בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית

פינת הבלוגיק השבועית שלנו מביאה אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

blogeek-logo-copy4כולנו מכירים איזה בלוג או שניים המדברים על טכנולוגיה (בדרך כלל בדגש על תחום טכנולוגי ספציפי) שמעניינים אותו. בשנתיים האחרונות, כחלק ממהפכת ה-Web 2.0, קמו הרבה בלוגים טכנולוגיים של כותבים מוכשרים, המסקרים נושאים מעניינים אך הקהילה לא בהכרח מכירה אותם. אז עבור אלו מכם שעדיין לא הכירו, פינת הבלוגיק השבועית שלנו נועדה כדי להביא אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

אירועים

אילנה ברודו, עלתה השבוע לאוויר עם בלוג חדש בשם Techslut וגם גררה את עצמה השבוע עד לפסטיבל המשחקים של סלקום בנמל תל-אביב ומספרת לנו את חוויותיה. המוני עם ישראל וילדיהם (בעיקר ילדיהם) הצטופפו הערב בשלושת המתחמים של פסטיבל המשחקים הסגול של סלקום בנמל. בין דוכני ה-Wii, קיר הטטריס ומתחם משחקי הרשת וה-Arcade דידו הורים עייפים בליווי צאצאים רעשנים ומבט בעיניהם המעונות האומר רק דבר אחד – החופש הגדול ארוך מדי והגיע הזמן שיגמר. פה ושם הצליחה ברודו לזהות אנשים שאפשר להגדיר כגיימרים מהשורה אבל אלו נראו יותר מבוהלים מהתורים והקהל הרב שהגיע מאשר מעוניינים בגימיקים פשוטים למדי שגרמו לה להזכר שבכל זאת מדובר בלא יותר מאירוע קידום מכירות של סלקום.

אלי רוטנברג ביקר השבוע בחצי הגמר של תחרות הסטארטאפים Exit09. בפוסט מדבר רוטנברג על כמה מהסדנאות השונות בהם הוא השתתף במהלך הכנס ומפרט בקצרה על המועמדים השונים בחצי הגמר ועל המיזמים שלהם.

אינטרנט ומדיה חברתית

עומר מבלוג הגאדג’טים Mobo כתב השבוע על Woofer – רשת חברתית חדשה שבאה להוות את הניגוד המוחלט למגבלת ה-140 תווים של טוויטר. יש  אנשים שלא מבינים את כל הרעש שעושים מטוויטר ומה הקטע של מגבלת 140 התווים. יש אנשים שמבינים, אבל 140 תווים לא מספיקים להם כדי לומר את כל הדברים החשובים שיש להם. בדיוק בשביל אלו מגיע וופר (Woofer), שירות המאקרו-בלוגינג. וופר הוא אתר שנראה בדיוק כמו טוויטר ודי מסתלבט עליו, החל בשם וכלה ב… כמעט הכל בעצם. בוופר אפשר לכתוב פוסטים בעזרת משתמש הטוויטר שלכם (טוויסט יפה), עם מגבלה טיפה שונה: כל פוסט חייב להיות ארוך יותר מ-1400 תווים. חשבתם שיש לכם מה לומר? נראה אתכם עכשיו.

אורלי יקואל המליצה השבוע על השירות Twazzup המאפשר לחברה\מותג ליצור עמוד טוויטר מוגדר אישית לצורך שילוב באתר החברה. יקואל מסבירה את החשיבות המשתנה של השימוש בטוויטר למותגים השונים, אך מציינת שתוספת מהסוג המדובר רק מאפשר ללקוחות החברה שכן משתמשים בפלטפרומה, לעשות זאת בצורה נוחה ויעילה יותר. עבור אלו שלא, הם יכולים פשוט לצפות בשיח החולף על החברה בטוויטר והחליט האם הם רוצים להצטרף. קצת חבל שאין תמיכה טובה בעברית.

אילן פאר כתב השבוע פוסט אורח אצל איילת נוף (Blonde 2.0) המדבר על חוקי ההתנהגות הבסיסיים בטוויטר. בפוסט נוגע אילן בדברים הבסיסים כגון שמירה על נימוס, דיבור בעברית כאשר יש לך עוקבים שאינם מבינים את השפה ובחירה באפליקציה הנכונה ועד נקודות כמו השקעת מחשבה ב-Copywriting נכון, כמות מול איכות העוקבים ועוד.

גאדג’טים וסלולר

חץ בן חמו כתב השבוע על ה-N900 החדש של נוקיה. הייחוד הגדול של המכשיר הזה הוא שבניגוד לטלפונים קודמים של נוקיה שמבוססים על סימביאן סידרה 60 (גרסאות 1 עד 5, כאשר 5 נמצאת ב-N97), ב-N900 נוקיה עברו מקצה אחד לקצה שני, ללינוקס. נוקיה החלה לפני מס’ שנים לשווק Tablet קטנטן ונחמד לאנשים טכנולוגיים חובבי לינוקס. זה לא היה מכשיר טלפון, זה היה Tablet קטן שאיפשר לעשות הרבה דברים (לא כולל שיחות טלפון סלולריות רגילות, כי החומרה לא הייתה קיימת בתוך המכשירים האלו), ומפתחי לינוקס המירו אליו הרבה תוכנות, כך שאם ידעת לפתח אפליקציה בלינוקס, החיים עבורך היו קלים בהמרת האפליקציה שלך ל-Tablet של נוקיה. ב-N900 נוקיה לקחו את אותה מערכת הפעלה (הנקראת: Maemo) ושילבו לה כמה אלמנטים נוספים, הקטינו את המכשיר והוסיפו פונקציונאליות נוספת כך שאפשר להשתמש במכשיר כטלפון רגיל עם המון תוספות מצד אחד, ואותו טלפון גם זוכה ל”ירושה” מכובדת של תוכנות צד ג’ ממכשירי ה-Tablets, כך שהמשתמש מרוויח משני העולמות.

שימי פולק כתב השבוע על המחשב הנייד החדש בעל שני המסכים של חברת gScreen. המחשב החדש נקרא gScreen Spacebook 2009 ויאפשר עבודה עם שני מסכים בגודל של 15.4 אינץ’ כל אחד. המחשב המפורסם עד כה עם שני מסכים היה של Lenovo מדגם W700, אך הוא הגיע עם מסכים בגודל של 10 אינצ’ בלבד ואינו נחשב חזק במיוחד. ה-Spacebook יגיע עם מארז פשוט ושני מסכים בגודל 15.4 אינצ’ (ישנן גם גרסאות של 16 ו- 17 אינץ’), אותם ניתן לסגור למסך אחד בעזרת הזזת המסכים פנימה. המסכים מחוברים על ידי מנגנון הזזה כך שלא תצטרכו להפעיל כוח להכנסתם או הוצאתם.

מתי מבלוג הגאדג’טים Mobo כתב השבוע על טכנולוגיה חדשה שנמצאת בפיתוח במעבדות IBM אשר תאפשר בעתיד לשלט הרחוק של הטלוויזיה להתחבר לרשתות החברתיות השונות ולהעביר דיווח מלא על התוכנית בה אתה צופה עכשיו. בנוסף, השלט החדש יוכל להציג גם את התגובות של החברים ברשתות השונות (“בגלל זה הברזת מהכדורגל? יא חרא”) וכל זאת כאמור בלי שתטרח לקום מהכורסה ובלי שתפסיד אפילו דקה ממרתון האודישנים של כוכב נולד.
אם זה לא מספיק לכם, MIPS Technologies עובדת בימים אלו על מספר מודיפקציות למערכת ההפעלה אנדרואיד, כך שזו תוכל לתמוך בוידאו ברזולוציה של Full HD. המטרה הסופית של החברה היא לשלב את האנדרואיד בממירים שונים, נגניי Blu-Ray וטלויזיות דיגיטליות. אז אם הוצאתם את הסוללות מהשלט כדי שלא יוכל להלשין מה אתם רואים, זה לא יעזור. עכשיו הממיר שלכם ישמח לקחת את רשימת אנשי הקשר מהטלפון שלכם ולסמס לכולם ששוב הקלטתם פרק של המסיבה עם יובל כספין.

הליו מאתר PocketPCFreak כתב השבוע על תופעות הלוואי שחווים משתמשי סלקום בעקבות המעבר שביצעה החברה לשימוש בכתובת אינטרנט חוקיות לצורך החיבור לרשת. חברת סלקום השתמשה לאורך כל ההיסטוריה שלה ב-Network Address Translation לצורך חיבור המכשירים לרשת האינטרנט. כלומר, כשהסמארטפון שלכם התחבר ל-APN בשם INTERNETG של סלקום, הוא קיבל כתובת ברשת הפנימית של סלקום, והיה מופרד מרשת האינטרנט. כלומר, ביציאה לאינטרנט, כל הטלפונים יצאו עם אותה הכתובת. העניין פעל יפה, מלבד שהרבה יישומים דורשים שתהיה לכם כתובת IP אמיתית באינטרנט. ובשנים האחרונות, עם ריבוי הסמארטפונים עם יישומים חכמים, ריבוי החיבורים של מחשבים דרך הטלפונים, וריבוי הראוטרים הסלולארים, גדלה כמות הבקשות לכתובת IP אמיתית בצורה משמעותית. כך שסלקום החליטה להעביר את כל הרשת שלה לכתובות IP אמיתיות. הפיכת הטלפונים לישויות ברשת הפכה אותם לקלים למציאה על ידי היישומים, אבל גם לקלים למציאה על ידי האקרים וספאמרים. כשהטלפון מתחבר עם כתובת אמיתית לרשת, בשביל ה-האקר או ספאמר הוא נראה כמו מחשב רגיל או ראוטר, לא ניתן להבדיל בינו לבין אחד המכשירים האחרים. ככה שהם התחילו להתקיף את הטלפונים עם אותם הכלים ובאותו הרצון שהתקיפו את המחשבים והנתבים. כמו כן, גם אם המכשיר יודע להגן על עצמו, כל פניה אליו מהאינטרנט מעירה את מנגנון השידור שלו. ובשעות של מתקפה אינטנסיבית, השידור הזה יכול גם לחמם את המכשיר וגם לגמור לו את הסוללה..

תוכנה

ירון מיינר כתב השבוע בפוסט אורח אצל גלעד שטיינברגר על שירות VOIP ישראלו חדש בשם ספיקו. השירות מספק קו טלפון ישראלי עם מספר ישראלי (057-95xxxxx) ותוכנה בסיסית אותה מתקינים על המחשב (Spikko SoftPhone) ומהרגע בו התקנתם את התוכנה יש לכם קו טלפון ישראלי חינם אצלכם על המחשב. השירות נותן 30 דקות חינם ביום לשיחות יוצאות לטלפונים קווים (יש להם איזושהי המרה של הדקות לשיחות סלולאריות משהו כמו רבע) ומוסיף דקת שיחה יוצאת (לקווי ובהמרה מסויימת לסלולארי) על כל דקת שיחה נכנסת. כך שככל שיתקשרו אליכם יותר ככה אתם יכולים להתקשר לאנשים אחרים יותר. את השירות ניתן גם להתקין על כל כמעט כל מכשיר בעל אפשרות SIP ומאפשר להוציא שיחות ישירות ממכשיר הטלפון אל רשת האינטרנט, גם בWIFI וגם על גבי רשת האינטרנט של ה 3G.

בלוג הגאדג’טים TGSPOT דיווח על השקת הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה של אפל בישראל. הגרסה העברית של Mac OS Snow Leopard שהושקה אתמול במסגרת הההשקה עולמית, אזלה מהמלאי מייד מחנות iDigital שבקניון רמת אביב. על פי דיווח MaCoverage, לא מדובר במאות עותקים אלא בעשרות עותקים בלבד, מה שגרם לרוב הרוכשים לחזור הביתה בידיים ריקות.

סטארט-אפ ועסקים

אפי פוקס כתב השבוע פוסט העוסק באובדן הביקורת בקרב שוק הסטארט-אפים הישראלי. לדברי פוקס, כאשר הוא נמצא בפגישות, תחרויות וכנסים שעוסקים במיזמי אינטרנט, הוא מוצא את עצמו מתעצבן יותר ויותר לאחרונה ושואל איפה הביקורת?. פאנל של שופטים, או מבקרים, שמורכב ממומחים בעלי ניסיון, בעלי פאסון ובעלי ממון, מפטפט במשך דקות ארוכות ומייצר סוג של כלום על המיזם שהוצג זה עתה מולם. פעם אחת, כשצפיתי מהקהל בהצגה של מיזם, בשלב ראשוני לגמרי, התפוצצתי מבפנים. כל אדם שהכיר באופן בסיסי ביותר את השוק, התנאים והטכנולוגיה שהמיזם עסק בו, במיוחד האנשים שישבו מבושמים מהמעמד שניתן להם על הבמה, היו צריכים לומר, באופן העדין ביותר: אני מצטער, גם אם הייתי מוצא עשרה שקלים על הרצפה, לא הייתי משקיע אותם במה שהוצג לפניי. אבל לא, קשקושי סרק מנומסים. הפוסט קיבל תגובות רבות המציגות צדדים שונים של הויכוח, מומלץ לקרוא גם את התגובות.

ניסן רצלב כתב השבוע על נושא התאמת המוצר לדרישות הלקוח. לקוח הזמין מוצר ייחודי, לפי דרישות מסוימות מאד. החברה שמספקת את המוצר התחייבה בתוקף למלא את כל אותן הדרישות. אחד לאחד. היא התעקשה שהיא יכולה להתאים את המוצר לדרישות הלקוח והתגאתה בגמישות ובמקצועיות שלה. בביצוע ההתאמה לדרישות לקוח בפועל, החברה – איך אומרים בבית-הספר? – קיבלה בלתי מספיק. כלומר, היא לא סיפקה מוצר לפי הדרישות המפורשות של הלקוח. ממש לא. הלקוח, שקיבל מוצר יפה, אך לא לפי צרכיו העסקיות, כמובן העיר לאיש הקשר שלו בחברה. ואפילו בטונים צורמים. מאד.

פוסט מוצלח נכתב השבוע בבלוג של רשימותיו של מנהל סטארט-אפ מצליח בנושא מכירת או הטמעת מוצר טכנולוגי שאינו מתאימות לשימוש הלקוח. מדי פעם, בעיקר לקראת סוף רבעון, המערכת ההורמונלית של מנהל הסטארט-אפ סוערת ועליו לקבל סכום כסף נכבד מלקוח עבור טכנולוגיה שלא היתה ולא נבראה. לאחר מכן יכול המנהל להתחמק משיחות טלפון מאותו לקוח זועם, שגילה כי אך משל היה המוצר ולקנן בשקט עד לרבעון הבא. זהו סדר הדברים התקין: מרבית הטכנולוגיה הנרכשת על ידי ארגונים מושבת אחר כבוד על המדף ללא שימוש, ושמה קרוי בז’רגון המקצועי Shelfware, או בעברית מוֹדְפָה (מלשון מדף). כל עוד הצדדים מצייתים לכללי המשחק הללו, ממשיכה החדשנות להניע את גלגליה של הכלכלה הגלובלית ולקדם את האנושות בקפיצות נחשוניות אל עבר עתיד מפוקפק.

.

אלו הנבחרים שלנו לשבוע החולף. זהו המקום להוסיף שאם אתם כותבים בלוג טכנולוגי בעברית או אפילו פוסטים הקשורים לנושאים אותם אנחנו מסקרים כאן באתר ואתם מעוניינים שנעקוב גם אחרי הבלוג שלכם במסגרת סדרת ה”בלוגיק” שלנו, צרו איתנו קשר ב- Info At Newsgeek.co.il וידעו אותנו בכתובת הבלוג שלכם ובטוויטר שלכם (כדי שנוכל להודיע לכם שאתם מפורסמים).

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: