פורסקוור מאחורי הקלעים / ריאיון בלעדי עם בנג'י ווינברגר

בנג'י ווינברגר, אחד המפתחים הראשיים בפורסקוור מגיע לארץ לדבר על החברה. שנייה לפני, קבלו ריאיון שערכנו איתו בו הוא מספר על כל מה שקורה מאחורי הקלעים

 

 

Benjy Weinberger

למעלה מ-10 מליון משתמשים ברחבי העולם כבר משתמשים בפורסקוור המשמשת אותם לביצוע 3 מיליון צ'קאינים ביום. לפני כשנה נערך בתל אביב מסע פיצה, שהעניק תג מיוחד לאוהבי פיצה שביצעו צ'ק אין ב-20 פיצריות ברחבי העיר. בעקבות אותו מסע פנתה פורסקוור למארגני האירוע, והודיעה כי אחד המפתחים הראשיים, בנג'י ווינברגר (Benjy Weinberger), ישראלי במקור, יגיע לביקור מולדת במטרה לשוחח קצת על האפליקציה הפופולארית.

המפגש עם ווינברגר ייערך היום (ה'), והוא פתוח לכולם. רגע לפני שנפתחות הדלתות, השגנו ראיון בלעדי עם בנג'י, בו סיפר לנו קצת על הפעולות הטכניות מאחורי אפליקציית המיקום הפופולארית: Foursquare.

איך הגעת לפורסקוור?

התחלתי את הקריירה שלי בישראל, בעבודה עבור צ'ק פוינט ואז בסטראטאפ קטן. אני עובד בסיליקון וואלי מאז 2002. בתחילת הדרך עבדתי בגוגל ואז עברתי לטוויטר. הערצתי את המוצר של פורסקוור מיום השקתו, הכרתי וכיבדתי כמה מהעובדים שם. זה היה צעד טבעי עבורי להגיש מועמדות לעבודה, והייתי בר מזל כשהם קיבלו אותי. אני מאמין שאני כרגע הישראלי היחידי שעובד בחברה, אך אני מקווה שיהיו עוד הרבה ישראלים שיעבדו כאן בעתיד.

באילו שפות תכנות אתם משתמשים?

שפת התכנות העיקרית שלנו היא Scala, ולעיתים אנו משתמשים גם במעט Python ו-C++. כמובן שאנו משתמשים ב-Objective C לפיתוח אפליקציית האייפון שלנו, וב-Java לאפליקצית האנדרואיד. כמו כן, אנו משתמשים ב-JavaScript באתר האינטרנט שלנו.

האם תוכל לספר על הארכיטקטורה של פורסקוור? עם מליוני משתמשים, איך אתם תומכים בשימוש כה נרחב ודואגים שהשרתים שלכם יוכלו לעמוד בביקוש?

הארכיטקטורה שלנו מתבססת על שרת אפליקציה משוכפל שמפותח בשפת Scala, וכוללת מספר Clusters של MongoDB לאחסון של מגוון סוגי נתונים ומידע. ישנם מספר שרתים נוספים שמספקים מגוון שירותים שלא מסופקים על ידי השרת הראשי. כמו רוב שירותי האינטרנט הסקאלאביליים, אנחנו מגיעים לכך על-ידי חלוקת המידע למחיצות (Partitioning), ושכפול כל חלק למספר שרתים. אנחנו גם מבזרים את העבודה בין הרבה מאוד שרתי אפליקציה, כך שאף-אחד מהם אף-פעם לא עמוס מדי.

מקור: צילום מסך

אילו כלים נדרשים כדי לתמוך במליוני משתמשים כרגע ובמיליארדי משתמשים בהמשך?

ככל שאנחנו גדלים, עלות החומרה הופכת לגורם משמעותי. כדי לגדול עוד יותר, נצטרך לבחון דרכים יצירתיות לשימוש יעיל יותר בחומרה ובמיוחד בגודל הזיכרון. יש עוד הרבה בעיות לפתור באזור הזה.

באיזה טכנולוגיה אתם משתמשים כדי לוודא שהשרתים ישארו פעילים ולא יקרסו תחת הלחץ?

זה בלתי נמנע ששרתים, לא משנה כמה יקרים, יפלו מפעם לפעם. ככל שמספר הבקשות לשרת גדל, כך יש צורך ביותר שרתים וסביר להניח שאחד מהם יהיה למטה בכל רגע נתון. אפילו אם התוכנה עצמה טובה, מערכת ההפעלה של השרת עלולה גם היא לקרוס בעקבות באגים. אנו דואגים שקוד השרת שלנו יהיה חזק ככל שניתן, אבל אנחנו לא מתמקדים על לנסות ולהפוך כל שרת ספציפי לאחד שניתן לסמוך עליו ב-100 אחוז – מכיוון שזה בלתי אפשרי. אנו דואגים להתמודד עם קריסות בצורה "אלגנטית" כך שהמערכת עצמה תעבוד גם אם חלקים ממנה אינם פעילים כרגע.

אנו עושים זאת על ידי החזקת מספר שרתי אפליקציה מאחורי Load Balancer (שרת האחראי על איזון העומס ביניהם) שיכול לזהות כאשר אחד מהם נפל, ומכוון את הבקשות לשרתים אחרים שעדיין פעילים. ל-MongoDB יש יכולות גיבוי (Failover) ושחזור שעוזרות לנו כשאחד משרתי ה-DB נופל.

מה אתם מתכננים ל-API v2?

ה-API v2 שלנו הושק כבר בדצמבר, ואנו מעודדים את קהילת המפתחים לעבור ולהשתמש בממשק המשופר. בראשון לאוגוסט אנו נסיים באופן רשמי את התמיכה ב-API v1 ונסגור אותו לחלוטין. אנו ממליצים לעשות את המעבר כבר עכשיו, ובאפשרות המפתחים לבקר באתר הייעודי ולקבל את כל המידע שהם צריכים במהלך מעבר זה.

באילו צעדים אתם נוקטים כדי לזהות צ'ק אינים מזוייפים?

אנו עובדים כל הזמן על דרכים לגילוי וזיהוי רמאויות, בעזרת לימוד אוטומטי על ידי מכונות ועוד דרכים אחרות. אמינות מידע הוא דבר שמאוד חשוב לנו, כך שאנו לוקחים עבודה זאת ברצינות רבה ומשקיעים בכך מאמצים משמעותיים.

לדעתך, האם פורסקוור תישאר אפליקציה, או שהיא יכולה לגדול ולהתפתח אל משהו מעבר לכך?

כבר היום פורסקוור היא הרבה יותר מאפליקציה. מדובר בשירות שעוקב אחרי ההתנסויות שלך בעולם האמיתי. הסלולרי הוא אמצעי להפוך את הסביבה הפיזית שלך לקלה יותר, כיפית יותר ומתגמלת יותר לנווט בה. מטרתנו לתת חוויה מבוססת מקום בדרכים שימושיות ומגוונות ככל שניתן למשתמש הממוצע. לדוגמה, שירות ההתראות החדש שהשקנו השבוע (ד') מוסיף רמה חדשה של שימושיות לאתר שלנו.

מקור: יח"צ

איך פורסקוור רואה את יחסיה עם Facebook Places?

הכניסה של פייסבוק לשירות מבוסס מקום מראה את החשיבות של השירות, ועוזר להפוך אותו לזרם מרכזי. כחלוצים ומנהיגים במרחב מבוסס מקום – אנחנו שמחים לגבי זה.

אבל פורסקוור היא הרבה מעבר לצ'ק אינים. אנחנו לא מתייחסים למקום כעוד צד בחוויה החברתית, עבורנו צ'ק אין הוא יחידה שדרכה אנו יכולים לספק ערך מוסף למשתמש. מכניקת המשחק, העצות, הטיפים, הצעות מיוחדות לבאי המקום ושאר הדברים המוצעים למשתמשים מיועדים לכוון למטרה שלנו להפוך את העולם למקום הרבה יותר מעניין להסתובב בו. הראייה הייחודית שלנו על חוויה מבוססת מקום מאפשרת לנו להוביל את הדרך בכך.

מה מתוכנן לעתיד הקרוב למשתמשים ולמפתחים? האם ישנם שיתופי פעולה מיוחדים העתידיים לקרות?

אנחנו לא מדברים על תוכניות עתידיות, אבל אנו תמיד עובדים קשה וזזים במהירות לגבי דברים חדשים ומרתקים, אז כדאי שתמשיכו לעקוב. אנו שמחים מאוד על אופן הקבלה של אפילקציית פורסקוור בישראל, ואנחנו עובדים קשה כדי לזכות באמון ותמיכה של המשתמשים והמפתחים שלנו כאן ובכל מקום בעולם.

כיצד מפתחים ישראליים שרוצים לעבוד בחברה יכולים להגיש מועמדות?

פורסקוור בתהליך הקמה של צוות פיתוח מדהים, ודואגת להביא כשרונות מכל רחבי העולם. תעשיית הטכנולוגיה בישראל זוכה להערכה רבה בשל הכשרונות הרבים הנמצאים בה ורוח החדשנות החלה בהם, כך שנשמח לקבל לשורותינו מפתחים נהלבים ומוכשרים. הדרך הטובה ביותר להגיש מועמדות היא דרך הדף הרשמי באתר שלנו.

חשוב לציין כי לחברה אין תוכניות להתרחב מעבר לגבולות ארצות הברית כרגע, והמשרות המוצעות הן במשרדים הממוקמים בניו יורק ובסן פרנסיסקו. כמו כן, על מנת לעבוד בארצות הברית עליכם להיות בעלי אזרחות אמריקאית או זכאים לקבלת גרין קארד.

אתם מוזמנים להגיע למפגש עם בנג'י שיערך היום ב-Dancing Camel בשעה 20:30. פרטים על המפגש אפשר למצוא באתר Meetup.

וידאו: כיצד להשתמש בפורסקוור

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: