כל מה שרציתם לדעת על הפרק האינטראקטיבי של "מראה שחורה" שכל העולם מדבר עליו

ספיישל של Black Mirror בשם Bandersnatch שעלה לנטפליקס בסוף השבוע מאפשר לצופים לקבל החלטות ולשנות את הסיפור והסוף של הפרק, והצליח להטריף את הרשת. אז כמה סופים באמת יש לפרק? אילו החלטות מובילות לאילו תוצאות? כל מה שפספסתם בפרק במקום אחד

מקור: Netflix

השבוע האחרון היה אולי בנושא הליכה לבחירות, אבל אם תשאלו אותנו, הבחירות המעניינות ביותר התקיימו כבר במהלך סוף השבוע האחרון כאשר נטפליקס שיחררה פרק ספיישל של הסדרה "מראה שחורה" בשם "Bandersnatch".

בניגוד לפרקי ספיישל אחרים של התוכנית, הפרק הזה היה מיוחד במינו כיוון שהוא אפשר לצופים בו (מלבד הצופים דרך Apple TV וכרומקאסט) לקבל החלטות בצמתים שונים במהלך הפרק. אותן החלטות הובילו לתוצאות שונות ואפילו סופים שונים, כך שחלק מהצופים חוו חוויות שונות לחלוטין מזו שאולי אתם חוויתם. אולם כל ההליך האינטראקטיבי היה יותר מגימיק, והיה חלק מהותי מהתסריט והעלילה. אז גם אם צפיתם בפרק וגם אם לא, יש לא מעט דברים שכדאי שתדעו עליו.

אתם שולטים על ההחלטות שמשנות את הסוף של הפרק


Bandersnatch מתרחש בשנת 1984 ועוסק במפתח משחקי מחשב בשם סטפן אשר מנסה ליצור משחק בשם, ניחשתם נכון, "Bandersnatch", על שם ספר פנטזיה בסגנון "Choose Your Own Adventure" בו הקוראים יכולים לבחור בין נתיבים שונים וההחלטות שלהם משפיעות על המשך הסיפור. הסופר מאחורי הספר השתגע בשלב כלשהו ורצח את אשתו לאחר שהתחיל להטיל ספק במשמעות של אפשרויות בחירה וההשלכות שלהן. גם סטפן, ממש כמו הסופר, מתחיל לפקפק ביכולת שלו לקבל החלטות, ומסיבה מאוד מוצדקת. לא הוא זה שבוחר מה לעשות, אלא אנחנו, הצופים.

אחת לכמה דקות, כאשר סטפן עומד בפני החלטה מסוימת, נפתח בתחתית המסך תפריט המאפשר לבחור אחת מתוך כמה אפשרויות. מרגע זה, יש לכם 10 שניות לבחור מה ברצונכם שיקרה כעת, כאשר ההחלטות נעות בין איזה דגנים לאכול לארוחת בוקר, ועד להחלטות הזויות והחלטות של חיים ומוות כמיטב המסורת של "מראה שחורה". ההחלטות האלו משנות בחלקן את מהלך העלילה ויוצרות נתיבים חדשים, כך שלא כל מי שצפה בפרק יחווה בדיוק את אותה החוויה. נטפליקס עצמה טוענת כי ישנם 5 סופים שונים לחלוטין לפרק, ועוד וריאציות רבות לסופים אחרים, הכל יתרחש בהתאם להחלטות שאתם תקבלו במהלך הצפיה.

מקור: Netflix

בניגוד למה שרבים יחשבו, זוהי לא הפעם הראשונה שהטכנולוגיה הזו מוצגת. נטפליקס כבר הציגו פרקים עם אפשרויות בחירה שונות בסדרה "החתול במגפיים" וגם ב"Minecraft: Story Mode" שעלו בעבר בשירות. עם זאת, זוהי בהחלט הפעם הראשונה שהיא מציעה את האפשרות הזו בסדרת דגל, ובוודאי בספיישל טלוויזיוני של שעה וחצי. הפורמט של הפרק מזכיר את המשחקים של חברת Telltale (ז"ל), שיצרה משחקים מבוססי נרטיב של מותגים כמו "המתים המהלכים", "באטמן", "משחקי הכס" ועוד, בהם אתם פחות משחקים משחק מחשב קלאסי, ויותר לוקחים החלטות עבור הדמויות שיכולות להשפיע על שאר הנרטיב.

כמה אפשרויות שונות באמת קיימות?

הרשתות החברתיות סערו בסוף השבוע האחרון ורבים תהו כמה סופים שונים ישנם לפרק. למזלנו, כדי שאנחנו לא נצטרך לצפות שוב ושוב בספיישל שאורכו כשעה וחצי, משתמשים מסוימים ברדיט החליטו לראות את הפרק שוב ושוב במקומנו ומיפו את כל האפשרויות השונות והנתיבים השונים שנפתחים עקב החלטות שונות שמתקבלות במהלך הפרק.

אזהרת ספוילר: תרשים הזרימה הבא חושף את כל העלילה והאפשרויות השונות שיתרחשו עקב כל אחד מהבחירות במהלך Bandersnatch. לא מומלץ לקרוא אותו אם לא צפיתם בפרק או אם אתם לא מעוניינים לדעת מה קורה בכל אחד מהסופים האחרים.

מקור: Imgur

עוד כמה דברים שאולי פספסתם

שוב: זהירות, ספוילרים. הפעם קצת יותר עדינים

בסיומו של אחד מהסופים, מוצגת סצנת Post-Credit (כמו בסרטי Marvel) בה סטפן מקשיב בווקמן שלו, אך במקום לשמוע שיר, ישנו צליל דיגיטלי. ברדיט לא נשארו חייבים ופענחו את את הקוד, ועל פי הדיון, חשפו קוד Q שמוביל לאתר פיקטיבי של Tuckersoft, חברת המשחקים הפיקטיבית ששוכרת את סטפן בתחילת הפרק. האתר גם הוא מעוצב ברוח שנות ה-80 וה-90, ונראה בסיסי למדי, אבל גם הוא מחביא כמה הפתעות.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

אם תכנסו לדף המשחק של Nohzdyve, המשחק שהדמות של קולין ריטמן מפתחת בתחילת הפרק, תגלו שיש לכם כפתור הורדה בתחתית העמוד, והוא עובד. בשביל לשחק בו, תצטרכו להוריד אמולטור ל-ZX Spectrum, המחשב האישי ששוחרר באנגליה בתחילת שנות ה-80 כמתחרה לקומודור. בין האמולטורים הפופולארים אשר תומכים במשחק הם "Fuse" ו-"Speccy". הטעינו אליהם את הקובץ שהורדתם מהאתר של טאקרסופט ותוכלו גם אתם לשחק במשחק הצניחה של ריטמן.

במהלך הפרק, אגב, מסתתרות כמה מחוות למעריצי "מראה שחורה": הסימן של PAC שמופיע על המחשב ובספריו של דיוויס נראה ממש כמו הסימן ב-White Bear, הפוסטר למשחק "Metl Hedd" שפותח על ידי ריטמן ושלל רגעים שונים במהלך הפרק מאזכרים שמות של פרקים מהעונות הקודמות של הסדרה המאוד פופולארית.

מעריצי הסדרה ממשיכים לנתח את הפרק מכל הכיוונים ומנסים לדלות עוד ועוד פרטים מצפיות חוזרות בו, כך שיתכן שגם בימים הקרובים ייחשפו עוד סודות והפתעות שיכול להיות שפספסתם.

פרשנות: אני מקווה שזה לא העתיד של הטלוויזיה

תמונה: Netflix

ההישג הבאמת גדול של הפרק הזה הוא ההפיכה שלו למאורע טלוויזיוני. בימים אלו שמלאים בשירותי סטרימינג שנותנים לכם לצפות במה שאתם רוצים, מתי שאתם רוצים, והירידה המשמעותית בצפייה ליניארית בטלוויזיה, מגיע Bandersnatch ומשנה שוב את השיח. לא מן הנמנע שבמקום העבודה שלכם, רוב הסיכויים ששיחת התמי-4 תהיה לגמרי על הפרק האחרון: כולם יתעסקו ב"איזה סוף קיבלתם?" והקולגה הזאת שחרשה את הפרק לאורכו ולרוחבו תספר לכם מה קרה בכל הסופים האחרים. לא זכור לי שיח כל כך ער סביב ספיישל טלוויזיוני כזה בשנים האחרונות, גם אם הוא מעט גימיקי. זהו פרק שקשה להשאר אדיש אליו, ואם מטרתו הייתה לגרום לכל מי שצפה בו לדבר עליו, הרי שזוהי הצלחה מסחררת.

למרות שמדובר ברעיון באמת מוצלח ומבוצע היטב, Bandersnatch הוכיח לי כמה אני לא רוצה שזו תהיה הטלוויזיה של העתיד. עם כל הכבוד להישג הבאמת מרשים של נטפליקס, מדובר עדיין בסוג של גימיק (מוצלח ככל שיהיה). אני עדיין מעדיף לשבת על הספה ולהתמסר לסיפור שמישהו אחר כתב בשבילי במקום לשבת ולדאוג האם קיבלתי את הסופים המעניינים ביותר ולהיות עסוק כל הזמן בשאלה האם ביצעתי את הבחירה הנכונה. ובכלל, מי רוצה להחזיק שלט בדריכות במשך שעה וחצי? כקונספט חד פעמי או מיוחד, זה עובד לגמרי, אבל האם ככה באמת נצפה בטלוויזיה בעתיד? אולי, אבל אני לא חושב שאני רוצה שזה יהיה הסטנדרט. ה-FOMO שלי חזק יותר מההנאה בפורמט כזה לאורך זמן.

למזלנו, Bandersnatch מנותב בצורה מספיק טובה כדי שרוב הבחירות יובילו אתכם למסלולים סגורים בהם תחוו כמעט את כל הנרטיב, ורובכם אכן תגיעו בדיוק לאותם שני סופים, כך שלפחות לא נוצרו כאן עשרות סופים שונים שיגרמו לכם לתחושת החמצה גדולה מדי. רבים כבר יכריזו שככה צריכים להראות הנרטיבים של המחר, אבל Bandersnatch כבר לקח את הגימיק והרעיון, ולקח אותו לשלב ה-Meta שבו הוא כבר עוסק בפילוסופיה שמאחורי רעיון הבחירה, ולכן בו זמנית כמעט שמט את הקרקע מתחת לכל רעיון דומה של הענקת הבחירה לצופים על החלטות של דמויות, בזמן שהוא מציג לרובם את הרעיון הזה בפעם הראשונה. בסופו של דבר, הרעיון של קיומם של כמה סופים הוא רעיון חזק יותר מהסופים עצמם כפי שהם מתגלים לנגד עיניכם אם תבחרו לצפות שוב ושוב בפרק.

אין כמעט סדרה יותר מתאימה מ"מראה שחורה" ללקיחת רעיון טכנולוגי שעדיין נתפס כעתידני וכבר בשלב הראשוני שלו לספק פרשנות פילוסופית ודיסטופית. במקרה הזה נטפליקס ביצעה את הבחירה הנכונה כשנתנה ליוצריה חופש די מרשים בלקיחת הרעיון לקצה. השאלות הפילוסופיות שהפרק עוסק בהן בנושא הבחירות שאנחנו עושים משתלבות נהדר עם הביצוע עצמו, ויוצרות חוויה ייחודית גם בתוך התת ז'אנר של Choose Your Own Adventure. אבל Bandersnatch הוא כן סוג של הישג טכנולוגי שבו נטפליקס שהצליחה לבצע טכנית רעיון מורכב מאוד באיכות גבוהה. בניגוד למה שציפיתי, אין הפסקות Buffering בין אפשרות בחירה אחד לאחרת, והחוויה עצמה היא חלקה מאוד מבחינה טכנית. בעזרת ספיישל אחד נטפליקס הצליחה להחזיר את כל השיח אליה ולהזכיר לנו איזה כוח טכנולוגי משמעותי היא בהתפתחות של טלוויזיה ורעיונות נרטיביים.

בקיצור? צפיית חובה לכל חובב טכנולוגיה ו/או טלוויזיה. אין לכם באמת אפשרות בחירה.

המקום שלכם לעדכן ולהתעדכן המקום שלכם לעדכן ולהתעדכן להצטרפות לקבוצת הפייסבוק הסגורה של גיקטיים, לחצו כאן

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

11 תגובות על "כל מה שרציתם לדעת על הפרק האינטראקטיבי של "מראה שחורה" שכל העולם מדבר עליו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
פייסבוש
Guest

חברת EKO הישראלית של יוני בלוך פיתחה את הטכנולוגיה הזו,
לא?

אחד שממש לא יודע
Guest
אחד שממש לא יודע

מדובר בסט של if..else, לא כל דבר זה ״טכנולוגיה״..

עופר
Guest

יש לך את זה ביותר שקוף שאתה מטעם החברה הזו? :)

רשמו פטנט על רישום פטנטים
Guest
רשמו פטנט על רישום פטנטים

לא- זה קיים משנות ה90 וכמו הVR פשוט לא תפס
בניגוד לVR ה"טכנולוגיה" לטלויזיה אינטראקטיבית היתה בשלה( if -then )
– זה פשוט לא תפס…

david cohen
Guest

ניסיתי לראות ולא ממש אהבתי.
אני רואה סרטים וסדרות בטלויזיה כדי שאני אוכל להימרח על הספה מתחת לשמיכה ולא ״לעבוד״ ולבחור אפשרויות.

אם אני ארצה להיות אקטיבי אז אני אשחק במשחק בקונסולה.

צחי
Guest

בטטת ספה.

הרופאים ממליצים
Guest
הרופאים ממליצים

מקווה שאתה משחק פורטנייט – הבנתי שזה נחשב עכשיו לסוג של ספורט

פוליצר
Guest

בחירת. "כל מה שרציתי לדעת"? לכל קורא ישראלי קופצת השאלה האם Eko של יוני בלוך מעורבת. ההתעלמות מהשאלה הזו מראה שגיקטיים פשוט מעתיקים תוכן (אמנם עם תרגום לעברית רהוטה).
תתעוררו חברים. ככה נראית עיתונות שאיבדה דרך

Tam
Guest

כל המאה אנשים שמכירים את מומחה בלוך

חנוניהו
Guest

איזו מחווה לסינקלייר ספקטרום האגדי!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: