משקיעי ההון סיכון אומרים ש"העסקים כרגיל", אבל המציאות קצת יותר מורכבת

המשקיעים מנסים לשדר בתקופה האחרונה תחושה של "העסקים כרגיל". אבל האמנם? עדי לבנון, מנהלת בקרן ההון סיכון פלינט קפיטל, חושפת את השינויים בתהליכי ההשקעה, שכל יזם ויזמת צריכים להכיר

פיץ' בימי קורונה | מקור: Unsplash

מאת עדי לבנון

״אצלנו עסקים כרגיל״ הפכה להיות התשובה הנפוצה בקרב משקיעי הון סיכון בחודש-חודשיים האחרונים כתגובה לסטארטאפים ולחברות גדולות, שניסו לבחון את מצבם ב״שגרה החדשה״ בצל וירוס הקורונה, ואיך המצב משפיע על הסיכוי שלהם לגייס מקרנות היום ובעתיד הקרוב.

עבורי אישית, כמי שחזרה לעבוד בחודש אפריל אחרי ארבעה חודשים של חופשת לידה, בצלילה חופשית לתוך מגפה עולמית, המציאות של ״עסקים כרגיל״ קיבלה משמעות כפולה. לשמחתי, אנחנו כקרן השקענו באופן פעיל בחודשים האחרונים, ונראה שרובנו, המשקיעים ועובדי ההייטק, נחזור לעבוד במשרדים בקרוב ככל שמורגש שיפור במצב (לפחות זו התחושה בארץ, ובעיקר בתל אביב). אלו כמובן חדשות משמחות מהרבה מאוד בחינות, אבל ההשלכות על סטארטאפים בעקבות הזעזוע בשוק הפרטי והציבורי כנראה ימשיכו לצוף על פני השטח בחודשים הקרובים. אולי אפילו עד סוף השנה.

סיקרן אותי מאוד לברר עם עמיתים בקרנות אחרות, גם בארץ ובארה״ב, כיצד הם רואים את המצב מנקודת המבט של הקרן. לאחר שערכתי כמה שיחות עם חברים בתפקידים של מנהל/ת כללי (GP), שותף/ה ופרינסיפל בקרנות בתל אביב, ניו יורק, עמק הסיליקון ולוס אנג׳לס – מספר תובנות חזרו על עצמן.

״הרף נהיה גבוה יותר״

למרות שאת האמירה הזו שמעתי מהרבה משקיעים, אין אינדקציה ברורה או אמת מידה שתגדיר באופן מובהק מהו אותו ה״רף״. אם לפני מגפת הקורונה היה אפשר לבחון מדדים של חברת תוכנה SaaS כדוגמה לאיך שהתקדמות של סטארטאפ בתחום צריכה להראות מבחינת מוצר ו/או גיוס הון – היום כלל לא ברור שאותם מדדים יהיו רלוונטים או מספקים. משקיעים יצטרכו הרבה יותר תשומות ומידע כדי להגיע להחלטה האם להשקיע. כיזם/ת, את/ה תצטרך/י להיות מוכן/ה לשמוע כמה נקודות מבט שונות בנוגע לאילו מדדים ייחשבו למשמעותיים מבחינה כמותית ואיכותית.

״Time to Value״ נהיה אינדיקטור חשוב מתמיד

מכל המדדים שקרנות מתמקדות בהם בימים אלו, ״Time to Value״ או משך הזמן שעובר עד שהלקוח מקבל ערך מהפתרון או שירות שהוצע לו – הפך למשמעותי ביותר, במיוחד למשקיעים בשלבים מוקדמים. הסיבה לכך היא ברורה – עם כל כך הרבה אי ודאות בנוגע למכירות עתידיות, שימור לקוחות ואיך שוק גיוס ההון יראה בעתיד הקרוב, היכולת שלך להראות ערך ללקוחות פוטנציאליים מוקדם ממאוחר, יהווה גורם מכריע להצלחתך להגיע לאבני דרך רלוונטיות לקראת הגיוס הבא. גישה שראוי לקחת בחשבון היא ״שים/י דגש על השימושיות של המוצר, לא על הרווחים״. גישה זו אינה חקוקה בסלע, אך בהחלט כדאי לך כיזם/ת להשקיע מאמצים בפיתוח המוצר כדי להגדיל את השימושיות בו ולהדגיש יתרון זה בשיחות עם משקיעים.

ללא אירועים, מיטאפים, והאפשרות להסתובב בין אנשים – קרנות מדסקסות הרבה עם עצמן

כאשר אין אפשרות לנהל פגישות פנים-אל-פנים, הרבה משקיעים פנו וימשיכו לפנות לחבריהם בקרנות אחרות כדי לדבר על הזדמנויות או ״דילפלואו״ מעניין ולשתף דעות ורעיונות. כיזם/ת, זה משהו שכדאי לקחת לתשומת ליבך ולהיעזר בכך בשיחותך עם משקיעים. אין סיבה לחשוש לשתף משקיעים עם מי עוד את/ה מדבר/ת, מאחר שרוב הסיכויים שאנחנו המשקיעים כבר נשוחח על המיזם שלך בינינו בכל מקרה, וברוב המקרים זה רק יעזור למאמצי הגיוס שלך. הדבר בא לידי ביטוי ביתר שאת בכך שקרנות רבות מעוניינות לשתף פעולה עם קרנות אחרות כחלק מסבבי הגיוס, בין אם הן רגילות להוביל סיבוב או להשתתף.

משקיעים יותר זמן בבדיקת נאותות

כאשר רוב המשקיעים רוצים לראות יותר מספרים, מדדים, דאטה, והרף כדי להגיע להחלטה אודות השקעה עולה, משך הזמן עד לקבלת הסכם השקעה יהיה ארוך יותר מאשר טרום מגפת הקורונה. כיזמ/ת צפה/י ליותר שאלות ופגישות וירטואליות, ויותר זמן עד לקבלת תשובה מהקרן. סבלנות ואורך רוח הם גורמים חשובים בכלליות בימים אלו, קל וחומר כאשר מדובר בתהליכים מול קרנות הון סיכון. תמיד טוב להיות קצת עקשניים (לא חצופים), אבל גם להכיר בשינויים החלים בצד השני של השולחן ולהתאים את עצמך בהתאם.

הרבה קרנות לא מסתכלות מעבר ל״משפך״ pipeline הקיים

זוהי אינה תקופה קלה שבתקווה תחלוף ברגע שנתחיל לחזור למשרדים ולנהל פגישות ״מסכה-מול-מסכה״, אך כרגע ליזמים מאתגר יותר לבנות מערכת יחסים עם משקיעים שהם לא היו איתם בקשר לפני שהקורונה פרצה. ולמה? כי רוב הקרנות, כולל אלו המשקיעות בשלבים המוקדמים, תתקשנה לתת הסכם השקעה ליזמים שהן פגשו רק בשיחת ווידאו. אני בטוחה שיהיו מקרים יוצאי דופן (אני אישית לא רואה בזה מגבלה משמעותית), אבל האווירה הכללית בקרב המשקיעים היא להתמקד בסטארטאפים שהם עוקבים אחרי ההתקדמות שלהם טרם תקופה הקורונה או נפגשו לאחרונה לפני שנכנסו לבידוד.

הערכות שווי ירדו, יהיה תיקון בשוק, אבל עוד לא ברור מתי

הרבה קרנות אומרות שהן מחכות שהערכות השווי ירדו – אבל אחרי שדיברתי עם כמה יזמים שקיבלו הסכמי השקעה בתקופה האחרונה, נראה שניתן כבר לראות ירידה בהערכות שווי. עסקאות שנחתמו בחודש אפריל נסגרו או עם הערכת שווי דומה למה שהסטארטאפ הציג לפני 18-12 חודשים (בעצם הזדמנות להיכנס בסיבוב הנוכחי עם התנאים של הסיבוב הקודם), או עם הערכת שווי המקנה לקרן בין 5% ל-10% יותר באחזקות של החברה ממה שהיה מתקבל במו״מ לפני פרוץ המגפה. כיזם/ת תעשה/י נכון אם לא תתמקד/י בכמה מהעוגה נשמרת אצלך, הרי ברור שיש ערך רב יותר במזומן בסטארטאפ שליבו פועם מאשר החזקה באחוזים גבוהים בחברה שאולי לא תשרוד את השנה הקרובה.

לחדשות הטובות

הרשימה הזו אולי נראית קצת קודרת מנקודת המבט של היזם/ת, ואת/ה אולי שואל/ת ״אז מתי מגיעים לחדשות הטובות״? אז חשוב לציין שישנן מספר רב של קרנות חדשות שסיימו לגייס כספים עבור הקרן זמן לא רב לפני שהמגפה פרצה או בשנה שלפני כן, כך שהן חייבות להתחיל להשקיע כדי להביא החזרים. יש כסף להשקעות, פשוט יהיה מאתגר יותר (ואף איטי) להגיע להסכם השקעה. בנוסף, בתל אביב כבר רואים חזרה איטית לשגרה, ועצם האפשרויות לעשות פגישות ״מסכה-מול-מסכה״ או במרווח של שני מטר אחד מהשניה בבית קפה פתוח או בפארק, יביאו למערכות יחסים חדשות ולהשקעות. מאחר שבניו יורק, עמק הסיליקון ולוס אנג׳לס עוד לא רואים סימנים של עסקים כרגיל, חשוב להתמקד בשימור מערכות יחסים קיימות יחד עם ניסיון לטפח קשרים חדשים, כדי שכאשר המצב ישתפר חלק מהדלתות כבר יהיו פתוחות בשבילך.

תעשיית ההייטק רגילה להתמודד ולהתגבר על משברים, וחשיבה מחוץ לקופסה היא אחת מהסיבות שהתעשייה הזאת ממשיכה לשגשג ולצמוח. שיחות וידאו יובילו להשקעות חדשות ונראה גיוסים מוצלחים (גם אם באופן שונה איטי יותר). יזמים מוכשרים, שידאגו להיעזר בכתוב לעיל, שישמרו על דבקות במטרה יחד עם סבלנות ואורך רוח, הם אלו שיצליחו לגייס בתקופה הזו ויחרשו את דרכם קדימה.

הכותבת היא מנהלת הפעילות בישראל של קרן ההון סיכון פלינט קפיטל

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "משקיעי ההון סיכון אומרים ש"העסקים כרגיל", אבל המציאות קצת יותר מורכבת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלון
Guest

איך תמונה של גבר שרירי בגופייה קשורה להון סיכון?

אייל
Guest

תקרא את הכיתוב… מה שנקרא אילוסטרציה

מיכה אלי
Guest

הנתונים של IVC מראים לדוגמא שהשקעות הסיד ירדו ביותר מ80%
למעשה נראה שהשנה נראה יותר מיזוגים מהשקעות.
אם פעם היו טענות שבארץ הון ללא סיכון, כעת זה הון ללא זיק של סיכון.

חברות גדולות יודעות את זה ומשתלטות בנזיד עדשים על טכנולוגיות מעניינות

https://link.medium.com/4yErFGQG85

משועמם
Guest

אחד המאמרים היותר מיותרים

אייל
Guest

מאמר מאוד מעניין תודה
אבל איך את מסבירה את העובדה שכל הקרנות מדברות על זה שהגיוסים עכשיו זה עוד שאריות הדלק מלפני הקורונה? לפי כל הקרנות והמשקיעים החל מסוף מאי נרגיש את הבצורת.

משועמם
Guest

הכל קשקוש.
משקיעים עושים קצת שרירים כי אחרי שלוש שנים שהכח אצל יזמים נעים להם. יש עוד חודש חודשיים כאלה.
יש ים כסף בשוק וממשיכים לפמפם ולהדפיס אז כסף שלא יעבוד ימחק, מצד שני הרבה סטארטאפים נמחקים בתקופה הזאת כי הם גרועים, הקורונה עוזרת גם פה לניקויי. חודשים בודדים קדימה יהיה הרבה כסף שמחפש מעט מאוד חברות ששוות אותו ונשארו. יזמים שיכולים המתינו.

ליהי
Guest

שטויות מי שיכול להמתין מעט יגייס בלי בעיה השוק מוצף במשקיעים עם הון נזיל בארץ ובחו"ל. משקיעים רציניים בעלי הבנה טכנולוגית.

נועה
Guest

אנחנו 3 בנות שעושות שיחות וידאו בוואצפ ומוכרות סרטים פרטיים שלנו בוואצפ:

מאיה 050-7291168 בסקייפ Mayaa69 או בטלגרם mayaa69

דנה 055-3386275 או בטלגרם DanaSex

מורן 055-2664759 ליטל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: