בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית

השבוע בבלוגיק: גוגל משיקה מערכת הפעלה חדשה, ניסוי חברתית ליצירת חדשנות, צילום באינטרנט, סיקור השירות Posterous, טיפים לפיתוח עבור הגרסה השלישית של Silverlight, סקירת מגוון מכשירים סלולריים חדשים, פינת האייפון השבועית, פורטל IT חדש, טיפים לעבודה עם מוצרי System Center ופינת החלונות השבועית.

blogeek-logo-copy1כל אחד מאיתנו מכיר איזה בלוג או שניים המדברים על טכנולוגיה (בדרך כלל בדגש על תחום טכנולוגי ספציפי) שמעניינים אותו. בשנתיים האחרונות, כחלק ממהפכת ה-Web 2.0, קמו הרבה בלוגים טכנולוגיים של כותבים מוכשרים, המסקרים נושאים מעניינים אך הקהילה לא בהכרח מכירה אותם. אז עבור אלו מכם שעדיין לא הכירו, פינת ה”בלוגיק” השבועית שלנו נועדה כדי להביא אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

הנושא החם של השבוע

ללא ספק הנושא החם של השבוע היה ההכרזה של חברת גוגל על מערכת ההפעלה החדשה שלה – Chrome OS. חץ בן-חמו לא בטוח שיכולה להיות מערכת הפעלה שהיא רק ליבת לינוקס עם דפדפן. את כל החלקים הטכניים של הפעלת שרותים, הגדרות, תמיד אפשר להחביא מאחורי דף פנימי עם ממשק יפה, וזה גם די קל לפתח, וסביר להניח שגם גוגל תעשה כך, אבל הבעיות האמיתיות טמונות בעובדה שלא הכל אפשר לעשות בדפדפן. רוצים לראות סרטים? סקייפ? מה לגבי אפליקציות לינוקס רגילות? בלתי אפשרי. כי גוגל לא הולכת להשתמש ב-X אלא הולכים להשתמש במשהו משלהם.
גלעד שטיינברגר מנסה לחזות את העתיד וחושב שהולך לקרות אותו הדבר שקרה עם האנדרואיד. גוגל הוציא את האנדרואיד מנוון וחסר יכולות מיוחדות אך היא נהנתה מקהילה של מליוני מפתחים בקוד פתוח שרק חיכו לקבל את המערכת לידיים. כאשר היא הגיעה אליהם, התחלנו לראות ממשקים מיוחדים, יכולות חדשות ותוך זמן קצר גילינו כ-20,000 אפליקציות למערכת ההפעלה אנדרואיד. לדעת שטיינברגר, אותו הדבר הולך לקרות עם Chrome OS.

חדשנות וטכנולוגיה

עומר פרצ’יק כתב השבוע פוסט מעניין על ניסוי חברתית ליצירת חדשנות באמצעות חיבור ורטיקלי. לפעמים, הרעיונות הטובים ביותר נובעים מחיבור כמעט אינטואיטיבי של שני עולמות נפרדים. לעיתים, ההמצאה שתשנה את העתיד של כולנו נמצאת ממש מעבר לפינה וכל מה שצריך זה רק להושיט את היד ולקטוף את הפירות. כדוגמא לפתרון חדשני לבעייה ישנה אפשר לקחת את החיבור המאוד לא טריוויאלי שעשה היזם הסדרתי ,שי אגסי, באמצעות חברת בטר פלייס כשהלביש על עולם הרכב המיושן והריכוזי את המודלים העסקיים של עולם הסלולר.

אינטרנט ומדיה חברתית

יובל שושן כתב השבוע על צילום לאינטרנט. בפוסט שלו מתייחס שושן לעתיד המעורפל של המצלמות הדיגיטליות. מצד אחד, הטלפונים הסלולריים הולכים ומתקדמים בתחומים רבים, כולל איכות הצילום. כבר היום יש טלפונים סלולריים עם מצלמות באיכות של 5 מגה פיקסל וזה רק הולך וגדל. מצד שני, האם באמת אפשר לדחוס את כל הפונקציות של מצלמה מקצועית לתוך מכשיר סלולרי קטן?

גלעד שטיינברגר סיקר השבוע את השירותים המסופקים על-ידי Posterous. לאחרונה גובר השיח ברחבי הרשת לגבי המשך השימוש בבלוגים הנעלמים אט אט ומפנים את מקומם ל”זרמי המידע” הנקראים LifeStreams בצורותיהם השונות. סטיב רובל (Steve Rubel) ממובילי תרבות הבלוגינג ואיש יחסי ציבור ידוע עשה “מעשה” משמעותי לאחרונה בכך שזנח את הבלוג האישי שלו לטובת שירות Posterous וכאשר אדם מוביל ובעל דעה מבצע מהלך שכזה מתחזקת הטענה הרווחת כי הבלוגים אכן אט אט  מתים ומפנים את מקומם ליורשיהם ה Life Streams. במהלך סוף השבוע האחרון בדק גלעד את Posterous בכדי לבחון את השירות ולנסות ולראות מה הצליח למשוך את רובל ממושבו בעולם הבלוגים אל העולם החדש הזה הנקרא LifeStreams.

תוכנה

דיווחנו מוקדם יותר השבוע על ההכרזה הרשמית של מיקרוסופט על הגרסה השלישית של טכנולוגיית Silverlight. אלכס גולש כותב בבלוג שלו כיצד לנצל את התכונות החדשות שמציאה הגרסה השלישית כגון תמיכה ב-Browser Zoom, עבודה עם Multi-Touch בחלונות 7, כיצד ליצור אפליקציה שעובדת בנפרד מהדפדפן, תמיכה בשימוש בגלגלת של העכבר ותמיכה בפונקצית Easing ל-visual state transition animation.

גאדג’טים וסלולר

בלוג הגאדג’טים TGSPOT סיקר השבוע מספר מכשירים סלולריים חדשים. בין המכשירים שסוקרו ניתן למצוא את ה-Nokia 3720 – המכשיר העמיד החדש מבית נוקיה, שני מכשירים חדשים מבית LG – ה-GW300, סלולרי מוזל המיועד למשתמשי הודעות SMS ורשתות חברתיות ומכשיר ה-Chocolate BL-40, מכשיר דור ההמשך למכשיר ה-Chocolate שמכר 21 מיליון יחידות ברחבי העולם והפך למכשיר הפופולרי ביותר מבית LG. כמו כן, סיפק לנו TGSPOT הצצה ראשונה לממשק המשתמש של מכשיר ה-Meizu M8, מכשיר אשר נבנה במקור בכדי לשמש חיקוי יפני למכשיר האייפון אך בפועל הוא נראה כמכשיר בפני עצמו וישנם רבים בעולם שיטענו שהחיקוי עלה על מקורו.

גלעד שטיינברגר כתב השבוע על מכשיר ה-Rachel החדש של חברת אריקסון המבוסס אנדרואיד. בפוסט מציג שטיינברגר סרטון המדגים את יכולות ה-UI החדשות של ה-Rachel ושימוש באפליקציות כגון Wikipedia, WordPress וסקייפ. אנשי הקשר מופיעים ככרטיסים ודפדוף באמצעות האצבע מאפשר לכם לעבור בין אפליקציות הטוויטר וה-FaceBook.

בפינת האייפון השבועית כותב השבוע יניב מהאייפון בלוג הישראלי על הפריצה החדשה של לגרסה השלישית של מערכת ההפעלה של האייפון. הפריצה החדשה של ה-iPhone Dev Team בשם redsn0w עובדת גם על מכשירי אייפון 3GS. אחרי הצהרות חוזרות ונשנות שאין הם מוכנים לשחרר את הפריצה לאייפון 3GS לפני יציאת גירסת קושחה 3.1 הם החליטו להתקפל מאחר ו-GeoHot שיחרר תוכנת פריצה עובדת. יניב ממליץ גם לאלו שהשתמשו בפריצת ה-Purplera1n של Geohot לעבור ל-redsn0w מאחר והיא מתקנת הרבה באגים ומסדרת מגוון רחב של בעיות.
כמו כן, ממליץ יניב על תוכנת Quickshottr, אשר שולחת לכידות מסך מהאייפון ישירות לאתר ImageShack ומעתיקה את הקישור לזיכרון. זוהי דרך נפלאה להעביר תמונות מסך מהאייפון לאינטרנט בלי לעשות שום דבר בנוסף (במיוחד לצורכי תמיכה).

IT ואבטחת מידע

ברצוננו לפרגן לרן אורן שהעלה לאוויר השבוע את אתר ITPortal. הפורטל החדש יכלול חדשות חומרה, תוכנה, טכנולוגיה, אבטחת מידע, מאמרים טכניים כלים שימושיים ועוד מגוון רב של נושאים הקשורים ב-IT. בפורטל יהיה קיים הרובד החדשותי אך הוא יתרכז במאמרים טכניים שישרתו אנשי מקצוע מתחומי IT שונים כגון: אנשי סיסטם, אנשי תקשורת, מהנדסים, תוכניתנים וכן הלאה.

אודי לוטשי סיפק השבוע מספר טיפים מעניינים לעבודה עם Configuration Manager. לוטשי כותב על התמודדות עם עדכוני תוכנת באמצעות SCCM בסביבה המנותקת מהאינטרנט וכיצד לנהל בצורה מסודרת את כל תהליך עדכוני התוכנה. כמו כן, סיפק לוטשי טיפ לאלו מכם אשר הצליחו לאבד את ה-Encyption Key של Operations Manager והוא מסביר כיצד לשחזר אותו ולהחזיר את המערכת לעבודה סדירה.

בפינת החלונות השבועית שלנו, מסביר השבוע BaruchF כיצד לחבר מכונה וירטואלית שרצה על גבי Windows Virtual PC אל מערכת הקבצים של המחשב המארח באמצעות הגדרת Loopback Network Adapater. הפוסט נכתב בצורת מדריך Step-By-Step.

איילת מכני הסבירה השבוע על חסימת הגנת ה-Data Execution Prevention (או DEP בקיצור) בכל הקשור לעבודה עם דפדפן האינטרנט אקספלורר 8. הודעות מהסוג המדובר עלולות להתקבל ישירות אחרי שדרוג לגרסת דפדפן 8, או להופיע לעיתים בחלק מהאתרים. במערכות הפעלה ויסטה יתכן וזה אפילו לא יסגור את האתר שבו אתם גולשים, פשוט יופיע וקצת יפריע.

בלוג אבטחת המידע Seci כותב השבוע על הבעייה שנוצרה בעקבות שירותי קיצור הכתובות. שירותי קיצור ה-URL מאפשרים לספאמרים לעקוף כלי אנטי ספאם, שמכוונים כדי לחסום אתרים המוכרים להם. שירותי הקצרנות גם מסייעים בלי כוונה להטעות משתמשים באשר לאן הספאם מקשר.

.

אלו הנבחרים שלנו לשבוע החולף. זהו המקום להוסיף שאם אתם כותבים בלוג טכנולוגי או אפילו פוסטים הקשורים לנושאים אותם אנחנו מסקרים כאן באתר ואתם מעוניינים שנעקוב גם אחרי הבלוג שלכם במסגרת סדרת ה”בלוגיק” שלנו, צרו איתנו קשר (אפשר גם ישירות אלי ב-Yaniv At Newsgeek.co.il) וידעו אותנו בכתובת הבלוג שלכם ובטוויטר שלכם (כדי שנוכל להודיע לכם שאתם מפורסמים).

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

1 תגובה על "בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
mayashoval
Guest

שטיינברגר התותח :)
ותודה על הפרגון לאיילת מכני.
אגב, רן אורן כתב אצלי על התהליך של פתיחת ITportal:
http://blogs.microsoft.co.il/blogs/newsgroups/a

wpDiscuz

תגיות לכתבה: