AR. Drone 2.0: שדרוג מבורך לגאדג׳ט המעופף [סקירה + וידאו]

לקחנו לטיסת מבחן את הדור הבא של ה-AR Drone וביקרנו בשמי פלורנטין ונווה צדק. איך היה?

ar drone

טס בשמי נווה צדק, צילום: גיקטיים

שנתיים וחצי חלפו מאז ששרפנו חודש שלם במשחק עם הצעצוע של Parrot, ולפני שבועיים הגיע אלינו הדור השני של המכשיר שעודד אותנו לצאת החוצה גם בימים הקרים יותר לאורך השבוע. ממרחק הזמן הפכה החברה הצרפתית למוכרת הרבה יותר בעולם הטכנולוגי ותחום הקאודריקופטרים (Quadricopter) הפך לטרנד חם שהציב מולה לא מעט מתחרים.

גם ברמת הייבוא לישראל חלו שינויים ואחרי שאיידיגיטל היתה הראשונה לייבא את הדגם המקורי, היום ניתן להשיג את הדגם החדש יותר, ברשת חנויות באג שהחליטה ליטול אחריות על המותג פה בארץ. המחיר (1,700 ש״ח) נותר אמנם מכשול עיקרי בדרך לרכישת המוצר, אך מי שחובב את התחום יגלה מכשיר בשל יותר, יציב יותר ועשיר באפליקציות ובמוצרים נלווים המותאמים עבורו.

שינויים מרחיקי לכת מתחת למכסה המנוע

גרסתו השנייה של ה-AR Drone נחשפה על ידי Parrot במהלך CES 2012 שהתקיימה בוגאס בינואר אותה שנה. החברה הצרפתית אימצה מאז 2010 את תערוכת האלקטרוניקה הבידורית הגדולה בעולם כבמה המרכזית עבור הכרזות על מוצרים חדשים וגם השנה ניצלה את האירוע להכריז על רכב רובוטי ומכשיר מעופף קטן וחדש שיושקו בשלב מאוחר יותר השנה.

החידוש העיקרי שהציע הדור השני של ה-AR. Drone נוגע בראש ובראשונה למצלמת המכשיר הקדמית אך גם לחיישני התנועה, הייצוב, כוח העיבוד וגם קישוריות ה-WiFi המשופרת, המאפשרת למכשיר להסתנכרן עם מכשירי הסמארטפון המשמשים למעשה כבקר השליטה. Parrot עשתה הפסקה של כמעט שנתיים, למדה והקשיבה למשתמשים ועל אף שלא עשתה שינויים מרחיקי לכת ברמת העיצוב, דאגה לשדרג כמעט את כל הרכיבים הפנימיים של ה-Drone.

התוצאה היא מוצר יציב ובשל יותר מזה שלמדנו להכיר בדור הקודם, אך מנגד, חלק מהחסרונות שאיתרנו במוצר הראשוני ימשיכו ללוות אותנו גם לדגם הנוכחי כמו למשל אורך חיי הסוללה הקצרים, שבמקרה הטוב יספיקו לכם לחצי שעת עבודה.

ar drone 2.0

מצלמת HD מעופפת

ה-AR Drone החדש מצוייד בשתי מצלמות בדומה לאחיו הבכור אך בשונה מהדגם הקודם, הפעם גם ניתן לצלם איתן תמונות וסרטונים המציעים איכות מספקת ולא תמונות מפוקסלות ומטושטשות כמו אלו שנתקלנו בהן בעבר.

מי שמחפש כאן כלי מקצועי לצילום וידאו באמצעות מצלמה מרחפת, עדיף שירכוש לעצמו את ה-Phantom של DJI ומצלמת GoPro תואמת, אבל מי שמחפש להנות קצת ולצלם וידאו בסיסי באמצעות מצלמה מובנת, יגלה ב-AR Drone פתרון משתלם למדי באופן יחסי.

הדגם החדש מצוייד במצלמה קדמית באיכות 720p הלוכדת וידאו במהירות 30fps ומצלמה המצוייה בתחתית המכשיר באיכות QVGA שתשמש אתכם באופן טבעי קצת פחות. ככלל, צילום באיכות 720p בעולם שבו מכשירים מתחילים לתמוך ב-4K הוא בהחלט פספוס, אך התוצרים של מצלמת המכשיר מספקים, כפי שתוכלו לראות בסרטון שהפקנו ומופיע בסוף הסקירה.

פתיחת האריזה ושימוש ראשוני

דגם ה-AR. Drone 2.0 שקיבלנו לסקירה הגיע במהדורת ה-Power Edition, הכוללת מלבד את הקאודריקופטר עצמו, מטען ושני מארזים שונים המגיעים במהדורה הרגילה, גם שתי סוללות HD Battery מסוג 1500mAh המספיקות ל-36 דקות כל אחת ושלושה סטים של להבים בשלושה צבעים שונים המאפשרים לשחק קצת עם העיצוב של ה-Drone. בארץ נמכרת מהדורה זו תמורת 1,700 שקלים ברשת חנויות באג, מעבר לים תוכלו לרכוש את אותה מהדורה תמורת 370 דולרים לא כולל מיסים, משלוח ויתר ההוצאות הנלוות. ככלל, ה-AR. Drone הוא לא מסוג המוצרים שמומלץ לייבא באופן עצמאי מחו״ל, גם בשל פער המחירים הנמוך וגם בשל היותו גדול ומסורבל למדי.

עם פתיחת האריזה וטעינת הסוללות, השלב הבא שתתבקשו לעשות יהיה להוריד את אפליקציית השליטה למכשיר הסמארטפון שלכם. לפני שנתיים וחצי היתה רק אחת, כעת יש אינספור אפליקציות המיועדות ל-Drone ועל כן צריך להקפיד ולהוריד לפחות בשלב הראשון את האפליקציה הרשמית שנועדה להפעלת המכשיר.

ה-AR. Drone משמש כמעיין ראוטר מבוסס קישוריות WiFi ויש להתחבר אליו דרך מכשיר הסמארטפון בדיוק כפי שאתם מתחברים לרשת WiFi מקומית, משכך, מדובר בהתקנה וסנכרון פשוטים למדי שאינם דורשים יכולות טכניות מורכבות והדבר נעשה בקלות יחסית.

משמאל: מהדורת ה-Elite, מימין: Power Edition

משמאל: מהדורת ה-Elite, מימין: Power Edition

אישור המראה

השליטה על ה-AR. Drone נעשת באמצעות חיישני התנועה הקיימים במכשיר הסמארטפון יחד עם מחוות מגע פשוטות על המסך. כך לדוגמא, אם תטו את המכשיר מעט קדימה יזוז ה-Drone קדימה, ואם תטו לצדדים, ירחף לאיטו לצדדים. שליטה על הגובה ועל התנועה הצירית של ה-Drone מתבצעת באמצעות כפתורים וירטואלים המצויים על גבי מסך הסמארטפון.

זה מצריך מספר דקות של ניסוי וטעייה עד שתרכשו את הביטחון המינמלי שימנע מכם להתרסק בכל רגע נתון, אבל תוך זמן קצר תוכלו לשלוט על ה-Drone באופן קל ופשוט ולצפות במה שהמצלמה שלו לוכדת בזמן אמת על גבי מכשיר הסמארטפון שלכם. על אף שמומלץ לחפש מרחב פתוח בו תוכלו להרגיש חופשיים יותר עם ה-AR. Drone, חשוב לא פחות להקפיד על אזורים בהם הרוח אינה חזקה מידי. בשל משקלו הנמוך, השליטה על ה-Drone הופכת מורכבת באזורים בהם משבי הרוח חזקים וזה עשוי להיות מתסכל.

על מנת לפתור בעיה זו באופן חלקי, מציעה Parrot שני מארזים שונים שניתן להרכיב ולהחליף בקלות ל-AR. Drone, אחד מהם עוטף את כל ארבעת הלהבים, מגן עליהם ונחשב לאידיאלי במקומות סגורים, והשני מותיר את הלהבים חשופים אך הרבה פחות רגישים למשבי רוח ואידיאלי לאזורים פתוחים – שניהם מגיעים יחד עם המכשיר.

ידרוש תחזוקה לאורך זמן

כמו כל מכשיר המורכב מחלקים מכניים נעים, בעיקר כזה שנשלט על ידי בני אדם ויפול, יתרסק, יתנגש ויעבור לא מעט בזמן שתשחקו איתו, ה-AR. Drone ידרוש עם הזמן החלפה של חלק מהפריטים המרכיבים אותו. את כולם ניתן לרכוש בארץ ואת כולם ניתן להחליף באופן עצמאי בקלות יחסית. שני הפריטים הנשחקים באופן השכיח ביותר הם הלהבים (60 ש״ח ל-4 חדשים) וגוף המכשיר, או המארז המצפה אותו (200 ש״ח). דברים מורכבים יותר כמו חיישני הניווט או כוח העיבוד יטפסו כבר לעבר ה-250 וה-400 שקלים, אך אם תגיעו לשלב שתצטרכו להחליף אותם, אתם כנראה אגרסיביים מידי וכדאי שתשקלו את אופי השימוש שלכם במכשיר.

לסיכום

בעידן שאנו חיים בו היום יש לא מעט מוצרים מלהיבים שהופכים נגישים יותר ויותר לצרכן הקצה. אם אתם מחפשים כלי טיס פשוט רק במטרה להשתעשע איתו, לא בטוח ש-AR. Drone שווה את ההוצאה הכספית, אבל אם אתם מצליחים להתחבר לפוטנציאל של המכשיר ומתכוונים לעשות שימוש בעולם התוכן שמציע, באפליקציות השונות או ביכולות הצילום המובנות שניתן לעשות איתן אינספור דברים אם יש לכם את היצירתיות הנדרשת, יתכן ותגלו ב-AR. Drone כלי שימושי למדי.

מדובר ככל הנראה באחת המתנות הכיפיות ביותר שחובבי הגאדג׳טים יכולים לחלום עליהם ובניגוד למוצר הראשוני, מדובר גם בכזה שכבר בשל מספיק על מנת לעמוד בזכות עצמו ואינו מצדיק המתנה לדגם מתקדם יותר.

את החסרון כפי שכבר ציינו פה, תמצאו במחיר ובעובדה שתאלצו להחליף מידי פעם חלק מהרכיבים שלו, אך ההנאה מובטחת – מדובר באחד הגאדג׳טים המלהיבים יותר שיצא לנו לסקור, וזו כבר פעם שנייה שאנחנו עושים זאת.

וידאו: יצאנו לטיסה בפלורנטין ובנווה צדק, תל אביב

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

7 תגובות על "AR. Drone 2.0: שדרוג מבורך לגאדג׳ט המעופף [סקירה + וידאו]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוד
Guest

יש מוצרים מתחרים עם זמן סוללה גבוה יותר?

תודה.

הדר
Guest

לא ירחק היום שבו טרורסטים ישתמשו בכאלה לפיגועים, שילוב של מכשיר כזה עם פצצה "הום מייד" קטנה והינה לנו איום טרור חדש ומדויק

עדי
Guest

מה קורה שהוא מגיע לקצה הטווח שהוא מאבד קשר עם הטלפון ?
ומה הטווח שעדיין אפשר לתת לו פקודות ?

שרון
Guest

כתב שלא מבין כלום!!!
36 דקות טיסה זה מעט??? תגיד לי אתה רציני?!
אז אני יחדש לך ש36 דקות טיסה לא מבייש רחפן מקצועי שעולה 15 אלף ש״ח ומעלה הלוואי שהפנטום שלי שעלה 6 אלף שקל היה מחזיק 36 דקות דקות
אחרי שדרוג רציני הוא סוחט 24 דקות וזה אחרי אלפי שקלים

עידן
Guest

36 דקות לשני הסוללות..

wpDiscuz

תגיות לכתבה: