השיגור עבר בהצלחה: "בראשית" בדרך לירח

החלק הראשון מאחורינו: לפנות בוקר שוגרה בהצלחה החללית "בראשית" על גבי טיל ה-Falcon 9 של חברת SpaceX. בעוד מספר שבועות היא תשלים את מסעה ותנחת על הירח. כך בדיוק היא תעשה את זה

השלב השני ובתוכו החללית הישראלית. צילום מסך: SpaceX

אחרי 8 שנים של פיתוח, השקעות בגובה 100 מיליון דולר ולא מעט קשיים, החללית הישראלית "בראשית" צלחה לפנות בוקר (03:45) את שלב השיגור והיא החלה במסעה הארוך, שבסופו – אם לא יהיו תקלות מיוחדות – היא תנחת על הירח.

בדרך אל הירח

"בראשית" שוגרה לחלל באמצעות טיל ה-Falcon 9 הממוחזר של חברת SpaceX. אחרי 2 דקות ו-40 שניות, בגובה 70 ק”מ נפרד השלב השני מהטיל המשגר, שחזר ונחת בהצלחה – אחרי 8 דקות ו-32 שניות על גבי אסדת נחיתה אוטונומית באוקיינוס.

ברגע ההיפרדות שידרה החללית אותות ראשונים לעבר חדר הבקרה במפעל תעשייה אווירית ביהוד, ולאחר מכן היא נכנסה למצב שיוט במסלול אליפטי הולך וגדל. במשך השעות הקרובות תשייט החללית מעל כדור הארץ עד שתגיע לגובה 60 אלף ק"מ. אגב, טכנית, "בראשית" היא Lander או "נחתת", אבל אנחנו נזרום עם "חללית".

רגע השיגור של ה-Falcon 9 ובתוכו חללית "בראשית". מקור: SpaceX

ככל שהחללית תצבור יותר גובה במהלך המסלול, היא תאבד יותר מהירות. ואז, מהנקודה הגבוהה ביותר במסלול האליפטי שלה היא תתחיל בתנועה חזרה לכיוון כדור הארץ – אז גם תצבור שוב מהירות, כשהמסלול האליפטי והמהירויות חושבו כמובן במדוייק, כדי שהחללית לא תתרסק על כדור הארץ. בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ, החללית תהיה בשיא המהירות – שתגיע ל-36 אלף ק"מ, מה שייתן לה את התנופה להמשיך במסלול האליפטי סביב כדור הארץ. כל סיבוב שכזה ייארך אגב כ-19 שעות.

רגע שיגור החללית. מקור: SpaceX

ברגע ש"בראשית" תגיע לנקודה הנמוכה ביותר שלה – ולמהירות הגבוהה ביותר – היא תפעיל בפעם הראשונה את המנועים שלה מה שייאפשר לה לנסוק לגובה של 140 אלף ק"מ מעל כדור הארץ. החללית תמשיך במסלול האליפטי שלה, תוך כדי הפעלת המנועים שוב: בשלב הראשון עד שתגיע למרחק של 240 אלף ק"מ מכדור הארץ, ובשלב השני עד שתתרחק כ-400 אלף ק"מ מכדור הארץ, מה שאומר שהיא כבר נמצאת למעשה על המסלול שעושה הירח סביב כדור הארץ.

כאן מתחיל השלב המעניין והמאתגר ביותר. החללית תהיה מספיק קרובה לירח, כדי שכח המשיכה שלו יתחיל להשפיע אליה ויסיט אותה מהמסלול האליפטי סובב כדור הארץ, אל תוך מסלול אליפטי סובב ירח, ולשם אנחנו רוצים להגיע. הנקודה הרחוקה ביותר של החללית מהירח בנקודה זו יהיה כ-10,000 ק"מ מהירח, ובנקודה הקרובה ביותר, תהיה החללית רחוקה כ-290 ק"מ בלבד מהירח.

ובינתיים, באוקיינוס, השלב הראשון נוחת בהצלחה על אסדת הנחיתה האוטונומית "Of Course I Still Love You". מקור: SpaceX

אחרי מספר סיבובים סביב הירח במסלול אליפטי תפעיל "בראשית" שוב את המנועים שלה כדי לעבור למסלול סיבובי בגובה של 250 ק"מ מעל הירח. זה צפוי לקרות כ-6 ימים לפני מועד הנחיתה. בשלב זה תקבל החללית פקודה מחדר הבקרה של SpaceIL ותהליך הנחיתה יחל. כדי לנחות ולא להתרסק על שטח הירח, תיעזר החללית במנועים שלה ובשאריות הדלק כדי לבלום ממהירות של 6,000 קמ"ש ל-0 קמ"ש – בגובה של 5 מטרים מעל הירח. ואז ב-11 באפריל צפוי להתרחש הרגע ההיסטורי, ולישראל תהיה נציגות על הירח.

אינפוגרפיקה: הדס שיזף, גיקטיים

הנחיתה תתרחש באיזור שמכונה "ים הרוגע" או Mare Serenitatis – והוא המכתש השני בגודלו על הירח – ומקום הנחיתה של החלליות לונה 21 ואפולו 17. חובבי המדע הבדיוני יזהו את המקום מהסיפור "הזקיף" של ארתור קלארק, שהיווה את הבסיס לסרט "2001 אודיסאה בחלל".

לאחר הנחיתה על הירח צפויה "בראשית" להציב את דגל ישראל על אדמת הירח, לצלם "סלפי", ומספר קטעי וידאו שישודרו לכדור הארץ וכן לבצע מספר מדידות על השדה המגנטי של הירח – מידע שישמש חוקרים במכון ויצמן ונאס"א.

"בראשית" מוטענת על גבי טיל ה-Falcon 9. צילום: SpaceX

התקשורת עם הקרקע תיעשה עם "עזרה קטנה מחברים". נאס"א תרמה רפלקטור לייזר שיותקן על החללית, ויאפשר לה לאתר את מיקום החללית על הירח בכל רגע נתון. בנוסף, נאס"א תאפשר ל-SpaceIL להיעזר ברשת הטלסקופים שלה Deep Space Network, שכוללת טלסקופים בנקודות שונות על פני כדור הארץ, וכן לתעד את המסע עם Lunar Reconnaissance Orbiter ("מקפת לסקר הירח") הגשושית הרובוטית שמרחפת מעל הירח בגובה של 50 ק"מ וממפה אותו בתלת מימד. SpaceIL מצידה תשתף את סוכנות החלל האמריקאית בנתונים שיתקבלו מהניסוי המדעי למדידת השדה המגנטי באתר הנחיתה.

"שק קמח" על לוויין אינדונזי

חללית "בראשית" במפעל מב"ת של תעשייה אווירית. צילום: גיקטיים

על פי נתוני SpaceX, שיגור עולה כ-62 מיליון דולר. עם זאת, מכיוון ש-SpaceIL "רוכבת" על שיגור קיים של PSN 6, לוויין תקשורת אינדונזי, העלות צפויה להיות נמוכה משמעותית. ביחד עם "בראשית" והלוויין האינדונזי ישוגר לחלל גם לוויין מחקר של חיל האוויר האמריקאי.

הכל החל בתחרות של גוגל

SpaceIL היא עמותה ללא כוונת רווח שהוקמה ב-2011 על ידי שלושה יזמים: יריב בש, יהונתן ויינטראוב וכפיר דמרי. המטרה של העמותה היתה השתתפות באתגר ה-Lunar X Prize של גוגל, שהבטיח פרס בגובה 20 מיליון דולר לקבוצה הראשונה שתצליח להנחית חללית לא מאויישת על הירח, לצלם תמונות ב-HD ולנוע כ-500 מטר – הכל ללא תמיכה ממשלתית.

במהלך השנים הצליחה העמותה לגייס תרומות בגובה 90 מיליון דולר שהגיעו ברובן מתורמים פרטיים דוגמת שלדון אדלסון ומוריס קהאן וגופים שונים. עם השנים החלה העמותה לעסוק גם בחינוך למדעים ולחלל וכיום מועסקים בה כ-40 עובדים בתפקידים של שונים של פיתוח החללית וחינוך. בנוסף, היא נעזרת במספר עשרות מתנדבים שפוקדים את בתי הספר בישראל.

למרות ש-SpaceIL היתה בין 5 הפיינליסטיות, הודיעה ב-2017 גוגל כי אף קבוצה לא עמדה בתנאי התחרות לזכייה ולא תצליח במשימה ולכן בוטלה התחרות. עם זאת, בעמותה הודיעו מייד כי היא תמשיך במשימה שלה ללא קשר לתחרות. כאמור, העמותה נקלעה לקשיים רבים, שבשיאם פרש מתפקידו מוריס קהאן, המיליארדר הישראלי שמכהן כיו"ר העמותה. לבסוף, התרצה קהאן, שתרם עשרות מיליוני דולרים מכספו הפרטי, וחזר לתפקידו, מה שסלל את הדרך של העמותה אל הרגע המיוחד ולשיגור המיוחל.

עד עתה הצליחו להגיע לירח 3 מעצמות בלבד: רוסיה, ארה"ב וסין, ואם אכן תצליח המשימה, ישראל תהיה הרביעית ברשימה המכובדת. עם זאת, "בראשית" גם תרשום היסטוריה קטנה מכיוון שהיא תהיה הכלי הפרטי הראשון שנוחת על פני הירח – ללא תמיכה ממשלתית.

המקום שלכם לעדכן ולהתעדכן המקום שלכם לעדכן ולהתעדכן להצטרפות לקבוצת הפייסבוק הסגורה של גיקטיים, לחצו כאן

 

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

4 תגובות על "השיגור עבר בהצלחה: "בראשית" בדרך לירח"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ASD
Guest

גיקטיים, נראה לי שיש לכם בעיה בקאש.
קורה לי לא מעט שאני נכנס לאתר ורואה כתבות מלפני יום או יומיים ורק אחרי hard refresh הכל מתעדכן.
זה קורה רק באתר שלכם.

mishu
Guest

גם לי זה קורה.

אלכס
Guest

מישהו שכח לעשות גוגל:
On 14 November 2008, the Moon Impact Probe separated from the Chandrayaan orbiter at 14:36 UTC and struck the south pole in a controlled manner, making India the fourth country to place its flag on the Moon. The probe hit near the crater Shackleton at 15:01 UTC, ejecting sub-surface soil that could be analysed for the presence of lunar water ice.

The estimated cost for the project was ₹386 crore (US$54 million).

יובל כהן
Guest

ישראל עומדת להיות המדינה הרביעית שמנחיתה נחיתה "רכה" על פני הירח. שאר המדינות ריסקו גשושיות על פני הירח. הנחתה רכה נחשבת למשימה קשה בהרבה, שאותה הצליחו לעשות עד כה רק ארה"ב, ברית המועצות, וסין.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: