חברת ARTSaVIT הישראלית מגייסת 6.3 מיליון דולר

החברה מציעה לטפל בסרטן על ידי שיטה שבעצם תגרום לתאים הסרטניים ׳להתאבד׳ 

מקור: Pixabay

חברת ARTSaVIT, המפתחת טיפול בסרטן באמצעות הפעלת מנגנון ההרג התאי (אפופטוזיס) בגידולים סרטניים, הודיעה היום (ד׳) על סגירת סבב גיוס בהיקף 6.3 מיליון דולר. את הגיוס הובילו ארקין ביו ונצ’רס ופונטיפקס ובהשתתפות של Merck Ventures, Carmel Innovations וכרמל – אוניברסיטת חיפה.

טיפול באמצעות הפעלת מנגנון ההרג התאי של הגידול הסרטני

ARTSaVIT נוסדה ע”י כרמל, החברה הכלכלית של אוניברסיטת חיפה ו-Carmel Innovations יחד עם פרופ׳ שרית לריש מאוניברסיטת חיפה, שזיהתה ואפיינה את החלבון ARTS. ARTS חיוני להפעלת מוות תאי מתוכנת הנקרא – אפופטוזיס. מדובר בתהליך הפועל כמערכת הגנה הקיימת באופן טבעי בכל התאים בגוף. רוב סוגי הסרטן מאבדים את יכולתם להפעיל מערכת זו של מוות תאי וזוכים בכך ל”חיי נצח”. אחד מן המנגנונים התאיים העיקריים שבהם תאים סרטניים “מתחמקים” מהפעלת מערכת האפופטוזיס הוא על ידי עלייה ברמתם של חלבונים מעכבי מוות תאי. ARTS פועל באופן ישיר לפירוקם של מספר חלבונים מעכבים אלה, וכופה בעצם על התאים הסרטניים “להתאבד” ע”י הפעלת המוות האפופטוטי.

הממצאים אליהם הגיעה פרופ’ לריש וצוות המעבדה שלה לגבי יכולותיו של ARTS לגרום למוות תאי וכחלבון מעכב סרטן (Tumor Suppressor Protein) הובילו להקמת החברה המפתחת מולקולות קטנות המחקות את אותו חלבון, ומיועדות לגרום לתהליך של מוות תאי אפופטוטי באופן סלקטיבי בתאים הסרטניים. נכון לעכשיו המוצר נמצא בשלב התחלתי, אחרי הוכחת היתכנות, והוא מיועד לטיפול בכל סוגי הסרטן.

ארבעת העובדים ב-ARTSaVIT שפעלה עד היום במסגרת כרמל באוניברסיטת חיפה יעברו לפעול במסגרת החממה הביוטכנולוגית של Merck Ventures ביבנה.

לקריאה נוספת:

החוקר שמציע לחסל גידולים סרטניים באמצעות חלקיקי זהב [הרצאת השבוע]

פיתוח ישראלי יאפשר לכם לבצע בדיקת דנ׳׳א בלי לצאת מהבית

הילה חיימוביץ׳

כתיבה הייתה עבורי מאז ומתמיד הרבה מעבר לתחביב, אך את חיבתי העזה לגאדג׳טים וטכנולוגיה גיליתי יחסית באיחור. כנראה שהגיקית שבי הייתה חבויה זמן רב, ורק חיכתה לרגע הנכון לפרוץ. בכל מקרה – היא כאן, ובכל הכוח.

הגב

Be the First to Comment!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
wpDiscuz

תגיות לכתבה: