ביטקויין חוגג 9,000 דולר; כרייתו צורכת יותר חשמל ממה שצורכות רוב מדינות העולם

לא רק שער הביטקוין שובר שיאים, גם צריכת החשמל שכרוכה בתהליך הכרייה שלו; בקצב הגידול הנוכחי תוך שנתיים וחצי היא תהיה אחראית לרוב צריכת החשמל של העולם; הביטקוין בינתיים שובר מחסום נוסף ומגיע ל-9,000 דולר

חשבון חשמל. מקור: גיקטיים

יש חשבון לכרייה. מקור: גיקטיים

השיאים ששובר מטבע הביטקוין, מביאים לפופולאריות חסרת תקדים של המטבע, ובמקביל לעלייה בנפח העסקאות שמתבצעות בו. אולם בצד סוגיות כמו פיצולים במטבע והאם מדובר בבועה, קיימת עוד סוגייה והיא צריכת האנרגיה שיוצר תהליך הכרייה. עתה מסתבר שמאמצי הכרייה האלו מגיעים לשיא.

יותר מצריכת החשמל של אירלנד למשל

מקור: POWER COMPARE

מקור: POWER COMPARE

מכיוון שמטבעות קריפטוגרפיים אינם נשלטים על ידי מחשב או בנק מרכזי, כל העסקאות שמתבצעות בהם מאושרות ומאומתות על ידי מחשבים אחרים ברשת – ‘כורי הביטקוין’ בקצב של 1,500 עסקאות בבלוק – כל 10 דקות. במסגרת התהליך הזה צריכים המחשבים לבצע חישובים מתמטיים וקריפטוגרפיים מורכבים בזמן הקצר ביותר, ועל כן הם מתבצעים על ידי מחשבים רבי עוצמה עם מעבדים מרכזיים ומעבדים גרפיים ייעודיים, שזוללים הרבה מאוד חשמל. הסיטואציה הזו גרמה למעין ‘מרוץ חימוש’ של כורים, שמנסים להצטייד במחשבים החזקים ביותר ולכן גם הזללניים ביותר בחשמל. המחקר שביצעה Power Compare, חברת השוואת מחירי האנרגיה הבריטית, שופך בפעם הראשונה אור על צריכת האנרגיה העולמית השנתית של כורי הביטקוין השונים.

על פי המחקר, תגיע צריכת החשמל השנתית של מחשבי כריית הביטקוין ב-2017 לשיא של 29.05 טרהואט־שעה (TWh), המקבילה ל-0.13 אחוז מצריכת החשמל העולמית. לשם השוואה, הצריכה הזו גדולה יותר מצריכת החשמל של 159 מדינות שונות ביניהן אירלנד, ניגריה, הונגריה, קרואטיה או אורגוואי. בהשוואה לישראל אגב מדובר על 48.55 אחוז או כמעט מחצית מצריכת החשמל השנתית שלנו.

אולם, מה שמטריד באמת הוא לא רק צריכת החשמל הנוכחית אלא קצב הגידול שלה. על פי נתוני המחקר, ב-30 הימים האחרונים בלבד זינקה צריכת החשמל של מחשבי הכרייה בלא פחות מ-30 אחוזים. מה שאומר שאם יימשך הקצב הזה, תעבור צריכת החשמל של תעשיית כריית הביטקוין העולמית את צריכת החשמל השנתית של בריטניה תוך פחות משנה, ותהיה רוב מכריע של צריכת החשמל של העולם עד פברואר 2020.

חוץ מצריכת החשמל, כמובן שמדובר כאן גם בהוצאות כספיות לא קטנות, ועל פי הדוח, עלות החשמל השנתית לצורכי הכרייה מגיעה ל-1.5 מיליארד דולר בעולם, זאת בהנחה שהכרייה נעשית במדינות עם חשמל זול – לרוב, מדינות עולם שלישי. כאשר מכניסים לחישוב גם מדינות מערביות מתקדמות, שמחיר החשמל שלהן גבוה משמעותית, עולה בהתאם גם עלות הכרייה. עם זאת, מציין הדוח, מאחר וקצב עליית שער הביטקוין גבוה מקצב העלייה בצריכת החשמל של הכורים – מדובר עדיין בתעשייה רווחית למדי.

לא עוצר: הביטקוין חצה את מחסום ה-9,000 דולר

שער הביטקוין בשלושת החודשים האחרונים. מקור: CoinDesk

הנתונים האלו לא ממש מרתיעים את המשתמשים שנוהרים אחרי רווח קל לכאורה ורוכשים עוד ועוד ביטקוין, מה שגורם למטבע הדיגיטלי הפופולארי ביותר בעולם לשבור עוד שיא. בשעות האחרונות חצה מחירו של ביטקוין בודד את מחסום ה-9,000 דולר ונכון לרגעים אלו הוא עומד על 9,165 דולרים. ללא איום ממשי באופק – כמו פיצול או מטבע מתחרה – לא נראה שיעבור זמן רב עד שיישבר המחסום הבא – עשרת אלפים דולר. בינתיים, גם האת’ריום, המטבע הקריפטוגרפי השני בפופולאריות שלו, לא מראה סימני דעיכה והגיע כבר ל-483 דולר, אם כי מאז הוא חזר לרמות של 450 דולר.

>> גיקטיים מציג: כל מה שצריך לדעת על בלוקצ’יין במקום אחד, ובעברית <<

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים, ובזמנו החופשי גיק, קופירייטר, אבא, חולה על גאדג'טים וקוד, לא בהכרח בסדר הזה

להגיב

13 תגובות

 1. Ran הגיב:

  It’s over 9000 ?

 2. משהאושה הגיב:

  בועה
  מטבע שרק זולל כסף בייצור שלו
  ולא מייצג שום ערך או גוף בעל ערך שעומד מאחוריו

 3. YBGreen הגיב:

  מי שבעסק הזה וקונה מחסנים ענקיים לאכלוס כול המחשבים צריך לשים לוחות סולארים על הגגות ולהתנתק מהחשמל לגמרי

 4. אלי הגיב:

  מצחיק כל כתבה כזאת אני מגיב פה ואומר לכולם שימשיכו לשבת על הגדר ולקנא, אני עמוק בפנים.

 5. דויד רנוב הגיב:

  אני חושב שהנתום הזה הוא בולשיט

 6. רון הגיב:

  זה אמנם הדבר שהכי מפריע לי בביטקוין, אבל הכתבה או המסקנות של המחקר מוגזמים ביותר.
  לקחו את הגידול הכי קיצוני שיכול להיות, והחילו אותו לכמה שנים. אולי תקחו ממוצע קצת יותר גדול ולא את החודש האחרון? לקחתם גם בחשבון את עליית הצריכה העולמית בכל מקרה בגלל ריבוי אוכלוסין והתפתחות המדינות המתפתחות? עדיין האחוז יהיה כלכך גדול? ומה עם התייעלות מכונות הכרייה?

 7. אני הגיב:

  האמת יש משהו לא הוגן בהצגה של הנתונים כך.
  מה שצריך זה להשוות לצריכת החשמל הכוללת של מערכות סליקה עולמיות.

 8. Shay הגיב:

  תוך פחות משנה, ותהיה רוב מכריע של צריכת החשמל של העולם עד פברואר 2020. – איזה קשקוש מוחלט

תגיות לכתבה: