בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית

פינת הבלוגיק השבועית שלנו מביאה אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

blogeek-logo-copy3כולנו מכירים איזה בלוג או שניים המדברים על טכנולוגיה (בדרך כלל בדגש על תחום טכנולוגי ספציפי) שמעניינים אותו. בשנתיים האחרונות, כחלק ממהפכת ה-Web 2.0, קמו הרבה בלוגים טכנולוגיים של כותבים מוכשרים, המסקרים נושאים מעניינים אך הקהילה לא בהכרח מכירה אותם. אז עבור אלו מכם שעדיין לא הכירו, פינת הבלוגיק השבועית שלנו נועדה כדי להביא אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

הנושא החם של השבוע

הנושא החם של השבוע ללא ספק היה ההתאבדות של דודו טופז ובעקבותיה היחס שהוא קיבל מהמדיה הישראלית. אסף לבנון כתב פוסט מעולה בו הוא בוחר לבחון את ההתייחסויות השונות של התקשורת ושל המדיה החברתית להתאבדות של דודו טופז תוך הצגת העמדות השונות. אם לשפוט לפי התגובות בשעות הראשונות לאחר ההתאבדות, רוב גולשי הרשת הישראלים לא רואים בטופז כקורבן, וכמעט ולא באים בטענות לדרך בה טופל מאז שנעצר.

גם יהונתן קלינגר התייחס לנושא ובחר לכתוב כי התאבדותו של דודו טופז היתה צפויה כמו אקדח במערכה הראשונה. הפגיעה המתמשכת בפרטיותו, העובדה שהוא היה ללא מוצא, בן 62, מעט לפני גיל פנסיה ועומד לשבת לפחות מספר שנים בכלא. טופז היה אמור להיות קרבן-סב; ההתאבדות, ככל הנראה, היתה הנשק הרציונאלי היחיד שלו.

אינטרנט ומדיה חברתית

בעקבות הפוסט המעולה של אילאיל בן-שלום מוקדם יותר השבוע שמסביר מדוע הישראלים עדיין לא נמצאים בטוויטר, כתב עדי אבנית על המשמעות של כמות העוקבים בטוויטר. אבנית כותב כי לאחרונה צצות יותר ויותר חברות “מדיה חדשה” כמו פטריות אחרי גשם. החברות הללו מבטיחות ללקוחותיהן מסעות פרסום באמצעי מדיה חברתית, בין אם זה פייסבוק, טוויטר, יוטיוב או כלים חברתיים אחרים. חלק מאותן חברות גם מתהדרות במספר העוקבים שיש להן (או לאנשיהן) בטוויטר ואותם מומחי מדיה חברתית גם ישתמשו בכלים כמו TwitterAnalyzer כדי להראות לאותם לקוחות שההודעות שהם כותבים בטוויטר מגיעות הרבה מעבר לעוקבים שלהם-עצמם בטוויטר, באמצעות פרסום-מחודש (ReTweet) של אותן הודעות וכאן נחה האשליה. גם גל מור התייחס לנושא וכתב על עוקבים עוורים, אשר מצרפים אתכם מבלי להכיר אתכם או מפני שהם ספאמרים הם חסרי משמעות. זה קהל לא מפולח ולא רלוונטי שאינו מספק לכם תהודה, לא ישירה ולא עקיפה. מבלי שיש לכם מוניטין מקוון המספק תשתית לכמות עוקבים גדולה, אין שום משמעות לספירת הראשים הזו. לסיכום, יוסי וליאור בשידורי הניסיון הקדישו פרק לשיחה עם ידין ענתבי, הישראלי בעל כמות העוקבים הגדולה ביותר בטוויטר כדי להבין באמת מה המשמעות של כמות עוקבים גדולה.

מכורים לאינטרנט ומשחקי מחשב? מעיין כהן כתבה השבוע על מכון ראשון מסוגו לגמילה מהתמכרות לאינטרנט ומשחקי מחשב נפתח בארצות הברית תחת השם Restart. התוכנית המוצעת במקום הפסטרולי, המשתרע על שטח של 20 דונם, נמשכת 45 יום, ועלותה 14.5 אלף דולר. איך תדעו לזהות התמכרות? אתר האינטרנט של המכון מציע רשימה של סימנים ותסמינים שעשויים להצביע על התמכרות לאינטרנט, כאשר הסכמה עם 3-4 מהסימנים מעידה על פגיעה מסוימת, וחמש ומעלה מעידה על התמכרות.

עומר פרצ’יק כתב השבוע טקטיקות לשימור קשרים אינטרנט ובכלל. בפוסט נוגע פרצ’יק באספקטים שונים של שמירה על קשר האנשים כגון שונות, פרו-אקטיביות, תגובות, קרדיטים, תיאום הכרות בין אנשים, ברכות ואיחולים, פגישות והמלצות על קשרים אחרים.

גרסה ראשונית של העיצוב החדש של נענע10 עלתה השבוע לרשת וגל מור סיפק ביקורת מעניינת על העיצוב החדש. מור, אשר אפיין בעבר מספר אתרים כולל חלקים שונים ב-Ynet, מסביר כי מלאכת אפיון אתר אינה קלה כלל. המאפיין צריך להתחשב בדרישות שונות, לעתים סותרות: ממחלקת המסחר, השיווק וממערכת התוכן. ישנם מוצרים ושירותים רבים שחייבים לקבל ביטוי, כלחץ המופעל מלמטה ולמעלה, מגבלה תקציבית משפיעה על גודל המשאב הפיתוחי שעומד לרשותם ונעלם נוסף הוא קהל היעד, שנוטים לשכוח אותו בחברות – מהם רצונותיו, ציפיותיו? התוצאה הנגזרת היא לעתים סוג של פשרה וטבען של פשרות להיות פושרות – לא לכאן ולא לכאן. בהנחה סבירה לחלוטין שמאפייני ה-UI של נענע פעלו מגבלות דומות, התוצאה הסופית יפה ומוצלחת.

בלוג אבטחת המידע Seci כתב השבוע על רעיון חדש שעלה ביאהו לפיו כי עבור כל דואר אלקטרוני שישלח, יועבר סנט אחד מהשולח לצדקה. בצורה זאת, הם מאמינים, העלות הנוספת על הספאמרים תחסל את עסקיהם. שליחת דואר בתשלום תאפשר הוספת בול להודעה שיזהה אותה כדואר לגיטימי ולא כהודעת ספאם. מסנני דואר זבל יוכלו לסנן בקלות יתרה את הדואר הלא רצוי ולאפשר להודעות עם בול לעבור. על פי ההצעה, הלקוחות המשלמים יוכלו לבחור לאיזו מטרת צדקה להעביר את התשלום שלהם.

גאדג’טים

חץ בן חמו כתב השבוע על התפתחות חדשה בסיפור של דחיית האפליקציה של Google Voice על-ידי אפל. לדברי בן-חמו, כולם האשימו את AT&T כאילו הם אלו שדחפו את אפל לדחות האפליקציה, אך עכשיו מתברר שהראשונה לא באמת אשמה בכך. תשובתה של אפל ל-FCC בהמשך לחקירה שנפתחה בעקבות המקרה חשפה פרטים רבים שלא היו ידועים לגבי תהליכי הבדיקה שאפל מבצעים על כל תוכנה ושרות חדש לפני האישור ועוד פרטים רבים.

שימי פולק כתב השבוע על מחשב ה-Tablet החדש של נוקיה – ה-N900. המכשיר החדש אמור להריץ את גרסה 5 של מערכת ההפעלה Maemo, אשר אמורה לפי חלק מהשמועות  להחליף את מערכת ההפעלה סימביאן על חלק גדול ממכשירי הטלפון של נוקיה. בפוסט מסביר פולק כי התמונות החדשות שדלפו לרשת השבוע מציגות מכשיר הדומה בצורה מפתיעה ל-N97 מבחינת המבנה, אך קצת גדול יותר.

בלוג המחשבים TGSpot הציג השבוע את שני העכברים החדשים של Logitech. שני עכברים חדשים מסדרת ה-MX מצוידים בטכנולוגיה יחודית בשם Darkfild אשר תאפשר לעכבר לפעול גם על זכוכית. ה–Anywhere Mouse MX (למטה בתמונה) ו-Performance Mouse MX יפעלו  בצורה אלחוטית עם הדונגל הכל יכול של החברה. הם ימכרו בארץ במחירים 549 ש”ח ו-699 ש”ח בהתאמה.

גלעד שטיינברגר כתב השבוע על מצלמת ה-HD הראשונה של מיקרוסופט, ה-Cinema HD Webcam מסדרת LifeCam. המצלמה החדשה מבוססת על חיבור USB ויכולה להקליט ווידאו ברזולוציה 1,280 על 720 באיכות HD (איכות של 720p) וכ-30 פריימים לשנייה. המצלמה מאפשרת פוקוס אוטומאטי עד פי 4 ומגיעה עם מיקרופון עם היכולת לנטרל רעשי רקע ופיצ’ר הנקרא ClearFrame שמאפשר צילום ווידאו חלק יותר.

בפינת האייפון השבועית, כותב יניב דנן על תוכנה חדשה לאייפון המאפשרת לשלוח הודעות SMS בחינם באמצעות חשבון ה-ICQ שלכם. התוכנה מאוד פשוטה להפעלה וכל כל שעליכם לעשות הוא להקיש את מס’ ה ICQ והסיסמא שלכם ולבחור את איש הקשר אליו ברצונכם לשלוח אליו את ההודעה. מכיוון שההודעה נשלחת דרך השירות עצמו ולא דרך קו הטלפון, אתם לא מחוייבים ולא תחוייבו עבור הודעות יוצאות או נכנסות.

גדי פלדמן כתב השבוע על היכולת לספק למשתמשים אפשרות להתחבר לסביבת העבודה ולאפליקציות שלהם מכל מקום מכל התקן. עם גידול בתפוצת מכשירי הסלולר החכמים – ובעיקר באלה שמבוססי מגע, אייפון ודומיו – ישנה דרישה גוברת מצד המשתמשים עבור אפשרות להתחברות לסביבת העבודה שלהם גם מהמכשירים החדשים.  לפני כמה חודשים Citrix הוציאה את תוכנת Client המאפשרת לבצע חיבור מרחוק למערכות באמצעות מכשירי האייפון והשבוע נוספה גם התמיכה במכשירי האנדרואיד של גוגל.

סטארט-אפ והייטק

הדס שיינפלד כתבה השבוע פוסט יפה על חברת נטפליקס והיחס שלה לעובדים. ההצלחה של נטפליקס מדוברת ומוסברת הרבה, אך לדעת שיינפלד יש כאן שילוב של שרות שימושי ונוח, תמחור נכון והעובדה שהם לא מפסיקים לחדש ולהתחדש. אז מה כל כך מיוחד בנטפליקס? לפני כמה שבועות דלפה לרשת מצגת פנימית של החברה, שעוסקת בתרבות של החברה ואף על פי שהיא ארוכה מאוד (128 דפים), מביאה שיינפלד כמה נקודות מרכזיות שמסביר כיצד מיישמים דברים כמו חזון וערכים בצורה מציאותית ולא פלצנית כמו שאנחנו מכירים ברוב החברות הגדולות.

חומרה ותוכנה

טל ברזינצקי כתב השבוע פוסט על המשמעות של כונן C ככונן האחסון הראשי במחשב. בפוסט דן ברזינצקי בשאלה מדוע הספירה של הכוננים במחשב מתחילה באות C ומעלה השערות שונות בנוגע לתשובה.

מדריכים

אתר ITPortal פרסם השבוע מדריך המסביר כיצד לייבא קבצי וידאו מהרשת המקומית אל הגרסה החדשה של תוכנת Movie Maker של מיקרוסופט שיצאה השבוע.

גל מור כתב השבוע מדריך לשימור ידע ברשת. מור מסביר כי כל ניסיון לצבור קצת ידע שימושי מרשת האינטרנט משול לידיים המנסות לאסוף את מי הים. תמיד תישארו עם ידיים רטובות וריקות בעוד כל המים ייזלו מבין האצבעות חזרה אל הים. הבעייה אינה מחסור בכלים לאיסוף מידע – כאלה יש בלי סוף – אלא לשמר את המידע, להשאיר אותו במודעות כדי שלא יישכח. נניח שאתם נתקלים בקישור מעניין, מה אתם עושים? אם לא תרצו להיכנע למפלצת זמן האמת, שתובעת את זמננו לטובת עדכונים מטוויטר ופייסבוק, מיילים, קישורים מעניינים וכו’, תרצו לשמור את המידע לטובת קריאה מאוחרת. במקרה זה כלי איסוף לא יספיקו אלא אם הם משולבת בכלי שימור וגילוי.

לאה כהן כתבה השבוע פוסט עם מספר קישורים המספקים מידע וטיפים בנושאים שונים הקשורים ל-SEO. שרון שלח לצוות קישור ל-20 טיפים של SEO שעל כל מפתח לדעת. ממש כמה ימים לפני כן, נתקלתי במאמר על שמונת חוקי ה-SEO המינימליים שיש ליישם ב-CMS. לעצם העניין, ה-20 לא מכיל כמה דברים שיש ב-8 (וכמובן להפך). אבל דבר אחד ממליצה כהן לשנות ברשימת ה-20: את הפריט האחרון היא ממליצה להפוך לראשון –  Write Good Content. בעיני, זה הכי חשוב. כתוב תוכן טוב. אחרת אין שום משמעות ושום הצדקה לכל הטריקים של SEO.

אלו הנבחרים שלנו לשבוע החולף. זהו המקום להוסיף שאם אתם כותבים בלוג טכנולוגי בעברית או אפילו פוסטים הקשורים לנושאים אותם אנחנו מסקרים כאן באתר ואתם מעוניינים שנעקוב גם אחרי הבלוג שלכם במסגרת סדרת ה”בלוגיק” שלנו, צרו איתנו קשר (אפשר גם ישירות אלי ב-Yaniv At Newsgeek.co.il) וידעו אותנו בכתובת הבלוג שלכם ובטוויטר שלכם (כדי שנוכל להודיע לכם שאתם מפורסמים).

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

2 תגובות על "בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
assafl
Guest

תודה על ההפניה והמחמאה, רק הערה:
הפוסט שלי על טופז הוא בעצם קופי-פייסט למאמר שפרסמתי במדור
TheMarker IT
http://it.themarker.com/tmit/article/7809

שי ברקוביץ
Guest

התוכנת אייפון לשליחת SMS פשוט מעולה.
עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר ופשוטה לתפעול.
תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: