הפרק האחרון של איש העטלף: Batman Arkham Knight [סקירת גיימינג]

הוא חוזר והפעם כשהוא רכוב על הבטמוביל. Batman Arkham Knight הוא משחק חובה לחובבי הקומיקס ואיש העטלף, אבל לא רק

batman

בסופו של יום, מעטים המשחקים שמצליחים לגרום לך ללכת לאיבוד בעולם הדמיוני שלפניך וממש לשכוח שאתה בסך הכל בבית, יושב על הספה ומקיש בכפתורים. ועוד יותר נדירים אלו שגורמים לך להרגיש עוצמתי וחזק ממש בדיוק כמו הסופר הירו שהדמות שלך אמורה להיות. המשחק הזה, שמביא איתו סיום אפי לסדרה, הוא אחד מאותם משחקים נדירים. וכדי לא להטעות, ״אביר ארקהאם״ לא חף מבעיות ונקודות לשיפור.

ובשביל להסיר ספק. בקטע הבא אין לי כוונה לקלקל לכם אף חלק מהסיפור. כך שהביקורת הזו נקייה מספוילרים מעצבנים. כמו כן, הסקירה הזו מתעלמת לחלוטין מגרסת הפיסי שעד כה גרמה כאבי ראש ענקית למפתחים, והיא מתייחסת לגרסת הPs4 של המשחק. אז כן, זה ברור, האביר האפל חוזר אלינו לשירת הברבור שלו. האם הפרק האחרון בטרילוגיה מבית רוקסטדי Rocksteady עומד בציפיות?

בואו נתחיל מהפיל שבחדר ונגיע ישירות לחידוש הכי מדובר של הסדרה. הגאדג׳ט והתוספת הכי מתבקשת: הבטמוביל. ולפני שאפרט רק אומר שבחלקים מסוימים של המשחק מדובר בחידוש הכי מרענן ובחלקים אחרים החידוש מרגיש מאוס, מאולץ ומיותר.

רכב וטנק – הבטמוביל סוף סוף כאן

batman

אז אחרי שנים של ציפייה ובקשות ממעריצים, סוף סוף קיבלנו את הבטמוביל שכה רצינו. אבל לא מדובר רק ברכב כאמור. הבטמוביל, שהוא ספק רכב ספק טנק לעת צרה, טומן בחובו שלל אפשרויות נוספות מעבר לרכיבה מגניבה ברחבי העיר וחיסול טנקים לא מאוישים. תוכלו למשל להשתמש בו כדי למשוך קירות, לרסק אזורים שלמים בעיר, לפתור חידות או להחדיר וירוס קטלני למערכות מרכזיות (אין כמו וירוס טוב כדי לכבות שריפה בבניין למשל) . וזה לא הכל, אך לא אהרוס לכם את כל הכיף. אבל לפני הכל עשו לעצמכם טובה וכנסו להגדרות המשחק. שם תשנו את הכפתור המחליף למצב הקרב (r1 במקום l2 המציק). אחרי שתשנו את האפשרות הזו המעבר ירגיש לכם קל וחלק בהרבה. לא ברור למה זה לא היה מצב הדיפולט.

הנסיעה ברחבי העיר רוב הזמן מרגישה חלקה וטבעית, הודות ליכולת ההאצה המהירה (שגורמת למפה הענקית לא להרגיש כזו גדולה עם הזמן) והדרך שבה בנו את העיר. נדמה כאילו הרחובות והבניינים נועדו לא להפריע לנו וכל חלק שעשוי דווקא כן להפריע הופך לגל הריסות כאשר הוא נפגש על גלגלי הרכב האדיר הזה. כן, אפילו עצים שנוהגים להציק לנו בשלל משחקים אחרים, לא יעמדו בדרככם. אז חווית הנהיגה בסך הכל מרגישה טוב רוב הזמן. מכניקת ההיגוי אמנם לא מושלמת ואין ספק שהיא טעונה שיפור, אבל בשביל אב טיפוס של המפתחים, מדובר בהצלחה יפה.

תוכלו להכנס ״למצב קרב״ – אז הרכב הופך למעשה לטנק שיכול לשגר יריות רבות עוצמה. גם ההיגוי והתנועה שלו משתנה לחלוטין. במקום לזוז כמו רכב רגיל הוא פשוט מחליק בקלות קדימה, אחורה ולצדדים ומעניק יכולת שליטה מושלמת בכלי. אתם תצטרכו לחדד את השליטה הזו כאשר תפגשו עם עשרות הטנקים בהמשך או שתדרשו לפתור מצבים סבוכים. גם במצב הזה, רוב הזמן התחושה היא חלקה ונעימה. לעיתים אפילו קל לשכוח שמדובר במשחק של בטמן.

ישנם רגעים, במיוחד שמשחקים משימות מהסיפור המרכזי, שהתעקשו שלא לצורך, שוב, להשתמש בו.  אולי זה חלק מהתלהבות היתר של המפתחים ואולי הם היו בטוחים שנרצה ממנו עוד ועוד. בכל מקרה זה לא מספיק כדי להרוס את ההנאה מהחידוש המצופה. ובהתאם למסורת הסדרה, גם הבטמוביל יעניק לכם כלים חדשים והרסניים כדי לגרום נזק אדיר, אבל לא להרוג חלילה. זה נגד הקוד. כשתדרסו למשל אחד מאנשי ״המליציה״ אז הוא יתחשמל ויעוף. בסדר נו, יש להם מזל שהמשחק מפצה על הקטע הזה באין ספור דרכים.

batman

העיר גוטהאם

אז נעבור רגע לזירת ההתרחשות – העיר גוטהאם. העיר עצמה נאמנה לנרטיב הבאטמני והיא גשומה, אפלה וקודרת. פי 5 בגודלה מהמשחק האחרון. מרשים. העולם הפתוח ענקי והעיר עצמה ריקה מאנשים. זאת כאמור חוץ מהבריונים שנשארו, אנשי המליציה, שתופסים ובוזזים מכל הבא ליד. העיר חסרה קצת תוספת של אנשים ״רגילים״ כדי להפוך את העיר למושלמת.

מבחינת הגרפיקה היא מדהימה, וגגות העיר מעולם לא נראו טוב יותר. כאשר תדאו מעליה תוכלו לשמוע למשל את שיחות אנשי המליציה או הגיגים של רשע כזה או אחר. חייב לציין שיש רגעים משעשעים מאוד. בכלל – הסאונד של המשחק פשוט מצוין.

מייד אגיע לקריון, אבל שוב, חבל שלא קיבלנו תחושה יותר ״אמיתית״ של העיר. זה יכל לשדרג אותה לרמה אחרת לגמרי. בסופו של יום, גוטהאם נראית מצוין ומכניסה אותנו ישר לאווירת הסופר גיבורים וארכי נבלים שמתפרעים בה ללא הכר.

הפעם הוסיפו אזורים ובבניינים שהופכים את העיר ליותר הולמת עבור הסיפור, כמו AR כימיקלים למשל. ההליכה על הגשרים השונים עוצרת נשימה ומעולם לא היתה הנאה כה גדולה להתלות מבניין כזה או אחר ובסוף להזניק עצמך כמו טיל השמיימה לעבר דאיה אפית בקו השחקים של העיר. שים לב ספיידרמן, נדמה לי שבאטמן כאן מביס אותך במגרש הביתי.

ובכלל דמותו של באטמן מעולם לא הרגישה חזקה כל כך ומחוספסת. במשחקים אחרים היה ניסיון לשמור על הדמות כדמות ערכית יותר ונקייה. באטמן שלנו לא בוחל באמצעים ומבין שמול הסופר רשעים שהוא נלחם שפשוט אין לו ברירה. יכולות הקרב שלו מהנות ומאפשרות לך להרגיש כמו גיבור על כבר מההתחלה. נכון. יש המון שדרוגים ותוספות שתוכלו לצבור, אבל אתם תראו שכבר מהרגע הראשון באטמן מרגיש כמו באטמן.

היכולת שלכם להכות כהוגן מספר רב של חמושים במספר שניות בודד מעולם לא היתה כה חלקה. כל זאת כמובן מבלי להרוג אף אחד. בכל מקרה, זה מרגיש כאילו הרגתם אז זה בסדר. תוכלו להשתמש במהלך הקרבות בשלל גאדג׳טים מגניבים כדי להקל את מלאכת החיסול. למשל, תוכלו לירות מרובה ״משתק״ שיוציא מכלל פעולה כל נשק חם או להשתמש ביכולת הפריצה שלכם כדי לפגוע באויב ולהציב מלכודות.

batman

בכל קרב מתוכנן בעצם תדרשו לעבור למצב ״בלש״ אז הסביבה הרגילה תהפוך למסך שחור כחול בו מודגשים באדום וצהוב האזורים הרלוונטיים. נתקלתם לאחרונה כבר באותו ״מוד״ גם ב-shadow of mordor וב-battlefield hardline watch dogs למשל.

הדחליל – תופס משבצת מרכזית בסיפור

גם אם תבחרו ישר לצלול למלחמה, היכולת שלכם להתחמק, להטיל רימון עשן, להכנס לתעלות הניקוז ושוב לטוס לגג הבניין מעולם לא היתה חלקה ומהנה כזו. כל זאת שאתם מכים בדרך את הבריונים התורנים. כיף כיף כיף.

אז באטמן מרגיש עוצמתי מאי פעם וגם מציג את החליפה המרשימה ביותר (תוכלו לשנות ולהחליף שלל סקינים של באטמן והבטמוביל). עם זאת משהו בקריון שלו מרגיש לעיתים ממש מטופש ובנאלי. כל מיני משפטים יותר מדי ברורים מאליהם ופנייה ממש מוגזמת לעוזרים הנאמנים שלו : אלברט, ברברה ולוציוס. זה נחמד שבאטמן נותן לנו תחושה שהוא בכל זאת נעזר במישהו, אבל היה כדאי לקצץ במספר הפניות לחברי הצוות האהוב.

בנוסף, משהו מרגיש רובוטי מדי בדרך שבה הוא מדבר. אפילו רובוטית מדי עבור באטמן. וכן, היה כדאי ולו אפילו לכמה רגעים סינמתטיים בלבד לראות את באטמן כברוס ויין במהלך הקמפיין. בהחלט יכל להעצים את תחושת החיבור למשחק ולנרטיב.

חתולה ועטלף

batman

אבל אם כבר נגעתי בנושא הקריון, שהוא למרות האמור כאן, אחד הנושאים הנפלאים במשחק הזה, זה מביא אותנו ישירות ליריבים שלנו (טוב נו, של באטמן לפחות). מה שאנחנו מכירים כ-Super Villains. ואיזה חגיגה הם מביאים עימם. מעבר לקריון המעולה של כל הדמויות במשחק הפרק הזה בטרילוגיה נותן לנו מפגש מרוכז עם מיטב הרשעים ודמויות הקומיקס.

מלווה את באטמן לכל מקום וקשה שלא לאהוב אותו – ג׳וקר

batman and the joker

ג׳וקר שחוסל כבר במשחק הקודם, מלווה את באטמן לכל מקום. הוא בעצם תמיד בתודעה שלו. האולטר אגו שלו. הרע שעדיין טבוע בו. והקריון שלו – פשוט אדיר.

אבל בואו נתרכז ברשעים "החיים". הם כאן והם מוכנים לגרום נזק, The Scarecrow, Two face, The Penguin וכמובן הארכי נבל הראשי של המשחק Arkham Knight. לא אהרוס לכם אבל רק אציין שמדובר בנבל הכי מאתגר שבאטמן פוגש עד כה. אחד שיש לו חשבון אישי לסגור עם איש העטלף וכזה שמכיר היטב את החולשות והחוזקות שלו. אמנם לא מספיק מפחיד לטעמי, אבל איך אומרים אצלנו – נבל לא פראייר. כך או כך הוא והדחליל תופסים בצוותא את משבצת הנבל הראשי, ומעבר להם תוכלו לפגוש עוד דמויות אדירות מהעבר כמו firefly. מבחינה זו אין הרבה מה להוסיף. מדובר בתענוג צרוף ולא רק למכורי הסדרה והקומיקס.

הפינגווין במאורה שלו

batman Pinguin

אז תפגשו כאן מגוון דברים חדשים שהמשחקים הקודמים Arkham City was Arkham Asylum לא הביאו איתם. על הבטמוביל דיברנו כבר. החוויה כאמור נעה בין טובה למציקה. תלוי במשימה ובכמות השימוש. והרבה תלוי באופי המשחק שלכם. אבל מעבר לאוטו אחת התוספות הכי מהנות במשחק היא האפשרות לקרב משותף Dual Play עם אחד המסייעים התורנים. לחיצה קלה (L1 בשלט ה ps4) תאפשר לכם לבצע מהלכי חיסול משותפים ואפילו לא תרגישו שהקרב פסק לרגע. המעברים חלקים וחדים והמצב הזה גם מספק את ההילוכים האיטיים היפים במשחק. ובכלל האפשרות לקפוץ בין בטמן לדמות אחרת, בעלת יכולות ותנועות מגניבות משל עצמה היא  תענוג מרענן. גם אשת החתול איתנו (ותלויה בבאטמן.. אתם כבר תראו) ופויזן אייבי שממשיכות ללכת על חבל המסייעות-מזיקות לצידו של באטמן. תפגשו גם את Nightwing, ילד הקרקס ובן חסותו של באטמן. מי שנחשב כרובין הראשון. רובין עצמו גם לא נשאר מחוץ לתמונה וכמו תמיד הוא מתחנן לעזור לאיש העטלף הסוליסט. לפעמים הוא אפילו מצליח.

אז המשחק מספק מגוון פעילויות, החל מפתירת חידות, ממשיך עם מירוצים וקרבות טנקים ואפילו סצנות קרב אינטנסיביות. ואם כבר מדברים על סצנות הקרב, אמרנו שמה שנקרא Dual Play מרגיש ממש מעולה, אבל גם שלל הגאדג׳טים ומהירות התגובה עוזרות ליצירת מכניקת קרב חלקה. כפי שהבטחתי לא אכנס לעלילה עצמה רק אומר שהיא טובה יחסית. כלומר- אני עדיין מתלבט האם העלילה של  city עדיין נשארה הטובה בסדרה. גם לאחר סיום המשחק אין הכרעה.

תוכלו לשעשע את עצמכם במגוון נאה של משימות צד שחלקן ממש מוצלחות ועל חלקן הייתי מוותר. בכל מקרה משעמם לא יהיה לכם. ולא משנה מה אתם עושים. בכל הזדמנות שיש לכם לנוע בעיר לכו על הדרך הטבעית של העטלף (הדאייה – ״סוג של סנאי״ לפי איש החידות, ולא ברכב).

טוב או רע לגוטהאם?

זאת ללא ספק הבחירה לחוות איתה את העיר וההתרחשות.

זאת ללא ספק הבחירה לחוות איתה את העיר וההתרחשות.

לסיכום

הפרק האחרון בטרילוגיה האהובה הזו בהחלט מספק את הסחורה. הבטמוביל כבר כאן ובאטמן עצמו מרגיש חזק ועוצמתי. אם אתם מכורים לגיבורי על וקומיקס אז אין בכלל מה להתלבט, אתם תהנו מכל רגע (הביוגרפיה של הדמויות אמנם קצרה אבל מספקת את הסחורה). אבל החדשות הטובות הן שגם אם אתם לא כאלו, אבל אוהבי סרטים, חידות ומשחקי עולם פתוח זה בהחלט אחד המשחקים הכי טובים שידעו קונסולות דור הבא עד כה. העיר עצמה נראית נפלא ונאמנה לאוירת הג׳אנר, מכניקת המשחק טובה ותמצאו כאן המון מה לעשות. וכן, צריך להתייחס-אם אתם שוקלים לרכוש את גרסת הפיסי, המתינו כמה שבועות. נראה שרוקסטדי העניקו לנו סיום ראוי לסדרה הזו, נותר לכם רק לשים את המסכה ולעוף ולהציל את גוטהאם.

הקיץ כבר כאן. שמש, ים, בריכה. אותי לא צריך הרבה לשכנע. עד כה לא פגשנו הרבה משחקי דור הבא שיגרמו לנו לשקול פעמיים האם להשאר בבית או לצאת לקיץ החם שבחוץ. המשחק הזה לעומת זאת יכול להשאיר אתכם דבוקים לכורסה ולהנות מכל רגע.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

2 תגובות על "הפרק האחרון של איש העטלף: Batman Arkham Knight [סקירת גיימינג]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
asdads
Guest

הג׳וקר הוא ספוילר.. אבל חוץ מזה ביקורת מעולה !
ממש השתקפות של התחושות שלי במהלך המשחק.

Dark knight
Guest

משחק תותח ברמות אני שיחקתי על gtx 960 הגרפיקה גם מופלאה חבל מאוד מאוד מאוד מאוד שזה משחק אחרון לשנים הקרובות

wpDiscuz

תגיות לכתבה: