואמים את סגנון המשחק שלכם. בהחלט תוספת מתבקשת.

מבחינת המפות, המשחק מעניק מספר בסיסי גדול של לוקשיינים כברירת מחדל. ישנן 13 מפות מולטי פלייר (ועוד מפת בונוס) בהן תוכלו לממש את הכישורים שלכם, ואנו יודעים שצפויות 4 חבילות הרחבה למפות DLC שתוכלו לרכוש במהלך 2015. כך שמבחינת מקום לשחק, לא חסכו כאן יותר מדי ויש מספיק אזורים לגלות.

pic7

CO OP – אפשרות האונליין הנוספת בה תוכלו לחבור עם עוד 2 חברים ולהשלים מגוון משימות במפות השונות. מפתיע כל פעם לגלות איזה סוג של איום יצוץ בגל הבא: כלבי תקיפה, רובוטים ענקיים ועוד שלל סוגים אויבים שמאתגר להביס בכל פעם.

טיפ – שחקו מהר! יותר מהר ממה שאתם רגילים. כן זה נשמע ברור מאליו, אבל הפעם אם לא תשחקו מהר (כפי שהיה ניתן בעבר) לא תשרדו. תישארו תמיד בתנועה וחפשו תמיד את הנקודות הגבוהות מהן תוכלו לשלוט טוב יותר על הסביבה. ואמצו את היכולות החדשות – הן משנות לגמרי את חוקי המשחק.

שורה תחתונה

קול אוף דיוטי החדש ממשיך את המסורת ומעניק לנו שוב משחק יריות מלוטש ומהנה. הגרפיקה, כמו תמיד, מצוינת וכך גם הסאונד הכללי, ובמיוחד הסאונד של כלי הנשק השונים. הליהוק של קווין ספייסי הוא בהחלט פגיעה בול עבור דמות הרשע התורן. העלילה קצת צולעת וצפויה, אבל לא מספיק בכדי לפגוע בחוויה הכללית. היכולות הטכנולוגיות החדשות משנות את הדרך שבה שיחקנו עד היום במשחקי קול אוף דיוטי, וחבל שבקמפיין לא ניתן להשתמש בהם לפי בחירה. המולטי פלייר מפצה על הנקודה הזו ובהחלט מעניק חוויה חדשה, אינטנסיבית ומשודרגת. הכותר הנוכחי אמנם לא הביא איתו חידוש יוצא דופן שלא נתקלנו בו בעבר במשחקים דומים, אבל תהיו בטוחים – אם אהבתם את משחקי הסדרה עד היום, אז המשחק הנוכחי בוודאי לא יאכזב אתכם.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: