מטבע מבוזר? 40% משוק הביטקוין מוחזק על ידי 1,000 איש

הכירו את לוויתני הביטקוין: קבוצה קטנה של משקיעים מוקדמים שעשויים להפיל את המטבע הדיגיטלי ברגע אחד

Humpback whale

Auscape, Gettyimages Israel

אחד היתרונות בהם מחזיק הביטקוין והפוטנציאל הגלום בו, הוא היותו מטבע מבוזר. הוא איננו מיוצר על ידי מדינה, הוא מונפק בצורה ידועה וקצובה מראש, ולכאורה לא מושפע מתהליכים גאו-מדיניים כפי שמטבעות אחרים עשויים להיות מושפעים מהם. אך כל רוכש, משקיע או מתעניין בתחום יודע שיש צל גדול שמרחף מעל עולם הביטקוין, ואת הצל הזה, לפי הערכות בלומברג, מטילים כ-1,000 איש אשר מחזיקים כ-40% משוק הביטקוין בכיסם, ועשויים להפיל אותו בכל רגע נתון.

מתאמים מהלכים כדי להפיל או להעלות את ערך הביטקוין

הרבה אנשים קוראים לביטקוין ״בועה״. לטענתם ערך הביטקוין ימשיך לצמוח ולצמוח, עד אשר יגיע לנקודה מסוימת בה הוא יצנח ויאבד חלק ענק מערכו בין רגע. הצניחה העתידית הזאת עשויה להתרחש ממהלך שיבצעו ״הלוויתנים״ של הביטקוין, אותה קבוצה שמחזיקה נתח ענק משוק הביטקוין. בין אם כתוצאה ממהלך רגולטורי עתידי שיבהיל אותם, ובין אם כתוצאה פשוט מרצונם להתעשר באופן מיידי. לפי בלומברג, חלק מהמשקיעים המוקדמים הללו מכירים אחד את השני, ומתאמים בינהם מהלכים בכדי להעלות את ערך המטבע, או לרסק אותו. מאחר ומדובר במטבע דיגיטלי שאין עליו יותר מדי רגולציה, אין כל מניעה מהם לבצע מהלכים כמו רכישה מתואמת בכדי לגרום לעליית מחיר הביטקוין, ומכירה לאחר מכן של חלק מהנתח המקורי שלהם שתגרום לנפילת המטבע.

ערך הביטקוין נקבע בצורה דומה למטבעות רגילים, וזאת על פי היצע וביקוש. ככל שיותר אנשים מעוניינים לרכוש ביטקוין, כך ערכו עולה. מאחר והביטקוין ״מונפק״ בצורה קבועה מראש ובכמות מצומצמת, הוא נתון לעליות וירידות משמעותיות. במידה והלוויתנים יחליטו שהם רוצים למכור חלק מנכסיהם, הרי שמדובר בכמות אדירה של מטבעות שתחזור לשוק, או תוצע למכירה בבורסה דיגיטלית ותגרום לבהלה בקרב משקיעים נוספים שעשויים למהר ולנטוש את המטבע.

יש מי שעוקבים אחרי הארנקים הללו

משתמשים רבים בקבוצות ופורומים העוסקים במטבעות קריפטוגרפים עוקבים אחרי תנועות ארנקים דיגיטלים של חלק מהמשתמשים הללו, וזאת מאחר שתנועות במטבעות קריפטוגרפיים הן חשופות (אך אנונימיות). משתמשים רבים דנים ומעלים ספקולציות לגבי מהות המכירות או הרכישות, פרט אשר לעיתים זורע פאניקה מיותרת, ועשוי להפוך את השוק לנפיץ.

יש שיטענו כי הביטקוין, במקרה זה, לא שונה במיוחד משוק המניות וההנפקות הרגילות בהן מקימי החברה ומספר משקיעים מצומצם מקבל שליטה ברוב המוחלט של מניות החברה, וגם הם עשויים לטלטל את הספינה. עם זאת, חלק מההערכות גורסות כי אותם לוויתנים לא קונים ורוכשים ביטקוין לטווח הקצר, אלא מאמינים במטבע לאורך זמן, ועל כן ימשיכו להחזיק בו זמן רב ולא ירצו לפגוע האחד בשני, או לפגוע בשאר הנכסים הקריפטוגרפיים שלהם. עם זאת, ככל שמחירי הביטקוין ימשיכו להאמיר, הסיכון הזה גדל, והשיקולים של הלווייתנים עשויים להשתנות.

בני חקק, מנהל מחלקת המודיעין העסקי בגיקטיים, טוען כי אין ללוויתנים אינטרס למכור את המטבע, אלא להפוך אותו למטבע לגיטימי ככל הניתן תוך העלאת ערכו: ״אני לא נוטה להסכים עם ההערכות שאותה קבוצה של משקיעים היא בעלת אינטרסים להקריס את השוק, אלא להפך. היא רוצה לנסות להשיא את ערך הכסף שלהם ככל הניתן. זאת באמצעות השפעה על חקיקה וניסיון להביא לשימוש נרחב ככל הניתן בביטקוין כמטבע לגיטימי, כפי שקורה היום ביפן. בכך יוכלו להשתמש בכסף שרכשו בעבר, מבלי לאבד כלל מערכו״.

לקריאה נוספת על קריפטו ובלוקצ׳יין הכנסו לאתר CryptoTree

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

להגיב

15 תגובות

 1. Omer הגיב:

  מישהו יודע איך אפשר לעקוב אחר הארנקים הללו?

 2. 0x41414141 הגיב:

  לא נכון, חלק גדול מהארנקים האלה שייכים לExchange’ים. המטבעות בExchange שייכים לעשרות אלפי אנשים. לכן נוצר מצב שזה נראה כאילו לאדם אחד יש המון מטבעות, כאשר בפועל זה שייך להרבה יותר אנשים.

 3. שמואל א הגיב:

  שטויות, אם הם יקריסו את המטבע, הם יקרסו בעצמם. לכן אם הם יממשו רווחים זה יקרה בצורה איטית ומדודה מבלי למשוך תשומת לב. הנפח שהם יממשו יהיה קטן בהרבה מנפח הביקוין בזירת המסחר שבה הם פעילים.

  • אבנר הגיב:

   אלא אם אחד מהם יחליט שזה לא מתאים לו ויתחיל לממש במהירות ואז כל האחרים יכנסו לפאניקה ולא ירצו להידפק… בקיצור כמו שקורה בכל משחק פירדמידה.

  • TikTak הגיב:

   מה אם תרחיש להוריד ערך באיזה 2000 דולר לגרום לציבור להצטרף למכירה ואז לקנות בזול יותר מאחרים ואז לגרום לערך לעלות שוב!

 4. mishu2 הגיב:

  השאלה היותר מעניינת היא אם אפשר לגשת לכל הכתובות ה”נטושות”??
  כתובות שנוצרו לפני כמה שנים כשהביטקוין היה שווה כמה סנטים ונשאר שם כמות קטנה מאוד של מטבעות שהיום שווה כמה עשרות או מאות דולרים….
  הכסף הזה אבוד לתמיד??

  • ררר הגיב:

   אם המפתח הפרטי שלהם נעלם אז לפרוץ אותם יקח זמן אסטרונומי.
   ולכן כן הם אבודים ויצאו מהסירקולציה של המטבע.

 5. כרובי הגיב:

  איך בני חקק יודע מה משקיע כזה או אחר ירצה או לא ירצה לעשות?… זה יותר גרוע מלנסות לצפות את התגובות של ארדואן שיכול גם לשלוף החלטות מהבטן.
  היה גם מועיל אם הוא היה מוסיף הצהרה “אני לא מחזיק בביטקוין ואין לי אינטרסים אחרים בו” כדי לחזק את האמינות של דבריו.

 6. דניאל הגיב:

  אני ממש אבל ממששש לא יהיה מופתע עם חצי מה”לוייתנים” זה העברייני צעצוע
  שתוקפים וסוחטים עשרות אלפי גולשים ברשת על בסיס יומי כולל משרדים מכל גווני הקשת…
  והדרך היחידה שלך לצאת מהבוץ שנפלת זה רק דרך ,,,, כן כן ביטקוין
  וואחד בועה המטבע הזה ראו הוזהרתם

 7. שוקי הגיב:

  אז לא עוקבים אחרי ארנקים, אלא אחרי כתובות שמופיעות בטרנזקציות. ייתכן שלארנק אחד יהיו הרבה כתובות ואף אחד לא יכול לשייך אותן לארנק אלא אם בעל הארנק חושף את זה.

  ביטקוין סובל מאיטיות באישור טרנזקציות ולכן אם הליוויתנים ינסו לעשות משהו מהיר… זה ייקח הרבה זמן. בכלל מימוש של סכומים כל כך גדולים לכסף של מדינה יגרום להם לבעיות אדירות כמו מיסוי ומהיכן הכסף וחשיפה שלהם. הכי טוב בשבילם לצרוך מה שהם צריכים ועם כל השאר להישאר עם גרפים וטבלאות ולחלום חלומות :-)

תגיות לכתבה: