מייסד וואטסאפ: טעיתי כשמכרתי לפייסבוק ואני מתייסר על זה; פייסבוק: זו רמה נמוכה

ימים לא פשוטים עוברים על הנהלת פייסבוק; הפרשה האחרונה, מייסד וואטסאפ בריאן אקטון שמכר את החברה שלו תמורת 19 מילארד דולר נחשף בראיון כן למדי בו הוא מודה שבעצם מכר את הערכים שלו. דיוויד מרקוס, אחד מבכירי פייסבוק, לא נשאר חייב

whatsapp

מקור: Pixabay

רק לפני יומיים הודיעו צמד מייסדי אינסטגרם, קווין סיסטרום ומייק קריגר, כי הם החליטו לעזוב את פייסבוק, ולצאת להרפתקה חדשה. כעת, פייסבוק שוב נמצאת במרכזה של סערה תקשורתית, בעקבות ראיון חושפני למדי עם בריאן אקטון, מייסד שותף של וואטסאפ, אותה אפליקציה שפייסבוק רכשה ב-2014 תמורת 19 מילארד דולר. כזכור, לפני מספר חודשים צייץ בחשבון הטוויטר שלו שהגיע הזמן לעזוב את פייסבוק – בעקבות שערוריית קיימברידג' אנליטיקה.

בראיון עם פורבס, אקטון מביע חרטה על כך שעם מכירת וואטסאפ הוא בעצם ויתר על כל הערכים שלו, וכנראה שהראיון החושפני היא הדרך שלו לנסות ולטהר את המצפון. מי שמיהר להתייחס לראיון הוא דיוויד מרקוס, שניהל במהלך השנים האחרונות את חטיבת המסנג׳ר בפייסבוק ועבר לא מזמן להתמקד בתחום הבלוקצ׳יין בחברה. מרקוס החליט לשתף במה שישב על ליבו באמצעות פוסט בפייסבוק, ובעצם לחשוף לראשונה את הצד של פייסבוק לסיפור.

ירק לבאר שממנה שתה?

מאז ומתמיד מייסדי וואטסאפ – יאן קום ובריאן אקטון – היו נגד פרסומות וקנאים לפרטיות המשתמשים. לכן, העובדה שהם הסכימו להירכש על ידי פייסבוק, AKA מעצמת פרסומות שעל זה בעצם מתבסס המודל הכלכלי שלה, קצת משונה. במהלך המפגשים לקראת הרכישה, מספר אקטון בראיון כי מארק צוקרברג נפגש איתם ופנה אליהם בהצעה שלא ניתן היה לסרב אליה. צוקרברג גם הבטיח ליאן קום מקום שמור במועצת המנהלים בחברה, ולפי מקורות פנימיים הרגיע אותם שאין תוכניות להוסיף מודל מונטיזציה לוואטסאפ, לפחות לא בחמש השנים הקרובות.

בלי פרסומות, בלי משחקים, בלי גימיקים. המנטרה של מייסדי ווטסאפ – לפני הרכישה. מקור: Sequoia

סימן אזהרה נוסף שמייסדי וואטסאפ התעלמו ממנו היה כאשר עסקת הרכישה נדרשה לקבל את אישור רשות ההגבלים העסקיים האירופאית, ופייסבוק הכינה את אקטון טוב מאוד לפגישה; ״הונחתי להסביר שזה יהיה מאוד קשה למזג או לשתף נתונים בין שתי המערכות (פייסבוק ווואטסאפ, ה.ח.)", אמר בראיון. כמו כן, אקטון אמר בפגישה עם הרגולטורים שלא לו ולא לקום היה רצון לעשות את זה. בסופו של דבר פייסבוק נדרשה לשלם יותר מ-120 מיליון דולר על מתן מידע שגוי.

אלא ששלוש שנים לאחר שנחתמה העסקה, הסבלנות של צוקרברג הגיעה לקיצה, בין היתר בעקבות צמיחתה של סנאפצ׳ט, והוא החל להביע תסכול מחוסר הרווחיות של וואטסאפ. אקטון מספר כי היעד של פייסבוק היה להגיע להכנסות של 10 מיליארד דולר בתוך חמש שנים, סכום שנשמע הרבה יותר מידי גבוה עבורו, והסתמך כמובן על פרסום. על מנת להגיע לרווחיות שכזו פייסבוק חשבה להציג פרסומות בפיצ׳ר הסטטוס/סטוריז בוואטסאפ ומתן אפשרות לעסקים לשוחח עם לקוחות באמצעות אפליקציית המסרים וקבלת מידע אנליטי רלוונטי עבורם.

אקטון הציע לפייסבוק אלטרנטיבה שהייתה קצת פחות פולשנית לדעתו: עסקים יוכלו לשלוח ללקוחות מידע אינפורמטיבי ושימושי בהודעות וואטסאפ, אבל הם לא יוכלו לפרסם או לעקוב אחר הנתונים של המשתמשים מעבר למספר הטלפון שלהם. כמו כן, המודל הכלכלי שהציע התבסס על מונה שיתחיל לגבות סכום סמלי רק לאחר שנוצלה יתרת ההודעות החינמיות שתהיה זמינה לכל עסק.

״בסופו של יום, מכרתי את החברה שלי. בגדתי בעקרונות שלי. אני מודע לכך. מכרתי את הפרטיות של המשתמשים שלי עבור רווח. עשיתי בחירה והתפשרות. ואני חי עם זה כל יום״, אמר.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

בחודש אוגוסט האחרון פייסבוק הוציאה לפועל את השלב הראשון בתוכנית, והודיעה כי תחל לגבות תשלום מעסקים עבור השימוש ב-WhatsApp Business לצורך תקשורת עם לקוחותיהם. על מנת לשכנע את העסקים לפתוח את הארנק ולהתחיל לשלם על מה שעד כה היה חינמי, וואטסאפ הציגה 3 כלים חדשים; הראשון יאפשר לשלוח ללקוחות מידע שימושי על הזמנות שלהם כמו למשל מעקב אחרי משלוח או כרטיס עלייה למטוס (קצת כמו מה שאקטון רצה). כלי נוסף יאפשר ללקוחות להתחיל שיחה עם בית העסק בלחיצת כפתור באתר האינטרנט שלו או לחילופין על ידי הקלקה על מודעה שתופיע בפייסבוק (והנה לכם עוד אפיק הכנסה חדש), והפיצ׳ר האחרון יאפשר לעסקים לספק תמיכה בזמן אמת ישירות בוואטסאפ.

לזכותה של פייסבוק יאמר כי מבחינת תמחור, נטען כי עסקים אכן יוכלו להגיב בחינם, כל עוד הם יעשו זאת בחלון זמן של עד 24 שעות מרגע שליחת ההודעה. עבור מענה מאוחר יותר, הם יידרשו לשלם סכום שכנראה ינוע בין 0.5 סנט ל-9 סנט עבור כל הודעה. בסופו של דבר גם המודל השני של פייסבוק, שיתבסס על פרסומות באגף הסטטוסים, צפוי להתווסף לפלטפורמה כבר בשנה הבאה.

פייסבוק לא נשארה חייבת

מי שלא נשאר אדיש לראיון הוא דיוויד מרקוס, אחד מהעובדים הבכירים ביותר בפייסבוק, שפירסם פוסט עם תגובה, שלדבריו, החליט לכתוב על דעת עצמו וללא כל דרישה מפייסבוק; ״היום פורבס פירסם ראיון עם בריאן אקטון שהכיל הצהרות, ואזכור אירועים באופן שונה מאוד מהמציאות אותה אני ראיתי ממקור ראשון. כתוצאה מכך, הרגשתי חובה לכתוב על העובדות בפועל״.

דיוויד מרקוס. מקור: עמוד הפייסבוק שלו, צילום: Christophe Wu

מרקוס מציין שכל הנושא של הצפנה מקצה לקצה ושמירה על פרטיות המשתמשים נתמך באופן מוחלט על ידי מארק צוקרברג. ״כן, יאן קום מילא תפקיד מפתח בלשכנע את מארק בחשיבות ההצפנה, אך מכאן ואילך לא הוטל ספק בנושא מעולם. החזון של מארק היה שוואטסאפ הוא יישום הודעות פרטיות, וההצפנה סייעה בהבטחה שההודעות של האנשים אכן יהיו פרטיות״.

מרקוס מתייחס גם למודל הכלכלי של פייסבוק, ומציין כי צוקרברג הגן על וואטסאפ במשך תקופה ארוכה, זאת למרות שעסקים ״דפקו על הדלת שלהם״ פעמים רבות ודרשו לתקשר עם הלקוחות שלהם בוואטסאפ, בדיוק כמו שהם עושים במסנג׳ר. אקטון היה לדבריו זה שעיכב את העניינים, ואף פעם לא באמת הלך עם הרעיון עד הסוף. ״לדעתי, אם אתה נלהב לגבי נתיב מסוים – במקרה הזה – לאפשר לעסקים לשלוח הודעות לאנשים ולגבות על כך כסף – ואם יש לך שאלות פנימיות לגבי זה, אז תעבוד קשה כדי להוכיח שלגישה שלך יש בסיס ותמחיש את הערך שלה. אל תהיה פסיבי-אגרסיבי בקשר לזה. ודרך אגב, פיצ׳ר ההודעות בתשלום שעכשיו מתגלגל בוואטסאפ נשמע די דומה לשיטת המונה מנקודת המבט שלי…״

מרקוס שמר כמובן את הנימוק הכי עוקצני לסוף, וכתב: ״תקראו לי מיושן. אבל אני מוצא שתקיפת האנשים והחברה שהפכו אותך למיליארדר, והגנו עליך ושמרו עליך במשך שנים – היא רמה נמוכה. זה למעשה רמה נמוכה שלא הכרנו״.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

20 תגובות על "מייסד וואטסאפ: טעיתי כשמכרתי לפייסבוק ואני מתייסר על זה; פייסבוק: זו רמה נמוכה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שי
Guest

סיבה מצויינת לעבור רשמית לטלגרם

Ben
Guest

או ל signal (מועדף עלי)..

רם
Guest

+ 1 על Signal
טלגרם בדרך למטה בכל מה שקשור לפרטיות

עמית
Guest

מתייסר עם 19 מיליארד דולר. רחמנות.

תהילים נ טילים
Guest
תהילים נ טילים

ממש צדיק! בקרוב הוא ילבש מכנסיים שחורות וחולצה לבנה ויתחיל לתקוף ילדות ברחוב

מהה
Guest

פייסבוק לא הפכו אותו למיליארדר, הוא הפך את עצמו למיליארדר עם החברה שהקים. אם לא פייסבוק אז מישהו אחר היה קונה אותם בכמה מיליארדים

כך נראה לומר
Guest

המ….פוליטיקאי!!!

אמיר
Guest
מר מרקוס היקר אני מבין ללבך, בצידך של העסקה נתתה כמו שקיבלתה ואותו הדבר למר whats up ובכל זאת הוא מעורר בעיות ומביא אותן אל דלתך. אך ברצוני לבקש שתשקול שוב את האימרה שלך… אם האימרה "זה נמוך" נועדה לציבור כולו אז אתה רק מרגיז את הרוב הגדול של הלקוחות זלכם.. אני אישית אולי מגיב כשאינני רואה את כל התמונה אך אתמוך כמה שאוכל במר אקטון על שלפחות הביעה חרטה באי נאמנות ללקוחות והסתרת האמת. אני מקווה שיהיה לך יום טוב כמו כל יום שאחריו ושלא תשכח שלמרות הבדל גדול בסטטוס יש כאן אנשים שאין להם שום בעיה שטוב לך…… Read more »
עמית
Guest

אמיר היקר,

מה???

אריאל זילבר
Guest

היו לי פעם ערכים
מכרתי את כולם
עסקה מוצלחת בשבילי
טובה גם בשבילם….

אלעד
Guest

תפסיקו לחרטט עם הערכים, רובכם אם לא כולכם הייתם מוכרים את הערכים שלכם בשביל פחות, זה לא שמישהו מת.

יאן
Guest

וואטסאפ זה פח ובקרוב יפציצו שם בפרסומות והודעות מציקות זה הזמן לעבור לטלגרם

אמיל
Guest

FUCK YOU, FACEBOOK
FUCK YOU, MARCUS

תודה לאל, מעולם לא היה לי חשבון פייסבוק. את הזמן שלי ניצלתי להתפתחות אישית ומקצועית.

גוגל
Guest

משתמש עדיין ב icq ומירק

חיגז
Guest

ממש מסכן אני מרחם עליו עם 17 מיליארד דולר.בכי הקוזק הנגזל.

מוטי גרין
Guest

אין רווח לגנבים ובולעי כסף אנשי בצע
חייהם אינם חיים כולם יהיו בטלגרם ולא יחפשו אותך בזבוב המילימטר ובקוביית השוקולד המרחק שלך

מוטי גרין
Guest

אין רווח לגנבים ובולעי כסף אנשי בצע
חייהם אינם חיים כולם יהיו בטלגרם ולא יחפשו אותך בזבוב המילימטר ובקוביית השוקולד המרחק שלך
בוזזזזזז תרדוף אחרי שקל לא שבע מטריליון דולר

מוטי גרין
Guest

מכיר את המשפט כמה קטן? ככה שטן
אז תדע שהטלגרם גדול

הנזק נעשה- הדולרים בכיס
Guest
הנזק נעשה- הדולרים בכיס

זה דבר ידוע שאי אפשר להתחרט כשעושים עסקה עם השטן, הדיבורים האלו זה בדיחה צינית של אנשי עסקים שהורסים את העולם בשביל בצע כסף ואח"כ מתממים ושואלים למה העולם נראה ככה?

טיצצבחבחג
Guest

אתה יכול לתרום את המיליארדים שקיבלת אם זה מפריע לך ומיייסר לך את המצפון

wpDiscuz

תגיות לכתבה: