המשקיעים בבורסה קיבלו כלים טכנולוגיים, אבל הם לא ישמרו עליהם בזמן הקורונה

הטכנולוגיה הביאה איתה ברוקרים אינטרנטיים ופלטפורמות בנקאיות נוחות לתפעול, אך שיטת המסחר עצמה עדיין מיושנת, ואפילו ידנית. איך הטכנולוגיה יכולה לעזור לציבור הרחב להפסיד פחות ולהרוויח יותר ואילו כלים יעזרו לגשר על הפערים שמונעים מרבים כיום להיכנס למסחר?

קרדיט תמונה: yanalya, freepik.com

מאת זיו אדאטו, COO של חברת Levent

וירוס הקורונה הדביק לא רק מאות אלפי אנשים מסביב לעולם, אלא גם ענפים רבים בכלכלה שנאלצים לצמצם פעילות באופן מהותי. צמצום הטיסות, ביטול כנסים, השבתת מפעלים, הסגרים הולכים וגדלים ופיטורים המוניים במדינות רבות – כולם באים לידי ביטוי בבורסות. רק באמצע פברואר מדדי המניות בארץ ובעולם הגיעו לשיאים חדשים, וחודש לאחר מכן כבר איבדו 30% מהשיא ועדייו חווים תנודתיות חדה.

השנים שעברו מאז משבר 2008 הפכו את שוקי המניות למקום שכולם רוצים להיות בו. ההתקדמות הטכנולוגית אפשרה למשקיעים להתעדכן במהירות בחדשות הכלכליות, וכלל הציבור קיבל גישה רציפה ומיידית לשווקים, הודות לעלייתם של ברוקרים אינטרנטיים ופלטפורמות בנקאיות נוחות לתפעול.

התפתחויות אלה, יחד עם הרווחים הגדולים, העליות המתמידות ובעיקר היעדר אפיקי השקעה אלטרנטיביים, הביאו עוד ועוד אנשים לנסות את מזלם במסחר ובהשקעה במניות. טכנולוגיית ה-AI יושמה גם היא בענף ונתנה מענה על הצורך של הציבור לדעת במה כדאי להשקיע, ומצד שני הביאה את היועצים הרובוטיים שממליצים על דרכים לאיזון תיק ההשקעות שלנו ואת סורקי המניות שממליצים לנו מה לקנות.

מודל מסחר מיושן

אבל על אף ההתקדמות האדירה בכלים שמסייעים לציבור להשקיע, מודל המסחר בבורסה נשאר זהה מאז תחילת המסחר האלקטרוני בשנות ה-90, עוד כשנוקיה 5510 היה שיא הטכנולוגיה: הוראה חד פעמית שמוזנת באופן ידני. כך, על אף הגישה הקלה והמידע הרב המוצע למשקיעים מכל כיוון, ההבדל בין לצאת ברווח, בהפסד מינורי או באובדן של 10% תלוי במהירות התגובה. כיום רבים מסתכלים על תיקי ההשקעות מוכי הקורונה ותוהים איך היו יכולים להימנע מההפסד שספגו בשבועות האחרונים, או ליהנות מהעליות החדות שהגיעו אחריו.

אך זה לא המכשול היחיד: מודל המסחר המיושן דרש מכל מי שרצה לסחור בחודש האחרון להתחבר ישירות לחשבונו, מה שהביא לעומס וקריסה של אתרים ואפליקציות של פלטפורמות שונות, ובהן Robinhood הפופולרית. המשמעות היא שעל אף ההתקדמות הטכנולוגית שהנגישה את שוק המניות לציבור הרחב, משקיעים רבים מצאו עצמם חסרי יכולת לקחת חלק בימי המסחר המהותיים ביותר בעשור האחרון.

אבל זה לא מדויק, האמת היא שמשקיעים וסוחרים עצמאיים עמדו מול שוקת שבורה בעוד סוחרים מקצועיים ואלגוריתמי מסחר זכו ביתרון, כיוון שבלי לנטר את השווקים באופן קבוע לא ניתן היה להתמודד עם המפולת החריגה. המסקנה היא שכדי לסחור בשוקי המניות יש צורך ביותר מגישה נוחה והמלצות, ותפקידה של הטכנולוגיה הוא לגשר על שלושה פערים משמעותיים:

1. פער המידע: כיום היועצים הרובוטיים כבר עונים במה כדאי להשקיע, אבל מידע לגבי איך להשקיע, מתי המחיר טוב ומתי יש יותר סיכון שהמניה תרד, עדיין חסר. זהו הפער היחיד שמטופל באופן חלקי.

2. פער מהירות: מהירות התגובה של האדם הפשוט לאירועים שונים בשוק ההון היא נמוכה מאוד. רוב האנשים הפרטיים לא יהיו מול המחשב או האפליקציה כשיהיה צורך להגיב, והם יגלו על חדשות ואירועים מהותיים באיחור. אך גם אם יהיו מעודכנים ומחוברים בזמן, הם עדיין יצטרכו להגיב לכל מניה בנפרד אם האתר של הברוקר שלהם לא קרס.

3. פער פסיכולוגי: הכוונה היא לביטחון העצמי של המשקיעים והסוחרים העצמאים. בימים רגילים הביטחון שלהם נמוך והחשש מהפסד גבוה, ובימי משבר זה כמובן מתעצם. התנודתיות הגדולה, הניסיון לתזמן את השוק, ובעיקר חוסר הידיעה מה יקרה לאחר שרכשו מניה – אולי לא יספיקו לפעול בזמן כדי להבטיח שיגרפו את הרווח, או אולי יפסידו יותר משהם מוכנים לסבול? FOMO בהגדרתו.

הציבור מקבל פתרונות חלקיים בלבד

כיום הציבור הרחב חשוף לפתרונות חלקיים בלבד, בעיקר בכל הקשור לפער המידע, הודות לסורקים השונים העוזרים בהמלצות מבוססות AI, אך הם גם יקרים ולא פשוטים להבנה עבור האדם הממוצע. יש צורך לפשט את המידע באופן ישיר על ידי פלטפורמות המסחר והבנקים עצמם, ולהנגיש את היכולת לבדוק ביצועי עבר של אסטרטגיות מסחר במניות ספציפיות.

תמונה: Unsplah

אך בלי לפתור את בעיית מהירות התגובה ובלי למנוע את האפקט הפסיכולוגי ההרסני, הגישור על פער המידע יתרום רק לאחוז קטן של אנשים, שהפכו את המסחר במניות לתחביב. כדי לגשר על שלושת הפערים יחד, על הבנקים והברוקרים להתחיל לעשות שימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים ולשלב כלי מסחר אוטומטיים, שיתנו ללקוח הפרטי ליצור אסטרטגיה אישית לכל מניה ולקבוע נקודות כניסה ויציאה מדויקות. מצד אחד, מנוע מסחר אוטומטי הסורק את השוק באופן קבוע ומגיב לשינויים מיידית, ומצד שני היכולת של המשקיעים והסוחרים הפרטיים לקבוע מראש ובפעולה אחת את המחיר בו ירצו לרכוש מניה, את גבול ההפסד אותו הם מוכנים לספוג ואת סך הרווח אותו ירצו לשמור. הפעל ושכח.

הכלי האוטומטי ייתן בזמנים כמו היום את השקט הנפשי לסוחרים, שיידעו שלא יפסידו מעבר למה שהיו מוכנים לספוג, ומנגד יוכלו לרכוש מניות שיגיעו למחירים אטרקטיביים בעבורם. בנוסף, כיוון שהמשקיעים והסוחרים הפרטיים לא יצטרכו לבצע פעולה נוספת לאחר הפעלת האסטרטגיה, העומס הקיצוני על הפלטפורמות האינטרנטיות ירד והלקוחות לא יינעלו מחוץ למערכת בזמנים קריטיים.

אמנם השקעה בבורסה היא לקיחת סיכון, אך אי הוודאות והפחד מהלא נודע הם מה שגורם למשקיעים ולסוחרים פרטיים רבים לעשות טעויות בניהול השקעות שלהם, והיעדר הטכנולוגיה הוא מה שמפקיר את תיקי ההשקעות שלהם לחסדי השוק.

כלי מסחר אוטומטיים ופשוטים לתפעול, שמשנים לחלוטין את מודל המסחר המיושן בבורסה, יתנו בידיהם של מאות מיליוני אנשים בעלי תיקי השקעות ברחבי העולם את היכולת לשמור על השקעותיהם מהפסדים כבדים, וליהנות משקט נפשי ומסגרת ברורה יותר לעולם המסחר וההשקעות.

הכתבה בחסות LEVENT

חברת LEVENT מפתחת כליי מסחר אוטומטיים עבור סוחרים ומשקיעים פרטיים במטרה לעשות את עולם המסחר וההשקעות בטוח ונגיש יותר עבור הציבור. כלי המסחר הייחודי של LEVENT נבנה כמערכת רב שכבתית בכדי ליצור מוצר בטוח ופשוט לתפעול שקיבל את אישור בנק ישראל לפעילות. מוצריה של LEVENT מוטמעים בפלטפורמות מסחר של בנקים וברוקרים ברחבי העולם, ביניהם נמנים הבנקים של קבוצת הבינלאומי בישראל.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "המשקיעים בבורסה קיבלו כלים טכנולוגיים, אבל הם לא ישמרו עליהם בזמן הקורונה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אמין אבו ג\'בר
Guest
זה קצת פרדוקסלי כל העסק הזה, כי מה שגורם לתנודות במחירים של המניות זה אנשים, הם אלה שיוצרים בכלל את הדבר הזה שקוראים לו בורסה, עם האינסטינקטים שלהם והפחדים והרגשות. ברגע שאתה מוציא את כל הפן האנושי אתה בעצם יוצר רובוטים שנותנים בשימך הלוואות לפי אחוז מסוים על פי דוחות כלכליים ובלי יותר מידי אפשרויות מינוף כי הכל פשוט יהיה מדויק, ורק אנשים עם הרבה כסף יצליחו להרוויח הרבה כי הם יוכלו להרשות לעצמם שרתים חזקים יותר ומהירים יותר. קצת כמו לכתוב מאמרי SEO עבור בוטים של גוגל בעזרת אלגוריתם כדי לקדם את עצמך בגוגל אפילו שהתוכן בכלל לא מעניין… Read more »
עומר
Guest

לדעתי זה דווקא ממש לא פרדוקסלי אלא יעזור למשקיעים לעשות החלטות חכמות יותר בזה שיקבעו מחירים מראש ולא ירוצו למכור בלחץ כשהשוק יורד. הם עדיין יהיו אלה שיקבעו את המחירים בהם מניות יסחרו, האינסטינקטים והרגשות עדיין יבואו לידיי ביטוי, ההחלטה לא נעשית ע"י רובוט, רק הביצוע יעשה. כבר עכשיו 70% מהמסחר נעשה ע"י רובוטים ואנחנו רואים כמה זה משאיר את האמוציות בחוץ…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: