בזק בינלאומי HOTnet VS – מי מספר אחת?

לביא שיפמן יצא לבדוק מה באמת עומד מאחורי מבצע ה-100MB של ספקית האינטרנט HOTNet והאם היא עומדת בתחרות אל מול כבל האינטרנט התת-ימי החדש של בזק בינלאומי. אז מי באמת מספר אחת?

עיבוד תמונה

כניסתה של חברת HOT לשוק אספקת שירותי אינטרנט במחיר אחיד של 20 שקל לכל המהירויות ומבצע ה-"טריפל פלטינום" בעלות של 329 שקל, חוללו רעידת אדמה בשוק האינטרנט הישראלי.

אם עד תחילת המבצע, ב-15 לפברואר 2012, מהירות של 100M היתה אפשרות אליטיסטית בעלות של מאות שקלים לחודש, בא המבצע של HOT ואיפשר ללקוחות רבים לעבור למהירות אינטרנט שנחשבה עד אותו רגע בלתי מושגת.

האפשרות לקבל שירותי אינטרנט במהירות של 100M, מגוון רחב של ערוצי טלוויזיה ושיחות טלפון ללא הגבלה, בעלות כוללת של 349 שקל, הציפה את מוקד השירות של HOT בלקוחות והשאירה את חברת "בזק" ושאר ספקיות האינטרנט ללא מענה וללא יכולת תחרות אמיתית.

בזק משיבה מלחמה

חברת "בזק" פתחה בקמפיין לקידום חיבור במהירות של 20M, אבל הצורך להתחייב למודם/נתב VDSL למשך שנתיים, היה בעוכריה.  במקביל, הוזילו הספקיות את מחירי האינטרנט בעשרות אחוזים והגיעו למחירי הפסד של 15 שקל למהירות של 100M.

במקביל פנו הספקיות, ובראשן 012 (בבעלות פרטנר) ונטוויז'ן (בבעלות סלקום), לראשי משרד התקשורת והתלוננו על כך ש-HOT אינה מקיימת את הוראות ההפרדה המבנית ומשווקת את שירותי האינטרנט שלה, תחת המותג HOTnet, ביחד עם שירותי התשתית שלה.

לאחד סערה של מספר ימים, קיצרה HOT את המבצע שנועד בתחילה להימשך כחודש, וסיימה אותו בסוף חודש פברואר.  בשלב זה לא ידוע כמה לקוחות הצטרפו למבצע של HOT אבל ניתן להעריך שמדובר באלפים רבים – מספרים מדוייקים יוודאו בעוד כחודשיים, עם פרסום התוצאות הרבעוניות של חברת HOT.

סיום המבצע השאיר שאלה אחת פתוחה – האם הספקית החדשה HOTnet עולה בביצועיה על אלה של בזק בינלאומי, שהתהדרה בחודשים האחרונים בכבל התת ימי החדש שלה ששווק תחת המותג Power NGN.

הבדיקה

על מנת לענות על שאלה זו בצעתי במהלך השבועות מאז התחברתי למבצע ה-"טריפל פלטינום" בדיקות ביצועים, הן לשירות של HOTnet והן לזה של בזק בינלאומי.

בראשית הדברים רצוי להדגיש שכמעט בלתי ניתן לבצע את הבדיקה של שתי הספקיות במקביל.  על מנת לממש את מלוא הפוטנציאל של מהירות ה-100M, יש לבצע את ההתחברות ללא חייגן כבלים (L2TP).  המשמעות היא שכל שינוי בזהות הספק צריך להתבצע באופן טלפוני מול המוקדים של HOT ושל הספקית הרלוונטית.  השינוי הזה לוקח זמן, מה שמונע את הבדיקה במקביל בזמן אמיתי.

אפשרות אחרת היא לרכוש מ-HOT שני חיבורי 100M (כלומר שני מודמי כבלים), למקם אותם באותו אתר ולחבר כל אחד מהם לספקית אחרת.  בגלל אופיה של רשת הכבלים, גם אפשרות זו היא בעייתית כיוון שב-HOT יש השפעה הדדית של חיבורי אינטרנט המבוצעים על אותו כבל קואקס.  בכל מקרה, אפשרות זו לא עמדה בפני כיוון שאין ברשותי שני חיבורי כבלים ולכן קודם בצעתי את כל הבדיקות מול HOTnet ורק לאחר מכן את כל אותן בדיקות, מול בזק בינלאומי.

בנוסף, יש לציין שבין תום הבדיקה מול HOTnet לתחילת הבדיקה מול בזק בינלאומי עבר יותר משבוע זאת עקב קשיים של שתי החברות – ראשית לקח ל-HOT כשבוע לנתק אותי מהשירות שלהם ואח"כ לקח לבזק בינלאומי 3 ימים לייצב עבורי חיבור ב-100M.

הבדיקה הראשונה שבצעתי היא TRACERT למגוון אתרי משחקים באירופה ולשני אתרים מחוץ ליבשת זו.  התוצאות של הבדיקה מוצגות בטבלה להלן במילי-שניות (ms).  ניתן להבחין שלמרבית מדינות אירופה התוצאות של בזק בינלאומי טובות בהרבה מאלה של HOTnet.

התוצאות מדגימות את היתרון הטמון בכבל התת ימי החדש של בזק בינלאומי ואת מידת השפעתו על החיבור לאירופה.  לעומת זאת, התוצאות של בזק בינלאומי לאומי לארה"ב ולמזרח הרחוק, הרבה פחות מרשימות.

בדיקת ביצועים נוספת שבוצעה היא הורדת קובץ באמצעות פרוטוקול Torrent בתוכנת utorrent.  לצורך הבדיקה נעשה שימוש בקובץ שגודלו כ-3GB ובעל יותר מ-10,000 מקורות.  השימוש בקובץ גדול, שיש לו הרבה מקורות (seeds), נועד לבדוק עד כמה ניתן לנצל את מלוא רוחב החיבור של 100M.  לצורך הבדיקה בוצעה אופטימיזציה לתוכנת ה-utorrent כפי שמתואר בשרשור הזה – http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=74820.

בבדיקה זו נרשם יתרון לחיבור דרך HOTnet. בעוד שדרך בזק בינלאומי הקצב המקסימאלי שהושג היה קצת יותר מ-7MB/s (כלומר כ-60% מרוחב הפס), הרי שב-HOTnet לא היתה בעיה להגיע ליותר מ-10MB/s – כלומר כ-80% מרוחב הפס.

הבדיקה בוצעה מספר פעמים, בימים שונים, בשעות שונות של היום ודרך מגוון פורטים, כולל כאלה שבדרך כלל אינם מנוטרים על ידי הספקיות.  התמונה המופיעה משמאל היא של התוצאות הטובות ביותר שהושגו.

כדאי לזכור שבדיקה זו אינה יכולה למצות לחלוטין את מלוא 100M המסופקים על ידי HOT כיוון שקצב ההעלאה הנמוך המסופק בחבילת ה-100M, חונק את קצב ההורדה הרבה לפני שהוא מנוצל במלואו.  מסדרה של בדיקות ותוך התיעצות עם מומחים בתחום ה-torrent מסתבר שיחס ההורדה העלאה המינמאלי הנדרש הוא כ-1:40.  כלומר קצב ההעלאה המסופק על ידי HOT, העומד על 2M, יכול לתמוך בקצב הורדה של כ-80M לכל היותר.

בהורדות דרך הפרוטוקולים HTTP ו-FTP לא נרשמו הבדלים משמעותיים בין החברות, בעיקר עקב העובדה שקשה מאוד להשיג תוצאות גבוהות בהורדה ממקור אחד.  מרבית שרתי האינטרנט אינם מסוגלים לספק קצב העלאה קבוע של 100Mbps ולכן בהורדות ב-HTTP ו-FTP תתקבלנה תוצאות של 10Mbps עד 20Mbps לכל היותר, במיוחד אם השרתים נמצאים בחו"ל.

המסקנות מהבדיקה אינן חד משמעיות והבחירה בכל אחת מהספקיות צריכה להעשות בעיקר על פי אופי השימוש ברשת האינטרנט.  מי שמשחק מול שרתי אינטרנט הנמצאים באירופה יודע שקצב ה-PING אל השרת הוא הפרמטר החשוב ביותר.  לכן למשתמשים מסוג זה ההמלצה החד משמעית היא להתחבר דרך בזק בינלאומי.  למי שאופי השימוש שלו אינו כולל משחקים מול שרתים באירופה, הבחירה ב-HOTnet נראית יותר הגיונית – קצב ההורדה הצפוי הוא מעט יותר גבוה ובסופו של דבר גם העלות – 20 שקל ב-HOTnet לעומת 30 שקל בבזק בינלאומי – אטרקטיבית יותר.

הפוסט פורסם במקור בבלוג NetCHEIF

לביא שיפמן

לביא הוא המייסד והבעלים של "NetCHEIF Articles" – אתר תוכן הכולל עשרות מדריכים וסקירות על נתבים, חיבורים אלחוטיים ורשתות ביתיות. החיבה לטכנולוגיה וגאדג'טים מלווה אותו מאז היה ילד, ובשנים האחרונות הוא מנסה להדביק בה גם אחרים. לביא הוא בוגר הטכניון בהנדסת מחשבים וממקימי הסניף הישראלי של מיקרוסופט

הגב

15 תגובות על "בזק בינלאומי HOTnet VS – מי מספר אחת?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Tomer Redlich
Guest

מעולה. תודה

eran
Guest

פוסט מעולה- תודה!

אגב,
יש מצב לפוסט דומה גם בנוגע לחיבור השתית??
(בזק מול הוט)
*לכל המהירויות

eran
Guest

פוסט מעולה- תודה!

אגב,
יש מצב לפוסט דומה גם בנוגע לחיבור השתית??
(בזק מול הוט)
*לכל המהירויות

Gil David Guidetti
Guest

לא נכון בכלל ! עברתי ל-hot לפני שלושה חודשים בזק פשוט הרבה הרבה יותר טוב !
אין עומסים ואין חלקים ביום שהאינטרנט לא עבוד פתאום אני גם משחק משחקי און ליין שאין מה לדבר בכלל לא היו לי הפרעות אף פעם בבזק ועכשיו אני בקושי יכול לשחק .
האינטרנט של hot הוא בדיוק כמו שהכבלים והממיר hd המקליט החדש שלהם בדיחה.
yes ובזק עלה 100 שקל יותר בחודש ויש לך אחלה תוכניות ואחלה אינטרנט הרבה יותר טוב מכל הבחינות !

NetCHEIF Articles
Guest

שם לב שפוסט מדובר על HOTnet כספקית אינטרנט ולא על HOT כספקית תשתית.

Humpty
Guest

איך שימוש ב VPN משפיע על גיימרים?
אני פשוט ממש לא גיימר ואין לי מושג בתחום
אני יודע שלצפייה ישירה הדבר משפר מאוד
http://muchfaster.info/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%9C%D7%A9%D7%A4%D7%A8-%D7%90%D7%AA-%D7%9E%D7%94%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%A8%D7%A0%D7%98-%D7%91%D7%A6%D7%A4%D7%99%D7%94-%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%A8/

Tal Delbari
Guest

ואיך הוט או כל ספקית אחרת מוציאות את האינטרנט או שיחות הטלפון? בכבל על ימי? בכבל יבשתי?
גם הן מוציאות את התקשורת ישר לאירופה דרך חברת מד-1 בכבל תת ימי.
לבזק יש אומנם יותר שליטה על הסיב ועלות הוצאת התעבורה אמורה לרדת אבל אני לא רוצה סיבה שההבדלים יהיו משמעותיים.

Shaul Chamoi
Guest

טעות קטנה – בזק בינלאומי לא עובדת עם מד-1 היא סללה כבל משלה.

Tal Delbari
Guest

Shaul Chamoi
כן, הכוונה הייתה שגם השאר מעבירות דרך כבל תת ימי. רשמתי את זה בצורה דו משמעית.

Radical Dreamer
Guest

ושום מילה על קצב ה-upload……………… מביש.

אני
Guest

עברתי ל-Hot ומאז חווית הגלישה וההורדות גרועה מאד. אני מרגיש שחזרתי עם האינטרנט כמה שנים אחורה.
ולכן חזרתי לבזק שקצת יקר ב-30 ₪ ובשורה התחתונה עובד מהר ורציף ללא בעיות.

אני
Guest

עברתי ל-Hot ומאז חווית הגלישה וההורדות גרועה מאד. אני מרגיש שחזרתי עם האינטרנט כמה שנים אחורה.
ולכן חזרתי לבזק שקצת יקר ב-30 ₪ ובשורה התחתונה עובד מהר ורציף ללא בעיות.

Mac Super User
Guest

הבדיקה עם הטורנט לגמריי לא נכונה!!
מדובר ב P2P, ה NODES יכולים לספק קצבים שונים בלי שום קשר להוט או לבזק.

סיכוי מאוד גבוה שאם הבדיקה הייתה מתבצעת כמה פעמים התוצאות היו שונות.

מומי
Guest

הנתב החדש של הוט זוכה לניתוח וקריעה:
http://thecom.co.il/article.php?id=16636

איתן
Guest

חשוב לציון שחיבור ללא חיגן זה MPLS ולא L2TP

wpDiscuz

תגיות לכתבה: