יותר ויותר חברות ענק פונות למתחמי עבודה משותפים

כוח העבודה החדש דורש גמישות ואיזון בעבודה. יותר ויותר חברות ענק מבינות שכדי למשוך עובדים טובים עליהן לתת להם גמישות ולכן מאפשרות עבודה במתחמים משותפים שלא בהכרח נמצאים בערים המרכזיות. על הדרך הן גם נהנות משיתופי פעולה חדשים וחיסכון בעלויות

 

קרדיט: חן וגשל

מאת עינב בן יהודה

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר מתחמי העבודה המשותפים ברחבי העולם ובמספר המשתמשים בהם. מה שהיה נראה כפתרון טרנדי המתאים רק למעטים הפך לסביבת העבודה הקבועה של בעלי מקצועות רבים – עצמאים ושכירים, ואף של ארגונים גדולים ובינוניים המעבירים יחידות שלמות מפעילותם למתחמים אלו.

על פי התחזיות, גידול זה צפוי להימשך גם בשנים הקרובות: מספר המתחמים ברחבי העולם צפוי להגיע לכ-30,400 ב-2022 (לעומת כ-18,900 כיום), ומספר המשתמשים בהם צפוי לזנק לכ-5.1 מיליון ב-2022 לעומת כ-1.7 מיליון כיום.

מקור הגידול הזה נובע מהצורך ההולך וגובר של ארגונים ועובדים בגמישות. עולם העבודה משתנה בקצב מהיר – מקצועות נעלמים ואחרים מתפתחים במקומם; משרות הופכות לגמישות יותר; מושג הקביעות כבר כמעט נעלם; ועובדים מחליפים מקומות עבודה ותפקידים אחת לכמה שנים. במקביל, סביבת העבודה עצמה משתנה וכיום ארגונים מחפשים דרכים לצמצם עלויות ואמצעים שיסייעו להם להגביר יצירתיות וחדשנות.

מחזרים אחרי בני דור המילניאלז

מי שעומדים להיות כוח העבודה העיקרי בשנים הקרובות הם בני דור המילניאלז (ילידי 1981-2000), שידועים בכך שאינם מקדשים את ערך הקביעות. סקר עולמי של חברת הייעוץ PwC מראה כי 38% מהמילניאלז המועסקים מחפשים עבודה באופן פעיל ו־43% מהם “פתוחים להצעות”. לעומתם, רק 18% מצפים להמשיך לעבוד עבור המעסיק הנוכחי שלהם בטווח הארוך. המילניאלז גם מעדיפים עבודה גמישה המאפשרת להם לשלב בין חייהם האישיים לבניית הקריירה, ויעדיפו מעסיק שיספק להם את היכולת לעשות זאת.

זהו כוח העבודה העיקרי שייכנס לשוק התעסוקה, מה שמחייב את הארגונים להסתגל להבנה כי על מנת להיות אטרקטיביים מספיק ולמשוך אליהם את העובדים הטובים ביותר עליהם לספק סביבות עבודה שמתאימות להם, וזה אומר בעיקר שעות עבודה גמישות ואפשרות לעבוד לא רק מהמשרדים המרכזיים.

ההבנה הזו מצדם של ארגונים כבר באה לידי ביטוי בשטח: סקר של חברת מתחמי העבודה המשותפת IWG, שכלל 18,000 ארגונים ב-96 מדינות, העלה כי 70% מהעובדים השכירים עובדים לפחות יום בשבוע שלא במקום העבודה, ו-53% מהם עובדים מחוץ למשרדים הקבועים לפחות חצי מהשבוע. לא מדובר רק על סטארטאפים וחברות קטנות, בין אותם ארגונים המאפשרים עבודה מרחוק נמצאות ענקיות כמו Dell, אמזון, אפל, אמריקן אקספרס ועוד.

קרדיט: חן וגשל

הגמישות הזו נוחה לשני הצדדים ויש לה יתרונות רבים. עובדים מרחוק ציינו כי העבודה שלא במסגרת המשרד מאפשרת להם להיות יצירתיים יותר. סקר של חברת הביטוח Canada Life Group הראה כי עובדים המועסקים במסגרת עבודה גמישה נעדרים פחות מהעבודה, וסקר של חברת ההשמה Flexjob הראה כי 82% מהעובדים מציינים כי עבודה גמישה מגבירה את הנאמנות שלהם לארגון.

כתוצאה מהעלייה הנמשכת במספר העובדים שניתנת להם מסגרת עבודה גמישה, נרשמת גם עלייה במספר העובדים במתחמי עבודה משותפים. שכירים רבים מגלים כי מתחמים אלו מאפשרים להם להמשיך להיות מועסקים במסגרת גמישה, ובכל זאת ליהנות מכל היתרונות שיש למסגרת המשרדית להציע (שירותי משרד מלאים, עבודה לצד אנשים נוספים, הזדמנות ליצירת קשרים רלוונטיים ועוד), כל זאת מבלי להידרש לנסיעה למשרד.

חיסכון של 25% בעלויות לארגונים שעברו למתחמי עבודה משותפת

המודעות ההולכת וגדלה לגמישות שמייצרים מתחמי העבודה הללו מאפשרת לארגונים גדולים לנצל את היתרונות שהם מציעים ולהעלות אף יותר את האטרקטיביות שלהם. כך, ב-2016 הודיעה מיקרוסופט כי העובדים שלה באטלנטה, ניו יורק, פורטלנד ופילדלפיה יכולים לעבוד ממתחמי עבודה משותפים. ומיקרוסופט לא לבד – חברות רבות נוספות, ובהן פייסבוק, סטארבקס ודל, מאפשרות אף הן לעובדיהן לעבוד במתחמים משותפים שקרובים יותר למקום מגוריהם או עוזרים להם “לשבור שגרה”.

ויש גם חברות ענק שהחליטו לוותר לגמרי על המשרדים הפרטיים. בשנים האחרונות נרשמת עלייה במספר החברות המעבירות באופן יזום חלקים שלמים מפעילותן למתחמים אלו. כך, העבירה HSBC כ-400 מעובדיה בהונג קונג למתחם עבודה משותפת, ו-EY העבירה חלק מפעילותה בסידני למתחם שכזה.

בישראל ממשיכים את המגמה

ומה קורה בארץ? גם פה יותר ויותר חברות גדולות ובינוניות מעבירות חלקים שלמים מפעילותן למתחמי עבודה משותפים, הגדולה שבהן היא מיקרוסופט אך לצדה יש רבות נוספות. הבחירה הזו לא רק מאפשרת גמישות לעובדים הדורשים זאת, אלא היא עוזרת לפעילות החברה עצמה – היציאה מהמשרדים הראשיים על מתחמי עבודה משותפים מאפשרת לעבוד לצד סטארטאפים חדשניים או יזמים פרטיים, ומייצרת בדיוק את אותה חדשנות ויצירתיות שחברות הענק מחפשות כיום. כך, הן נשארות “עם היד על הדופק” ונחשפות לטכנולוגיות חדישות, יוצרות שיתופי פעולה רלוונטיים, מאתרות לקוחות חדשים ומגדילות משמעותית את הפוטנציאל להישאר מובילות טכנולוגית.

קרדיט: שי אפשטיין

 

המגמה הזו התאפשרה משום שמתחמי עבודה משותפים מתאימים לחברות הגדולות משרדים מוכנים לשימוש שמותאמים לצורכיהן, בין אם מדובר על עיצוב או מתחם יחסית פרטי, כך שהן גם חוסכות את ההתמודדות עם התקלות האופייניות לכניסה לסביבת עבודה חדשות. כמו כן, האירועים השונים שיוזמים אותם מתחמים, כמו HAPPY HOUR, הרצאות ומפגשים שונים, חוסכים למחלקת משאבי האנוש לא מעט זמן וכסף, ומאפשרים בדיוק את אותו נטוורקינג ויצירת שיתופי פעולה חדשים ומפתיעים. וכן – גם חיסכון בעלויות הוא בהחלט מהסיבות העיקריות למעבר הזה; נתונים של חברת הנדל”ן הבינלאומית Colliers מראים כי מעבר ממשרד פרטי למתחם משותף מוביל לחיסכון ממוצע של 25% בעלויות.

כיוון שלרוב, המשרדים המרכזיים נמצאים בערים הגדולות, המעבר של החברות הגדולות למתחמים המשותפים מיטיבה בעיקר עם העובדים שגרים רחוק ממרכז הערים, ויכולים להישאר בקרבת הבית וליהנות מיותר זמן של פנאי ומשפחה. השילוב של שתי המגמות – מעבר של יותר חברות למתחמי עבודה משותפים ויציאת המתחמים ממרכזי הערים, והתרחבותם לשכונות ואזורים פחות מרכזיים – מאפשרת לאותן חברות להתחרות על ליבם של העובדים ביתר הצלחה.

ומה יהיה בהמשך? לפי התחזיות התופעה זו רק תמשיך ותתרחב – ככל שיותר ויותר ארגונים ועובדים יגלו את היתרונות שבעבודה הגמישה, כך יתרבו מתחמי העבודה המשותפים ויהיו נגישים לעובדים רבים יותר ברחבי העולם.

הכתבה בחסות Powerball

Powerball הינה רשת מתחמי עבודה בפולג ובנס ציונה המציעה משרדים מעוצבים לעצמאים וחברות מסוגים וגדלים שונים.
בין השירותים המוצעים תוכלו ליהנות מחדרי ישיבות וכיתות הדרכה, לאונג'ים מפנקים ואירועים עסקיים - TAILOR MADE.
כחלק מהחזון של Powerball לסייע ככל הניתן בהצלחת חברי הקהילה, כל מתחם מנוהל ע"י צוות מסור, הבודק ומבין את צרכי החברות השונות במתחם, ומסייע בחיבורים עסקיים, שיתופי פעולה, הרצאות שבועיות, מפגשי נטוורקינג, מיטאפים, Office Hours ועוד וכל זאת על מנת להפוך חלום כל עסק להצלחה!

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "יותר ויותר חברות ענק פונות למתחמי עבודה משותפים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
amir@amir.com
Guest

יותר ויותר חברות עושות פרסומת מגעילה בגיקטיים, במסווה של כתבות איכות. רבים לא שמים לב לתופעה מכוערת זו, אבל עדיין יש רבים ששמים לב לתופעה ופשוט מדלגים לאתר אחר או לכתבה אחרת, בתקווה למצוא חומר אמיתי ומקורי ולא סתם תוכן שיווקי, שהוא תופעה דוחה כידוע.

יוני
Guest

זה כנו ההוא שהיה טכנאי מכונות כביסה, והיום הוא אחד האנשים המוערכים בקרנות הון סיכון. http://technician-wm.co.il

wpDiscuz

תגיות לכתבה: