לונדון כפי שלא הכרתם: Assassin’s Creed Syndicate [ביקורת משחק]

אז עם הגב לקיר לאחר הכישלון של המשחק האחרון, הגיעה הסדרה הזו לצומת קריטית שתקבע האם היא גוועת סופית או שמא יש עדיין חיים לעולמות הפתוחים של הרוצח. לצורך כך גייסו לראשונה ב-Ubisof גיבורה נשית בנוסף לאססין המוכר והטוב. האם Syndicate הצליח במשימה?

Assassin’s Creed Syndicate

שושלת המשחקים הזו שהפכה כבר מזמן למשחק קאלט לכל דבר, עמדה, לפני הוצאת הכותר הנוכחי, במבחן קריטי שיקבע האם הגיעה תקופה לסיומה או שמא לסדרה הזו יש עוד מה להעניק לנו. והסיום היה קרוב Assassin’s Creed Unity יחד עם Assassin’s Creed rogue היו פשוט כישלונות ברמה קולוסאלית. מכל בחינה אפשרית. ולאחר 6 משחקים מוצלחים מאוד שהביאו את המפתחים – ubisot לאיפה שהם היום, הכישלון הזה היה מפתיע ומאכזב כאחד. מחברה כזו, שכבר הצליחה להביא לנו כותרים אייקונים, מושקעים וברמה הכי גבוהה של כותרי AAA, העולם לא ציפה למוצר כל כך בינוני (שלא נאמר נמוך).

וחשוב לציין, אססינס קריד הוא משחק שיצר בתחומים מסוימים, סטנדרטים משל עצמו. החל מרמת הפרטים והשחזור התקופתי, וכלה ביכולת תנועת ״הרוצח״ המאפשרת לו לטפס בזריזות על כל חלק בעולם וכך מעניקה לו תחושת עוצמה וכוח כפי שלא פגשנו לפניו. והמפתחים יודעים טוב מכולנו, הסדרה הזו הייתה ונשארה, גולת הכותרת של החברה הצרפתית-קנדית.

מחזירים עטרה ליושנה

אז כשהיא במצב לא פשוט כלל, וכשמיליוני מעריצים מחכים בכיליון עיניים לרגע בו יגלו האם הם מקבלים בחזרה את הסדרה האדירה הזו או שמא הגיע הזמן להיפרד, יצא Syndicate. ומעבר להתמודדות האישית של המשחק מול משחקי העבר, הכותר הזה גם צריך להתמודד מול טובי משחקי העולם בתקופת החגים התחרותית. טוב נו, שהטוב ינצח לא?

בואו נתחיל עם השורה התחתונה והחדשות הטובות. המפתחים עמדו במשימה ובהחלט החזירו עטרה ליושנה. המשחק הנוכחי מלא בכל הטוב שלמדנו להעריך מכל שאר משחקי הסדרה. וברמות מסוימות הוא מוסיף חידושים שהופכים אותו גם לטוב מהם. אז אחרי שנשמנו לרווחה מאפשרות ההיפרדות שעמדה על הפרק אפשר להתייחס למשחק עצמו.

Assassin’s Creed Syndicate

ואולי שווה להתחיל עם התוספת הכי מעניינת מכולן שהיא גם חידוש ראשוני לסדרה. הפעם אנחנו זוכים לשחק עם 2 גיבורים: אח ואחות – האחים פריי the Frye twins. ג׳קוב ואייבי. ולא רק שאנו זוכים לשחק עם 2 גיבורי על בעלי יכולות שונות ואופי מובחן (תכף אכנס לזה), אלא שהפעם מדובר לראשונה ברוצחת נשית. אחרי כל כך הרבה שנים, וכל כך הרבה משחקים, באמת הגיע הזמן. ובכלל 2015 בעיני מסמלת את השנה עם השינוי הכי גדול מאז ומעולם בהעצמת הגיבורה הנשית בעולם משחקי הווידאו. החל מהתוספות בפיפא 16, וכלה בשינויים כאן ובמשחקים כמו דיסהונרד 2 ועוד רבים וטובים. המגמה ברורה, והיא כאמור מבורכת. ורק כדי להעניק פרספקטיבה יותר מחוברת מציאות לנושא, מחקר אחרונים בתחום מוכיחים כי יש יותר גיימריות בעולם מגיימרים! כן כן. הנה כתבה אחת בנושא.

התפאורה: לונדון בתחילת המהפכה התעשייתית

אז העלילה הפעם מתרחשת בעולם המרתק של לונדון בתחילת המהפכה התעשייתית. ובאמת, המשחק הזה מזכיר לכל חובבי ההיסטוריה כי אין עוד הרבה כותרים שיודעים לקחת אותך אחורה לתוך תקופה, כמו המשחק הזה. העיר ענקית, מלאה בפרטים, בנויה לאורכה ולרוחבה ומלאה בהפתעות. יתרה מזו, יותר מתמיד העיר מרגישה חיה לחלוטין (גם בעבר הייתה תחושה טובה אבל חל שיפור). האינטלגנציה המלאכותית של באי העיר פשוט יוצאת מן הכלל והתגובות של העולם אלייך בהתאם. החל מקולות הרקע, הדיבוב המושקע והמותאם סיטואציה, וכלה בתגובות האנשים אל הנוכחות שלך ואל המעשים שלך. פשוט מרגיש נפלא, ולא כמו עיר של משחק וידאו. נכון, החלק הזה עדיין לא מושלם ולא חף לחלוטין מבעיות (לפעמים אויבים יכולים לאבד אותך במהירות מפתיעה ולא ראליסטית וכדומה) אבל עדיין, מדובר בהוצאה לפועל ברמה גבוהה מאוד.

Assassin’s Creed Syndicate

קצת על 2 הגיבורים: אז האחים פריי הם הרוצחים שתזכו לגלם השנה. וכיאה ל-2 גיבורים שונים, המפתחים התאמצו מאוד להעניק אישיות ותחושה אחרת לכל אחד מהשחקנים. מבחינת האופי, ג׳ייקוב מגלם דמות שטותית שנוטה לקחת דברים בקלות ולצחוק על כל דבר. הוא פחות באידיאולוגיה ויותר במעשים. יותר קשור לפעילות הכנופיה וקרבות הרחוב, ופחות נחבא אל הכלים. גבר טיפוסי צעיר בלי הרבה בקודקוד חוץ מיכולת הריגה מרשימה למדי.

אייבי, לעומת זאת יותר עמוקה, יותר שתלטנית (ממש ׳מתזזת׳ את אחיה) ויותר קשורה למשמעות הדברים. במשחקיות ובסט היכולות שלה, הדגש הוא על יכולות ההרג בשקט וההתגנבות stealth. היא למשל יכולה לסחוב כמות כפולה של סט סכינים או להיעלם בתוך קהל. המפתחים העניקו לה תנועה חתולית, קלילה וחמקנית שהופכת את המשחק איתה להנאה חדשה בסדרה.

ג׳ייקוב כאמור, יותר מותאם לפעילות חשופה ופיזית, הוא מרשים יותר בקרבות אחד על אחד וגם היכולת שלו לספוג נזק גדולה משל אחותו. במשחק הזה לא תוכלו לטעות, תבחרו סגנון שמתאים יותר לכם ולכו איתו עד הסוף. אמנם, יש משימות שתחויבו לשחק עם אחד האחים, אבל בחלקים נרחבים של המשחק ההחלטה תלויה בכם. אז מה הסגנון שלכם? להתגנב ולהיעלם כמו רוח רפאים או להתפרץ בסערה ולחסל את כל מי שבדרך. לבחירתכם.

Assassin’s Creed Syndicate

כאמור, לכל גיבור/ה יכולות משל עצמו. והאמת, לא פשוט לייצר דמויות שבסך הכל אמורות לבצע משימות זהות, ועדיין להעניק לכם אופי ייחודי שמורגש במשחקיות עצמה. וכאן יוביסופט הצליחו, ובגדול. הדמויות מרגישות שונות ומיוחדות. התנועה, קרבות המגע, מהירות התגובה, הקומבואים השונים וסט היכולות. היה חשש גדול שמא התוספת השנייה תהיה מיותרת אבל לא כך הדברים. ובכל פעם שתרצו לשנות סגנון, פשוט החליפו במהירות בין הדמויות במסך הראשי. במובן מסוים, זה קצת כמו לקבל משחק חדש בכל פעם.

ככל שתתקדמו במשחק יפתחו בפניכם אפשרויות שדרוג ל-3 אלמנטי המשחק: combat ,stealth ו-ecosystem. וכמובן ששווה לשדרג ומהר. ככל שתשדרגו את הדמויות שלכם כך גם ההבדלים בינם יתחדדו, ותוכלו לקבל את המשחק במלוא הדרו. 2 גיבורי על, שונים ודומים בו זמנית שמעניקים חוויה דו ממדית נפלאה לעולם המורכב של לונדון.

ואם כבר נכנסנו לקרבות, מעט על מכניקת הקרב. עד היום, הסדרה הזו הצטיינה בהמון אספקטים, אבל הקרבות לא היו אחד מהם. מספיק היה ללחוץ רצוף על מקש אחד או שניים כדי לסיים כל קרב באותה תוצאה ידועה מראש. הפעם, מורגש ששמו דגש על הנושא הזה, עם אפשרויות מגוונות יותר להתקפת נגד, התחמקות ושימוש בירי כדי לגוון את קרב המגע. שוב, לא מדובר בהיי-לייט של המשחק, אבל הכותר הזה עושה דרך משמעותית קדימה כדי לייצר חווית קרב הרבה יותר טובה מבעבר.

הסקירה הזו נערכה על גבי קונסולת האקס בוקס וואן, ולגבי הגרפיקה צריך לומר שיש הבדל משמעותי לעומת הגרסה של הקונסולה המתחרה. הגרפיקה פחות חדה ומשחקי האור מעומעמים יותר. בשנת 2015 זה פשוט מאכזב. חבל כי לונדון באמת נראית נהדר.

כרכרות הסוסים

חידוש ויתרון נוסף של המשחק הזה מגיע בדמות כרכרות הסוסים. הנסיעה בהם ואפשרות המרוצים. אני חושב שזה החלק הכי מהנה של המשחק הנוכחי. מי שיער שלשעוט על כרכרת סוסים בלב לונדון ירגיש כזה כיף. פתאום התחוור לי שזה כנראה משהו שתמיד רציתי לעשות. התנועתיות של הכרכרה ויכולות הניגוח שלה, מעניקים לתוספת המשחקית הזו תחושה עוצמתית, והאמת זאת הדרך הכי מהנה להגיע מנקודה כזו לאחרת.

ואם עד היום היה ברור לכל, שהרוצח נע ברחבי העיר בעיקר על גגות הבתים, אז המשחק הזה בהחלט קורא תיגר ומציע תפיסה חדשה. נכון, עדיין מדובר על משחק של אססינס. התנועה המרכזית תהיה על הבניינים השונים, דרך הגגות והמרזבים. ואל תדאגו גם כאן תעשו שימוש תכוף ב-leap of faith. את זה אי אפשר, ולא כדאי, לשנות. אבל הנסיעה והמירוץ בכרכרות, השימוש בהם במהלך המשימות והאפשרויות שהן מעניקות בתוך בעיר, הן כולן תוספות משמעותיות לסדרת המשחקים הלא נגמרת הזו. ושוב, אין לכם דרך טובה מזו לראות את העיר הכל כך מרשימה שנבנתה.

Assassin’s Creed Syndicate

אלמנט חדש נוסף יגרום לכם ישר לחשוב, כיצד הוא הגיע רק עכשיו? בכותר הנוכחי תוכלו לירות חבל -זיפליין – ישירות מנרתיק הזרוע שלכם. בעזרת החבל תוכלו לעבור מנקודה לנקודה ברחבי גגות לונדון. בכל משחק קודם בסדרה, זה אולי היה הדבר הכי מתבקש שיש. אם כוונת המפתחים הייתה שנבלה את רוב זמננו על גגות העיר, כיצד לא יכולנו לנוע על גבם במהירות ובקלות כזו? במיוחד בעיר כה גדולה כיאה למשחק של אססינס. כמה פעמים ירדתם חזרה לרחוב גם כשממש לא רציתם? אז הפעם זה כאן, ונראה כאילו האלמנט הזה נלקח ישירות מהמשחק האחרון של באטמן, למרות שההוצאה לפעול כאן קצת שונה. המעבר על גבי החבל איטי יותר, ויש כוונה שתשתמשו ביכולת שלכם לעצור בכל נקודה כדי למקסם את היתרון. אז אם לא מתחשק לכם לרדת מהגג, ולהגיע מהר יותר מנקודה לנקודה, רק שגרו את החבל, וקדימה. שוב, התוספת הזו גם פותחת בפניכם אפשרויות חיסול ותצפית כפי שלא פגשתם בעבר.

Assassin’s Creed Syndicate

כבר בפתיחת המשחק אנו שומעים את שאיפותיו של ג׳ייקוב הצעיר. להקים כנופיה חדשה בהובלת האחים פריי. כנופיה שתשחרר את לונדון משלטון העריצות שהשתלט עליה. העיר לונדון נמצאת תחת שליטה של הטמפלרים ובת ערובה של כנופיית Blighters. כדי לשחרר את העיר מאחיזתם, ג׳ייקוב מכריז על הקמת כנופיה נגדית בשם The Rooks. אייבי כמובן מגיבה בזלזול ובבוז, ראשית לשם המטופש, ושנית לשאיפה, אבל זה לא מונע ממנה בהמשך המשחק כולו לעזור ולהביא את הרעיון למימוש מלא. ובכלל העלילה מתמקדת דווקא בשבועה ובמסע החיפוש של אייבי, שמובילה את האחים לעבר המטרה הסופית. לא אקלקל לכם. אז אתם מבינים פחות או יותר מה עליכם לעשות, עכשיו נשאר לצאת לעיר ולבצע את המשימות.

ובנושא זה, המשימות השונות מגוונות ונפרשות נפלא על גבי המפה הענקית. אין חשש לסטות מהמשימה הראשית וגם רוב משימות הצד יתגמלו אתכם בגיוון משחקי נהדר. ומילה על המפה התלת-מימדית. קשה שלא לאהוב אותה. יתרה מזו, קשה עוד יותר להסתכל אח״כ על כל משחק אחר, שמציג לנו מפה שטוחה ומיושנת. השינוי הזה צריך להפוך להיות סוג של סטנדרט. די לימים של מפות שטוחות ללא עומק. המפה כאן יוצאת מן הכלל, החל מדרך פיזור הנקודות בה, שמקל מאוד על בחירת המשימות הבאות והתבוננות על כלל האפשרויות, וכלה במבנים בסגנון גוגל-מפס שבאמת יוצרים תחושה של מפה מהדור הבא.

Assassin’s Creed Syndicate

ולגבי המשימות. הדרך הקלאסית של המשחק הזה הייתה ונשארה להגיע לעמדת מפתח גבוהה, למפות את האזור ולהתחיל לחסל מלמעלה את האויבים. גם הפעם אין שינוי, זאת הדרך הכי חכמה והכי מהרה לבצע משימות. עם זאת המשחקים האחרונים ממש לקו בחסר בבניית תפאורה מותאמת ליכולת הזו בתוך מבנים. כלומר המשחקיות בחוץ הייתה מצוינת ובכל אזור סגור הגיבור התקשה להביא את יכולת התנועה האייקונית שלו לידי ביטוי מלא. גם היו חסרות עמדות מפתח גבוהות ומקורות חיבור בתוך המבנה שיאפשרו תנועה חלקה רק מגבוה למשל. כאן המצב שופר פלאים. שמו דגש גדול מאוד על האזורים הסגורים, כמו תחנות הרכבת ואזורי תעשייה ומפעלים, כדי להעניק לשחקנים את האפשרות לנצל את יכולות הגיבור כהלכה.

שדרוג ה-Eagle Vision

עוד נקודה חשובה היא השימוש היותר נוח באפשרות Eagle Vision שעוזרת לנו למפות את האיומים ונקודות המפתח בעולם. הפעם, שתסמנו את חברי הכנופיה באדום, תוכלו גם לראות אותם מודגשים גם כאשר יצאתם מאפשרות ה-Eagle Vision. מה שממזער את הקפיצה האין סופית בין המבט הרגיל ובינה, ונותן הרבה יותר חופש ונוחות לשחקן. ואחרי שמתרגלים לא ברור באמת איך זה לא היה קיים עד עכשיו?

Assassin’s Creed Syndicate

אלמנט נוסף שמעניק חווית משחק חדשה לחלוטין הוא היכולת לגייס אנשים לכנופיה שלכם. אבל לא מדובר רק בגיוס, אלא גם באפשרויות נוספות שמגיעות עם כך. כלומר, תוכלו לצייד ולחזק את הכנופיה שלכם ולהגדיל אותה באופן תדיר. יותר אנשים שמצטרפים לכנופיית ״הרוקס״, והרחובות ירגישו לכם הרבה יותר בטוחים.

בכל קרב יהיה לכם גיבוי חשוב, ואין ספק שזה משנה לגמרי את הדינמיקה של העולם שמתפתח לנגד עינכם. וזה לא הכל. תוכלו לשחד שוטרים ברחוב ולהשתמש בילדים קטנים כדי להשיג מקורות יקרי ערך במשחק (מרגיש קצת לא ערכי בהתחלה אבל היי זה עדיין רק משחק והוא חייב להיות נאמן לתקופה). כל אלו מאפשרים לכם שליטה מקרוב על רחובות לונדון. יופי של תוספת שעוזרת ליצור קשר עמוק יותר עם העיר החיה שבנו המפתחים.

המוזיקה, בהתאם לתקופה, משקפת נפלא את העיר והאווירה. תענוג לשמוע את האודיו מתאים עצמו אל התרחשויות העלילה ואל תקופת המשחק, מגביר את הקצב, מאט אותו )בהתאם למשימה), תוך שברקע אתם תהינו מסאונד נפלא של כינורות וסקסופונים. גם הדיבוב, בהתאם למסורת המשחק, מעולה ומלא בקטעי מעבר מושקעים ואיכותיים. המבטא הבריטי הכבד שמותאם לתקופה, הכתיבה השנונה, כולם כאן.
אם הצלחתם לחסל את הכנופיה ואת הבוס התורן אז השטח שלכם ואתם עוברים הלאה בשחרור מאדום לירוק (השינוי במפה). אבל קחו בחשבון שאם לא חיסלתם את הכנופיה אתם עתידים לפגוש את הבריונים האלו שוב בעתיד. מזכיר מאוד את מערכת הקרב של shadow of mordor.

לסיכום

צריך לומר, קשה לייצר כזו סדרת משחקים כמו Assassin’s Creed. אבל קשה הרבה יותר לשמר את ההצלחה, ועדיין לחדש ולרגש את הקהל הוותיק והחדש. נדמה שיוביסופט הצליחו פה להתחמק מכדור שורק, ולדחות את קץ השושלת המפוארת. העובדה שהחליטו להסיר את אפשרות האונליין הכושלת היא בהחלט מבורכת, אבל חשוב להדגיש שבזמננו משחק ללא אונליין זה בהחלט משחק חסר. המשחקיות של הכותר הנוכחי היא אולי הטובה בסדרה, ולונדון נראית נהדר. התוספות השונות, כמו הדמות הנשית, הנסיעה בכרכרות, מכניקת הקרב המשופרת, הזיפליין, וגיוס הכנופיה מעניקות למשחק הזה ממדים שלא פגשנו בעבר. 2 הגיבורים מרגישים חזקים ויכולים לבצע את שלל המשימות. באותה נשימה לכל אחד מהם אופי שונה ובהתאם, גם יכולות שמרגישות שונות. מי שחשש מסוף הסדרה יכול לנשום לרווחה. מי שסתם התגעגע למשחק עולם פתוח עשיר ומהנה, הנה אחד שכדאי לאסוף בחודש נובמבר העמוס. ובגדול עזבו אתכם, מתי יצא לכם להיתקל בצ׳ארלס דרווין או אלכסנדר גראהם בל ככה סתם ברחוב, ולשוטט ברחבי לונדון בכזו חופשיות והנאה?

נו, אז למה אתם מחכים – london’s calling.

ציון סופי – 8.4

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

1 תגובה על "לונדון כפי שלא הכרתם: Assassin’s Creed Syndicate [ביקורת משחק]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עומר
Guest

תודה רבה!!! בהתחלה לא ידעתי אם לקנות את המשחק או לא ופשוט התרשמתי מאוד
אבל אני חושש כי קניתי בהזמנה מוקדמת את ה far cry primal למחשב וזה לא פועל אז גם זה משחק של ubisoft ואם גם זה לא יפעל במחשב אני מאוד יכעס

wpDiscuz

תגיות לכתבה: