גיימינג: המשחק שנותן לכם להיות הבאטמן שתמיד רציתם

המשחק Batman: The Telltale Series הוא משחק חובה למעריצי באטמן, ונותן להם להחליט החלטות שישפיעו על כל עלילת המשחק

תמונה: Telltale

יש בעיה קלה עם מעריצים של מותגים אהובים מתחום גיבורי העל: כל אחד מהם אוהב גרסה קצת אחרת של אותם הסיפורים והגיבורים. במקרה של באטמן למשל, אחד אוהב אותו כשהוא קשוח ואכזרי, אחת אוהבת אותו שקול ומתוחכם ואחר מעדיף באטמן עוקצני ומשעשע.

חברת Telltale ידועה כיצרנית משחקי מחשב שבהם ההחלטות שלכם משנות את הסיפור ואת הדמויות. למזלנו, הם החליטו ליצור משחק גם לאחד מגיבורי העל האהובים בהיסטוריה, באטמן. אם אי פעם מצאתם את עצמכם אומרים “הבאטמן שאני מכיר לא היה אומר את זה” או “הבאטמן שאני אוהב לא היה עושה את זה”, אתם חייבים לשמוע על המשחק שמאפשר לכם לשחק את הבאטמן שתמיד רציתם.

משחק שנותן לכם להחליט איך להגיב לסיטואציות

המשחק Batman: The Telltale Series הוא מעין הכלאה של משחק מחשב ותוכנית טלוויזיה, וממש כמו תוכנית הוא מחולק ל”פרקים” ואפילו “עונות”. הפרקים יוצאים אחת לחודש-חודשיים (וניתנים לרכישה גם בנפרד, אם אתם לא בטוחים שאתם רוצים לרכוש את העונה כולה), וממש לאחרונה יצאה העונה השנייה. אך בניגוד לסדרות טלוויזיה, במשחק הזה אתם מקבלים החלטות, ויש להן משמעות.

ההחלטות נעות בכמה מישורים, רוב הבחירות מתבצעות בדיאלוגים, כלומר תצטרכו לבחור כיצד תגיבו למשפט שדמות אחרת אמרה לכם. בדרך כלל ישנן ארבע אפשרויות וכל אחת מהן מובילה לגישה שונה. ישנם משפטים יותר אגרסיביים ומשפטים יותר מכילים, חלקם עם משמעויות שונות לחלוטין כמו “אני אשם” או “זו לא הייתה אשמתי” ואפשר גם לא להגיב בכלל. לעיתים, לאחר שתבחרו את השורה הבאה בדיאלוג, יופיע כיתוב על המסך שאומר שהדמות הזאת “תזכור שאמרתם להם את זה” או שהדמות “מעריכה את הנאמנות שלך”. לא לכל ההחלטות האלה יש תוצאה מיידית, אך חלקן יכולול לחזור ולהתנקם בכם או לתגמל אתכם בהמשך הפרק, בפרקים הבאים ולאחרונה אפילו בעונות מתקדמות של המשחק.

תמונה: צילום מסך

החלטות נוספות הן יותר ממוקדות ומהותיות. לעיתים ברוס (או באטמן) יעמדו בצומת דרכים משמעותי ובו תצטרכו לקבל החלטה: האם להציל את דמות א’ או את דמות ב’? האם ללכת לחקור חשוד בתור ברוס ווין או בתור באטמן? האם להרוג את ראש משפחת הפשע או לחוס על חייו? כל ההחלטות האלה משפיעות בצורה מקיפה על כל הסיפור. למשל, בפרק הראשון של העונה השנייה דמויות התייחסו להחלטה שקיבלתי בפרק הראשון של העונה הראשונה. לא כל הרגעים משמעותיים, אבל עצם העובדה שהם מקבלים התייחסות בשלב כל כך מתקדם של המשחק תורמת לתחושה שאתם אלה שבונים את הנרטיב שלו.

עם זאת, אעיד שלמרות שאפשר לבחור מה רוצים להגיד ואיך להגיב לסיטואציות, יש תחושה שבסופו של דבר המשחק מנתב אותך פחות או יותר לאותן התוצאות בקו העלילה הכללי. ועדיין, כשתקבלו החלטות לא נכונות אתם תרגישו רע עם זה, וזה בדיוק מה שמעצים את תחושת המעורבות שלכם בהתפתחויות. בסוף כל פרק תוכלו גם לראות התפלגות של ההחלטות של כל שאר המשתמשים ששיחקו במשחק.

חוויית המשחק היא די פאסיבית. כלומר, אתם יושבים וצופים בסרטון ומדי כמה שניות או דקות צריכים לקבל החלטה בנוגע לתגובה שלכם לדיאלוג, או קטע אקשן שבו אתם צריכים ללחוץ על כפתורים כדי לקדם את הקרב. בערך אחת לפרק יש סצנת חקירה שבה אתם יכולים להסתובב בזירת פשע ולקשר בין ראיות במטרה לפצח את התעלומה בחדר. מעניין שדווקא במשחק יחסית מוגבל הצליחו לזכור ולהטמיע את הרעיון שבאטמן הוא בעצם הבלש הטוב בעולם.

סופסוף אפשר לשחק בתור ברוס ווין

תמונה: Telltale

עלילת המשחק שמה אתכם בנעליים של באטמן בתחילת דרכו, כאשר הוא מנסה לבסס את מעמדו בגותהם. במהלך המשחק מתקפות טרור שונות מגיעות לעיר, וחושפות לאט לאט מידע קריטי מעברו של ברוס ומשפחתו. המשחק הזה מציג גם רשעית חדשה לחלוטין בשם Lady Arkham שמתכננת להשמיד את העיר, וזאת לצד לא מעט דמויות מפתח מהעולם של באטמן. חלק מהדמויות המוכרות בעצם מופיעות פה בפעם הראשונה עבור ברוס, או מופיעות בשלבים מוקדמים של ההתפתחות שלהם כרשעים (הארווי דנט, למשל, הוא החבר הכי טוב של ברוס).

בניגוד מעניין לסדרת משחקי Arkham האגדית, במשחק של Telltale אתם תשחקו רוב הזמן את ברוס ווין, והחלטות שתקבלו כברוס ווין יכולות להשפיע על מה שיקרה לבאטמן ולהיפך. המשחק חוקר בצורה מעניינת את הניגוד בין החיים של ברוס ליישות של באטמן: יש מידע שאתם כברוס תחליטו לשמור מפני דמויות אחרות כדי לא לחשוף את זהותו של באטמן, או לא לאיים על חייהם של אנשים אחרים הקרובים לברוס.

הבחירה בברוס כדמות הראשית מאפשרת לכם לחוות את המסע הרגשי שלו בתחילת דרכו כאדם, ולא רק את הנרטיב הקבוע והמוכר של גיבורי העל. יש כאן הזדמנות להישאב אל מערכות היחסים המורכבות בין דמויות מוכרות ואהובות ולהשפיע עליהן. למשל, אם דמות תכעס עליכם כתוצאה מבחירה שעשיתם, אתם תרגישו אכזבה; אם דמות תבטח בכם, אתם תרגישו תחושת הישג. במשחקי אקשן סטנדרטים לא תקבלו כזה עומק של מערכות יחסים לרוב, וכאן זה הלב של המשחק.

הגדולה של הסיפור בשתי העונות של Batman Telltale היא שהמשחק משחרר את עצמו מה”קאנון” הידוע של באטמן. הוא מספר סיפור מוכר אבל חדש לחלוטין, והדמויות לא תמיד משחקות את התפקיד הרגיל שלהן. יש כאן יכולת לספר סיפור בלי כל הקלישאות המוכרות ובלי להיות בטוחים בדבר הבא שעומד לקרות. גם כאשר אתם חושבים שאתם יודעים את הייעוד של דמות מסוימת, הרעיון של קבלת ההחלטות במשחק נותנת תחושה שאתם יכולים למנוע את הגורל הצפוי שלה.

הדיבוב והכתיבה ברמה גבוהה, הגרפיקה קצת פחות

תמונה: צילום מסך

הדיבוב במשחק מבוצע גם הוא בצורה נפלאה ומפיח חיים בטקסטים, שכתובים בצורה מוקפדת ומוצלחת. אחרי ששיחקתי בפרק אחד של Telltale היה קשה לי לחזור לראות סדרות קומיקס בטלוויזיה שכתובות ברישול כללי. טרוי בייקר (שמוכר לכם אולי כג’ואל מ-The Last Of Us או בוקר דוויט מ-Bioshock Infinite) מדובב את ברוס והופך להיות הראשון בהיסטוריה שדיבב גם את באטמן וגם את הג’וקר; ואשלי בורץ’ (שמוכרת לכם מ-Life Is Strange ו-Horizon:Zero Dawn) מדובבת את סלינה קייל. השניים, יחד עם שאר הקאסט, עושים עבודה פשוט מצוינת לאורך כל המשחק.

אחד הדברים היחידים שעלולים להרתיע כמה אנשים הוא הגרפיקה. הסגנון שנבחר למשחק של באטמן הוא Cell-Shading שמדמה סגנון של קומיקס. הסגנון אמנם עובד, אבל לעיתים התנועות של הדמויות נראות מוזרות ומגושמות וההתאמה של תנועות השפתיים של הדמויות לדיבוב לא מוצלחת.

החוזק והייחודיות של המשחק הזה, בדומה לשאר המשחקים של Telltale ודומיהם, הם שהמשחק הוא בעצם דרמה. הדגש הוא לא על המשחקיות או על הגרפיקה, אלא על הרגשות של הדמויות, על התגובות שלהן, על ההתפתחות (או הקריסה) הנפשית שלהן ועל מערכות היחסים ביניהן. אחרי שכל כך הרבה אנשים התאכזבו מגירסאות של באטמן כמו ב״באטמן נגד סופרמן״ או הסרטים המצוירים המאוחרים של DC, מגיעה למעריצים קצת נחת, וזה בדיוק מה שהמשחק הזה מספק.

החוכמה האמיתית של המשחק היא שלמרות שלכל אחד ואחת יש העדפה משלו לדרך שבה באטמן צריך להתנהג, המשחק הזה יספק את כולם –  אלה שואהבים כשבאטמן הוא אכזרי וקשוח, הוגן וחכם, או אולי אפילו שילוב מעניין של שניהם. זו ההזדמנות שלכם ליהנות מהבאטמן שאתם אולי לא צריכים, אבל הבאטמן שאתם רוצים.

הרפתקאה מוצלחת לכל מי שאי פעם אהב את באטמן


Batman: The Telltale Series הוא בגדר המלצה מאוד פשוטה לכל מי שאוהב או אהב את באטמן. המשחק מספק חוויה כיפית למדי עם חברים, כיוון שהוא לא Shooter או אפילו משחק אקשן סטנדרטי, החוויה שלו מזכירה צפייה בסרט או סדרה שאתם כביכול שולטים בה, וגם אם הגרפיקה או הפסקול לא מזכירים שובר קופות זו עדיין חוויה שכל חובב באטמן ייהנה לעצמו. אז אם אתם מתכננים כבר על סדרת בינג׳ לחגים, למה שלא תנסו סדרת-משחק בינג׳?

העונה הראשונה של Batman: The Telltale Series זמינה במלואה ל-PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Android, iOS

הפרק הראשון של העונה השניה זמין ל-PC, PS4, XB1, Android, iOS. הפרק השני עתיד לצאת בתחילת חודש אוקטובר

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: