מדוע עדיף שתנסחו בעצמכם הסכם רשיון למשתמש עבור אפליקציית iOS

שבע סיבות שיגרמו לכם לחשוב פעמיים לפני שתבחרו בהסכם הסטנדרטי שאפל מציעה לרשיון האפליקציה שלכם

shutterstock agreement

מאת דוד מירצ'ין, שותף, קבוצת קניין רוחני וטכנולוגיה.

במידה ואתם מפתחים אפליקציות ומתכוונים לשווק את האפליקציה שלכם באפסטור של אפל, יהיה עליכם לספק את האפליקציה למשתמשי הקצה שלכם על פי הסכם רישיון למשתמש קצה. אפל מעמידה בפנינו שתי אפשרויות בעניין זה: להשתמש בהסכם הרשיון הסטנדרטי של אפל למשתמשי קצה באפליקציות ברשיון על פי נוסחו "AS IS", או שתוכל לחבר EULA מותאם אישית לצרכיכם, ובמקרה כזה המסמך הסטנדרטי של אפל לא יהיה תקף.

יצירת המסמך החדש והייחודי עשויה להתפס כבזבוז זמן וכסף, בזמן שאפל לכאורה עשתה כבר את העבודה עבורנו, אולם מומלץ מאוד לשקול זאת שוב. ה-EULA הוא ההסכם העיקרי החל על משתמשי הקצה שעושים שימוש באפליקציה; הוא מסביר את הזכויות והחובות של משתמש הקצה מחד, ואת שלכם כבעלי הרשיון באפליקציה, מאידך. מאחר וכל אפליקציה שונה ומתוארת אחרת, יש לוודא שישנו הסבר מותאם.

אחת המטרות העיקריות של כל הסכם היא לוודא כי התייחסת בצורה הולמת לסיכונים שונים שעשויים להיגרם מהעסקה. למרות שה-EULA הסטנדרטי של אפל אכן מכסה, ברמה מסוימת, את החשיפה שלך לסיכונים כבעלי רשיון, הרי שאפל מודעת לכך שייתכנו סוגי חשיפות מסויימות, שהינן ייחודיות לאפליקציה שלכם ולתחום שלכם, אשר אינן מכוסות בנוסח הסטנדרטי. עקב כך, אפל מאפשרת לנו להתייחס לסיכונים אלו ב-EULA ייחודי לכם.

להלן תקציר של היתרונות העיקריים של ניסוח הסכם מותאם באופן אישי:

1. מגבלות ספציפיות

בהתחשב במטרת האפליקציה, ייתכנו סוגי נזקים ספציפיים שיש לתת עליהם את הדעת ב-EULA. באפשרותך להשתמש ב-EULA על מנת להבהיר בדיוק מה האפליקציה שלך עושה ומה היא אינה עושה, וכי אתם כנותני הרשיון לא תהיו אחראים במידה והאפליקציה לא תבצע פעולה מסוימת הנכללת בקטגוריה האחרונה. לדוגמה, אם האפליקציה שלכם מספקת מידע רפואי, ייתכן שתרצו להבהיר כי האפליקציה אינה מהווה תחליף להתייעצות אינדיבידואלית עם רופא. אם האפליקציה מספקת תחזיות מזג אוויר, כנראה שתרצו לציין בפני משתמשי הקצה במלים ברורות, כי מזג האוויר השמשי והנעים שהאפליקציה צופה נכון לעכשיו בנוגע לתאריך חתונתו של משתמש קצה לא יפורש כערובה לכך שאוהל החתונה שהוזמן על ידו לא יתעופף בסופת גשמים קשה.

2. הגבלת אחריות

ה-EULA הסטנדרטי של אפל אינו כולל סעיף הגבלת אחריות, אשר בגרסתו הקיימת מגביל את החבות הכספית הכוללת שלך לפיצויים של 50$ לכל משתמש קצה. אם תיצור EULA משלך, תוכל לקבוע אחריות מקסימלית נמוכה יותר; סכום קבוע של 10$ או הסכום ששולם בפועל על ידי משתמש הקצה במהלך תקופה מסוימת (אשר עשוי להיות 0$) הנם גבולות אחריות טיפוסיים. אם וכאשר האפליקציה תשמש מיליוני משתמשים, גבול האחריות הנמוך יותר יגביל באופן משמעותי את החשיפה שלכם. מנהל הכספים והמשקיעים שלכם ינשקו אתכם על זה.

3. שיפוי

ה-EULA הסטנדרטי אינו מכיל כל הוראות על פיהן משתמשי קצה יחויבו לשפות אותך (כלומר, לשלם עבור הוצאות משפטיות ולפצותכם בגין הנזק הנגרם לכם) אם הם יפרו את התחייבויותיהם על פי ה-EULA. לדוגמה, אם הם מבצעים הנדסה הפוכה של האפליקציה שלכם ויוצרים אפליקציה מתחרה. אם האפליקציה שלכם הנה אפליקציה המקשרת בין עסק לצרכן (B2C), אזי ייתכן שלמשתמשי הקצה שלכם לא יהיו המשאבים הכספיים לקיים חובת שיפוי זו, אולם במקרה של אפליקציה המקשרת בין שני עסקים (B2B), סעיף כזה יכול להיות קריטי. וכמובן שלא מזיק להוסיף סעיף כזה בשני המקרים.

4. החוק החל וסמכות השיפוט

ה-EULA הסטנדרטי של אפל כפוף לדין של מדינת קליפורניה. מאידך, במסגרת EULA מותאם תוכל לבחור את הדין הישראלי או מדינה אחרת אשר דיניה יחולו על הסכם זה. בנוסף, באפשרותכם לקבוע את המקום שבו יידונו כל מחלוקות משפטיות; אין כל סעיף "סמכות שיפוט" ב-EULA הקיים של אפל. מטעמי נוחות, אתם תרצו להבטיח, ככלל, שכל הליכים משפטיים יתקיימו במדינה שבה נמצא המרכז העסקי העיקרי שלכם, ושבה הנך כבר מיוצג על ידי עורכי דין מקומיים, וכי ה-EULA יפורש על פי דינים המוכרים לעורכי דינכם. אם תהיה בעתיד מחלוקת משפטית, סעיף זה יחסוך לכם זמן, הוצאות נסיעה ואת הצורך לשכור את שירותיהם של עורכי דין חדשים. כמו כן, סעיף כזה עלול להרתיע אחרים מלתבוע אתכם.

5. קוד פתוח

אם האפליקציה כוללת תוכנת קוד פתוח כלשהי, לא תוכלו להשתמש ב-EULA הסטנדרטי של אפל. הסיבה לכך היא שרשיונות קוד פתוח מחייבים אותך לכלול תנאים מסוימים במסגרת הפצת רכיבי הקוד הפתוח. תנאים אלו אינם נכללים ב-EULA הסטנדרטי.

6. מדיניות פרטיות

כך או כך, בכל מקרה, יהיה עליכם לנסח מדיניות פרטיות משלכם. מדיניות פרטיות של אפליקציה מנוסחת פעמים רבות בד בבד עם ה-EULA, ומשרדי עורכי דין בדרך כלל מציעים את שניהם יחד כעסקת חבילה.

7. אפליקציות אנדרואיד

אם הנכם מפתחי אפליקציות לאנדרואיד ו-iOS אזי אלא אם יש לכם EULA משלכם, זכויותיכם וחובותיכם כלפי משתמשי הקצה נכללים אך ורק במשפט הבא: "הנך מעניק למשתמש רשיון לא בלעדי, עולמי ונצחי לבצע, להציג ולהשתמש במוצר במסגרת המכשיר". במלים אחרות, אם אתם מפתחי אפליקציית אנדרואיד, כדאי שתנסחו EULA המכסה התנאים הקריטיים הנוספים הנדונים בעדכון זה. ניתן לעדכן בקלות את ה-EULA לאנדרואיד על מנת שיתאים לאפסטור.

אנו מבינים כי משתמשי הקצה (אפילו עורכי דין חנונים מתחום הטכנולוגיה) שבפועל קוראים את הסכמי ה-EULA מעטים מאוד. אולם, אם משתמש קצה נתקל בבעיה באפליקציה שלכם, אזי ה-EULA הוא המסמך אותו משתמשי הקצה יצטרכו לקרוא על מנת להבין מה הם רשאים לדרוש מכם. מומלץ מאוד לוודא שמסמך זה ממקסם את ההגנה על זכויותיכם בצורה טובה.

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת משפטית על בסיס כל העובדות הרלוונטיות, עושה זאת על אחריותו בלבד.

קרדיט תמונה: agreement via shutterstock

הכתבה בחסות מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'

מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' הוא משרד עורכי הדין הבינלאומי הגדול בישראל והמשרד המוביל בשוק ההיי-טק והטכנולוגיה.
המשרד מייצג את החברות החדשניות והבולטות שצמחו בארץ, וחברות סטארט-אפ בתחומים מגוונים, מתוכן חברות המצויות בראשית דרכן, חברות בשלות ותאגידי טכנולוגיה מוכרים בארץ ובעולם.
המשרד מתמחה בכל ההיבטים הקשורים לחברות טכנולוגיה וקרנות השקעה, ומלווה יזמים, חברות סטארט-אפ, חברות טכנולוגיה בשלות, קרנות הון סיכון, חברות רב-לאומיות, אנג'לים ומשקיעים, בכל הכרוך בסבבי גיוס, עסקאות מימון, מיזוגים ורכישות וליווי משפטי שוטף בתחום.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "מדוע עדיף שתנסחו בעצמכם הסכם רשיון למשתמש עבור אפליקציית iOS"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קורא אורח
Guest

די עם מכבסת המילים "כתב אורח" ו"הכתבה בחסות" – מדובר בפרסומת, לא בכתבה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: