עובדי הייטק, הגיע הזמן שתדרשו גם אתם להיות "האמא" [דעה]

מורן לשם בר במאמר דעה על עולם ההייטק, שכל הזמן מנסה להתיישר לפי הדפוסים הגבריים, במקום לעצור לרגע ולהבין שבעצם כל מה שצריך זה לאפשר לכולם להיות ה"אמא"

עיבוד תמונה: גיקטיים

לכבוד יום האישה, שלפחות לי הוא מזכיר שאנחנו בעצם לא במרכז העניינים ב-364 הימים האחרים בשנה, החלטתי לפנות ל-70% מקהל הקוראים של גיקטיים, הגברים – בבקשה, או יותר נכון בקריאה: גם אם אתם אבות, תשאפו להיות כולכם "האמא". לא ליום אחד חגיגי, אלא באופן קבוע, כי אם הגברים לא יתעקשו על הזכות שלהם ושל נשים לאורח חיים מאוזן, זה כנראה פשוט לא יקרה לעולם.

מה זה אומר להיות ״האמא" והאם מדובר באמירה שוביניסטית וסקסיסטית? כן, זה שימוש בלשון בוטה שנועד ליישר קו כדי שכולם יבינו במה מדובר. אז היו סבלנים וקראו.

שתי אמהות כתפיסת עולם

מי שמכיר אותי יודע שלי ולזוגתי יש שני ילדים סבירים לחלוטין (בן 3.5 שנים ובת 10 חודשים), ובכל מה שקשור בגידולם שתינו האמא. זה מאוד פשוט: שתינו לוקחות חלק בגידול הילדים, בתחזוקת הבית ובכל מטלה יומיומית אחרת בצורה שלא תכביד או תפלה את הצד השני. בואו לא נטעה, אנחנו לא אמהות משקיעות מדי, יש שיאמרו אפילו שאנחנו לא משקיעות מספיק – שתינו עובדות במשרות תובעניות, שתינו עברנו לידות וחופשות לידה ושתינו מתעוררות בלילות ונשארות עם הילדים בחופשות מחלה. אבל מה? אנחנו שתי נשים, וחוץ מזה שקל יותר בשתיים, זה אומר שלמעסיקים גם קל יותר להבין את הצורך לצאת יומיים בשבוע או להישאר בבית מדי פעם כשחולים. בתוך הבית שתינו מנסות לייצר איזון בין העבודה לבין החיים הפרטיים ומכבדות זו את זו. מקומות העבודה מכירים את המצב הזה, כי אנחנו אמהות.

אבל מה לגבי אבות שרוצים להיות עם הילדים שלהם – למה הם צריכים לעמוד בפני הדילמה הנוראית של לפרנס את המשפחה או לבלות איתה זמן סביר? ומה עושים זוג הומואים שמגדל ילדים? איך הם מסבירים למעסיק שהם צריכים לצאת יומיים בשבוע ואיך המעסיק מקבל את זה?

בעולם שבו יש פער מובהק בין משכורות של נשים וגברים, לא פלא שגברים צריכים לעבוד ולא מבקשים להיות ״האמא״ כדי לא לרדת במשכורת, ושנשים מחליטות להישאר בבית ולזנוח את החיים שבנו לפני כן, כי החישוב של הכסף הנכנס לא נעשה לפי סך התא המשפחתי, אלא לפי הסכום שכל אחד או אחת מביאים הביתה, בצורה יחסית.

ולכן, בענף ההייטק, שבו יש רוב גברי מובהק בעמדות הנהלה בכירות, האחריות לשנות את המצב הזה ולהקל הן על גברים והן על נשים צריכה ליפול ללא צל של ספק דווקא על הגברים.

אז איך תהיו האמא?

למען ההגינות, זה לא מתחיל ונגמר במנכ"לים ובמנהלים הבכירים. כל עובד צריך לדרוש שוויון – למענו ולמען הצד השני שלו. אתם צריכים לבקש להיות עם הילדים פעמיים בשבוע לפחות. לפעמים זה כיף, לפעמים זה קשה, אבל זה הדור הבא שלנו, האחריות הכי גדולה שתהיה לנו בחיים, ולכן כולנו צריכים להיות "האמא" בצורה שווה, בכדי שהנטל לא יפול רק על גורם אחד בתא המשפחתי. בעצם, כולנו צריכים להיות גם ״האמא״ וגם ״האבא״ – לצאת לעבוד, לפתח קריירה, להרוויח כסף ולגדל משפחה לתפארת. אם נדמה לכם שמדובר רק בקיפוח, אתם לגמרי טועים. תדרשו להיות ״האמא״ ותבינו את ההבדל לבד.

מעסיקים? עודדו את העובדים להיות האמא, אחרת תפסידו אותם

בענף ההייטק פועלות מספר חברות ענק, עשירות, מצליחות ומתגאות במענקים לפונדקאות, בחופשות לידה ארוכות לנשים ובמספר ימים נוספים לגברים. חלק מהחברות אפילו מעודדות נשים לשמור ביציות כדי שיוכלו להשקיע יותר זמן בעבודה ולהתקדם. אבל במקרה הטוב פתרונות אלה הם פלסטר המודבק מתוך פחד לאבד את המשרה, ובמקרה הקיצוני, נשים עלולות להתחרט על השנים שעברו. לשמחתי, במקום להיכנס לרחם של הנשים, בחלק מחברות ההייטק מצאו פתרון הגיוני לבעיה.

המנהלים בחברות אלה הבינו שהפתרון טמון בשינוי תפיסת מדידת העבודה; במדידת תפוקה לפי יעדים ולא לפי בדיקת שעון הנוכחות. אותן חברות הפנימו ששמונה עשרה שעות עבודה ליום לדור שהפרעות קשב הם השם השני שלו, אינן אפקטיביות, אלא רק שוחקות. אגב, גם אם העובדים הורים וגם אם לא.

יותר מכך – ענף ההייטק ידוע כענף צעיר, והדור החדש דורש איזון אמיתי בין פנאי לבין עבודה. ארגונים וחברות שלא יידעו לעבור למדידת תפוקה לפי יעדים ושלא יתנו הזדמנות אמיתית לעובדים לקחת חלק בחיי המשפחה, פשוט יפספסו את הטובים בשוק.

להיות ״אמא״ יועיל גם לעובדי הייטק בני 45 ומעלה, הנחשבים ״מבוגרים״ ונפלטים מהתעשיה במקרים רבים. עובדים אלו לא רק צברו ידע וניסיון בזמן הזה. לחלק מהעובדים בגילאים הללו יש ילדים בוגרים שלא מחייבים אותם להיות בבית בשעה מסוימת, אך הם עדיין יכולים לקחת חלק פעיל בגידולם ובחיי היומיום שלהם במקביל לעבודה. ענף ההייטק יכול רק להרוויח משילוב של עובדים צעירים ובוגרים, והאמת שזה נכון וטוב גם לעובדים עצמם.

מעסיקים יקרים – עודדו את העובדים שלכם לצאת ולהיות "האמא", לתת ביטוי אמיתי לאישיות שלהם בעבודה ובבית. לעשות הפסקה, לחשוב על דברים אחרים ולהיות עם המשפחה שלהם. הרי ברוב המקצועות בענף אפשר להשלים עבודה בשעות הערב, ועם גישה כזו גם תרוויחו עובדים מסורים שיהיו זמינים לכל משימה דחופה, בין אם בשעות העבודה או לא, במקום להתבטל במשרד עוד שעה או שעתיים כדי ״לדפוק שעון״.

עודדו אותם להיות "האמא" כדי שגם אמא תוכל להיות עובדת טובה, יעילה, שלא תפחד לצאת לילדים פעמיים בשבוע כי אחרת לא יקדמו אותה; תנו לה אפשרות להשקיע ולתת מעצמה באמת כדי שהיא תתקדם, שהיא תהיה עובדת טובה לטווח ארוך ותנו לה להרוויח את המשכורת שמגיעה לה. עודדו את כולם להיות "האמא", הסבירו להם שחופשת לידה צריכה להתחלק בין בני הזוג ולא להיות נטל על ״אמא״ אחת. שוויון, זה יכול להיות הרבה יותר פשוט, לא?

תנו לכולם להיות ״אמא״

מספר מילים שכדאי להוסיף: ברור וחשוב שהמדינה תאפשר לכלל האזרחים להיות ה״אמא״. כדי שכך יקרה, היא צריכה לוודא שמעסיקים משלמים בצורה הוגנת לגברים ולנשים, שחברות מגייסות נשים וגברים בצורה שאינה מפלה. הממשלה צריכה לתמרץ מעסיקים לאפשר לכולם להיות ״האמא״.

ענף ההייטק ידוע ככזה שלא מחכה שהמדינה תזיז דברים, אלא חושב על פתרונות וגורם להם לקרות במציאות. מספיק להיזכר ב"בראשית" ששוגרה לירח לפני מספר שבועות כדי להבין מה הענף הזה מסוגל לעשות. אז למה אנחנו לא מזיזים הרים גם בזה? תנו לכולם להיות ״אמא״!

כולנו צריכים להתעקש שכל זכות או חובה שאישה מקבלת הנוגעת לעבודה, ללידה, לגידול ילדים – תחול על שני בני הזוג, כך שלא יצטרכו לבחור מי תהיה ה״אמא״. תנו לכולם להיות ה״אמא״, כדי שלא תהיה יותר חלוקה למשרה מלאה או למשרת אם ונוכל סוף סוף לקרוא לזה בשם שצריך – משרה. ככה סתם משרה טובה ומספקת. לא רק לאמא, לא רק לאבא. לכולם.

מורן בר

מייסדת ומנהלת החברה, יזמית בעלת נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בתחום האחסון והתקשורת ובעולם המדיה החברתית. היתה שותפה למיזמי אינטרנט גדולים וביניהם אתר 2eat הישראלי. בוגרת ממר"מ ועו"ד העוסקת בתחום דיני הפרטיות וטכנולוגיה.

הגב

13 תגובות על "עובדי הייטק, הגיע הזמן שתדרשו גם אתם להיות "האמא" [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דרומי
Guest

נכון מאוד. אבל די כבר לקרוא לגידול ילדים נטל. זו אחריות, זו זכות, זה לרוב קשה. אבל זה רחוק מלהיות נטל.
נטל אומרים כשעושים משהו קשה בלי רצון ובלי אהבה.

פריווילג לבן
Guest

"נראית טוב ? הגיע הזמן שגם את תהיה מכוערת".
זו בערך רמת הטענות בכתבה.

יויו
Guest

כתבה שהיא עלבון לאינטילגנציה

אנליסט
Guest

מעולה! הכל מתחיל בתקוםת לידה לגבר, ברגע שהוא יהיה שם עם התינוק לבד למשך תקופה הוא יבין מה זה לטפל ומן הסתם ייקשר לילד ומאוחר יותר גם יתחיל לצאת מהעבודה כדי לטפל

omer
Guest

פמיניסטיות מועסקות לצערנו הרב בהייטק
כתוצאה מלחץ של גורמים פמיניסטיים
וממלאות תפקידים ברמת חיוניות נמוכה.
חברות הייטק לא ירו לעצמן ברגל ויעודדו גברים להיות אמהות,
אחרי הכל בלי גברים אין הייטק.

אלחנן
Guest

אני בתור גבר הייתי שמח מאוד אם היה יותר לגיטימי עבורי להיות יותר עם הילדים.

קימונו
Guest

תודה, אבל אני מעדיף לבקש העלאה של עוד 2000 ש"ח במקום לבקש לעבוד פחות. ובשוק של היום, אני אבקש 2000 ואקבל 3000…

סורי מאמי, המציאות לא תואמת לפנטזיות שלך.

חג שמח

שם כלשהו
Guest

גברים שרוצים להיות אמא עושים את זה, אבל אין ספק שזה על חשבון שכר, כי אין מה לעשות, הייטק זה לא מפעל שאתה יכול לעשות את ה"כמות" שלך מחר, בהייטק זה עבודה של צוותים רבים ביחד, אי-אפשר יומיים כל שבוע (גם לא יום) לעבוד על פרויקטים חצי כוח או לא לעבוד עליהם בכלל, בהייטק הכל קורה מהר וזה לא המקום לחפש בו חיים קלים.

שי בן שלום
Guest
מסכים עם כל מילה. כשנולדה ביתי הבכורה, הודעתי בעבודה שאני מתכוון לצאת לחופשת לידה במקום אשתי. בעבודה קצת עיקמו את הרף אבל הצבתי את זה בתור עובדה והם היו חייבים לזרום עם זה. כשביתי הבכורה נכנסה למעון בגיל שלושה וחצי חודשים הבהרתי למנהל שלי שבגלל שאשתי ואני עובדים במשרות מלאות, אני אצטרך יומיים בשבוע לצאת מהעבודה בשלוש כדי להגיע ברבע לארבע למעון. פה כבר קיבלתי חתיכת עיקום אף אבל קיבלו את זה כי הצבתי את זה בתור עובדה ולא בתור נושא למשא ומתן. מה שגברים רבים לא מבינים זה שמעבר לחשיבות שיש ללהיות שותף מלא בגידול וחינוך הילד, אתה הופך… Read more »
ראש צוות
Guest

את מי אתה מחרטט? אותנו? צא מהסרט שאין לך תחליף. אני מכיר אישית אנשים שעשו כמוך והלכו לחפש עבודה במקום אחר אחרי הפעם השניה. במציאות של ימינו עדיף לעבוד בהייטק כמה שנים טובות כדי להביא בוכטה של כסף הביתה (משכנתא, קצת חסכונות, אולי אפילו דירה נוספת כדי להשכיר) ואחרי זה כשיש לך כמה פינות סגורות לעבור לעבודה יותר רגועה.. מי לא היה רוצה לעבוד על השעה 3 וחצי וללכת להיות עם הילדים שלו כל אחר הצהריים בגן משחקים או במשחקיה או אפילו סתם לשבת איתם בבית ולשחק.. במציאות של היום

אנונימי
Guest

22 פעמים מופיעה המילה אמא בכתבה
???? אבא רק פעמיים.

מישהו
Guest
אחת הכתבות הדביליות. נשים כמוך חושבות שהם תורמות לפתרון של חוסר השיוון אבל במציאות הם רק מעמיקות אותו. אתן יכולות לצעוק עד מחר שנשים מרוויות פחות מגברים. אבל מה שאתן לא מבינות זה שיש לזה הצדקה!! כן כן אמרתי את זה. עסק זה לא גן שעשועים. עסק צריך לתפקד. עסק צריך לספק מוצר כלשהו ללקוחות שלו כי אם הוא לא יספק את המוצר ללקוחות שלו נחשי מה יקרה? הוא לא יכניס כסף. ועסק שלא מכניס כסף אין לו מטרה להתקיים. אז נכון שאישה צריכה לקבל חופשת לידה (והלוואי שיעלו את המכסה. זה באמת לא הרבה) אבל בזמן שאתן בבית עם… Read more »
עזבו
Guest

תשמע אתה צודק, אבל אסור להגיד את זה…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: