בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית [27-11-09]

פינת הבלוגיק השבועית שלנו מביאה אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

blogeek-logo-newכולנו מכירים איזה בלוג או שניים המדברים על טכנולוגיה (בדרך כלל בדגש על תחום טכנולוגי ספציפי) שמעניינים אותו. בשנתיים האחרונות, כחלק ממהפכת ה-Web 2.0, קמו הרבה בלוגים טכנולוגיים של כותבים מוכשרים, המסקרים נושאים מעניינים אך הקהילה לא בהכרח מכירה אותם. אז עבור אלו מכם שעדיין לא הכירו, פינת הבלוגיק השבועית שלנו נועדה כדי להביא אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

אינטרנט ומדיה חברתית

מעיין כהן כתבה השבוע על התשלום שהציעה מיקרוסופט לניוז קורפ ולאתרי תוכן נוספים על-מנת שיסירו את עצמם ממנוע החיפוש גוגל ויאונקסו רק בבינג. זאת, לאחר התבטאויות חוזרות ונשנות מצד יו”ר ניוז קורפ, רופרט מרדוק, המאשים את גוגל בגניבת תוכן, ולמעשה בקריסת המודל הכלכלי של העיתונות. מרדוק חיפש גופי מדיה נוספים שיצטרפו אליו לחרם על גוגל, ומיקרוסופט שמחה לסייע, והציעה לגופי מדיה גדולים נוספים להשתתף ביוזמה.

צבי קצבורג כתב השבוע על סגירתו של אחר מאתרי הטורנטים הגדולים ברשת, Mininova. תברר שהמלחמה של חברות המדיה החוקית עושה את שלה בסופו של דבר, וזה כבר האתר הרציני השני שנופל חלל תוך זמן קצר מאוד. אז כן, זה אולי לא יגרום באופן מיידי לעוד עלייה במכירות, למרות המספרים השבדים, אבל אם למישהו היה ספק שכן אפשר לשתק את תעשיית קישורי הביטורנט ודומיה, אז הנה. וגם מי שטוען שיש עוד 30,000 אתרים כאלה יודע שזה לא ממש נכון: The Pirate Bay ו-Mininova היו ממשפחת המלוכה, ולעיתים קרובות כשהורגים את המלך והמלכה, כבר קשה מאוד למצוא יורשים ראויים. מבחינת אגו, אין ספק שצד התובעים סובל מבעיות כאבים בחזה שנישא בגאווה, הצד של המורידים והמשתפים סובל עכשיו מכאבי בטן דווקא.

רונן שמיר כתב השבוע ב-140 על הסכם שיתוף הפעולה שנעשה בין MSN ישראל ונענע 10. מה שהברנז’ה כבר ידעה מזה זמן, יצא סוף סוף החוצה בהצהרה. ההצהרה הזאת היא חשובה מאין כמוה לעולם האינטרנט הישראלי. סוף סוף הבינו גופי תקשורת בישראל שהם חייבים לותר על האגו. בסוף זה הגולש מחליט לאן הוא הולך בבוקר, היכן הוא מתעדכן בצהריים ואיפה הוא מבלה בערב ובלילה.

גל מור כתב השבוע על הפגיעה בזכויות היוצרים של המצייצים בטוויטר, אשר מגזין טיים-אאוט הישראלי החליט לפרסם ביו דפיו את ציוציהם. קהילת הטוויטר המקומית קיבלה את היוזמה ברגשות מעורבים. היו כאלה שהוחמאו, שהרי (כמעט) כל מצייץ מחכה בקוצר רוח ל-15 דקות של תהילה. אחרים הופתעו. ויש אפילו כאלו שזה עצבן אותם. יאמרו המסנגרים, והם כבר התבטאו בעניין במהלך הסערה-זוטא שפרצה בעקבות ציוציו של ההוא, שציוצים הם עניין ציבורי. כל אחד יכול לכתוב, כל אחד יכול לקרוא, כל אחד יכול להשתמש (לרטווט, למשל). הם הרי מתפרסמים ב”אתר” של טוויטר, והרי זה כאילו עלית על שרפרף בהייד פארק, נשאת נאום ואז ביקשת למנוע את השימוש בו. מצד שני, אומרים המקטרגים, ואנחנו ביניהם, גם פוסטים בבלוג הם כאלה. כל אחד יכול לכתוב, כל אחד יכול לקרוא, כל אחד יכול להשתמש (לצטט, אפילו להעתיק). גם בלוגים מתפרסמים באתר זה או אחר (ישראבלוג, רשימות). אם מחר יחליט עיתון מסוים להביא במלואו פוסט של כותב זה או אחר, בלא לשאול לרשותו או להציע לו תגמול, גם אז יאמרו המסנגרים כי הכל תקין?

רן אורן כתב השבוע על אפליקציית ה-Fishbowl החדשה של מיקרוסופט, אשר מביאה את פייסבוק ישירות לשולחן העבודה. לפני כשבוע בתערוכת ה- PDC09, הדגימה מיקרוסופט את טכנולוגיית SilverFace , ולמרות שאינה זמינה לציבור הרחב עדיין, החליטה החברה לשחרר את אחת מהאפליקציות הנתמכות על ידה. התוכנה מאפשרת באמצעות התחברות ל-API של FACEBOOK לקבל שלל אפשרויות מגוונות על שולחן העבודה, כמו העלאת תמונות, עדכון מצבים, חיפוש מורחב ועוד.

מעיין כהן דיווחה השבוע על פתיחת הבטא של האפליקצייה בריזלי, אפליקציית ווב לטוויטר ולפייסבוק, מבית ThingLabs. בין היתר מציעה בריזלי אפשרות לנהל כמה חשבונות במקביל, מציגה לינקים ארוכים (לעומת הלינקים המקוצרים בטוויטר), היא תומכת בפיצ’ר החדש-יחסית של טוויטר – רשימות ועוד.

גדי להב אסף השבוע המספר סטטיסטיקות המצביעות על כך שהאינטרנט שייך לפנסיונרים. על פי הסקר, 94% מבני ה-65 ומעלה קוראים מיילים, ו-70% קוראים חדשות, נתונים דומים לאלו של קבוצות גיל אחרות. בשני מקרים גיל הזהב חורש את הרשת אפילו יותר מדור ה-X, ה-Y ושאר הכינויים לצעירים: הם מחפשים יותר מידע רפואי וקונים יותר און ליין. הסיבה לפעילות השניה היא שפשוט יש להם כוח קניה יותר גדול.

אייפון וסלולר

עומר פרצ’יק כתב השבוע פוסט מעניין עם טיפים לשיווק אפליקציות באפסטור. אז חשבת על רעיון מבריק לאפליקציה, תכננת ופיתחת ואפילו עברת בהצלחה את משוכת האישור והיום אתה בעלים גאה של אפליקציה לאייפון –  שאפו! אבל מה עכשיו? אתה ועוד 100,000 אפליקציות מתחרות על ליבם של משתמשי האייפון כשהנחת העבודה היא שלמתחרים שלך יש יותר ניסיון והבנה בשיווק אפליקציות באפסטור ואתה קצת תקוע עם אפליקציה שלא ממש מתרוממת, אז מה עושים?

Natish מהאתר iphones.co.il כתב על המכשיר הסלולרי החדש של חברת Else אשר נחשף השבוע בלונדון. חברת Emblaze הישראלית חשפה את Else – טלפון סלולרי חדש שפותח בחברת הבת Else (לשעבר Emblaze Mobile) ואמור להיות מושק ברבעון השני של 2010. החברה פיתחה בעצמה את מערכת ההפעלה של המכשיר, Else Intuition OS המבוססת לינוקס.

גאדג’טים

אוהד צדוק כתב השבוע על המחשב הזעיר הנייד של חברת Eking אותו הציגה החברה השבוע בפעם הראשונה. המחשב, אשר נקרא S515 Tilt, מזכיר במימדיו את ה-xpPhone, אולם מפרט החומרה שלו חזק משמעותית. מחשב הזעיר  מצוייד במפרט מרשים, שאפילו לא היה מבייש נטבוק, הכולל: מסך מגע 4.8 אינץ’, מקלדת QWERTY מלאה נשלפת, מעבד Atom 1.2Ghz Z515, זיכרון פנימי בנפח 1GB, נפחי אכסון של 16GB או 32GB מסוג SSD, בלוטות’ ו-WiFi, מערכת ההפעלה ווינדוס ויסטה אולם צפוי שדרוג עתידי לווינדוס 7.

רועי לטקה דיווח השבוע על הגעת ה-Magic Mouse, העכבר החדש של אפל, לחנויות איידיגיטל בישראל. עכבר המג’יק החדש הביא את יכולות המולטיטאצ’ שהחלו דרכן במכשיר האייפון הראשון של החברה אל המכשיר הנוכחי. העכבר הבטיח יכולות המוטמעות כבר תקופה במשטחי העכבר הקיימים במקבוקים השונים והיווה פריצת דרך בייבוא יכולות אלו אל העכבר השולחני.

תוכנה ואבטחת מידע

קובי אדלר הביא השבוע פוסט אשר אוסף את קיצורי הדרך החדשים שנוספו לגרסת חלונות 7, כגון הגדלת החלון לגודל מקסימלי או הצמדה שלו לאחד מצדדי המסך, מזעור חלון בודד או כולם, העברת המחשב לתצוגת מקרן ועוד.

עמיר אשל כתב השבוע על דפדפן ה-Lunascape היפני, המנסה להיות גם אקספלורר גם פיירפוקס וגם אופרה יחד בדירה אחת עם אפשרות לעבור ממנוע של אחד אל מנוע של האחר בקליק יחיד מתי שרוצים. פעם מוצר יפני היה נחשב לנחות בגלל השימוש הנרחב שעשו היפנים בפלסטיק שהיה נשבר\מתקלקל מהר יחסית. מאז עשו היפנים לא מעט כסף ממוצריהם ולא שעינינו צרה, (של היפנים דווקא כן) אך היום מקובל לחשוב כי מוצר יפני הוא בעל רמה גבוה ומובטחת ומוצר שעבר עשרות תהליכי בקרה ואבטחת איכות.

רן אורן כתב השבוע על כלפי התקפה חדש על דפדפני אינטרנט אקספלורר בגרסה 6 ו-7. הכלי החדשה נחשף על-ידי סימנטק ומשתמש ברכיב ג’אווה סקריפט המשתלט על המחשב. למרות שהוירוס הידוע בשם Bloodhound.Exploit.129 מדורג נמוך, ממליצה סימנטק לבעלי מערכות הפעלה חלונות 2000, XP ושרתי 2003 לבטל את רכיב הג’אוה סקריפט בדפדפנים אלו באתרים שאינם מהימנים ולעדכן במיידי את גרסאות האנטי וירוס.

.

אלו הנבחרים שלנו לשבוע החולף. זהו המקום להוסיף שאם אתם כותבים בלוג טכנולוגי בעברית או אפילו פוסטים הקשורים לנושאים אותם אנחנו מסקרים כאן באתר ואתם מעוניינים שנעקוב גם אחרי הבלוג שלכם במסגרת סדרת הבלוגיק שלנו, צרו איתנו קשר ב- Info At Newsgeek.co.il וידעו אותנו בכתובת הבלוג שלכם ובטוויטר שלכם (כדי שנוכל להודיע לכם שאתם מפורסמים).

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: