בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית

השבוע בבלוגיק: המעבר לטלויזיה דיגיטלית, כיצד מחביאים טורנט בקובץ תמונה, פס רחב בטכנולוגיות ניידות, מדידת הפופולריות של אתרים בארץ באמצעות טוויטר, רשת בזמן אמת, טפסים לרישום משתמשים באינטרנט, פינת האייפון השבועית, הדור הבא של פתרונות אבטחת המידע של מיקרוסופט, מדריך להתקנת חלונות 7 ופרטים ראשונים על Exchange 2010 ו-Sharepoint 2010.

blogeek-logo-copy2כולנו מכירים איזה בלוג או שניים המדברים על טכנולוגיה (בדרך כלל בדגש על תחום טכנולוגי ספציפי) שמעניינים אותו. בשנתיים האחרונות, כחלק ממהפכת ה-Web 2.0, קמו הרבה בלוגים טכנולוגיים של כותבים מוכשרים, המסקרים נושאים מעניינים אך הקהילה לא בהכרח מכירה אותם. אז עבור אלו מכם שעדיין לא הכירו, פינת ה”בלוגיק” השבועית שלנו נועדה כדי להביא אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

טכנולוגיה ותוכנה

בועידת התקשורת ונתח השוק של גלובס התבשרנו על-ידי יוסי מימן, מהבעלים של ערוץ 10, כי הוא מפסיק את הזרמת הכספים אל הערוץ. יעל ויה מהבלוג Crictor ראיינה את נורית דאבוש, יושבת הראש של הרשות השנייה לטלויזיה ורדיו בנוגע לעתיד הטכנולוגי של שידורי הטלויזיה והמעבר לשיטת השידור הדיגיטלית. לטענת נורית דאבוש מנכ”לית הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו שידורי ה- IPTV יוזילו באופן משמעותי את שידורי הטלוויזיה. על רקע הפסקת הזרמת הכספים לערוץ 10 ומצבן של זכיינות הערוץ השני נראה שההבט הכלכלי יהווה סיבה טובה למעבר עתידי כזה. האם צפויה לנו תקופה של איחוד בין חברות ממדיות שונות? התשובה היא כן. ונראה שלפחות המנכל”ית של הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו בעד.

אמיר מהבלוג Mypsick כתב השבוע על החבאת קבצי Torrent בתוך קבצי תמונה. ישנם מספר יתרונות להחבאת טורנט בתוך קובץ תמונה: ניתן להעלות את הטורנט לכל אתר שיתוף תמונות כקובץ שנותני השירות לא יחשדו בו, אין גם צורך להשתמש באתרי אינדקס שיציגו את הטורנט, פשוט מעלים אותו אל הפליקר שלכם או שירותים דומים. הבעיה היחידה שנותרה היא לפענח מחדש את קובץ התמונה. הרעיון אינו חדש, אך כאן הוא בא לידי יישום שעובד כראוי וניתן להציגו לציבור המשתמשים באמצעות אתר המבצע את שירות ההחבאה של הטורנט בתוך קובץ תמונה.

הילל פולד ערך השבוע מחקר מקיף בכל הנוגע לפס הרחב בהקשר לטכנולוגיות ה-Mobile השונות כגון EDGE, HSDPA, HSUPA ו-Wimax. בפוסט סוקר פולד את כל הטכנולוגיות ומציג את בקצרה את היכולות של כל אחת מהן. הפוסט כולל מספר קישורים להשוואה מספרית בין היכולות של הטכנולוגיות השונות.

אינטרנט ומדיה חברתית

שליו בן ארי כתב השבוע בבלוג חורים ברשת על מדידת הפופולריות של אתרי האינטרנט בישראל באמצעות האזכורים בטוויטר. בן ארי ערך השוואה בין התוצאות של האתרים הגדולים באמצעות מדידה של פופולריות ב-Google Trends מול האזכורים בטוויטר באמצעות אתר Backtweets אשר מאנדקס את כל הקישורים שנשלחים לטוויטר (גם) על פי שם הדומיין אליו מקשרים המשתמשים, על פי ההנחה שבבסיס פוסט זה, תכני אתר נתון פופולריים יותר מתכנים של אתר אחר, אם יותר משתמשי טוויטר שיתפו את התכנים עם העוקבים שלהם.

הדס שיינפלד כתבה השבוע על רשת בזמן אמת. מידיות. עכשיו. כולם רוצים לדעת הכל, ועכשיו. הטענה היא שזה היתרון הגדול של טוויטר, זה האתגר הגדול גוגל, זה העתיד, ואין דרך חזרה. שיינפלד טוענת כי המידיות היא חשובה, היא יתרון גדול של הרשת, היא תתפתח עם הזמן עוד ועוד, אבל היא לא הנקודה הבעיתית, המרכזית והחשובה ביותר למשתמשים. המידיות היא לא סוגיה שמעניינת את מרבית המשתמשים ברשת כרגע. מידיות היא אולי בעיה של חיות הרשת והמדיה, של מנועי החיפוש למינהם ושל עוד שחקנים בעולם הטכנולוגיה והתשתיות. אבל למשתמשים עצמם, ה”רגילים” וגם לרב חיות הרשת, המידיות היא לא הבעיה החשובה ביותר.

גל מור כתב השבוע על טפסים אינטרנטיים לרישום לאתרים. בשנים הראשונות של האינטרנט המסחרי טפסי ההרשמה המקוונים היו ארוכים כמו מספר שנות המאסר הצפויות לשרים לשעבר בכלא. מה לא ביקשו שם? שם האב, תעודת זהות, אזור מגורים, מיגדר, מספר טלפון ועוד. ברבות השנים הבינו מומחי שמישות כי עמודי הרשמה וכניסה סובלים מאחוז נטישה (bounce) עצום בשל אורכם, מסורבלותם ובעיקר היותם אבן נגף ברצף הגלישה. התובנה הזו גרמה לאתרים רבים להסיר כליל את שכבת הרישום, אך המשבר הכלכלי העמוק דחף את אתרי התוכן הגדולים לדעת יותר על גולשיהם, על מנת להגיש להם פרסום ומסחור רלוונטי יותר. בחסות ההצלחה של רשתות חברתיות כמו פייסבוק, קל יהיה להן לעשות זאת עכשיו יותר מאי פעם. מחקרים מראים שאנשים מוכנים בהחלט למכור את הפרטיות שלהם עבור תמורה שנראית להם ראויה מספיק, בין אם זה נכון או לא.

גאדג’טים וסלולר

בלוג הגדאג’טים TGSPOT כתב השבוע על מכשיר חדש מבית סוני אריקסון. המכשיר החדש, כנראה היורש למכשיר ה- Z555 נקרא כרגע בשם הקוד “Bao” וכרגע כל שידוע עליו הוא שמצלמת המכשיר תהיה ברזולוציה 3.2 MP עם פוקוס אוטומטי ולמכשיר יהיה מחבר לטעינה/אוזניות/DATA רגיל של סוני אריקסון.

בפינת האייפון השבועית מדווח יניב מהאייפון בלוג הישראלי על יציאתן של שני פרצות חדשות למערכת ההפעלה בגרסה 3.0 עבור מכשירי האייפון 3G והאייפון 3GS. פריצת Purplesn0w RC2 ופריצת Ultrasn0w 0.9 שוחררו במקביל על-ידי GeoHot וה iPhone Dev Team. בשתי הגירסאות ישנם שינויים רציניים הנוגעים לדרך הפעלת הפריצה בזיכרון ולכן מומלץ מאוד לעדכן את הגירסה המותקנת אצלכם במכשיר.
החיסרון היחיד ב Purplesn0w הוא שהוא לא תומך באייפון 3G אלא רק ב 3GS וצורך הרבה יותר זיכרון מהפריצה המקבילה.

הסערה הגדולה בתחום האייפון השבוע הייתה שגם חברת סלקום הודיעה כי היא תשווק את מכשיר האייפון החדש כחלק ממבחר המכשירים שהיא מציעה. לפי הדיווחים, סלקום חתמה על חוזה עם אפל כבר לפני מספר שבועות יחד עם אורנג’ ופלאפון, אלא שסלקום החליטה שלא לפרסם את המידע ולשמור על סודיות בכדי לראות כיצד מגיב הקהל הישראלי אל יציאת המכשיר בארץ. כשפורסם על הגעת ה-iPhone לראשונה לארץ, סלקום טענה שהחוזה של אפל לא ריאלי והסבסוד המכשיר יקר עבורה. תגובת סלקום לנושא הייתה כי המכשיר נכנס לרשת

עקב כך שהחברה קיבלה עסקה טובה יותר שבה היא לא מחויבת למכור כמות כה גדולה של מכשירים ושהסיבה האמיתית שבגינה החליטו לאמץ את המכשיר בכל זאת היא בגלל שהצפי שבעקבות השקת המכשיר בחברות המתחרות יקח מהם 450 אלף לקוחות”.

IT ואבטחת מידע

ניר חינסקי, מנהל תחום אבטחת המידע במיקרוסופט, כתב השבוע בבלוג המומחים של מיקרוסופט על הדור הבא של פתרונות אבטחת המידע של מיקרוסופט. השנה הולכת להיות שנה מיוחדת בתחום אבטחת המידע שכן יחד עם מוצרי התשתיות החדשים, Windows 7 ו-Windows Server 2008 R2 ששמים דגש מיוחד על נושא אבטחת המידע, יגיעו השנה גם פתרונות אבטחת מידע חדשים.

בפינת החלונות 7 השבועית, כתב השבוע נתנאל בן-שושן מדריך Step-By-Step להתקנת חלונות 7. במדריך מסביר בן-שושן על בדיקת הדרישות לפני ההתקנה ועל תהליך ההתקנה עצמו כולל תמונות מההתקנה המתארות את כל השלבים הדרושים לצורך השלמת התקנת המערכת.

גרסת הבטא של Exchange 2010 נמצאת כבר מספר שבועות בידי המשתמשים ולאחרונה החלו לזרום לרשת מספר מדריכים לטיפול בסוגיות נפוצות בהקמה ותחזוקה של המערכת. אלדד קורדובה כתב השבוע את תהליך התקנת והחלפת תעודת SSL בשרת Exchange 2010 על-מנת לאפשר תהליכי עבודה מאובטחים.

הגרסה החדשה של Sharepoint עוד לא יצאה לציבור הרחב, אבל איתי שוקרי קישר השבוע למספר סרטונים המציגים את היכולות של Sharepoint 2010. בין היכולות החדשות, יכולת עריכה ב-Live, ה-Designer החדש, עבודה עם BCS smart parts, יכולה ה-Unattached Content DB Recovery, סוגי פרוייקטים חדשים ועוד.

בלוג אבטחת המידע SECi מדווח השבוע על הקמת סוכנות אבטחת IT לאומית בצרפת. אחרי ארצות הברית ובריטניה, גם ממשלת צרפת מחליטה על הקמת גוף שילחם ב-Cyber Terrorism. הסוכנות החדשה תקרא FNISA (ראשי תיבות של  French National IT Security Agency)  תבצע מעקב מסביב לשעון אחר רשתות ממשלתיות כדי לזהות ולהגיב על התקפות מקוונות. ההתקפות על ארה”ב וקוריאה הדרומית בהחלט הבהירו את החשיבות ביוזמה שכזו.

.

אלו הנבחרים שלנו לשבוע החולף. זהו המקום להוסיף שאם אתם כותבים בלוג טכנולוגי או אפילו פוסטים הקשורים לנושאים אותם אנחנו מסקרים כאן באתר ואתם מעוניינים שנעקוב גם אחרי הבלוג שלכם במסגרת סדרת ה”בלוגיק” שלנו, צרו איתנו קשר (אפשר גם ישירות אלי ב-Yaniv At Newsgeek.co.il) וידעו אותנו בכתובת הבלוג שלכם ובטוויטר שלכם (כדי שנוכל להודיע לכם שאתם מפורסמים).

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: