אפל, טסלה וגוגל תחת אש: "ילדים מתו בזמן כריית קובלט ששימש אותן"

משפחותיהם של 14 ילדים שמתו או שנפצעו והפכו לנכים תובעות את ענקיות הטכנולוגיה וטוענת: הן לקחו חלק בהעסקת ילדים בכפייה ובתנאים קשים. ומה היה לחברות לומר בתגובה להאשמות הקשות?

הסיבה לשמה התכנסנו – קובלט ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו | קרדיט: Amnesty International/Afrewatch

כתב אישום חדש שהוגש בארצות הברית מאיר זרקור גדול על המחיר של ייצור המכשירים שהופכים את חיינו היום-יומיים לנוחים יותר כמו סמארטפונים, מכוניות חשמליות – ספציפית ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (DRC).

ילדים מתו כחלק מ"שרשרת האספקה" של ענקיות הטכנולוגיה

אלפאבית, חברת האם של גוגל, אפל, טסלה, דל ומיקרוסופט נתבעות על ידי משפחות ילדים מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו בגין מעורבותן בהעסקת ילדים במכרות קובלט – המשמשים לייצור סוללות לסמארטפונים, לפטופים ורכבים חשמליים (כמו אלו של טסלה). על פי כתב התביעה, ענקיות הטכנולוגיה אשמות בתמיכה ובסיוע להעסקת ילדים במכרות – מה שהוביל למותם ולפציעות חמורות של חלק מאותם ילדים בקריסת מנהרה שבה עבדו. על פי "הגרדיאן" הבריטי, מדובר במקרה ראשון מסוגו ברמה המשפטית בכל הקשור לחברות הטכנולוגיה.

התביעה נגד החברות הוגשה בבית משפט בבירת ארה"ב, וושינגטון על ידי ארגון זכויות אדם המייצג את משפחותיהן של 14 ילדים קונגולזים שעבדו במכרות קובלט. על פי התביעה, הילדים שמתו ונפצעו במסגרת העבודה היו "חלק משרשרת האספקה" של החברות הגדולות ועל כן עליהן לשאת באחריות.

במסגרת התביעה נגד חברות הענק המשפחות דורשות פיצויים בגין מותם של הילדים ופציעתם, העסקתם בכפייה והעובדה שהחברות הרוויחו משמעותית על גבם של אותם ילדים, לצד היעדר פיקוח ראוי על אופן העסקתם וגרימה מכוונת של מצוקה נפשית לאותם ילדים.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

מי אתה קובלט?

המתכת החזקה מהווה, כאמור, חלק הכרחי בסוללות המפעילות בין השאר את הסמארטפונים שלנו ומיליוני מוצרים אחרים ביניהן אלו של חברות כמו אפל, גוגל, דל, מיקרוסופט וטסלה. הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו נחשבת למדינה בעלת מחצבי הקובלט הגדולים ביותר בעולם. למעשה, כ-60% מכל הקובלט בעולם נמצא בשטחה. הדרישה למתכת היקרה שילש את עצמו בחמש השנים האחרונות והוביל להגדלה משמעותית של הכרייה, ועל פי "הגרדיאן" הבריטי הביקוש צפוי להכפיל את עצמו כבר בשנה הבאה.

על פי דו"ח של אמנסטי אינטרנשיונל מהשנה שעברה, כ-20% מכל הקובלט הנחצב ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו נחצב באופן ידני על ידי ילדים (הצעירים שבהם בני 7) ומבוגרים. עוד נכתב בדו"ח כי מכרות הקובלט מהווים קרקע פורייה לתאונות מכיוון שהם אינם בטיחותיים וכדי להוסיף חטא על פשע – הכורים אינם מצוידים בציוד מגן ראוי לעבודה במכרות.

עוד נטען בכתב התביעה כי הילדים הועסקו על ידי שתי חברות, אחת מסין ואחת מבריטניה, שמספקות את הקובלט לידי אפל, גוגל, טסלה, דל ומיקרוסופט. המשפחות טוענות כי ילדיהן יצאו לעבוד בתחום המסוכן מטעם חברות הטכנולוגיה עקב עוני מחפיר שבהן נמצאו משפחותיהם וכי שולם להם שכר של 2 דולר ליום עבודה עם כלים פרימיטיביים במנהרות תת-קרקעיות.

במסמכים המשפטיים שהוגשו לבית המשפט בארה"ב נטען כי לכל החברות היו היכולת והמשאבים לפקח על שרשרת אספקת הקובלט שלהן, וכי לעובדה שבסופו של דבר לא עשו זאת היה חלק במותם ובפציעתם החמורה של אותם ילדים שעבדו במכרות.

כורים קובלט ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו | קרדיט: Amnesty International

אפל: :מחוייבים לכרייה אחראית

אפל הגיבה להאשמות נגדה ומסרה לרשת CBS כי היא מחויבת לכריית חומרים באופן אחראי וכי החברה מובילה את התעשייה מבחינת הסטנדרטים שלה בתחום. בחברה מדגישים כי בחנו על ידי צד שלישי את כל ספקי הקובלט שמהם היא קונה את המתכת. עוד ציינו באפל כי הפסיקו לעבוד עם החברה הסינית המצוינת בתביעה כבר בשנה שעברה, וכי לא ישובו לעבוד איתם עד שהיא תעבור ביקורת על ידי צד ג'.

במיקרוסופט אמרו לרשת CBS כי לחברה אפס סובלנות כלפי העסקת ילדים וכי היא עובדת עם ארגונים חוץ-ממשלתיים כדי לעצור את התופעה. בחברה אמרו כי רק בשנה האחרונה מיפו וזיהו את כל ספקי הקובלט של החברה, ראו ירידה ב-70% במספר הילדים שהועסקו ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו והקשיחו את הדרישות מספקי הקובלט שלהם בכל הקשור לתנאים סוציאליים לעובדיהם.

בטסלה הסבירו כי בחברה פועלים בכפוף לחוק האמריקני והמקומי בכל קשור לכריית קובלט ומחויבים לעבודה עם ספקי קובלט הדואגים לתנאי עבודה ראויים והומאניים לכורים. יצרנית הרכבים החשמליים אמרה כי היא עורכת ביקורות לספקיה במקום עבודתם ומדגישה כי בכל מקרה בסוללות הרכבים שלה ישנה כמות מועטה של קובלט.

ב-Dell מסרו לרשת CBS כי היא חברה "מחויבת לנקיטת פעולות כדי לוודא שזכויות האדם של הפועלים מכובדות בכל שלבי שרשרת האספקה של החברה. בנוסף נמסר מהחברה כי היא מיישמת קווים מנחים חדשים בכל הקשור לבחינת המקורות שמהם היא רוכשת קובלט למוצריה.

נכון לכתיבת שורות אלו, מאלפאבית טרם נמסרה לכלי התקשורת תגובה לתביעה שהוגשה נגדה.

מעבדת ייצור הסוללות של IBM, עוקפת את מלכודת הקובלט | מקור: IBM Research

צדיקה בסדום?

בתזמון מעניין, הודיעה אתמול (ה') IBM כי פיתחה שיטה לייצר סוללות לרכבים חשמליים מבלי להשתמש בקובלט – או כל מתכת כבדה אחרת, כולל קובלט. הסוללה של IBM מיוצרת עם חומרים שניתן להפריד ממי ים. על פי החברה, הסוללות החדשות יהיו יעילות יותר מסוללות ליתיום-יון מבחינת העלות, בזמן הטעינה שלהן וביעילות האנרגטית שלהן.

הסוללות החדשות שיכולה IBM לייצר הן גם פחות דליקות מסוללות ליתיום-יון כך שניתן להשתמש בהן בכלי טיס וברשתות חשמל חכמות, לצד השימוש ברכבים חשמליים ובמשאיות. הסוללה משתמשת בשלושה חומרים שעליהם יש ל-IBM בעלות – כולל קתודה נטולת קובלט (ראינו מה עשית כאן, IBM) וניקל. השילוב של החומרים אמור להקטין את הסיכוי שהסוללה תעלה באש.

החברה האמריקאית חברה למרסדס-בנץ וחברות בתחום הסוללות כדי לקדם את ייצורה מחוץ לכותלי מרכז המחקר של החברה ובניסיון לפתח אותה. ב-IBM אומרים כי מחלקת המחקר של החברה תמשיך לנסות ולשפר את ביצועי הסוללה שלה באמצעות בינה מלאכותית.

מי יהיו הסטארטאפ, הקרן והאקסלרטור של השנה? מי יהיו הסטארטאפ, הקרן והאקסלרטור של השנה? הגישו את המועמדים שלכם לפרסי ה-GeekAwards

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: [email protected]

הגב

8 תגובות על "אפל, טסלה וגוגל תחת אש: "ילדים מתו בזמן כריית קובלט ששימש אותן""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איציק
Guest

אלפאבית היא חברת האם של מיקרוסופט ואפל ? אה נכון, זה, רק, פסיק, לא, במקום,מי,כבר,קורא,פסיקים,היום,,,,,,

אלמוג
Guest

איציק זה בדיוק מה שעבר לי בראש שקראתי את הכתבה…
ובנוסף אחרי זה רשום שibm משתמשת ב3 חומרים ומציינים רק 2 מתוכם

אסף
Guest

“ אלפאבית, חברת האם של גוגל, אפל, טסלה, דל ומיקרוסופט” כנראה הניסוח הכושל בעולם

מלך
Guest

כמעט הכי כושל

101
Guest

אם רוצים לייצר רכבים עם סוללות חייבים לפתח סוללות לבי מתכות נדירות אחרת זה לא יהיה בר קיימא

מישהו
Guest

נשמע שהמשפחות חושבות שאין להן אחריות על שליחת ילדיהן לעבודה בכלל ובתת תנאים בפרט, אולי בסיוע עורכי הדין שלהם. אני מבין שהמצב קשה מנשוא אבל לשלוח את הילד למוות בכל זאת מטיל עליך אחריות כלשהי כהורה

Asaf
Guest

פרסומת יפה ל- IBM.
האמת שהערכתי את החדשנות עד המשפט ההזוי הזה:
"… IBM… תמשיך לנסות ולשפר את ביצועי הסוללה שלה באמצעות בינה מלאכותית"

מישהו
Guest

"ווטסון"
ענק כושל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: