לתפארת הסטארטאפ-ניישן: עשרת האקזיטים הגדולים מאז קום המדינה

לרגל יום העצמאות, אספנו את 10 העסקאות הגדולות ביותר של רכישת חברות ישראליות מאז הקראת מגילת העצמאות ועד ימי הפוסט-קורונה

למרות השנה האחרונה, שהיתה הכל חוץ משנה נורמלית, נראה שההייטק הישראלי התאושש בזריזות מהמשבר וחזר להוביל את המשק הישראלי. השנה, גם נראה שסוף סוף היזמים הישראלים עומדים מאחורי ההבטחות שלהם ולא ממהרים לרוץ ולמכור את הבייבי שלהם לכל המרבה במחיר, ומטפחים חברות ענק ישראליות עם הערכות שווי יוצאות דופן והנפקות.

לכבוד יום העצמאות, החלטנו לחזור אחורה בזמן אל עשרת האקזיטים הגדולים של חברות ישראליות (שנמכרו בפעם הראשונה, ולא החליפו בעלות) מקום המדינה ועד היום. אל הרשימה המקורית, שפרסמנו בפעם שעברה ב-2017) נוספו 3 עסקאות חדשות – שתיים מהן בחודשיים הראשונים של שנת הקורונה.

10. Waze נמכרת לגוגל תמורת 1.3 מיליארד דולר

את אפליקצית Waze (ווייז) לא צריך ממש להציג. אחרי הכל, היא נהנית מ-140 מיליון משתמשים קבועים בעולם, מתוכם מיליוני נהגים ישראלים. ההתחלה הייתה כאשר אהוד שבתאי רצה שמכשיר ה-GPS החדש שלו יהיה מעודכן ויציג כבישים חדשים ומצלמות מהירות. כאשר חברות המפות סירבו לשתף איתו פעולה, הוא פיתח אפליקציה שממפה את הדרכים בהן נוסע המשתמש. מהר מאוד התפתחה סביב האפליקציה, שנקראה עדיין FreeMap, קהילה פעילה של יותר מ-1,000 משתמשים שהחלו למפות את כבישי הארץ, ובהמשך, לאחר השלמת המיפוי, החלו המשתמשים גם לדווח על מפגעים ועומסי תנועה. החברה שפעלה אז ממשרדים צנועים ברעננה הלכה וצמחה, וגייסה כ-67 מיליון דולר ממספר משקיעים ומקרנות הון סיכון נחשבות. לאחר תהליך משא ומתן עם מספר חברות, ובהן אפל ופייסבוק, נמכרה לבסוף ווייז לגוגל תמורת 1.3 מיליארד דולר. נועם ברדין המשיך בגוגל עד לפני מספר חודשים, כשעזב בפיצוץ גדול, ואורי לוין הפך למשקיע פרטי. גם כיום נהנה השירות מצבא של מתנדבים, חברי קהילה ומנהלים שתורמים למיפוי ולשיפור של האפליקציה בכל העולם.

9. M-Systems נמכרת לסאן דיסק תמורת 1.6 מיליארד דולר

היזם והממציא הישראלי דב מורן הקים ב-1989 את M-Systems, שהייתה חלוצה בפיתוח של התקני זיכרון בטכנולוגיית פלאש החדשה באותה תקופה. המוצר הידוע ביותר של החברה היה כונן זיכרון נייד ששמו Disk-On-Key, שבינתיים הפך לשם גנרי לכוננים מסוג זה. מורן, היזם שמאחורי החברה, הקים מאז עוד מספר סטארטאפים ובהם Modu, מיזם הסלולרים המודולריים, ורשם עשרות פטנטים. כיום הוא משקיע פעיל בקרן Grove Ventures אותה הקים.

הדיסק און קי המקורי של M-Systems | צילום: © Raimond Spekking

8. Forescout נמכרת ב-1.9 מיליארד דולר לקרן Advent

חודש אחרי ש-Armis הישראלית נמכרה ב-1.1 מיליארד דולר בעסקה שנחשבה עד אז הגבוהה ביותר בעולם הסייבר הישראלי, ו-3 שנים אחרי שהונפקה בנאסד"ק – פורסקאוט הישראלית נרכשה ע"י קרן Advent. החברה הישראלית, שפיתחה מערכת מאובטחת לגישה מרחוק עבור חברות, נמכרה בשווי כפול מזה שבו הנפיקה. המרוויחה הגדולה ממכירת Forescout הייתה קרן פיטנגו הישראלית שהשקיעה בה בתחילת הדרך והרוויחה מהעסקה כ-100 מיליון דולר.

7. Habana Labs נמכרת לאינטל תמורת 2 מיליארד דולר

מעבד GAUDI של הבאנה | מקור: אינטל

Habana Labs (הבאנה לאבס), שנוסדה ב-2016 על ידי דויד כהן ורן חלוץ, רצה כל הדרך על האקזיט לצידו של מי שנחשב למידאס של תחום השבבים – אביגדור וילנץ. הסטארטאפ הישראלי שמפתח שבבים לבינה מלאכותית כבר הספיק לעבור ימים טובים יותר – כשאמזון הודיעה כי תשתמש בשבב GUADI שלו כחלק משירותי AWS – וימים טובים פחות עם הפריצה למחשביה ודרישת הכופר ממנה.

6. גלילאו נמכרת למארוול ב-2.7 מיליארד דולר

כניסה שנייה לרשימה עבור אביגדור וילנץ, ש-20 שנה לפני שמכר את הבאנה לאבס ב-2 מיליארד דולר, הספיק למכור חברת שבבים אחרת – גלילאו – בסכום אסטרונומי ל-Marvell האמריקאית. וילנץ, על פי דיווחים, הרוויח כחצי מיליארד דולר מאחזקתיו בתור מנכ"ל החברה.

5. מרקורי נמכרת ל-HP תמורת 4.5 מיליארד דולר

מרקורי הוקמה בשנת 1989 על ידי אריה פיינגולד ופיתחה מערכת בדיקה אוטומטית של תוכנה. החברה הצליחה לגייס כספים, להנפיק ואף לרכוש מספר חברות, עד שב-2006 הגיעה ההצעה מ-HP. במסגרת העסקה שילמה HP סכום מרשים של 4.5 מיליארד דולר, ומרקורי הפכה למרכז פיתוח של חטיבת התוכנה של HP (כיום HPE).

4. כרומטיס נמכרת תמורת 4.75 מיליארד דולר

החברה, שהוקמה ב-1998 על ידי ד"ר רפי גדרון, אורני פטרושקה, יוסי שוסמן, יאיר אורן וסטיב קורן, פיתחה טכנולוגיה לשיפור תעבורת המידע על גבי סיבים אופטיים. כשהייתה בת שנתיים בלבד, ללא הכנסות או מכירות משמעותיות ולאחר שגייסה כ-50 מיליון דולר, נמכרה כרומטיס בשנת 2000 לחברת Lucent תמורת 78 מיליון מניות, מה ששיקף באותו זמן תג מחיר של 4.8 מיליארד דולר. עם זאת, תוך זמן קצר מהרכישה התפוצצה בועת הדוט.קום וחברות התקשורת והטלקום, שהיו אמורות להיות הלקוחות הגדולות של הטכנולוגיה, נפגעו קשות. באוגוסט 2001, קצת יותר משנה לאחר הרכישה, סגרה Lucent את חטיבת כרומטיס ורשמה את ההוצאה כהפסד ומרבית העובדים פוטרו.

3. NDS נמכרת תמורת 5 מיליארד דולר

חברת NDS הירושלמית, שפעלה מאיזור התעשייה בהר חוצבים, נוסדה ב-1989 על ידי דב רובין, יוני השקס, מיכאל דיק וישי סרד, אליהם הצטרפו בהמשך עוד חוקרים ממכון ויצמן, ובהם מיקי כהן וגרשון בראון. החברה פיתחה מערכת הצפנה וניהול זכויות דיגיטלי (DRM) להגנה על שידורי טלוויזיה בפלטפורמות השונות, כמו שידורי לוויין וכבלים. במהלך השנים רשמה החברה מאות פטנטים ובשיאה העסיקה במרכז הפיתוח הישראלי שלה יותר מ-1,000 עובדים. בין המשקיעים בה היו רופרט מרדוק, News Corp וכן הציבור, במסגרת הנפקה שביצעה. בשנת 2012 נרכשה החברה במלואה על ידי יצרנית ציוד התקשורת האמריקאית סיסקו תמורת 5 מיליארד דולר. תוך זמן קצר יחסית פרשו מרבית המייסדים והמנהלים הבכירים שלה, ופעילות הפיתוח צומצמה במסגרת כמה גלי פיטורים שערכה סיסקו בישראל.

2. מלאנוקס נמכרת ל-NVIDIA ב-6.9 מיליארד דולר

מנכ״ל ונשיא Mellanox לשעבר, איל ולדמן. תמונה: דף הפייסבוק של מלאנוקס

תחום השבבים רותח היום – ב-2021 – אבל תנועות גדולות בשוק החלו כבר ב-2019 כשענקית השבבים האמריקאית רכשה את מלאנוקס הישראלית בקצת פחות מ-7 מיליארד דולר (לא יכולתם לעגל, NVIDIA?) במזומן. מדובר ברכישה הגדולה בתולדות NVIDIA, שתכננה להשתמש בחברה הישראלית כדי להמשיך את הצמיחה שלה בשוק הדאטה-סנטרס. גם אינטל הייתה במירוץ לרכישת חברת השבבים הישראלית, אבל ב-NVIDIA הציעו כמעט מיליארד דולר יותר ויצאו עם ידם על העליונה.

1. מובילאיי נמכרת תמורת 15.2 מיליארד דולר

ב-2017 נחתמה העסקה הגדולה בכל הזמנים בהייטק הישראל, כשענקית השבבים האמריקאית אינטל הודיעה כי תרכוש מובילאיי של אמנון שעשוע, המפתחת של מערכות מיחשוב לרכב אוטונומי, תמורת כ-15.3 מיליארד דולר.

ההתחלה היתה צנועה. ב-1999 הקימו שעשוע וזיו אבירם חברה שפיתחה אז מערכות עזר לנהג. המערכת של החברה מתבססת על מצלמה וטכנולוגיה מתקדמת של ראייה ממוחשבת שמתריעה על סכנות בכביש, כמו הולכי רגל חוצים, סטייה מנתיב, קרבה מסוכנת לכלי רכב אחרים ועוד. ב-2010 הציגה החברה את צ'יפ ה-EyeQ והחלה להוסיף שכבה של "רשת נוירונית", כלומר שילוב של התנהגות עבר וכלי רכב שונים, כדי להעמיק את כושר הניתוח והבנת המציאות של המערכת. ב-2016 הכריזה מובילאיי על שיתוף פעולה עם BMW ואינטל, במסגרתו יפתחו החברות במשותף טכנולוגיה לפיתוח רכב אוטונומי, ומוקדם יותר השנה הבשיל המשא ומתן ואינטל רכשה את החברה הישראלית.

כאמור, את הרשימה המקורית ערכנו ב-2017, לא הרבה אחרי עסקת הענק של מכירת מובילאיי – שהייתה ונותרה הגבוהה ביותר בהיסטוריה הישראלית. בהתחשב במקום שאליו הולך האקוסיסטם הישראלי, של גידול חברות שהופכות לחדי קרן וצומחות לאורך זמן, השאלה "האם אי פעם נראה אקזיט גבוה כל כך?" עלולה להישאר פתוחה לאורך זמן רב.

 

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: [email protected]

הגב

10 תגובות על "לתפארת הסטארטאפ-ניישן: עשרת האקזיטים הגדולים מאז קום המדינה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דני
Guest

ואיפה מירביליס עם ICQ?

אלמוג
Guest

אפה ICQ? יש לה חשיבות היסטורית

יותם
Guest

הכתבה לא ממש משקפת נכון את המחירים.
אתם צריכים להכניס את מנגנון אינפלציה..
הדולר של לפני 50 שנה שווה יותר היום במונחים אינפלציוניים

עומר
Guest

איפה אורבוטק שנמכרה ל KLA ב 3 מיליארד?!

עומר
Guest

איפה אורבוטק שנמכרה לKLA ב 3 מיליארד?

אהוד
Guest

לא מדוייק, קליק נמכרה לסיילספורס ב1.35

לעומק
Guest

דבר אחד שכחתם שאחרי שהאמריקאים עוזבים במטוסים הפרטיים ודרך אגב משאירים פה שקים של כסף הם משאירים אדמה חרוכה כל השפע וההצלחה שהיתה אמורה להיות שלנו נגנבת על ידם ואחרי זה הם אומרים שהם עשו הכל ונסיים בציטוט " ראיתי עבדים על סוסים ושרים הלכים כעבדים על הארץ "

Sbh
Guest

NDS wasn't Israeli company.
RnD was in Israel, but the HQ was in UK

כן כן
Guest

לא היה ולא יהיה שקר גדול כמו מובילאיי, איך תפרו אותם חחח

מידטקיסט
Guest

הייתם אומרים מראש שהתכוונתם לחברות הייטק hardcore ולא רחמנא ליצלן חברות בתחומים טכנולוגיים פחות נוצצים כמו אורבוטק או ישקר…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: