הבחורה והאסוס עם 10.1 אינץ'

שחר טל קיבל לבדיקה נטבוק נוסף מסדרך ה-eee-pc של אסוס ומצא את עצמו לומד מה היתרונות האמיתיים של מחשב נייד קטן וחמוד.

"אני צריך לחשוב על כותרת שתמשוך אנשים לקרוא את זה." – אמרתי לעצמי בזמן שפתחתי את הקופסה החדשה שקיבלתי בעודי מהרהר באתגר שהוצב בפני זה עתה: כתיבת סיקור שני ברציפות על מחשב נייד מסדרת Asus Eee-PC. "ואני גם חייב סיפור מעניין."

הדגם שקיבלתי הפעם היה ה- 1005P, ועוד לפני טקס ה-Unboxing, ברור היה לי שאני אהיה חייב להיות יצירתי איכשהו, מאחר ויש סיכוי טוב שהרבה ממאפייניו דומים לאחיו הגדול, ה- 1201HA שסיקרתי בשבוע שעבר. בניגוד אליו, יש לציין, ה- 1005P מכיר ומצהיר על זהותו מהרגע הראשון. חיצונית הוא קטן רק במידה אחת מאחיו (26.2×17.8×3.7 במשקל של 1.27 ק"ג), אבל כשפותחים אותו ההבדל מורגש.

אם כן, כמו בסיקור הקודם, לקחתי איתי את מושא הבדיקה על הגב שבוע, כאשר אני פותח ומשתמש בו בעיקר במהלך השיעורים בקורסי ה- MBA (המשעממים יותר או פחות) באוניברסיטה.

הגיע לו יום רביעי, והנה אני מגיע לרקנאטי 406 לעוד הרצאה של רו"ח מירון בקורס יסודות החשבונאות הפיננסית (שזה מרתק כמעט כמו שזה נשמע), אבל לא ברו"ח מירון עסקינן. בעודי מניח את החפיץ (גאדג'ט, לעילגים) השחור המבריק על השולחן ופותח אותו, אני שומע קולה של עלמת חמד שישבה מאחורי כתפי השמאלית קוראת בכיווני "יוו, מה זה החמוד הזה?". לאחר שלושת-רבעי שניה של אשליה עצמית חצי-מכוונת, התעשתי והבנתי שהיא מדברת על המחשב.

"זה אסוס טריפל-אי-פי-סי אלף וחמש פי." – אמרתי בלי להתבלבל בקול הכי מפגין ביטחון עצמי שאני יכול, בעודי מסתובב באדישות שהתאמצתי להציגה כלא-מאומצת מדי, מחשב את האזימוט המדויק שאליו אני צריך להגיע כדי להראות שאני פנוי ומעוניין, אבל בלי להתלהב יותר מדי.
"[צחקוק] הסוס מה?" – אמרה והוסיפה חצי-חיוך ממיס שהוסיף שני-שליש שניה לזמן התגובה והעצירה שלי וגרר אותי 12 מעלות מעבר לאזימוט הרצוי.
"אסוס" – חזרתי והטעמתי במלעיל מופגן; "זו החברה שמייצרת את הנטבוק הזה, זה פשוט מחשב נייד, רק קצת יותר קטן." – הסברתי בידענות.

"וואו, זה הדגם עם Intel Atom Pineview-M N450 של פלטפורמת Pine Trail? זה פשוט גאוני איך שהם העבירו את בקר הזיכרון והעיבוד הגרפי על הצ'יפ של המעבד עצמו ועכשיו יש רק שניים במקום שלושה, זה פשוט חוסך כל כך הרבה בצריכת החשמל!" – הייתה התגובה, שאילו הייתה נאמרת, הייתה נענית ב- "I do." דפיניטיבי.

אבל באותו רגע נשמע כחכוח גרונו של רו"ח מירון, המרמז בטון שאינו משתמע לשני פנים שהוא מעוניין להתחיל בשיעור. מבטינו הצטלבו לשתי-חמישיות השניה, בדרכם מהנטבוק ללוח, והשיעור התחיל.

ה- 1005P מצויד במסך 10.1" שמציג רזולוציה סטנדרטית וסבירה של 1024×600 – איכות התצוגה לא רעה בכלל עם רפלקטיביות קלה שלא מעיקה אם באמת יושבים בדיוק מולו. אני, לעומת זאת, דוגל בניצול הזדמנויות, לכן הטיתי את המסך כ- 45 מעלות כלפי, חצי סוגר אותו, והשתמשתי בפונקציונליות המראה המובנית כדי לבחון את העלמה מעל כתף שמאל, שמצדה כבר הייתה עסוקה בכתיבה ו\או מירקור קדחתני של תנאי הכרה בהכנסה ברת-מימוש על פי התקינה החשבונאית.

משטח ההקלדה היה פחות נעים הפעם – המקשים בדגם הזה שקועים בגוף המחשב (במקום המקשים המובלטים שמצאו חן בעיניי לפני שבועיים), וזאת, בשילוב עם האחידות בגדלי המקשים (Ctrl, Fn, Win, Alt, כולם באותו גודל), גורמים לי פשוט לטעות יותר במיקומי המקשים, ומכריחים אותי להסתכל בזמן ההקלדה, מה שהיה לי בעייתי בהתחשב בסיטואציה, אבל נניח לעלמת החמד לרגע ונדבר על התכונות והמפרט (בכל זאת, גיקים).

הנייד מגיע עם Windows 7 Starter, שכאמור נעים לעבוד איתו, ושלל האבזורים (Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 2.1, 0.3M pixel webcam, 3xUSB, קורא הכרטיסים וכו') של הסדרה, אבל העניין הגדול מצדי היה להכיר את ה- ExpressGate – ההבטחה הגדולה של Asus לעלייה מהירה של המחשב תוך 5 שניות הישר לתוך מערכת הפעלה ייחודית מבוססת לינוקס המאפשרת גישה לפונקציות מרכזיות.

לחצתי על הכפתור הייעודי המקביל לכפתור ההדלקה הרגילה, בצדו השני של המחשב, ואחרי 5 השניות המובטחות הגעתי למסך שנתן לי לבחור בין גלישה באינטרנט, צ'ט, סקייפ, צפייה בגלריות התמונות שלי ועוד לינק למשחקי אונליין מיותרים שקרים-כלשהם.

לחצתי על כניסה ל- Web, ושקר 5 השניות התפוצץ לי בפרצוף, כאשר לקח לדפדפן ה- SplashTop (מבוסס מוזילה) עוד 18 שניות תמימות להיות מוכן להקלדת כתובת. לא רק זה, אלא שאני מביט עוד שתי שניות ומזהה את הפיקסלים המרוחים המצביעים בוודאות על רזולוציה שאינה טבעית למסך. נסיונותיי לשינוי רזולוציה במערכת ההפעלה הפשטנית (מאוד (מאוד)) עלו בתוהו. בשלב זה חשבתי לעצמי שלפחות אוכל להראות לחבריי החננות – אהמ, כלומר, לחבריי המגניבים – איך המחשב עולה בשניות בודדות, אבל גם זה הסתבר כדי מטופש, כאשר הדלקה ממצב שינה הישר לתוך Windows 7 לוקחת בדיוק 9 שניות.

למי שמתעניין, הארכיטקטורה של סדרת מעבדי ה-Atom עם Pine Trail אכן מבוססת על 2 שבבים במקום שלושה, מה שחוסך בצריכת החשמל של המחשב בצורה מרשימה ביותר ומספק על פי ה- Spec 11 שעות שימוש מעוררות השתאות, באמצעות אותה סוללה מובלטת מעט שהתרגלנו אליה. במהלך הבדיקה השתמשתי במחשב בצורה מעמיסה קצת יותר משימוש קליל של אינטרנט ו- Word (כולל בדיקות ביצועים, צפייה בסרטים בסטרימינג, התקנות ושלל משחקים), והוא החזיק משהו כמו 7 שעות – מבחינתי זה בהחלט עומד בציפיות, בעיקר מאחר והסוללה של האייפון שלי הייתה נגמרת יותר מהר.

אז 11 שעות, נשמע טוב נכון? אז זהו, שצריך לזכור שמדובר במעבד 1.6GHz עם 1GB RAM, וכל פתיחת חלון כבדה עליו ואורכת מספר שניות במקרה הטוב (מה לעשות, התרגלנו בשנים האחרונות לסטנדרטים אחרים). האיטיות בהחלט הורגשה, אבל לא הפריעה מהותית בסופו של היום לייעודו של המחשב: גלישה ויישומי אופיס (מאוד מומלץ להתקין כרום, דרך אגב, פעם ראשונה שבאמת נוכחתי בהבדל). רק אל תצפו בו בסרטי HD ב- YouTube.

העיצוב והמבנה מאוד דומים לאלו שסוקרו כאן לפני שבועיים. למרות המראה הסקסי (קוים מעוגלים מודרנים אבל לא לינאריים, באמת מזכיר צדפה) שמושך הערות מעלמות חמד, שוב הספיק יום אחד כדי שטביעות אצבעותיי ייראו בבירור על כל המשטחים המבריקים. זה מעצבן וגורם לי שוב ושוב לנסות לנגב את הסימנים, רק כדי להשאיר חדשים.

במחיר של 1,990 ₪, מדובר במחשב חסכוני שעושה בדיוק מה שהוא מבטיח, נטבוק לדרכים ולשיעורים שמחזיק באמת כל היום בלי טעינה. בשורה התחתונה, אפשר לקנות, אבל לטעמי רק בתור מחשב שני.

רו"ח מירון מנופף בידיו ומילותיו משהו לגבי תזרים חיובי של הטבות כלכליות הגורם לגידול בהון העצמי, ואני, עודי מרוכז בנסיונות להטות את מסך המחשב לזוית המתאימה כשלפתע רחש דפים נאספים ותכונה כללית בכיתה גורמים לי להרים את הראש ולהסתכל סביב – השיעור הסתיים.

קול מוכר נשמע מאחוריי: "הלו?" – אני שומע את זוגתי-לעתיד-שטרם-מודעת-לכך, שתחיה, עונה לשיחת טלפון. אני מסתובב, והיא נעמדת, לפתע נראית קצת מבוגרת מקודם, מחזיקה לאוזנה נוקיה 3120 (!) ואומרת: "היי מותק, כן, בדיוק יוצאת מהאוניברסיטה, האכלת את הקטן? הוא כבר ישן?". מבטינו שוב מצטלבים לחצי-שניה והיא מנופפת לי לשלום ידידותי עם אותו חצי-חיוך ממקודם תוך שהיא עוזבת את הכיתה, משאירה אותי עם הנטבוק החצי-סגור ועם המציאות החצי-מאכזבת.

טוב נו, באמת, נוקיה 3120, גם ככה לא היה לה סיכוי.

נ.ב.

יצוין בפרוטוקול שאני דווקא מוכן להסתדר עם חשבונאות ו\או נוקיה 3120.

נ.ב. 2

אם אני מקבל Asus Eee-PC לסיקור הבא, אני עובר לחמשירים.

שחר טל

גיק בנשמה ולא מתבייש בזה. תל-אביבי בן 27, אחרי עשרים וכמה שנות ילדות ירושלמית קסומה. לשחר נסיון של 6 שנים בתור תוכניתן ור"צ פיתוח אפליקטיבי בתחומי התקשורת והGUI כקצין ומפקד ביחידת המחשוב של חיל האוויר. בסתר חוטא באהבתו לעולם הUNIX, וירטואליזציה ושאר ירקות סיסטם. עם B.Sc. במדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית, ו- MBA בדרך מאוניברסיטת ת"א, בשנים הקרובות תמצאו אותו מתקדם לעבר עמדות הניהול בחברת ההיי-טק המובילה שתתפוס אותו.

הגב

12 תגובות על "הבחורה והאסוס עם 10.1 אינץ'"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דביר רזניק
Guest

סופסוף פוסט שלך עם השם האמיתי.. :-)
סקירה טובה מאוד שחר, כל הכבוד!

כאוהד (ומשתמש) של אסוס 1000HE בן שנה, גם עם 1 ג"ב זיכרון – איך הוא מריץ חלונות 7? שלי הגיע עם חלונות XP HOME והגיע הזמן לדעתי לשדרג למשהו אחר.
הרגשת שהמחשב מתקשה להתמודד עם ה-7 או שזה עובד טוב, יחסית למעבד/זיכרון?

דביר

שחר טל
Guest

תודה רבה :)
נראה לי שהאיטיות לא נזקפה לחובת מערכת ההפעלה, אלא ישירות למעבד\צ'יפ גרפי (המשולב, כאמור…).
צריך גם לזכור שזוהי גרסת הStarter שמיועדת לנטבוקים בלבד, היא משוללת כל מיני אפקטים גרפיים מתקדמים ושלל ריפודים פונקציונלים – אישית אני מרוצה מהבחירה ב- 7.

מאיה שובל
Guest

דביר אתה עדיין עם האקספי?
הדבר הראשון שאני עשיתי עם האסוס שקנינו ביחד, זה להתקין עליו ווינדוס 7 אולטימייט :)

דביר רזניק
Member

כן, עדיין עם ה-XP.
אני זוכר ששמת 7, אבל גם הוספת 1 ג"ב זיכרון אם אני זוכר נכון.

שחר – אם כל ההבדל בין 7 אולטימייט ל-7 סטרטר זה האפקטים הגרפיים, אני יכול לחיות עם זה. כל עוד זה לא יאט עוד יותר על האסוס שלי.

עכשיו רק צריך חלונות 7 סטרטר.. :-)

*
Guest

כתבה מעניינת וגם הכתב חתיך…

נ.ב
יש לי nokia N95

שחר טל
Guest

אמא – לא אמרנו שמספיק עם התגובות האנונימיות?

נאוה טל
Guest

אני לא מאמינה שאתה מאשים את אימך בכתיבה אנונימית של תגובה סתמית שכזו…אם אני עצמי הייתי כותבת, הייתי משתמשת בסופרלטיבים מתאימים יותר כמו: חכם, מבריק, שנון, חתיך הורס וכו'

דפס
Guest

שחר
אמא שלך מקסימה. וגם הפוסט לא רע.

אלדד
Guest

שחר אשששש! אחלה כתבה! :)

לירן רופמן
Guest

שחר!!

הכתיבה שלך היא מאד איכותית. פעם ראשונה שיוצא לי לקרוא כתבה שלך ואני חייב להגיד שאני מאד אוהב את הסגנון.

איך מתקבלים להיות שחר טל?

שחר טל
Guest

תודה :)

האודישנים לשחר טל נולד ייערכו במשרדי קשת ברמת החי"ל, נא להביא קורות חיים + אייפד 32 ג'יגה + 2 תמונות פספורט (התמונות יוחזרו על פי בקשה), תאריך יתפרסם בקרוב.

ניסור בטון
Guest

פשוט מדליק! :-)

עשית לי חשק לקנות אחד…וגם 2000 ש" זה מחיר די אטרקטיבי בשוק הלפטופים.

תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: