בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית

השבוע בבלוגיק: מדוע הורד הפוסט של אפי פוקס בנושא החוק הביומטרי, פרויקט הריאליטי החדש של סלקום, השוואה בין חנויות האפליקציות השונות לסלולרי, שימוש נכון במקלדת, השימוש במדיה דיגיטלית לשימור היסטוריה משפחתית, טיפול תקלות בסיסי בחלונות 7, ניהול זכרון בדוט-נט, קצת על תוכניות MSDN ועל כתיבת בעברית, מדידת טמפרטורה בחדרי שרתים, VDI, משחק ה-Augmented Reality החדש ל-PS3, מכשיר ה-Tablet של אפל, עדכון קושחה לאייפון ו-7 סוגים של יזמים המעצבנים את קרנות הון הסיכון

blogeek-logo-copyכולנו מכירים איזה בלוג או שניים המדברים על טכנולוגיה (בדרך כלל בדגש על תחום טכנולוגי ספציפי) שמעניינים אותו. בשנתיים האחרונות, כחלק ממהפכת ה-Web 2.0, קמו הרבה בלוגים טכנולוגיים של כותבים מוכשרים, המסקרים נושאים מעניינים אך הקהילה לא בהכרח מכירה אותם. אז עבור אלו מכם שעדיין לא הכירו, פינת ה"בלוגיק" השבועית שלנו נועדה כדי להביא אליכם את הפוסטים המעניינים שאנחנו מצאנו השבוע בבלוגספירה הטכנולוגית בישראל.

הנושא החם של השבוע

השבוע רעשה הבלוגוספירה כאשר גל מור התבקש להסיר מהבלוג שלו את הפוסט שכתב אפי פוקס בנושא המניעים של השר שטרית בכל נושא החוק הביומטרי. אחד המתייחסים לנושא היה יהונתן קלינגר אשר כתב כי חירות הביטוי היא רק חלק ממערך זכויות שבאות מתוך אמונה במציאות דיגיטלית. בפעולה שנעשתה השבוע נטלה הפוליטיקה את חירות הביטוי מבלוגר. הצורך לאיים על בלוגר במקום להוציא הודעה מסודרת, גרמה הפוליטיקה לכך שבלוגרים ימחזרו את הפוסט, ידברו על ההסרה, ידברו על המניעים הפסולים וישכחו מהדיון האמיתי, עד שהעניין יתגלגל לתקשורת הממוסדת. אבל מי יעמוד לצד הבלוגרים? האם חונטת הבלוגרים תדאג לעצמה גם כשיהיו עשרות אלפי בלוגרים או כאשר בלוגר מוקצה יתבע? חופש ביטוי עולה כסף, הוא עולה כי החברה עצמה נושאת בנטל של לאפשר את הביטוי הזה. מרגוליס טוען כי מעבר לסיפור המעניין בפני עצמו של הפוסט הזה, יש כאן אמירה חשובה על יחסי הגומלין בין בלוגים ועיתונות ועל הצורך בעיתונות אמיתית (לאור הדיבורים בזמן האחרון על מותה של העיתונות). זהו בדיוק הצורך בגוף חזק מספיק, מבחינה כלכלית ומשפטית, לעמוד בלחצים של גורמים פוליטיים או מסחריים. גוף שיוכל להתמודד מול המנגנון שמנסה להשתיק ביקורת באיומים משפטיים.

אינטרנט ומדיה חברתית

ליאור צורף כתב השבוע על פרויקט הריאליטי החדש, מגודלים שהשיקה חברת סלקום. צורף כותב כי אף על פי שלא האמין ברעיון בהתחלה ולמרות שקשה להעריך את הצלחת הפרויקט ללא נתונים מדויקים לגבי כמות הצפיות, מספר הצופים ומשך הצפייה הממוצע, הוא מאמין כי אוסף כל המרכיבים בפרויקט הזה יחדיו, נעשה בצורה יוצאת מהכלל.

עומר פרצ'יק סיקר השבוע את חנויות האפליקציות השונות עבור מכשירי הסלולר החדשים. בשנים האחרונות התחזקה משמעותית תפוצת אפליקציות הווב החינמיות גם בהקשר של הדסקטופ וגם בהקשר של הטלפון הסלולרי. ההנחה הייתה שאנשים לא מוכנים להוציא כסף עבור אפליקציות למובייל ולכן לא מעט חברות פנו למודל הפרימיום כשירות משלים בעיקר לצרכים שיווקיים ואסטרטגיים (הגדלת נתח שוק ושימור לקוחות). ההנחה הייתה שהמכשירים נתפשים בידי הצרכן כפונקציונאליים בעיקר כמכשיר לביצוע שיחות ולא הרבה מעבר לכך.

טכנולוגיה ותוכנה

טל ברזינצקי כתב השבוע על השימוש במקלדת כאמצעי השליטה הראשי במחשב. ברזינצקי ריכז עבור כל המתכנתים, בוני האתרים, מעצבי האתרים, אנשי ה-IT, אנשי ה-Office ושאר האנשים שנולדו אחרי המצאת העכבר, את רוב מה שאנחנו אמורים לדעת על שימוש נכון במקלדת שלכם ב-Windows.

אמיר דותן כתב השבוע על השימוש במדיה דיגטלית לשימור ההיסטוריה המשפחתית. המדיה הדיגיטלית איפשרה בפעם הראשונה בהיסטוריה של האנושות ליצור, לשכפל ולהפיץ תכנים באופן שאי אפשר היה לדמיין בתקופה אנלוגית של סרט מגנטי, צלוליד ונייר. אנו שולחים לאנשים ומעלים לרשת צילומים, טקסטים, קטעי וידאו ומוזיקה בלחיצת עכבר והם מגיעים תוך שניות לאנשים בכל קצוות העולם. האופי הדיגיטלי של התכנים מאפשר לנו לאגור כמויות אדירות בצורה מקומית על גבי כוננים, דיוידי ובאינטרנט. היכולת הזאת ליצור ולצבור כמות בלתי נתפסת של מידע יוצרת לדעתי זילות אוטומטית של התכנים בצורה שלא היתה קיימת בתקופה האנלוגית של פיתוח תמונות מפילם, קניית קלטות וכתיבת מכתבים.

בפינת חלונות 7 השבועית שלנו, הפעם זהו עדי דקס המתארח בבלוג של מאיה שובל המספק לנו פוסט המסביר בצורה פשוטה להחריד כיצד לבצע טיפול בסיסי בתקלות בחלונות 7. במערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט קיימות אפשרויות פתרון בעיות מובנות נרחבות הרבה יותר מכל מערכת הפעלה קודמת. בנוסף מיקרוסופט מעדכנת ומוסיפה סקריפטים חדש כל הזמן בתחומים נוספים לפי הנדרש, בעת הכניסה לשירות נעשה חיפוש באינטרנט לשם הורדת סקריפטים חדשים.

לירן חן כתב השבוע על ניהול הזכרון ב-.Net באמצעות ממשק IDisposable. אחד החסרונות הבולטים בצורת ניהול הזכרון של דוט-נט הוא שאנחנו אף פעם לא יודעים באמת כמה זמן האובייקטים שלנו חיים, ומתי בפועל משחררים אותם מהזכרון. מכאן, שאין לנו אפשרות להשתמש ב-Destructor שמופעל תמיד ברגע שאנחנו רוצים, בקונטקסט שמתאים לנו, ובזמן שנוח לנו.כאן בדיוק נכנס לתמונה הממשק IDisposable, שבא לפתור לנו בדיוק את הבעיה הזאת. ובמשפט אחד, שימוש ב-IDisposable מעניק לנו דסטרקטור דטרמיניסטי.

IT ואבטחת מידע

גדי מאיר כתב השבוע על סוגי המנויים שמציעה תוכנית ה-MSDN של מיקרוסופט וכיצד ניתן לדעת איזה תוכנית היא הכדאית ביותר למשתמש או לעסק. מה שעושה את העסק לכל כך מסובך זה שיש לך 11 דגמים שונים של Visual Studio מסודרים ב 5 קבוצות שונות ובנוסף יש לך בגדול, שני דגמים שונים של מנוי MSDN. מה ששם את מספר האפשרויות התיאורטיות ל 10. מאחר ויש קומבינציות מסוימות שלא הולכות ביחד, אז מסתבר שיש לנו בסך הכל 8 אפשרויות. מאיר גם כתב השבוע על הסיבה שבגינה הוא לא ירצה בכנס ה-IDCC הקרוב. לא שזה נושא שאמור לעניין את כלל קוראינו, אך הסיבה שבגינה הוא החליט על אי ההשתתפות, היא אחת הסיבות שניוזגיק קיים ולכן מצאתי לנכון להביא את הפוסט הזה גם לכאן. לפני כשבוע קיבל מאיר מכתב ממיקרוסופט המזמין אותו להגיש הצעות להרצאות עבור כנס ה-IDCC למפתחים. לאחר שהכין תקציר לתשע הרצאות בתחומים שונים ושלח אותן, קיבל תגובה אשר ביקשה לשלוח מחדש את כל ההצעות באנגלית. בתגובה לבקשה, ביקש מאיר שיקלו שוב את הנושא מכיוון שהכנס נערך בישראל והמרצים מרצים בעברית, אך מיקרוסופט התעקשו על שלהם. אני לא מזלזל במניעים של מיקרוסופט לשמירה על אחידות באתרים שלהם, אך בתור ישראלי שקורא בעברית, כותב בעברית ומדבר בעברית, הסיבה שניזוגיק קיים ונכתב בשפה העברית היא שאנשים בארץ רוצים לקרוא את מה שמעניין אותם בעברית ו באנגלית יש מספיק אתרים שכותבים על דברים מעניינים.

דובי לבל כתב השבוע על הצורך ביועצי ביצועים בכל הקשור לניהול מסדים נתונים. בעיות ביצועים במערכת עלולות להשפיע על תפעול המערכת כולה, להשפיע על אופן העבודה של משתמשי המערכת ועל שביעות רצונם מן המערכת ובשורה התחתונה לעלות לארגון במשאבים רבים. לבל בחן מערכת ה-Performance and Tuning הנקראת Qure והגיע למסקנה שאף על פי שהיא חוסכת שעות ארוכות של עבודת ייעוץ בתחום ניהול הביצועים, עדיין יש עבודה שרק יועץ אנושי יוכל לבצע.

יגאל שניידר כתב השבוע על מדידת טמפרטורות בחדרי שרתים. מאחר ומפת הטמפרטורה אינה אחידה בחדר המחשב, קודם כל חשוב לשאול מהי הטמפרטורה הרלבנטית? התשובה היא שהטמפרטורה הרלבנטית היא בכניסה לשרתים ולציוד ה IT. כלומר בקדמת ארון השרתים. כך, אגב, גם לגבי הלחות היחסית. הטמפרטורה בחלקו האחורי של הארון או במקומות אחרים בחדר מעניינת אך לא קריטית.

גדי פלדמן הסביר השבוע מהו VDI ומה ההשלכות שיש על ארגון בעת יישום מערכת מהסוג הזה. ה- VDI כשמו כן הוא מאפשר לספק למשתמשים סביבת עבודה וירטואלית אשר רצה ב- data center הארגוני ומגיעה לכל מקום בו המשתמש נמצא – אם זה המשרדים הראשיים של החברה או הסניפים השונים שלה. שלא כמו במצב בו יחידות ה- IT היו צריכות לנהל את כל המחשבים במשרדים השונים של החברה, סביבת העבודה של ה- VDI מנוהלת ממקום אחד מרכזי, בלי יותר מדי קשר למיקומו של המשתמש. מכאן שניהול סביבות העבודה של המשתמשים נהיה הרבה יותר נוח – או הגיוני אם רוצים – וכזה שגם חוסך בסופו של דבר כסף לארגון.

חומרה וגאדג'טים

עומר מבלוג הגאדג'טים מובו כתב השבוע על משחק חדש מבית סוני עבור קונסולת ה-Playstation 3. המשחק החדש, הנקרא Eyepet מבוסס על טכנולוגיית Augmented Reality בה אתם מקבלים חיית מחמד חדשה אשר מופיעה על המסך כאילו היא נמצאת בתוך הסלון שלכם. אמנם זה לא יותר מגרמלין, או פוקימון למי שמעדיף, אבל תוסיפו על זה גרפיקה מעולה, ממשק שמבוסס על תנועות הידיים וכרטיס חכם וחווית החיה הווירטואלית הופכת מציאותית מאי פעם.

גלעד שטיינברגר התייחס השבוע למגוון השמועות שהסתובבו ברשת לגבי מכשיר ה-Tablet של אפל המיועד לצאת בחודש ספטמבר הקרוב. כאשר סטיב גובס הכריז על האיפון אי שם בתחילת 2007 הוא הזכיר כי למכשיר יכולות תוכנה שאליה יגיעו המתחרים רק עוד חמש שנים, האם יש מכשיר אחד בשוק של היום שנתיים וחצי לאחר הופעתו של ה iPhone שמציג יכולות דומות? חווית משתמש דומה? ביצועים דומים? אולי אבל רק אולי ה Palm Pre אבל גם זה לא בטוח. היום השאלה הנשאלת האם אנחנו עדים לראות את המהפכה השנייה שהולכת Apple לחולל עם מחשב ה Tablet שעליו מדברת הרשת בימים האחרונים.

כתבנו אתמול על הפירצה הקטלנית המאפשרת לתוקפים להשתלט על מכשירי האייפון באמצעות הודעות SMS. בפינת האייפון השבועית, מעדכן יניב מהאייפון בלוג כי שוחררה אתמול גרסת קושחה חדשה שמספרה 3.0.1, אשר כוללת עדכון המטפל בפירצה הבעייתית. יניב מציין כי ניתן להתקין את 3.0.1 ולהשתמש ב redsn0w ו ultrasn0w לאחר מכן.

סטארט-אפ והייטק

אריק צ'רניאק כתב השבוע על 7 סוגים של יזמים המעצבנים את קרנות הון הסיכון. בימים אלה בהם נדמה שהמשבר הכלכלי משתפר וחולף לאיטו ומדדים שוב נושקים למה שהיה בבועה הגדולה, חברות סטרטאפ ששרדו איכשהו את השנה האחרונה יוצאות ממאורות החורף שלהן וחוזרות לאחת המטלות האהובות עליהן – גיוס כסף מקרנות. לאחרונה נפגש צ'רניאק עם שותף בקרן הון סיכון מובילה והוא חיבר רשימה שעשויה לעזור ליזם המשחר לקרן.

.

אלו הנבחרים שלנו לשבוע החולף. זהו המקום להוסיף שאם אתם כותבים בלוג טכנולוגי או אפילו פוסטים הקשורים לנושאים אותם אנחנו מסקרים כאן באתר ואתם מעוניינים שנעקוב גם אחרי הבלוג שלכם במסגרת סדרת ה"בלוגיק" שלנו, צרו איתנו קשר (אפשר גם ישירות אלי ב-Yaniv At Newsgeek.co.il) וידעו אותנו בכתובת הבלוג שלכם ובטוויטר שלכם (כדי שנוכל להודיע לכם שאתם מפורסמים).

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

2 תגובות על "בלוגיק: נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
avi pinto
Guest
היי יניב,בנוגע ל IDCCחבל שלא טרחת לקרוא את התגובות(5):ציטוט של התגובה שלי: "גדי, שכחת לרגע שלא מדובר פה בתאגיד שמארגן את הכנס הזה. את האתר הזה חן הרים בזמנו הפרטי(בשעות הקטנות של הלילה), בשביל הקהילה, כמו כל הכנס הזה (הוא גם מאוכסן על שרת פרטי שלו). ולמרות שזה לא אמור להיות סיפור גדול – פשוט אין זמן לדאוג שהאתר ייראה טוב גם בעברית, וכן – חשוב שהוא ייראה טוב. גם אני מעדיף לקרוא ולכתוב בעברית, אבל לפעמים אפשר להתפשר. חבל להתעצבן סתם, ועוד על מי שעובד בשביל הקהילה. ועוד יותר חבל לפספס מרצה טוב." אז כמו שעניתי לגדי – את… Read more »
ענת
Guest

יאללה, עוברים לארה"ב :-)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: