בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית [18-09-09]

פינת הבלוגיק השבועית שלנו מביאה אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

blogeek-logo-copy1כולנו מכירים איזה בלוג או שניים המדברים על טכנולוגיה (בדרך כלל בדגש על תחום טכנולוגי ספציפי) שמעניינים אותו. בשנתיים האחרונות, כחלק ממהפכת ה-Web 2.0, קמו הרבה בלוגים טכנולוגיים של כותבים מוכשרים, המסקרים נושאים מעניינים אך הקהילה לא בהכרח מכירה אותם. אז עבור אלו מכם שעדיין לא הכירו, פינת הבלוגיק השבועית שלנו נועדה כדי להביא אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

הנושא חם של השבוע

הנושא החם השבוע, היה ללא ספק הכנסים השונים אשר עסקו בחדשנות וערכו תחרויות סטארט-אפים ובמרכזם כנס ה-Techcrunch50 שנערך השבוע בסן-פרנסיסקו. דביר רזניק סיכם בקצרה את תוצאות הכנס. ב-TC50 ייצגו אותנו כמה חברות ישראליות, אשר זכו בפרסים השונים של הכנס. חברת Red Beacon הישראלית זכתה בפרס על הסטארט-אפ הטוב ביותר בכנס, חברת Trollim הישראלית זכתה בפרס הסטארט-אפ הבינלאומי הטוב ביותר וחברת AnyClip זכתה בפרס נבחר הקהל. איילת נוף, המלווה את חברת Trollim הישראלית ומסייעת לה בנושא השיווק ומיתוג באינטרנט ובכלל, כתבה גם היא השבוע על הזכייה בתחרות.

אינטרנט ומדיה חברתית

אילנה ברודו, ממשיכה למתוח ביקורת על ההתנהלות הכושלת של גוגל בכל הקשור לניהול המשתמשים בשירות Google Adsense. בפוסט הנוכחי, ממשיכה ברודו את הפוסט הקודם שלה על איכות השרות (או החוסר בה) בגוגל תוך ציון כי לחברה יש לה יותר מידע עליה מאשר להוריה. עכשיו תראו מה הם עושים עם מידע רגיש שנופל לידיהם וזאת בלי לחשוב פעמיים. אם זה לא היה אמיתי, מציינת ברודו, היה ניתן לחשוב כי זאת מתיחה. מישהו בגוגל חייב להתעורר ומהר.

ליאור צורף נתן השבוע כמה טיפים לשיווק במדיה חברתית. בפוסט מדבר צורף על נקודות שיכולות לשדרג את נוכחות החברה שלכם בטוויטר שלכם כגון עדכון ה-BIO בכרטיס, כתיבה חופשית, שימוש בחשבון למטרת יחסי ציבור ועוד. כמו כן, נוגע צורף בכמה נקודות נוספות הממליצות על דרכי התנהלות במדיה החברתית באופן כללי כחלק מתהליך השיווק של החברה. מומלץ בחום.

גל מור כתב השבוע פוסט מעורר מחשבה על העתיד של ההון החברתי עם סימולציה תיאורטית למצב בעתיד בו האנשים ימדדו לפי ההון החברתי שלהם. בפוסט מתייחס מור למושג Whuffle אותו טבע סופר המדע-בידיוני, קורי דוקטורוב, בספר Down and in the Magic Kingdom ומשמעותו מטבע של מוניטין חברתי המהווה תחליף לכסף. דוקטורוב מתאר כלכלה ללא מחסור. כל הצרכים הבסיסיים ואף חלק מהמותרות זמינים חינם. התמריצים הכלכליים הישנים נעלמו, ערך הכסף אבד וה-Whuffle החליף אותו. אנשים נושאים עמם את ערך ה-Whuffle, ההון החברתי שלהם כך שכל אחד יכול לראות. הוא כעת המניע העיקרי לעשות דברים.

אתגר שפיבק כתב השבוע מדריך המסביר את הצעדים ראשונים להקמת קהילה בפייסבוק עבור ארגונים. אחרי שנתקבלה ההחלטה להתחיל פעילות בפייסבוק, יש להבין כי על מותגים וחברת שרוצים ליזום פעילות בפייסבוק להקים עמוד, שהוא למעשה מיניסייט שמאוד דומה לעמודי הפרופיל האישיים, עם מעט הבדלים כאשר הבולטות בינהם הם חוסר אפשרות להזמנת חברים בשם העמוד ושהיחס בין גולש לבין קהילה הוא של אוהד ולא של חבר. הדבר המהותי ביותר בתוך הקהילה הוא התכנים שיהיו בה. שפיבק מעלה שאלון כגון אילו תכנים אנחנו רוצים לקדם במסגרת הקבוצה? באיזו תדירות? מי ינהל אותם? מה תהיה רמת הבקרה על התכנים? כאשר הדגש הוא על הבנת הכלי השיווקי המדהים שנותן לנו להגיע בצורת תוכן לעמוד הבית של לקוחות קיימים ולקוחות פוטנציאלים אבל מצד שני לזכור שלגולש מאוד פשוט להתעלם מאיתנו.

במסגרת תוכנית ההתחזות לטוויטר, הכריזה פייסבוק על היכולת לתייג חברים במסגרת שורת הסטטוס שלכם. מעיין כהן מ-140, הסבירה השבוע כיצד ניתן לעשות זאת. כדי לתייג חבר, פשוט הקלידו בשורת הסטטוס את הסימן @, ואחריו התחילו להקליד את שם החבר או הקבוצה אותם אתם רוצים להזכיר. חלון ייפתח אוטומטית ואיתו כל החברים, המותגים, הקבוצות או האירועים שמופיעים בעמוד הפייסבוק שלכם, ורלוונטיים לאותיות שהקלדתם. פשוט בחרו את החבר המבוקש והוסיפו אותו לסטטוס.

גל מור סיקר השבוע את חברת My6sense הישראלית נוגעת בליבה של אחת הדילמות המרכזיות בעידן הנוכחי של הווב שאנחנו עוסקים בה כאן רבות – סיגנל לעומת רעש. שטף החדשות והעדכונים מאיים להציף וגורם “הלם מידע” אפילו לגולשים הקשוחים והמנוסים ביותר. ברור לחלוטין שמישהו צריך לבצע מלאכת סינון מסוימת – האם רוב העבודה הזו תוטל עלינו המשתמשים (קסטומיזציה) או שהסינון יתבצע באופן אוטומטי (פרסונליזציה)? אולי שילוב בין השניים? מערכת שלומדת אותנו לאחר שלימדנו אותה דבר אחד או שנינו אודותינו.

סטארטאפים והיי-טק

עומר פרצ’יק כתב השבוע על פרדיגמת העסק הגדול העוסקת בביקורות השונות שמשמיעים המומחים על סטארטאפים חדשים. לטענת המומחים, רבים מן הסטארטאפים שהשיקו את המוצר שלהם בכנס אינם סטארטאפים שישנו את העולם. אך אותם מומחים בדיוק דחפו סטארטאפיסטים בכל הכח אל עבר מודל הבוט-סטראפ בטענה שאנחנו נמצאים בעיצומו של משבר כלכלי עמוק וכשהיקף הגיוסים מהקרנות מצטמצם באופן משמעותי, המודל הנכון  להקמת של סטארטאפים בתקופה כזו הוא מודל הבוטסטראפ אשר לפיו מוציאים לשוק מוצר ממוקד ומדוייק בזמן הקצר ביותר ומנסים לעשות לו מוניטיזציה כדי להגיע לריווחיות בהקדם האפשרי.

תוכנה

גלעד שטיינברגר כתב השבוע פוסט המדבר על תהליך ההכנה לחלונות 7 בארגון. מערכת ההפעלה החדשה מביאה איתה כמה חידושים שלא היו ב Vista נדרשות מבתי התוכנה הכנות והתאמות ל Windows 7. בגלל שלמיקרוסופט חשוב שהתוכנות בשוק יתאימו למערכת החדשה בנתה מיקרוסופט כמה אתרים שיסייעו לכם, בתי התוכנה, להגיע מוכנים ליום ההשקה כאשר אתם בטוחים שהפתרון שלכם רץ על Windows 7 בצורה החלקה ביותר. בפוסט מספק שטטינברגר קישור לכמה כלים ואתרים אשר יאפשרו לארגון שלכם לבחון את האפליקציות והסביבות שלו בכל הנוגע לתאימות לחלונות 7 ובכך לאפשר הכנה חלקה ומהירה יותר למערכת החדשה.

גאדג’טים וטכנולוגיה

גבע קרא עוז הביא לידיעתינו שירות חדש ומסקרן בעל פוטנציאל רב אשר מושק בימים אלה ממש בארץ ומאפשר ביצוע העברת כספים באמצעות ארנק אלקטרוני והודעות sms. הרעיון הפשוט שעומד מאחורי הארנק דורש פתיחת חשבון באמצעות כרטיס אשראי ומרגע זה ניתן להעביר כספים, במגבלה של 500 שקל להעברה ובעמלה נמוכה.

השבוע הוכרז תאריך היציאה של ה-Zune HD, מכשיר המדיה הנייד של מיקרוסופט ואחד המתחרים הגדולים ביותר למכשיר האייפוד טאץ’ של אפל. Natish, אחד ממנהלי הפורומים של iphones.co.il, ערך השוואה מקיפה בין ה-Zune HD לבין ה-iPod Touch כולל בדיקה של מאפיינים שונים כגון מחיר, חומר ומפרט טכני, ממשק משתמש, חיבור למחשב ולאינטרנט, סנכרון, משחקים והרצת סרטים וסרטונים ופיתוח צד-שלישי עבור הפלטפורמה.

השבוע גם הושקה בחנות האפליקציות של אפל, אפליקציית הרדיו הראשונה אשר תומכת בתחנות ישראליות. האפליקציה, שנכתבה על-ידי דותן שפיגלר, מכילה אפשרות להתחבר לעד 14 תחנות רדיו ישראליות כולל רשת ב’, רשת ג’, גלגלצ ומספר תחנות רדיו אזוריות באמצעות קישור ל-Streaming שלהם ברשת האינטרנט. האפליקציה יכולה לפעול מעל חיבור אינטרנט סלולרי או באמצעות רשת אלחוטית והיא מתאימה  לכל דגמי האייפון כולל iPod Touch 2G, אך דורשת מערכת הפעלה בגרסה 3.0 ומעלה.

דני בוראקוב מ-Gadgety כתב השבוע על עכבר האוויר החדש והמשופר של Gyration בשם Air Mouse Elite. העכבר מגיב לתנועות ידיכם הטבעיות בעודו באוויר, באמצעות מערכת חיישני תנועה מובנים. תוכלו להשתמש בו הרחק מהשולחן שלכם, ועד כ-30 מ’ מהמחשב עצמו (באמצעות חיבור אלחוטי, כמובן), מה שהופך אותו למושלם עבור חדרי דיונים והרצאות.

מורן כהן מ-Gadgety כתב על מכשיר הטלפון הראשון בעולם שמפעיל גרסה מלאה של חלונות XP. ה-xpPhone כולל מעבד של AMD, זכרון RAM בגודל 512MB\1024MB ושטח אחסון המבוסס על כרטיס SD שיכול להגיע עד 64GB. המכשיר יכלול גם מקלט GPS, חיבור אלחוטי ותמיכה ב-WiMax בתוספת תשלום.

חץ בן-חמו ביקר השבוע את התנהלותו של שר התקשורת החדש בכל הנוגע לחיבור האינטרנט בתשתיות הסלולריות. סלקום מצפצפת בתרועה רמה על כל עניין של ניטרליות רשת. אורנג’ מנפיקים חבילות גלישה במחירים מבהילים וגם בפלאפון המצב אינו מזהיר, אך משרד התקשורת? חוץ מאשר הודעות לעיתונות, בינתיים לא מראה שום פעולה יזומה, שום איומים על חברות הסלולר, שום זימונים דחופים למנכלי הרשתות, הכל לאט לאט, שאנטי שאנטי של הלייף. כיום יש איזו שהיא תחרות בין חברות הסלולר מבחינת חבילות גלישה, אבל הבעיה העיקרית היא  שחברות הסלולר משמשות כספק אינטרנט (ISP) וגם כספק תשתית, מה שאומר שלא חשוב איזה  חברה תתחבר אליה, אתה אוטומטית כבול לספק האינטרנט שאיתו עובדת ספקית הסלולר שלך.

.

אלו הנבחרים שלנו לשבוע החולף. זהו המקום להוסיף שאם אתם כותבים בלוג טכנולוגי בעברית או אפילו פוסטים הקשורים לנושאים אותם אנחנו מסקרים כאן באתר ואתם מעוניינים שנעקוב גם אחרי הבלוג שלכם במסגרת סדרת ה”בלוגיק” שלנו, צרו איתנו קשר ב- Info At Newsgeek.co.il וידעו אותנו בכתובת הבלוג שלכם ובטוויטר שלכם (כדי שנוכל להודיע לכם שאתם מפורסמים).

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: