בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית [26-09-09]

פינת הבלוגיק השבועית שלנו מביאה אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

blogeek-logo-copy2כולנו מכירים איזה בלוג או שניים המדברים על טכנולוגיה (בדרך כלל בדגש על תחום טכנולוגי ספציפי) שמעניינים אותו. בשנתיים האחרונות, כחלק ממהפכת ה-Web 2.0, קמו הרבה בלוגים טכנולוגיים של כותבים מוכשרים, המסקרים נושאים מעניינים אך הקהילה לא בהכרח מכירה אותם. אז עבור אלו מכם שעדיין לא הכירו, פינת הבלוגיק השבועית שלנו נועדה כדי להביא אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

אינטרנט ומדיה חברתית

גל מור נגע השבוע שוב בנושא של עומס המידע בעידן המדיה החברתית בפוסט מעורר מחשבה. לדברי מור, הזרם הוא הרבה יותר משיחות בטלות של אנשים משועממים, כפי שכמה עיתונאי טלוויזיה חשובים חושבים. הוא משמש לנטוורקינג, דרך להתעדכן בחדשות ואף יותר מכך – ערוץ תקשורת עם הקהילה. אי אפשר (ולא כדאי) לא לשמור על הערוץ הזה פתוח במהלך היום. אם תפתחו את הברז הזה עד הסוף, הזרם שיגיע אליכם יהיה חזק. אם תסגרו אותו, תקבלו זרזיפים. בין חשש לפספס חדשות משום שאתה לא עוקב אחר מספיק אנשים ומקורות לבין החשש מתסמונת של “מרוב עצים לא רואים את היער”, הראשונה מטרידה יותר.

שחר גבירץ כתב השבוע על השקת תוכנית ה-Website Spark החדשה של מיקרוסופט. התוכנית מיועדת עבור מפתחי WEB עצמאיים ולחברות העוסקות בפיתוח לWEB עבור אחרים ומאפשרת לקבל תוכנה, תמיכה ומשאבים עסקיים ממיקרוסופט בחינם למשך שלוש שנים ומאפשר להרחיב את העסק שלך ולפתח פתרונות אדירים לאינטרנט תוך התבססות על ASP.NET, סילברלייט, SharePoint, PHP ואפליקציות קוד פתוח אחרות שניתן לפתח מעליהן. כחלק מהתוכנית, תקבלו רשיונות תוכנה לשימושכם למשך שלוש שנים ללא תשלום, כגון Visual Studio, Expression Studio, Windows Web Server ו-SQL Server 2008 Web Edition. כל שצריך על-מנת להתקבל לתוכנה הוא להראות כי החברה בונה אתרים ואפליקציות WEB בשמם של אחרים וכי היא כולל פחות מעשרה עובדים.

מעיין כהן כתבה השבוע על סדרה אינטרנטית חדשה בהפקת הוושינגטון פוסט המבוססת על עדכוני טוויטר של סלבריטאים שונים. סבכל תוכנית, שאורכה כשתי דקות, קוראים קומיקאים ציוצים של סלבריטאים בנימה דרמטית ומלאת פאתוס, על רקע תפאורה שחורה ונרות דולקים. האם התוצאה מצחיקה, או דווקא משעממת? תשפטו אתם. כמו כן, כתבה כהן השבוע על ההכרזה של פייסבוק כי תוסיף פרסומות בדף הבית הישראלי. לדברי כהן, רשת הפרסום אורידיאן תהיה המשווקת היחידה בישראל של באנרים בדף הבית של פייסבוק

אריאל מה-ITPortal כתב השבוע על גלישה בטוח ברשתות חברתיות. רשתות חברתיות יכולות להיות מקום מהנה לבקר בו, להכיר חברים, ליצור קשרים עסקיים ועוד, אך ישנם גם סיכונים. למרבה הצער, ישנם אנשים שהמטרה שלהם היא לנצל את הפופולאריות של הרשתות החברתיות על מנת להפיץ תוכנות זדוניות והונאות מקוונות אחרות. אריאל מסביר, כי חינוך ומודעות לאיומים ולדרכי ההתמודדות איתם יכולים למנוע את הרוב הגדול של מזימות אלה. ישנם מספר דברים שתמיד צריך לזכור כאשר גולשים ברשתות חברתיות ובפוסט המלא מתמקד אריאל ב-6 כללים מתוכם, אשר הקפדה עליהם תהפוך את הגלישה ברשתות אלה לבטוחה יותר.

זוהר אוריין אספה השבוע את קודי התנהגות ודיבור מכל הרשתות החברתיות בארץ והפכה אותם ביחד למעין מילון פרגון בכל רשת. בכל אחד מהמקומות יש קודים חברתיים ויש כלים חברתיים לפרגון הדדי, כלים שבסופו של יום יוצרים את מצבור התקשורת ואת היחסים אשר נולדים ברשת. אוריין הוסיפה גם כמה אינטרפרטציות שונות משלה יחד עם כלים וירטואליים לכל רשת שיכולים לעזור במשימת יצירת היחסים.

חומרה וגאדג’טים

natish מ-iphones.co.il כתב השבוע על האפליקציה החדשה של סטארבאקס לאייפון. סטארבאקס שיחררה אפליקציה אחת שמשמשת כתפריט ומוצאת את הסניף הקרוב ביותר בהתאם למיקום של המשתמש בשימוש ב-GPS המובנה ובקליטת האנטנות הסלולריות של האייפון. הרעיון נחמד אבל הוא לא מלהיב במיוחד. מה שכן מעניין היא דווקא האפליקציה השניה אותה סטארבאקס שיחררה שמאפשרת למשתמשי האייפון והאייפוד טאץ’ לשלם את החשבון שלהם.

עומר מ-Mobo כתב השבוע על כלי תחבורה חדש מבית הונדה, ספק מתחרה לסגווי, בעל גלגל אחד. למרות הגלגל היחיד שלו ה-U3-X שומר על עצמו מאוזן לגמרי לבד. הוא נראה לא רע בכלל, בעיצוב עתידני משהו, וייתכן שהיה גורם לנוסעים בו להיראות פחות טיפשיים מנוסעי הסגוויי. זאת אומרת, אם הוא הסוללה שלו הייתה מספיקה ליותר משעה, והשליטה בו לא הייתה מתחת לישבן, מה שגורם לנוסע להיראות כאילו הוא אוטוטו נופל.

אלעד אברון כתב השבוע על פרויקט ה-Courier של מיקרוסופט אשר הציג השבוע אב-טיפוס של מיני נייד עם מסך מגע המחולק לשני צדדים, כשאפשר להעביר אובייקטים מצד לצד ובכך בעצם ליצור אינטראקציה בין אפליקציות שונות. תחשבו על Drag and Drop שאתם מכירים, רק בין שני מסכים שונים (או שני חלונות הצמודים זה לזה כמו ב- Aero Snap בחלונות 7). העיצוב אפילו חמוד, מזכיר קצת ‘יומן פגישות’ קלאסי שכזה.אני מאמין, שבדומה ל-Surface של מיקרוסופט, גם גורלו של ה-Courier לא יגיע רחוק. כי זה יקר לעשות שני מסכי מגע במכשיר אחד, שלא לדבר על הממשק גרירה, הניידות, הקלות, הקרירות (טמפרטורה), האמינות והביצועים שצריכים להיות למכשיר כזה – דבר שאולי אפשרי מבחינה טכנית כיום, אבל תארו לכם כמה זה יעלה!

מתי מ-Mobo כתב השבוע על יישום ה-NGN של בזק והיכולת האמיתית של החברה לספק חיבור במהירות של 50MB. אשר אתם גולשים באינטרנט המהיר לאתר שיושב מחוץ לישראל , בקשתכם לטעון את הדף עוברת דרך כבל תת-ימי הקרוי מד נאוטילוס השוכב על קרקעית הים התיכון ומחבר אותנו בטבעת לאירופה דרך כרתים ואיטליה. נאמר שבזק וספקיות האינטרנט יצליחו למכור את החבילות החדשות של 50Mbs ל-5% ממשתמשי האינטרנט המהיר. 80,000 לקוחות חדשים יקבלו חבילה של 50Mbs, כלומר בזק לבדה במקרה כזה תמכור ללקוחות החדשים קיבולת תיאורטית של 4 טרה-ביט. יותר מהקיבולת של הכבל התת-ימי כולו. נכון שהסיכוי שכולם יצרכו בבת אחת את מלוא קצת התעבורה שלהם הוא קטן, אבל בזק מבטיחה משהו שאין לה אפשרות לקיים!

אוהד צדוק כתב השבוע על המחשב הנייד החדש שהציגה אינטל בפורום IDF . המחשב החדש, המכונה Tangent Bay, כולל שלושה מסכי OLED בעלי תמיכה במולטי-טאץ’ הממוקמים מעל המקלדת – זאת אומרת ארבעה מסכים סך הכל. חוץ מהיות הקונפסט מגניב ומוציא עיניים, ישנה גם מעט חשיבה מאחוריו. המסכים הנוספים נועדו לעזור למשתמש לארגן את הקבצים שלו בקלות, הוא יכול להריץ קבצים ותוכנות ישירות מהם.

תוכנה וטכנולוגיה

natish מ-iphones.co.il דיווח השבוע על הגרסה החדשה של השוואת מהירויות הדפדפנים שהתפרסמה השבוע. נכון לעכשיו את תואר המהיר ביותר קוטף הדפדפן של גוגל בגירסתו השלישית כאשר הוא לוקח את התואר מבין 5 הדפדפנים המובילים למערכת Windows ומביס את כל שאר המתחרים אפילו את דפדפן הספארי של אפל למרות ש-2 הדפדפנים משתמשים במנוע הקוד הפתוח Webkit.

יהונתן קלינגר כתב השבוע פוסט מעניין בנושא דיני משחקי מחשב בכל הקשור לזכויות יוצרים והפרת זכויות. בפוסט נותן קלינגר כדוגמה את המשחק lose/lose, אשר מדגים כיצד חוקי זכויות היוצרים וחוקי הגנת הצרכן לא יכולים לעמוד בפני החדשנות והיצירתיות. במשחק, השחקן משחק חללית שיכולה להלחם בחיזרים שעוברים מולו ולירות בהם, למרות שאותם חיזרים לא יורים על החללית, אלא זו נפגעת רק במגע עם החיזרים. עד כאן, המשחק דומה עד מאוד למכניקאת המשחק במשחק הקלאסי Space Invaders ומשחקי Arcade קלאסיים אחרים. אולם, יש במשחק טוויסט קטן מאוד: כל חיזר מייצג קובץ על הכונן הקשיח והשמדת החייזר הורגת גם את הקבצים לצמיתות.

.

אלו הנבחרים שלנו לשבוע החולף. זהו המקום להוסיף שאם אתם כותבים בלוג טכנולוגי בעברית או אפילו פוסטים הקשורים לנושאים אותם אנחנו מסקרים כאן באתר ואתם מעוניינים שנעקוב גם אחרי הבלוג שלכם במסגרת סדרת הבלוגיק שלנו, צרו איתנו קשר ב- Info At Newsgeek.co.il וידעו אותנו בכתובת הבלוג שלכם ובטוויטר שלכם (כדי שנוכל להודיע לכם שאתם מפורסמים).

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: