עזבו את האפסטור, פרצו את האייפון, עברו לסידייה

פריצת מכשיר האייפון דורשת אולי לא מעט התעסקות, אך תאפשר לכם לזכות בחווית שימוש מוצלחת בהרבה ובפיצ’רים שלעולם לא יגיעו לאפסטור. האם זה משתלם?

תמונה: סידייה, פיצ’רים שלעולם לא יגיעו לאפסטור

מדיניות הגן הסגור של אפל הובילה באופן טבעי להתפתחותה של חנות אפליקציות אלטרנטיבית לאייפון – סידיה. החנות מציעה למפתחים שהתייאשו מהניסיון לאשר אפליקציות מול אפל, מרחב נוסף בו יוכלו להציע את מרכולתם וכוללת אינספור יישומים שמשדרגים את חווית השימוש באייפון באופן משמעותי, עם כי דורשת גם לא מעט התעסקות שעשויה שלא להתאים לכל אחד. חלק מהפיצ’רים שנולדו באפליקציות שהופיעו בסידייה הוטמעו בשלב מאוחר יותר ב-iOS עצמה, דבר שגרם לתהות האם מדובר במהלך מקרי או שמא גם אפל עוקבת אחר ההתפתחויות בחנות האפליקציות האלטרנטיבית למכשירי iOS.

אימפריה אלטרנטיבית ל-iOS

השם Cydia מתייחס ל-Codling Cydia, חרק אשר מתפתח לרוב בתוך תפוחי עץ. סידייה היא אפליקציית קוד פתוח בלתי רשמית עבור iOS שפותחה על ידי ג’יי ריאן פרימן, הידוע יותר בכינויו Saurik המאפשרת גישה ליישומים ללא חתימה דיגיטלית של אפל. אפליקציה זו מושגת באמצעות פריצת המכשיר, המתגברת על ההגנה של המכשיר. סידייה מספקת ממשק גרפי למערכת ניהול חבילת APT dpkg, או ליתר דיוק, חבילות דביאן. ניתן להוסיף מאגרי חבילות מותאמות אישית כדי לגשת ליישומים ספציפיים.

סידייה מציעה גם את Cydia Store, חנות המוקדשת להפצת יישומי צד שלישי בתשלום. החברה רכשה את Rock Your Phone (חנות צד שלישי שהתחרתה בה בעבר), מה שהפך את סידייה לחנות האפליקציות צד שלישי הגדולה ביותר הקיימת למכשירי ה-iDevices.

מערכת ההפעלה של האייפון סגורה, וכל אפליקציה שעולה באפסטור מצריכה אישור קפדני של אפל. זה לא סוד שגם לאחר אישור, נוטה אפל להסיר לעיתים אפליקציות מסויימות. עוד מאפיין ייחודי – בעת החיבור למחשב החברה תחייב אתכם להשתמש בתוכנת אייטונז בלבד, ולא תוכלו לבחור תוכנה אחרת עבור סנכרון המכשירים.

ישנם משתמשים שמתנגדים למדיניות הגן הסגור כאידיאולוגיה ולכן מגיעים לסידייה אך ישנם כאלה, ישראלים דווקא, שבעקבות מספר בעיות שאופייניות לשוק הישראלי ומקשות עוד יותר את החיים כמו נעילת סים לחברה בלעדית בחו”ל – מעדיפים דווקא אותה. במובן זה סידייה היא מרכיב נוסף בתוך סט כלים שמאפשרים לפרוץ את מכשירי ה-iDevices ולשחרר אותם לשימוש חופשי תחת כל מפעילה סלולרית.

אז נכון, סידייה לא בהכרח יכולה להשלים את כל החסר באפסטור או כל ה”קיסטומים” שראיתם באנדרואיד ודומיו, למרות שיש בה אפשרויות רבות “לקיסטומים” בדרכה שלה. עם זאת כאשר תפרצו את המכשיר, החוויה עשויה להשתנות ובדומה למסילת רכבת – כל עוד תשארו על המסלול, הכל יהיה תקין.

בתום הפריצה המכשיר יבצע את כל הפעולות שהיו זמינות קודם לכן אך בנוסף תוכלו לעצב אותו במראה, סמלים, ערכות נושא – על מנת להתאים אישית את המראה של המכשיר, לקבל גישה מהירה להגדרות ולזכות בממשק משתמש נוח ופשוט לצד פונקציונליות מלאה. אתם מקבלים יותר שליטה על האייפון או האייפד בעקבות היכולת להתקין יישומים ושירותים שלא קיבלו את חותמת האישור של אפל. מנגד: כשאין פיקוח רמת האבטחה נמוכה יותר וכך גם איכות האפליקציות בהן אתם עלולים להתקל.

אינטואטיבית מעט פחות

חווית השימוש באפסטור היא פשוטה: כניסה, ביצוע חיפוש, לחיצה על התקנה, הזנת סיסמה (בגירסה-iOS 6 לא יהיה צורך בסיסמא לאפליקציות חינמיות) וזהו היישום במכשיר. במובן מסויים הרכישות זהות, אבל חד משמעית זה לא. אפסטור מאחסנת את כל היישומים בחנות על שרתיה, וכל שנותר לכם הוא להורידם. סידייה לעומת זאת, היא יותר כמו ספרייה מאשר חנות. בעת הורדת יישומים מסידייה, ההורדה אינה מבוצעת משרתי החברה אלא מתוך שרתים השייכים למפתח היישום.

כמו כן, הסינון שמבצעת אפל במטרה שתוכלו להוריד מחנות האפליקציות שלה אך ורק אפליקציות התואמות לדרישות המערכת של המכשיר שלכם, לא קיימת בסידייה. המשמעות היא שלעיתים תתקלו באפליקציה שלא באמת מתאימה למכשיר שלכם ולכן לא תעבוד טוב או תדרוש התעסקות נוספת עבור התאמתה.

השוני במעמד הרכישה

חנות האייטונז של אפל נחשבת לאחת המערכות הגדולות בעולם בכל הנוגע לתשלום מקוון מבוסס כרטיסי אשראי. פרטי כרטיס האשראי ואישורם מאוחסנים אצל אפל ומה שנותר לעשות הוא, רק לבחור בהורדה להקליד את הסיסמה, וסיימתם. קיימת היסטוריית רכישות לחשבונכם לכל היישומים שרכשתם, וניתן לשחזר בקלות את הרכישות לכל מכשיר. לסידייה אין את המותרות האלה והיא תלויה במערכת תשלומים של צד שלישי – אמזון או Paypal.

בסידייה תוכלו לבחור להשתמש בפייסבוק או בגוגל לאימות החשבון, ולתשלום להשתמש באמזון או ב-Paypal. מאחר וסידייה תלוייה בגורמי צד שלישי, (פייסבוק, גוגל, אמזון, Paypal) לא ניתן לאחסן פרטי כרטיס האשראי ואישורם, לכן יש להזין אותם שוב לעתים קרובות יותר. ללא סידייה מפתחים רבים לא היו יכולים להפיץ את היישומים שלהם ולהרוויח כסף כדי להמשיך לפתח אותם. לא תמיד קל למצוא משהו בסידייה אלא אם כן אתם מקלידים במדוייק את מה שחיפשתם. אך עם זאת, ייתכן שאפל התגמשה לאחרונה מעט יותר בכל הנוגע לאישור יישומים וניתן לראות חלק מהיישומים שהיו קיימים רק בסידייה זמינים להורדה באפסטור, או יישומים מקבילים בעלי מאפיינים זהים.

יתרון בולט בפריצת המכשיר הוא קבלת גישה למערכת הקבצים של האייפון ישירות מהנייד באמצעות התוסף iFile המשמש מעין דפדפן קבצים עבור מכשיר האייפון, המאפשר לנווט במערכת הקבצים של הטלפון במהירות ובקלות. iFile מאפשר לערוך, להעביר ואפילו ליצור קובץ חדש ישר ממסך האייפון שלכם וללא חיבור למחשב. את אותן הפעולות ניתן לבצע גם עם התוסף OpenSSH.

מספר אפליקציות שתאתרו בסידייה ולא באפסטור

SBSettings הוא אחד היישומים השימושיים והמומלצים ביותר, המאפשר גישה מהירה להגדרות הבסיסיות של המערכת.

WeeKillBackground לסגירת האפליקציות הרצות ברקע.

Im Busy SMS שיחת הודעת SMS אוטומטית למתקשר כאשר אי אפשר לענות לו באותו הרגע.

 

נולדו בסידייה, הוטמעו ב-iOS

בגירסת iOS 5 הוסיפה אפל פיצ’רים משמעותיים אשר ביטלו את השימוש בחלק מהתוספים הבולטים בסידיה, וגרמו לחלק מהמשתמשים לא לפרוץ את מכשיריהם, וביניהם:

LockInfo המציג את כל המידע השימושי על מסך הנעילה.
Cameralock שימוש במצלמה ממסך הנעילה.
SnapTap צילום באמצעות כפתורי הווליום.
MyWi יצירת נקודה חמה (WiFi) לחיבור אינטרנט של מחשב נייד או מכשיר אחר.
NotificationShower תזכורות במרכז העדכונים.
PhotoAlbums המאפשר שליטה וארגון התמונות שבמכשיר.
WiFiSync סינכרון אחלוטי.

בגירסאות הבטא של iOS 6 ממשיכה אפל להטות אוזן קשבת ומוסיפה עוד סוכריות מהסידייה, לחוויית משתמש טובה יותר ובין היתר נוטלת את הרעיונות שראו אור לראשונה באפליקציות הבאות:

sbprofiles שינוי פרופילים: נא לא להפריע – המאפשר למשתמש למנוע למשך זמן מסויים קבלת עדכונים והתראות על גבי מסך הנעילה.
My3g אפשרות לבצע שיחות וידאו ב-FaceTime על גבי הרשת הסלולרית.
Im Busy SMS אפשרות לדחות שיחה ושליחת SMS אוטומטית למתקשר.

אפליקציות שנולדו בסידייה והגיעו לאפסטור

Activator מאפשר לתכנן את האירועים במכשיר לפי נוחותינו.

Color Keyboard מאפשר לשנות את צבע המקלדת.

Display Recorder תפקיד היישום הוא צילום המסך בוידאו, משמש בעיקר להדגמת יישום המותקן במכשיר והעלאת הסירטון ישירות ל-YouTube. מפתח האפליקציה בסידיה הוא Ryan Petrich שהגיש תלונה על שימוש בשם וגניבת היישום.

iSmart Dialer היישום מאפשר למצוא אנשי קשר במהירות, ללא צורך להכנס לשורת החיפוש באנשי קשר, לפי שם פרטי, ומשפחה באמצעות מקלדת נומרית.

AnyRing תפקידו של היישום הוא הכנת רינגטון מתוך רשימת השירים אשר מתוך האייפוש שבמכשיר, והתאמת צלצול מיוחד לאיש קשר.

מבולבלים? לא יודעים אם עדיין כדאי לפרוץ את המכשיר שלכם? הסרטון הבא מספק 100 סיבות טובות לפריצת המכשיר שלכם. לשיקולכם.

הפוסט נכתב על ידי רונית מאתר iPhones.co.il, שם גם פורסם לראשונה.

 

Avatar

iPhones.co.il

הגב

8 תגובות על "עזבו את האפסטור, פרצו את האייפון, עברו לסידייה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קובי
Guest

אהבתי את הסרטון :)

green
Guest

או שפשוט תעברו ל android!

פיץ
Guest

בדיוק מה שבאתי לומר. חלק ענקי מהאופציות שהראו בסרטון יש כבר באנדרויד, ואתה לא צריך לפרוץ אותו כדי שזה יקרה.
מעבר לזה – לא כזה קשה לפרוץ אנדרואיד אם רוצים.

אבי
Guest

אכן סרטון אלוף ומוכר עוד מהימים שהייתי אייפונר :)
אני נייטרלי לגבי 2 מערכות ההפעלה המעולות האלו אבל בסופו של דבר עם כל הנפלאות של IOS הגעתי למסקנה שבשביל להוציא ממנה את הרוב אני צריך כל פעם לפרוץ וכל פעם כל הבלגן מחדש וכאבי ראש מחדש, החלטתי בסוף לנסות את אנדרואיד וגיליתי כמו הרבה אחרים שהפעם המכשיר עובד בשבילי ולא אני בשבילו…. אגב גם בלי “פריצה” אפשר להתקין באנדרואיד כמה חנויות שרוצים, גם חנויות כשרות שהן לאו דווקא של גוגל, נגיד: החנות של אמזון, החנות של GetJar וכל השאר… כמובן שיש את המקבילות לסידייה-אינסטולוג כמו בלאקמארקט וכאלה…

רותם
Guest

אפשר בבקשה לינק ל- Color Keyboard(לזו שהייתה בסידיה ועכשיו באפסטור)?

האם האפליקציה מטמיעה את עצמה במקלדת המובנת באייפון או שצריך כל פעם להפעיל אותה כדי לשנות את הצבע?

אליעזר
Guest

כאן יש הרבה גיקים, כמובן. אבל אני עדין חושב של95% ממשתמשי האייפון- מה שיש באפ סטור הוא מעל ומעבר. והמכשיר כמות שהוא נותן חווית משתמש מספקת גם בלי לשנות צבע רקע של מקלדת מאפור- לוורוד פוקסיה. וחוץ מזה: לשניים מחבריי בעלי אייפד (ובטח מאות כמותם) משתמשים במכשיר ללא הגדרת שם משתמש בכלל וסיסמא ולא יכולים להוריד אפליקציות- וזה לא חסר להם…

דרור
Guest

מה בנוגע לאבטחה?
מי דואג שהאפליקציות לא נגועות בכל מיני תחלואים שיכולים לגנוב מידע רגיש כגון סיסמאות ושמות משתמש לבנקים למשל?

Sahar Hemed
Guest

הילדה הכי יפה בעולם:)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: