WWDC 2013: אפל פותחת את כנס המפתחים השנתי [לייבלוגינג]

הצטרפו אלינו ללייבלוגינג של אירוע פתיחת כנס המפתחים של אפל במרכז מוסקוני ווסט בסן פרנסיסקו.

תמונה: Nick Thulin, מרכז מוסקוני ווסט בסן פרנסיסקו, WWDC 2013

תמונה: Nick Thulin, מרכז מוסקוני ווסט בסן פרנסיסקו, WWDC 2013

בעוד מספר דקות, 20:00 שעון ישראל, תפתח אפל את כנס המפתחים השנתי של החברה במרכז הכנסים ע"ש ירבא בואנה בסן פרנסיסקו. אירוע הפתיחה הצפוי להמשך בין שעה לשעתיים נועד להכרזות, כולל נוכחות מרשימה של גופי מדיה מכל רחבי העולם ומשמש במה לקופרטינו להתייחס לסדרות המוצרים והשירותים המוצעים על ידי החברה.

במרכז האירוע השנה גרסאותיהן הבאות של iOS ו-OS X כשלפחות הראשונה שבין השתיים צפויה לכלול שינויים מרחיקי לכת ברמת ממשק וחווית המשתמש.

הכנס שיפתח היום צפוי להמשך כחמישה ימים ולהסתיים ב-14 ביוני. כרטיסים לאירוע החלה למכור אפל ב-25 באפריל והם אזלו תוך פחות מ-2 דקות. בהתחשב בעובדה שלכנס צפויים להגיע למעלה מ-5,000 מפתחים וכי כרטיס עבורו עלה כ-1,599 דולרים, נראה כי ברמת ההתעניינות החברה הצליחה לשבור את שיאיה שלה. בשנה שעברה לשם השוואה אזלו הכרטיסים לאירוע תוך שעה ו-45 דקות תמורת מחיר זהה.

מוצרים חדשים?

בכנס המפתחים שערכה אפל במהלך שנה שעברה רעננה החברה את ליין מחשבי המקבוק פרו והאייר והכריזה לראשונה על דגם הפרו מבוסס מסך הרטינה שרבות דובר אודתיו בשמועות שקדמו לאירוע. השנה, אם לשפוט על פי דברים שנשא טים קוק באחד מהראיונות האחרונים שנערכו עימו, אפל אינה צפויה לצאת בהכרזות משמעותיות, אם כי רענון לליין מחשבי המקבוק דווקא כן עשוי להתקיים, אך מדובר בעדכון מינורי שנועד בעיקר לשמור על התחרותיות של קו המוצרים ולא מעבר.

אפל החליטה השנה לדחות את הכרזות המוצרים החדשים שלה אל חודשי הסתיו והחורף, צמוד ככל הניתן לתקופת החגים ולהיסטריית המכירות של חג המולד אך כנס המפתחים עשוי בהחלט להעניק הצצה למה שבדרך כשיחשוף פיצ'רים חדשים ברמת מערכות ההפעלה.

לקריאה נוספת לקראת האירוע

<<< רגע לפני WWDC: צילומי מסך מזוייפים וגרובר שטוען: "ההדלפות כולן אינן נכונות".

<<< WWDC יערך בשבוע הבא, הנה מה שצפוי לנו.

<<< לקראת כנס המפתחים: iRadio כבר בשבוע הבא?

<<< דיווח: אפל תרענן ב-WWDC את ליין המקבור פרו והאייר.

<<< דיווח: iOS 7 תציג עיצוב שטוח וצבעוני הרבה פחות, השקה בסתיו.

<<< טים קוק מדבר על iOS 7, גוגל גלאס ו-Facebook Home.

הצטרפו אלינו לסיקור החי של האירוע החל מהשעה 20:00

מרכז מוסקוני ווסט בסן פרנסיסקו נערך לבאי הכנס

תמונה: Nick Thulin

תמונה: Nick Thulin

תמונה: Nick Thulin

תמונה: Nick Thulin

תמונה: Nick Thulin

תמונה: Nick Thulin

תמונה: Nick Thulin

תמונה: Nick Thulin


סיקור האירוע (לעדכון לחצו על Refresh)

[17:30] חנות האונליין של אפל יורדת לצורכי עדכון. (רמז לכך שדווקא כן נראה מוצרים חדשים?)

Screen Shot 2013-06-10 at 7.18.43 PM

[19:00] מפתחים מרחבי העולם מתחילים להגיע למתחם מוסקוני ווסט בסן פרנסיסקו.

[19:30] דיווחים ברשת מתייחסים לרענון ליין המקבוק פרו והאייר לצד דגמים חדשים ל-Time Capsule ול-Airport Extreme. לפחות ביחס לעדכון ליין הניידים של אפל, תימוכין מגיע גם מצד רשתות השיווק המדווחות בשבועות האחרונים על מחסור בדגמים הקיימים.

[19:40] תיזמון בעייתי: ברגעים אלה גם מיקרוסופט צפויה לפתוח אירוע משלה במסגרת תערוכת הגיימינג השנתית, E3 בה תחשוף פרטים חדשים אודות קונסולת האקסבוקס One שהציגה לאחרונה, וככל הנראה גם מועד השקה ומחיר. הלילה צפויה להצטרף סוני לחגיגה ולחשוף לראשונה ובאופן רשמי את קונסולת הפליייסטיישן 4.

[19:45] את האירוע גודשים בשלב זה מפתחים מכל העולם, ובינהם ניתן למצוא גם את בכירי אפל ומנכ"ל החברה, טים קוק שכבר נמצא באולם ההכרזה.

תמונה:  Nick Thulin

תמונה: Nick Thulin

[19:55] האירוע יפתח בעוד מספר דקות. הנוכחים מציינים כי אפל החליטה שלא לשתף ברשת WiFi את המשתתפים באירוע.

[20:00] "גברותי ורבותי, אנא העבירו מכשירים סלולרים למצב שקט".

[20:08] טים קוק עולה לבמה בסקירה המסורתית שנועדה לפאר את ההישגים של החברה עד כה.

"יש לנו 900,000 אפליקציות באפסטור כרגע, 375,000 רק לאייפד. שילמנו למפתחים למעלה מ-10 מילארד דולרים".

[20:12] "שילמנו 5 מילארד למפתחים רק במהלך השנה האחרונה. זה פי 3 מכל יתר הפלטפורמות כשמשלבים אותן יחד. מה שאנחנו אוהבים באפסטור הוא שהאקוסיסטם מאפשר משחק הוגן בין מפתחים גדולים לקטנים והם זוכים לתנאים שווים".

קוק מעניק את הבמה למפתח שיצר את Anki.

Screen Shot 2013-06-10 at 8.17.13 PM

[20:18] מייסד Anki מציג את הפיתוח שלהם AnkiDrive שמאפשר לשלוט על מכוניות באמצעות iOS. (פתרון חביב מאוד)

[20:20] טים קוק חוזר לבמה. "תחילה ארצה לדבר על המק. הובלנו המון חדשנות עם OS X Mountain Lion. המקבוק הוא המחשב הנישא הפופולארי בארה"ב ואנחנו במגמת עליה כל הזמן. 35% מהמשתמשים שלנו כבר עובדים על מערכת ההפעלה החדשה, קוק גם עוקץ את מיקרוסופט על הדרך ומתייחס לכושר האימוץ הנמוך של חלונות 8". קוק קורא לקרייג פרידגי לעלות לבמה ולדבר על עתיד OS X.

Screen Shot 2013-06-10 at 8.23.36 PM

[20:28] קרייג טוען שהצוות של אפל מאוד יצרתי ולכן החליטו לקרוא לגרסה הבא של OS X, אריה ים וזוכה לגל צחוק מהקהל.

הדבר הראשון שהוא מתייחס אליו הוא "תגיות". כלי שמאפשר לתייג כמעט כל דבר ולהקל על החיפוש לאחר מכן. גרסתה הבאה של OSX תתמוך גם בריבוי מסכים וכרגע מבצע קרייג תצוגת תכלית קצרה של שתי התוכנות החדשות.

image004

[20:28] הפיצ'ר הבא שמתייחס אליו קרייג מכונה compressed memory ונועד לניהול טוב יותר של זיכרון המערכת. הפיצ'ר הבא הוא ספארי, קרייג מתגאה בהישגים של ספארי עד כה ולאימוץ המהיר שלו בכל הנוגע לעדכוני אבטחה ותמיכה בתקנים. הגירסה הבאה של ספארי תכלול ממשק ידידותי יותר ואזור שירכז את כל הלינקים שחברים שלכם שיתפו ברשתות חברתיות במקום אחד.

memory

[20:35] קרייג מציג את התכונות החדשות של ספארי, מתמקד במהירות הדפדפן וטוען שהוא חסכוני יותר במשאבים מכרום ומפיירופוקס (התעלמות אלגנטית מאקספלורר). קרייג מתייחס לניהול הזיכרון החכם ולכך שיעזור לחסוך בסוללת המכשיר. התמקדות מוגזמת של קרייג היא לגלילה המשופרת של ספארי.

reader

[20:42] הפיצ'ר הבא דווקא כן מגניב, אבל כנראה שדורש זהירות יתרה. מדובר במנגנון ניהול סיסמאות בשם iCloud Keychain שמאפשר לזכור סיסמאות בין מכשירים. אם הזנתם סיסמא באתר באייפון, היא תשמר גם במק שלכם ולהפך ובין כלל המכשירים של אפל.

עדכון נוסף שהתייחס אליו קרייג הוא עדכון אפליקציות באופן שוטף ברקע, אפילו כשהמכשיר לא פעיל, והתראות שיופיעו במסך הנעילה של המחשב.

שירות המפות של אפל: קרייג מתייחס לדגש שאפל השקיעה בנושא, שיפור בממשק וסנכרון אוטומטי בין ניווטים שהתחלתם במחשב שיעברו לאייפון שלכם. קרייג טוען שיוסיפו אפשרות נרחבת יותר למפתחים לשלב את המפות של אפל באפליקציות.

iBooks מגיע עתה גם ל-OS X, דיי מתבקש, אם כי כנראה קצת פחות נוח לקריאה מאשר עם אייפד.

ibook

[20:48] קרייג מציג דמו לשירות המפות המחודש של אפל ומדגים את יכולות תלת המימד שנראות בהחלט מרשימות. הסיור כרגע הוא בפריז וסביב מגדל אייפל. לאחר מכן ממשיך קרייג לאפליקציית לוח השנה ומראה את הסנכרון האוטומטי שמציג גם את מזג האוויר באותו יום.

[20:52] גרסתה החדשה של OSX תהיה זמינה למפתחים החל מהיום ותגיע לכלל המשתמשים במהלך הסתיו הקרוב. הבא שעולה לבמה הוא פיל שילר שידבר תחילה על המקבוק אייר.

"ליין המקבוק אייר השיב על השאלה לאן ממשיך המחשוב הנייד. אנחנו שמחים להצהיר היום שעדכנו את ליין המקבוק אייר כולו".

"הליין החדש מבוסס על מעבדי הדור הבא של אינטל, Haswell, שיספיקו לכם לשימוש במשך יום שלם".

new-air

[20:55] אורך חיי הסוללה של המקבוק אייר משלים לראשונה יום שלם, לטענת שילר דגם ה-"13 יחזיק מעמד 12 שאלות.

הדבר הבא ששילר מתייחס אליו הוא אכן דגמים חדשים ל-Time Capsule של החברה. שני דגמים חדשים בנפח 2 או 3TB, והוא מציג גם דגם חדש של Airport עם עיצוב חדש לחלוטין שתומך ב-802.11ac.

המקבוק אייר יפתח ב-999 דולרים לדגם ה-128GB לדגם ה-"11 ולצידו יש גם דגם בגודל "13, שניהם יושקו כבר היום.

price

[21:00] החלק המפתיע של הערב: שילר טוען שיעניק הצצה למשהו שאפל עובדת עליו ומתייחס ל-Mac Pro שכולנו חשבנו שהחברה החליטה לזנוח ולא עבר רענון כבר שנים. שילר מתייחס לאתגרים הקשורים ליצירת מחשב שולחני בעידן של היום. מדובר בעיצוב חדש לחלוטין.

שילר מציג סרטון קצר שמציג זוויות שונות של עיצוב המחשב החדש והוא נראה כמו סוללה גדולה ממתכת מעוצבת להפליא ועגולה לחלוטין.

image001

ואז הוא פולט בצורה הכי פחות פוליטיקלי קורקט "לא יכולים לחדש יותר בתחת שלי". הקהל מריע.

[21:04] שילר עובר על המפרט הטכני והמרשים במיוחד של המק פרו החדש שיציג גם חיבורים של Thunderbolt 2. המחשב גם תומך בתצוגת 4K, למעשה הוא תומך בתצוגה בשלושה מסכי 4K במקביל.

macpro002

אז איפה באמת ההפתעה הגדולה? הגודל של המק פרו החדש האו מזערי ביחס לדגם הקודם. הוא קטנטן אבל עוצמתי במיוחד.

מתי הוא יושק? מאוחר יותר השנה והוא מיוצר כולו בארה"ב. (מה שאומר שאתם יכולים לצפות למחיר גבוהה במיוחד).

macpro003

[21:10] טים חוזר לבמה, רוצה לדבר על iCloud. טוען ש-300 מיליון משתמשים מנויים ל-iCloud.

[21:12] "היום אנחנו רוצים לחלוק איתכם כיצד אנחנו מטמיעים את iCloud עמוק אל תוך iWork. (חבילת האופיס של אפל).

[21:14] עוברים לדמו שמציג את iWork for iCloud. ההתייחסות כאן היא לשילוב גרפיקה באמצעות גרירה ותמיכה בקבצי אופיס של מיקרוסופט.

iwork002

הבשורה כאן היא בעובדה שמדובר בחבילת תוכנות עריכה שתהיינה זמינות למשתמשים מכל מקום באמצעות הדפדפן. דומה לגוגל דוקס לצורך העניין אבל עם ממשק הרבה יותר ידידותי.

מאחר ומדובר בתוכנות ווביות שרצות על הדפדפן, אפשר להריץ אותן גם על חלונות ובאמצעות דפדפנים אחרים, כך שניתן לערוך קבצי טקסט וגיליונות אלקטרונים מכל מקום וכל הקבצים שלכם הרי נמצאים כבר בענן.

iWork בגרסתה הוובית תתמוך בספארי, כרום ואפילו אקספלורר. חבילת התוכנות תהיה זמינה החל מהיום כבטא למפתחים ומאוחר יותר השנה תגיע לכלל המשתמשים.

[21:16] טים קוק חוזר לבמה ומגיע לחלק המעניין של הערב: iOS.

"iOS היא מערכת ההפעלה הניידת הטובה בעולם. מכרנו למעלה מ-600 מיליון מכשירי iOS. זה יוצא דופן ואנחנו גאים בזה אבל אנחנו רוצים לייצר את המוצרים הטובים ביותר שכולם מרוצים מהם. מחקרים שערכנו מלמדים שמשתמשי האייפון עושים בו שימוש פי 2 ממשתמשי האנדרואיד".

ios002

[21:20] "האייפון זכה מספר פעמים במקום הראשון בסקרי שביעות רצון לקוחות. אחת הסיבות לכך היא שאנחנו מציעים עדכוני תוכנה שמציעים למשתמשים פיצ'רים חדשים באופן פשוט ואינטואיטיבי. מעל ל-93% מבעלי מכשירים מבוססי iOS מריצים את מערכת ההפעלה האחרונה שלנו. מצב הפוך לחלוטין מזה של אנדרואיד שמבוזר לחלוטין, חלק נכבד ממשתמשי אנדרואיד מריצים את הגרסה ששוחררה ב-2010. למעלה, iOS 6 היא מערכת ההפעלה הנפוצה בעולם."

זו הסיבה שהתרגשנו כל כך מהעדכון שאנחנו צפויים להציג ל-iOS. הצוות שלנו עבד קשה מאוד ואני גאה להציג בפניכם היום את גרסתה הבאה של iOS, מערכת ההפעלה iOS 7. העדכון המשמעותי ביותר שידעה מערכת ההפעלה מאז נחשף האייפון לראשונה.

אני רוצה להציג לכם וידאו שמתייחס למחשבה שהושקה בגרסה הבאה של iOS.

ג'ונתאן אייב מתייחס לעדכון של iOS 7 שבהחלט מתהדרת בעיצוב שטוח לחלוטין.

הוא מתייחס להרמוניה שבממשק, בבחירת הצבעים, שכבות שיאפשרו להרגיש במה היינו קודם ולאן אנחנו עוברים.

(האנימציה בסרטון מציגה אינספור שינויים ב-iOS שמציעים ממשק שונה לחלוטין מרמת האייקונים ועד לתפריטים ולאפליקציות הנייטיב המובנות).

ios008

[21:28] טים קוק משבח את הצוות של ג'ונתאן אייב ומעלה לבמה שוב את קרייג שיציג את החידושים של iOS.

קרייג מתייחס לפיצ'ר מבוסס על חיישני התנועה שיאפשר להבחין בתמונת הרקע זזה כשמטים את המסך. הצוות של אפל קצת יורד על המהלכים הקודמים של סקוט פורסטל "תסתכלו על מרכז המשחקים, סוף סוף נפתרנו מהמראה הקודם".

הדרך הטובה ביותר להתרשם מ-iOS 7 תהיה לראות את זה בפעולה. (עוברים לדמו).

ios009

ios10

ממשק ההודעות נראה בהחלט שונה, הבועות צבועות באפור או כחול.

אם רוצים ללכת למסך הקודם שהיינו בו פשוט גוררים משמאל לימין ולהפך.

אפליקציית המייל נראת נקייה יותר, התמונות רחבות וגם מרכז ההתראות שונה ונראה כשכבה שקופה שניתנת לגלילה. (גישה למרכז ההתראות ישירות ממסך הנעילה בגלילה מלמעלה למטה).

ios011

קרייג מתייחס לאינספור פיצ'רים נוספים שהוטמעו במערכת ההפעלה וטוען שיתרכז בעשרה מהם.

אחד הפיצ'רים החדשים הוא מרכז שליטה שמוכר מאוד מאנדרואיד ומאפשר לגשת למסך שנגלל מלמטה למעלה ושולט על הגדרות בסיסיו כמו קישוריות פעילה או לא וכ"ו.

ios014

ios015

[21:40] ריבוי המשימות ב-iOS השתנה והוא הרבה יותר ויזואלי, גם כאן מזכיר קצת את המראה של אנדרואיד.

ios017

[21:41] קרייג מבצע דמו לספארי על גבי האייפון.

ios016

[21:42] קרייג מציג את המראה החדש והויזואלי של לשוניות בספארי המחודש שמזכיר קצת את הקאברפלו בצורך אנכית. כשרוצים לסגור לשונית פשוט גוררים אותה אל מחוץ למסך.

[21:43] פיצ'ר ה-AirDrop המוכר לנו מ-OSX מגיע גם ל-iOS. ניתן לבחור בחברים שנמצאים סביב ולהעביר קבצים בקלות, או אפילו עם מספר אנשים במקביל. קרייג מנצל את ההזדמנות לצחוק על סמסונג ופיצ'ר מבוסס ה-NFC שדורש לקרב את המכשירים פיזית כדי להעביר קבצים. (הפיצ'ר יהיה זמין רק לדור המכשירים האחרון של iOS).

גם אפליקציית התמונות עוברת שידרוג ותציע פילטרים מעכשיו.

כדי לעשות סדר בתמונות אפליקציית התמונות תדע להפריד בין התמונות על בסיס מרכיבים משותפים כמו המיקום שבו נלקחו או הזמן בו נלקחו.

ios019

[21:50] מעתה ניתן יהיה לשתף גם תמונות באמצעות iCloud.

אינטגרציה עם שירותי אינטרנט תמיד היתה חשובה לנו ועל מנת לדבר על זה קצת אשמח לעלות לבמה את אדי קיו.

אדי קיו עולה לבמה ומתייחס קודם לשיפורים הקרובים בסירי.

"סירי תזכה לקול שונה ותוכלו גם לבחור בקול של בחור ולא רק של בחורה".

"סירי הפכה גם להרבה יותר חכמה ולמדה להכיר המון משפטים חדשים, היא תוכל גם להשיב לכם על הרבה יותר שאלות, היא למדה להכיר את טוויטר, את ויקיפדיה ואפילו שילבנו את בינג (!) במסגרת החיפוש".

"הפיצ'ר הבא שארצה להתייחס אליו הוא iOS in the Car. מה אם יכולת להפעיל את iOS במסך הקיים שלכם ברכב? עכשיו זה אפשרי". קיו מציג שורה של יצרניות רכב שיציגו את התמיכה מובנת במכוניות החדשות שלהן.

asiri002

[21:53] קיו מתייחס לפיצ'רים חדשים לאפסטור. תחילה היא תתמוך במיקום ותדע להציע לכם אפליקציות רלוונטיות על בסיס המיקום שלכם וחשוב הרבה יותר, אפליקציות יתעדכנו באופן אוטומטי מבלי שתצטרכו לעשות זאת באופן ידני (הקהל מריע).

appstore001

[21:56] אדי קיו מציג שירות חדש בשם iTunes Radio.

אתה יכולים להכנס לתחנות רדיו קיימות אבל גם לפתוח אחת משלכן. הצוות שלנו בחר סגנונות מוזיקה שונים, אבל אתם יכולים לבחור אחד משלכם. (קיו בוחר את לד זפלין לצורך ההדגמה). ניתן ללמד את המערכת איזו מוזיקה אנחנו אוהבים ומאיזו נעדיף להמנע. מזכיר מאוד את הרעיון של פנדורה.

iTunes Radio מוטמע ב-iOS 7 ויהיה זמין גם במחשבי המק ואפילו באפל טיוי. הוא יהיה זמין לשימוש חופשי ללא תשלום, אך בשלב הראשון רק בתוך ארה"ב. קיו מבטיח שמדינות נוספות יצטרפו בהמשך.

radio002

[21:59] קיו חוזר לבמה.

"אני רוצה להתייחס לפיצ'ר חדש שינעל את המכשיר שלכם במידה ונגנב ויחייב להשתמש ב-Apple ID שלכם על מנת לפתוח אותו".

עבור מפתחים, אנחנו מוסיפים למעלה מ-1,500 API חדשים ב-iOS 7.

iOS 7 זמינה למפתחים בגרסת בטא החל מהיום.

השקה רחבה לכלל המשתמשים של iOS 7 תהיה בסתיו. (לבעלי אייפון 4 ומעלה, אייפד 2 ומעלה ואייפד מיני).

ios025

[22:04] טים קוק מסכם את כל מה שהוצג באירוע.

"אני רוצה להזכיר שהמטרה שלנו באפל היא לייצר מוצרים מדהימים שיגעו בחיי אנשים. מה שאמרנו בתחילת האירוע אינם רק מילים, זה מתבטא בכל דבר שאנחנו עושים ואתם תראו את זה בא לידי ביטוי גם במוצרים הבאים שלנו. יצרנו פרסומת שנועדה לגרום לכם להבין איך זה מרגיש לנו, ואני רוצה להראות לכם את זה עכשיו".

(קוק מציג סרטון ובוא סיטואציות מרגשות בין אנשים שמלוות בשימוש של מכשירי החברה)

"תודה רבה לכם. אני ממש שמח שאהבתם את זה. אתם תראו את הפרסומת בטלויזיה החל מהערב. שיהיה לכם כנס מהנה, תהנו השבוע. תודה.

האירוע הסתיים, תודה לכל מי שעקב אחרינו.

רועי לטקה וחן אידן

הגב

2 תגובות על "WWDC 2013: אפל פותחת את כנס המפתחים השנתי [לייבלוגינג]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גונתר
Guest

העיצוב של ה macpro החדש נראה כמו חבית בירה…
אני רואה שהם הפנימו מה מעניין באמת סטודנטים בבצלאל.

mans world
Guest

גם שמתקשרים או מקבלים שיחה דומה מאוד לוינוז פון ותיקיית התמנות אותו דבר והמחשבון העתק אחד לאחד

wpDiscuz

תגיות לכתבה: