"עובדי ההייטק לא אשמים בכך שהשוק הזה פורח, וזה לא בא על חשבון אף אחד"

אבירם כהן, מנהל המחקר והפיתוח בארמיס, הספיק כבר להיות שותף לפרס בטחון ישראל ולשניים מהאקזיטים המרשימים בסייבר הישראלי. בשיחה עם גיקטיים הוא מספר על הדרך שעשה, ההיכרות עם אסף רפפורט, מדוע עזב את מיקרוסופט והאם ארמיס לא נמכרה מוקדם מדי

אבירם כהן | צילום: אלעד מלכה

בכותרות בתקשורת, במיטאפים, בפוסטים – לרוב, אנחנו רגילים לשמוע לרוב את היזמים שעומדים מאחורי הסטארטאפים השונים. אבל לצידם עומדים העובדים הראשונים בסטארטאפ. גם הם לוקחים חלק במסע וברכבת ההרים המטורפת של חיי סטארטאפ, גם הם הופכים למובטלים כשהוא כושל או למיליונרים בעקבות אקזיט מוצלח, וגם להם יש לא פעם פרספקטיבה מעניינת על הנעשה בתעשייה ובתחום. אחד מהאנשים המעניינים הוא אבירם כהן. בשנים האחרונות שמר כהן על פרופיל נמוך למרות שהיה מהעובדים הראשונים והבכירים ב-2 חברות שעשו אקזיט מפואר, וברזומה שלו נמצא גם פרס בטחון ישראל. עתה, בשיחה עם גיקטיים, מספר כהן על עברו הבטחוני, הדרך המשותפת והפרידה מאסף רפפורט, האקזיטים ומה הוא חושב על השכר בהייטק.

מהצעירים שזכו בפרס ביטחון ישראל, והמערכת שפעילה עד היום

כמו לא מעט עובדים בתעשיית ההייטק כיום, גם כהן החל את הקריירה שלו בחיל המודיעין ביחידת 81, יחידת פיתוח האמצעים הטכנולוגיים המסווגת. כהן מספר שלמרות שהשם שלה שגור יחסית היום, בימיו ביחידה היום פשוט אומרים "אנחנו משרתים ב-8200", כדי לוותר על הניסיון להסביר לאנשים מה ההבדל בין היחידות.

בזמן שירותו ביחידה הוא היה אחד ממנהלי הפיתוח בפרויקט, מה שזיכה אותו ואת חברי הצוות שלו בפרס ביטחון ישראל, כשהוא 22 בלבד. כהן מסרב להרחיב על הטכנולוגיה שעומדת מאחורי הפיתוח, ומסכים רק לומר שמדובר במערכת שהייתה מאוד חדשנית בזמנה, ומביאה עד היום מודיעין איכותי ומאוד רגיש: "אני יכול לומר שזו מערכת שמביאה ידיעות גם טקטיות וגם אסטרטגיות. המידע שמגיע יכול מצד אחד למנוע פיגועים, שזה בדרך כלל דברים שלא שומעים עליה, אבל גם דברים שהמדינה עושה אקטיבית". כהן מסכם: "אני יכול להגיד בוודאות שאנחנו הרבה יותר בטוחים היום כשהמערכת הזו קיימת. וזה לא באזוורד".

החברים מהיחידה מקימים את אדאלום

עם השחרור מהיחידה ומצה"ל חיפש כהן את התפקיד הראשון שלו בחוץ, ואז הוא נזכר ששמע על סטארטאפ חדש שמקימים כמה מיוצאי יחידה. הסטארטאפ החדש היה אדאלום, של חבורה שכללה בין היתר את אסף רפפורט, חבר של כהן מהיחידה – שאף זכה לעבוד איתו על המערכת הטכנולוגית המתקדמת.

"אסף היה איתי במדור והיה ראש צוות בזמן שאני הייתי ראש צוות. שלושת הפאונדרים היו חברים שלי, אבל אסף היה הכי קרוב אליי. התחלתי לחפש עבודה ודיברתי עם אסף, זה היה בדיוק בשלב שהוא סגר את הגיוס הראשון. ידעתי שהצוות המייסד מאוד טובים וזו הייתה החלטה מאוד קלה להצטרך אליהם, זה היה מאוד ברור שזה משהו שהולך לקרות. הייתי אחד העובדים הראשונים – ביחד עם יבגני דיברוב, שאחר-כך הקים את ארמיס", מספר כהן. כהן הצטרף ועבד ב"תפקיד קלאסי של יוצאי יחידה" עד הרכישה של אדאלום על ידי מיקרוסופט ב-320 מיליון דולר ב-2015.

החבר מהיחידה שהביא אותו לסטארטאפ החדש שלו, אסף רפפורט | צילום: נתנאל טוביאס

הקורפורייט האחרון שאני עובד בו זה צה"ל

עם הרכישה, נטמעה אדאלום בתוך מרכז הפיתוח הישראלי של מיקרוסופט וכהן נשאר עובד מיקרוסופט כשנה וחצי אחרי הרכישה. "מה שהיה מעניין באקזיט של אדאלום הוא שהיא הוטמעה במיקרוסופט כקבוצה שנשארה מלוכדת בפיתוח המוצר שלה, אבל בו זמנית השתלבה לתוך מיקרוסופט בצורה טובה ובריאה – לא הרבה חברות יודעות לעשות את זה", הוא מספר על התקופה.

היית במיקרוסופט שנה וחצי ואז עזבת, למה?

"תחושת מיצוי. עבדנו על אותו מוצר, שאמנם עבר הרבה נקודות ציון בדרך ו'התבגר', אבל באיזושהי תקופה זה נהיה ממצה. אני יכול להעיד על עצמי שאני לא איש של קורפורייט, וכשיצאתי מהצבא הבטחתי לעצמי ש'הקורפורייט הגדול האחרון שאני עובד בו זה צה"ל', רציתי משהו יותר קטן ושיהיה לי בו יותר השפעה – מעין 'חויית אדאלום חדשה'. הכרתי את יבגני ואת נדיר (צמד היזמים שהקים את ארמיס, א.א.) קצת קודם לכן, ואז החלטתי להגיע לארמיס וכמו באדאלום זו הייתה החלטה מאוד קלה". את התקופה שבה עבד במיקרוסופט הוא מגדיר כ"טירונות" שהכינה אותו להרפתקת הסטארטאפ החדש עם ארמיס.

לכהן אמנם היה ברור שהוא פחות בנוי לעולם התאגידי, אבל נראה שאין לו ספק לגבי הקשיים, והוא טוען שהעבודה בסטארטאפ גורמת לצרכים האישיים לתפוס מקום משני, כשהצורך המרכזי הוא לגרום לרעיון של הסטארטאפ להפוך למציאות. "אני חושב שכשאתה מצטרף לסטארטאפ אתה צריך להבין שצריך לעשות כל מה שנדרש כדי להצליח. זה גם משהו שיצא לי הרבה לאנשים פה, שאם צריך שננקה את השירותים כדי תצליח – ננקה את השירותים כדי שארמיס תצליח. אין משמעות למה אני אמור לעשות על פי הגדרת התפקיד שלי או לפי השאיפות שלי, יש את המטרה של החברה", אומר כהן.

הסטארטאפ שהוא לא ממהר לעזוב, ארמיס | מקור: Armis

"הפאונדר" הנוסף, כשהפאונדרים נמצאים באיזור זמן שונה

את ארמיס הקימו כאמור שניים מיוצאי אדאלום, יבגני דיברוב ותומר שוורץ (שכבר אינו חלק מהחברה) ונדיר יזרעאל. הסטארטאפ, לא במפתיע, פעיל בתחומי הסייבר ומפתח מערכת שמזהה מכשירים המחוברים ומנותקים מהרשת, מנתחת באופן שוטף את ההתנהגות שלהם – לזיהוי איומים והתקפות, ומגנה על מערכות ומידע קריטי על ידי זיהוי מכשירים חשודים או מזיקים והכנסתם להסגר. כיום מעסיקה ארמיס כ-350 עובדים, אולם כשכהן הצטרף אליה היא עוד לא מנתה אפילו 20 עובדים. אחרי תקופה קצרה בתור איש פרודקט, חזר כהן לתפקיד הפיתוח בתור ה-VP R&D של החברה, וכששניים מהפאונדרים עברו לארה"ב, כדי להקים את הסניף האמריקאי של ארמיס, תיפקד כהן לדבריו כמעין "פאונדר" נוסף, שצריך לקבל לא מעט ההחלטות, כשלא תמיד יש עם מי להתייעץ ולהיעזר בו כדי לקבל החלטות בזמן אמת.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

עשרות עובדים נהיו מיליונרים. החברה נשארה אותו הדבר

בתחילת 2020 פגש כהן את האקזיט השני שלו, אך הפעם הייתה זו עסקה שונה. בעוד שעסקת אדאלום היתה עסקה קלאסית של תאגיד שרוכש סטארטאפ ומטמיע את העובדים והמוצר שלו, ארמיס נרכשה בעסקה לא סטנדרטית בנוף על ידי קרן השקעות. היתה זו קרן Insight Partners, אחת הקרנות הזרות הפעילות ביותר בעולם ההייטק הישראלי, שרכשה את גרעין השליטה בארמיס תמורת 1.1 מיליארד דולר.

"אני חושב שהכי מעניין בעיניי הוא שזה לא אקזיט סטנדרטי. במקרה שלנו באה אינסייט וקנתה אותנו ואמרה 'אתם ממשיכים להיות ארמיס'. עכשיו, כשאתה הולך ומדמיין שחברה קונה אותך, אתה חושב על זה שהמשרדים בהרצליה ולא ת"א, או שהתרבות שלהם שונה והכלים שאיתם הם עם עובדים שונים. כאן נרכשנו, אבל אנחנו ממשיכים להיות אנחנו – לגדל את הדבר הזה שאנחנו יצרנו", הוא מספר ואומר כי "העובדים הרוויחו פה בצורה שהיא יוצאת דופן".

מה זה אומר?

כהן: "עשרות עובדים נהיו מיליונרים בעקבות הרכישה, ואין עובד שלא תוגמל – גם אם הגיע יום לפני האקזיט. כחושבים על זה ואומרים שרוצים לבנות ביחד חברה גדולה יש הלימה. אנשים לא רק מחוברים למקום אלא שהמקום גם מחובר אליהם. יש הלימה בין האופן שבו העובדים מתייחסים לחברה ושבו היא מתייחסת אליהם".

על פי כהן, גם אם לאינסייט יש השפעה על התנהלות החברה – היא נוגעת בעיקר למטרות העתידיות שלה ולא בהתנהלות היומיומית של ארמיס. אבל לדבריו הרכישה היא בהחלט לא המילה האחרונה של החברה. "הסיפור לא נגמר – ואנחנו יותר מתקרבים לעבור את המשוכה הבאה. הרכישה הפכה את היכולת לבניית חברה גדולה והגעה להנפקה למשהו הרבה יותר קונקרטי".

לא #לעצוראתהטירוף, אבל כן לדבר על המצב

השנה האחרונה, ובייחוד 2021, היא שנת שיא בכל הקשור לגיוסי הון, וליואציות וחדי-קרן – והסוף לא נראה באופק. אז האם יכול להיות שהיזמים של ארמיס מיהרו למכור? האם יכול להיות שתג המחיר של ארמיס היה גבוה משמעותית לו העסקה היתה נחתמת היום?

"דווקא המכירה בטיימינג ההוא, שהייתה הגבוהה ביותר אי פעם בשוק הסייבר בישראל, אפשרה לנו לצמוח (מיד אחרי זה התחילה תקופת הקורונה שבהתחלה הייתה מלאה בחוסר וודאות), ועד היום היא תורמת המון במסלול שלנו ל-IPO", אומר כהן, ומוסיף שמבחינתו ההישג הוא שארמיס הצליחה להגיע לאן שהגיעה דווקא לפני מבול הגיוסים, ההנפקות, ה-SPAC וחדי הקרן. אם תרצו – אנחנו היינו חד-קרן עוד לפני שזה היה טרנדי.

הפוסט שעורר סערה. צילום מסך

בטח קראת את הפוסט של מנכ"ל אניוויז'ן, שמתלונן על גובה המשכורות של העובדים בהייטק. אתה מסכים איתו? חולק עליו?

"כולם רואים שנכנס הרבה כסף להייטק בישראל, ולשוק הסקיוריטי בפרט. קראתי את הפוסט של מנכ"ל אניוויז’ן, ואני חושב שהמצב מורכב. המשכורות של עובדים בהחלט עולות מאוד, וזה נגזרת של כסף גדול שנכנס ומייצר ביקוש, כאשר ההיצע לא גדל – מדובר בסיטואציה הגיונית. יותר מזה – החברות עצמן נהנות מהסיטואציה כאשר הן מגייסות המון כסף ומגדילות מאוד את השווי שלהן, אז רק ראוי וטבעי שזה יעבור לעובדים. יחד עם זאת, המשכורות עולות ואין מספיק טאלנט בשוק, וזה קושי שכל התעשייה מתמודדת איתו היום, וזה יכול להיות מתסכל. אני חושב שצריך לדבר על הסיטואציה ככלל – איך כמות הכסף שנכנסת לשוק, בשילוב עם המחסור בכח אדם – משפיע על התעשייה, ולא להתמקד באלמנט אחד כמו השכר של עובדים שעולה".

עוד לפני הפוסט של מנכ"ל AnyVision, הרגישו עובדיי הייטק רבים שהם הפכו, במידה מסוימת ל"אויבי המדינה" בחסות כתבות ומאמרים באתרים שונים שהאשימו אותם בעליית מחירי הדיור ובהתעשרות "בין לילה". כהן לא מרגיש רדיפה נגד העובדים בתעשייה כמו שאחרים אולי מרגישים, עם זאת, הוא בהחלט ער לשיח סביב ההייטק והעלייה במשכורות.

"עובדי ההייטק לא אשמים בכך שהשוק הזה פורח, וזה לא בא על חשבון אף אחד, אלא להיפך – העלייה של המשכורות אומרת יותר מסים שנכנסים למדינה ויותר צריכה, שהיא טובה לכל השוק, לדוגמה, לספקי שירותים לענף".

כהן, כמו לא מעט מהעובדים שאיתם שוחחנו על הנושא, מפנה את האצבע כלפי הממשלה, בתור זו שצריכה לגשר על הפערים שנוצרים בחברה – והם אלו שלדעתו הפכו את ההייטק לשיחת היום. "פה האחריות היא על הממשלה – לבדוק אילו צעדים ניתן לנקוט כדי לצמצם את הפערים בין ענף ההייטק לתחומים אחרים, ליצור שוויון הזדמנויות ולהכשיר ולשלב באחוזים גבוהים יותר אוכלוסיות מגוונות להייטק", הוסיף.

לא ממהר לסטארטאפ הבא

מה הלאה? בהתחשב בעובדה שהוא מעדיף את תרבות הסטארטאפ, ויש לא מעט כסף בשוק? כהן מבהיר שהוא Company Man כשזה מגיע לארמיס, וכרגע לא מדגדג לו לחפש את האתגר הבא בחוץ, למרות שהאקוסיסטם רותח, "אנחנו בתקופה של שפע, שאני חושב שלא צריך לקחת כמובן מאליו. אני בטוח שגם בשבילי יש המון הזדמנויות, שאני לא בוחן, ובשבילי האתגר הגדול עכשיו הוא לקחת את ארמיס לשלב הבא – זה הכי מעניין אותי כיום".

עם זאת, הוא לא פוסל את הרעיון שבעתיד הוא עוד ימצא את עצמו בחזרה עם צוות קטן, רגע אחרי גיוס ראשון. "יכול להיות שיום אחד אני ארצה לחזור ולעשות משהו מאפס, אבל זה ממש לא בפוקוס שלי עכשיו. ההזדמנות היא מאוד גדולה, ובטרייד אוף אני לא יכול לראות משהו יותר טוב מלהיות בצוות שלוקח את ארמיס לשלב הבא".

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: [email protected]

הגב

18 תגובות על ""עובדי ההייטק לא אשמים בכך שהשוק הזה פורח, וזה לא בא על חשבון אף אחד""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אאאא
Guest

לוקחים ידע מטכנולוגי הצבא ומוכרים אותו באזרחות.
מקווה שהם לא מוכרים גם מודיעין.

אלון
Guest

עוד מקופח.

ר. מכלוף
Guest

בכיין.
לך תתאמץ, תזיע, תירק דם בלילה לפתור באג
בהצלחה

לורטה
Guest

כרגיל הלבנים הפריווילגים ממרכז ת"א לוקחים את כל הכסף. מה ישאר לאנשים בנתניה??

קאטו
Guest

יבכיינ/ית, אבירם כהן זה אדם פריווילג? משנה מאיזה מוצא הגיע? נכון שיש אפליה בין פריפריה למרכז אבל לא על כל מייסד או יזם ניתן לדחוף את הטענה הזאת שכבר מזמן זכתה ליחס והד בתקשורת, ומקבלי החלטות בממשלה בוחנים מדיניות חינוך חדשה במערכת החינוך. דיי לבכות, לך תייצר פתרונות וחלופות ורעיונות במקום סתם תלונות.

אלון
Guest

לאכול את הלב.
בכיין מקופח.

אחד שיודע
Guest

אחד האנשים המוכשרים והצנועים. עבד קשה מאוד בשביל להגיע לאיפה שהוא היום!
כל הכבוד והרבה הצלחה בהמשך!

הייטקיסט
Guest

ישראלים זה פשוט עם דוחה! – רואים אנשים שמצליחים וישר העיניים שלהם נהיות צרות ומהפה שלהם יוצאת רק מרירות וגועל נפש. תגידו אלף פעמים תודה לעובדי ההייטק, כי הם אחת הסיבות העיקריות שבגללן ישראל כיום היא מדינה עשירה וכולם כאן נהנים מאיכות חיים גבוהה. רוצים גם להצליח?! – תשקיעו, תלמדו, תתאמצו!…במקום לזרוק רפש על אנשים שלא אשמים שאתם לא עשיתם את המאמץ שהם עשו.

מושון
Guest

חבורת חזירים רעבתניים

עובדי הייטק הדוחים האלה מנפחים את מחירי הדירות

חוגגים על חשבון השירות הצבאי הגובניקי שלהם

חאחךי
Guest
1. אנחנו לא בעלי דירות, מי שמעלה את המחירי דירות זה בעלי הדירות ואנחנו היינו גם רוצים שהמחירי דיור יהיו נמוכים יותר. הדירות יקרות הרבה שנים וזה לא משהו שקשור לתקופה האחרונה שבה ההייטק עלה. אני ועוד הרבה משוחררים בתקופת הקורונה גרים אצל ההורים מאחר ואפשר לעבוד מהבית ואין לנו צורך לגור קרוב לעבודה בהייטק. ובכל אופן רוב התל אביבים הם לא הייטקסטים ככה שזאת טענה משונה. 2. אנחנו לא חוגגים, אנחנו עובדים מהבוקר עד הערב עם הרבה לחץ ודדליינים. אכן המשכורות שלנו גבוהות בהרבה מהשוק. ואכן זאת עבודה שאני נהנה ממנה ולא מתלונן. ובכל אופן אם זה כל כך… Read more »
ניר
Guest

חבל שנתנו לך במה לומר את גבב השטויות שהוצאת מהפה.
אנשים כמוך הם אלה שמייצרים את ההסתה, הקנאה, המגיע לי, הלא דופק חשבון, הלא מעניין אותי, אני אעשה מה שבראש שלי וכו וכו.
אני אפילו לא אטרח להסביר איך חברה מתנהלת ואיך תפקידים מפולגים בין בעלי יכולת לבין אלה שלא.
רק לשתוק לאנשים כמוך זו הבעיה האמיתית.

אלון
Guest

אם לא היה פה הייטק, היית חי במדינה שהיא איפשהו בין בוליביה לספרד במצב הכלכלי שלה

ניב
Guest
איזו מדינה הזויה. ההייטק הוא המגזר שהכי מכניס לה כסף ממס הכנסה על העובדים. 61% מס הכנסה. רוב המשכורת הולך למדינה (שזאת רעה חולה שאין לה אח ורע בעולם). ואז באים לעובדיי ההייטק בטענות. אתם הזויים? אתם חולים בנפש!? מישהו מעובדיי ההייטק גנב כסף מהישראלים הבכיינים הללו? האם לעובדי ההייטק יש מפלגה? לובי? שר אוצר בכיס הקטן שיקבל ג׳וב אחרי שיפרוש (כמו כחלון)? האם עובדיי ההייטק שובתים? מחזיקים את השלטר ומאיימים? משביתים את המדינה כשמשרד האוצר דופק אותם שוב ושוב עם העלאות מס הכנסה? האם עובדיי ההייטק מתפקדים למפלגה כלשהיא בשביל לאיים על ממשלה? האם מישהו מהבכיינים מסוגל לעבוד קשה… Read more »
אישימוטו
Guest

דיפ סטייט ולוביסטים של אנשים שירשו אדמות מדינה ועובדים בלשמור על רכושם בישיבה הסודית לאחרונה:

מצאתי דרך איך להמשיך העלאת מחירים בלי שיאשימו אותנו. בואו נפמפם לתקשורת שזה ההייטק וכאילו שהם הפריווילגים. כל האש תופנה אליהם, ואנחנו, קיבלנו במתנה אפשרות לנפח עוד 10% בשנה רצוף עד שהבועה תתפוצץ. ואז נצא גברים ונוריד 5%.
אבל בדמעות תנין. אני מצפה מכולם לשים כתף ולבכות.

יוסי
Guest

לצוות דיקטיים-
תשלמו משכורת לעורך או שתפטרו את העורך הנוכחי.
הפסקתי לקרוא אחרי הטעות התחבירית החמישית שנתקלתי בה. אם זאת לא הייתה כתבה על אדם ישראלי עוד הייתי חושב שעשיתם google translate על כתבה אחרת. פשוט זלזול בקוראים, וזה בופך לעניין מציק ושגרתי אצלכם

קרן
Guest

אומנם יש לו כסף בכיף אבל הוא אידיוט מוחלט.

נילס
Guest

מדהים איך אנשים חכמים ומוכשרים, לא מבינים כלום בכלכלה, אבל תמיד מרשים לעצמם להתבטא, ואיכשהוא לא מעט פעמים זה "שהממשלה תתערב"
כן, בטח היה מאד מוצלח הייטק מתוכנן כאן
דכאון

מכיר אותו ואת החבר\'ה מצוין
Guest
מכיר אותו ואת החבר\'ה מצוין
2 דברים חשוב להגיד – אבירם כהן הוא ממש לא פריבילגי, אלא בחור מוכשר ואחד החזקים בתחומו, שבנה עצמו בעבודה מאוד קשה שנים ארוכות. לו, למייסדי ארמיס התותחים ולעוד עובדים רבים בחברה ממש מגיע פירגון ענקי על ההצלחה והחברה שהם הצליחו לבנות. הדבר השני הוא לגבי החוסר פרגון שעולה כאן – הדבר הכי גרוע שיכול לקרות למדינה זה שמגזר ההייטק ירגיש מוכה ו"אויב". אין כאן מכונות, נדלן ושטחים. הכל מוחות ומחשבים שבשנייה יכולים לבנות חברות ממדינות אחרות, שיעשו הכל לקבל אותם. אז באמת יהיה קשה לממן כאן את כל החגיגה של אלו שרק מקבלים ואת הבכיינים שחושבים שאם מישהו מצליח… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: