אפל לוקחת הימור כשהיא נוטשת את אינטל, אבל זה הימור בטוח

זוכרים את הניסיון הכושל של מיקרוסופט להתבסס על מעבדי ARM עם Windows RT? באפל עושים הכל כדי לא לחזור על הטעויות, ואין שום סיבה שההימור שלה לא יצליח

הישראלי ג'וני סרוג'י, סגן נשיא באפל, מציג את המעבדים החדשים | צילום מסך

אמש (ב') הכריזה אפל על אחד מהמהלכים הדרמטיים ביותר בעולם הטכנולוגיה בשנים האחרונות והוא המעבר – אחרי 15 שנים – ממעבדי ה-x86 של אינטל לטובת מעבד בפיתוח עצמי על גבי ארכיטקטורה של ARM. בגלל הנסיבות, נערך לראשונה האירוע במתכונת וירטואלית, ולכן לא יכולנו לשמוע את התגובה של המפתחים, אבל סביר להניח שלפחות הותיקים שביניהם נזכרו בפרויקט Windows RT, אחד הכשלונות הבולטים של מיקרוסופט, שכלל מעבר מהארכיטקטורה הפופולרית של אינטל לזו של ARM.

אבל באפל למדו היטב מהכשלון של המתחרה-עמיתה (It's complicated) מרדמונד, ולפחות בשלב הזה, נראה שהמהלך הדרמטי שהוביל טים קוק בעזרתו של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר של אפל, הוא מהלך מחושב בעל סיכויי הצלחה גבוהים.

שליטה אבסולוטית במעבדים

בניגוד למיקרוסופט שהיתה צריכה לסמוך על היכולות של יצרניות שבבים דוגמת NVIDIA או יצרניות מחשבים וסמארטפונים (OEM), לאפל יש שליטה אבסולטית על השבב שישמש כמוח של המקים החדשים. נכון, הבסיס הוא הארכיטקטורה של ARM, אולם כמו במקרה של האייפון וסדרת מעבדי ה-A שלה, אפל אחראית על התכנון (Design), האיפיון והמפרט המדויק של המעבדים, כשהחלק היחיד שהיא נעזרת בחברה חיצונית הוא הייצור עצמו – במקרה הזה על ידי TSMC הטיוואנית. כך יכולה להבטיח אפל תאימות מושלמת וביצועים אופטימליים של חומרה ותוכנה – מה שאף אחת מהמתחרות שלה לא יכולה להציע.

שליטה במחשבים

המהלך של מיקרוסופט היה תלוי כמעט כולו בחברות חיצוניות, כשלכל אחת האינטרסים וסדר העדיפויות שלה. האקוסיסטם המונוליטי של אפל מאפשר לה לשלוט בכל הרכיבים בשרשרת: החל מהצ'יפ, דרך מערכת ההפעלה, התוכנות וכמובן המכשירים עצמם. כך שבזמן שמיקרוסופט היתה נתונה לחסדי יצרניות חיצוניות, שנטשו די מהר את מכשירי ה-RT, אפל מייצרת גם את מחשבי המק והמקבוקים, מה שמאפשר אימוץ מהיר של הטכנולוגיה החדשה והקטנת הפרגמנטציה.

הגדולות כבר איתה

אפל לא מגיעה למהלך הזה עם מחסנית ריקה. מעבר לעובדה שכל התוכנות שלה עברו כבר התאמה לארכיטקטורה החדשה, היא מביאה איתה לשולחן נדוניה בדמות חבילת אופיס של מיקרוסופט שעברה התאמה וכן מספר תוכנות של אדובי, בראשן פוטושופ ו-Lightroom. חשוב לזכור כי יוצרים רבים, מעצבים וצלמים משתמשים במחשבי מק לצורך עבודתם, והם לא ישדרגו למקים חדשים – אם הם לא יהיו בטוחים ב-100 האחוזים שכלי העבודה שלהם יעבדו היטב גם בסביבה החדש.

בנוסף לצורך הפרקטי, הרי שהתגייסות של מיקרוסופט ואדובי לארכיטקטורה החדשה מאותתת למפתחים אחרים שזהו העתיד וכדאי שיקפצו על העגלה לפני שזה יהיה מאוחר מדי, מה שבאפל מקווים ייצור אפקט של כדור שלג.

אפל סיליקון. צילום מסך

מעבר חלק למפתחים

לא במקרה חשפה אפל את המעבד החדש בכנס המפתחים שלה. אפל תלויה בהם ובנכונות שלהם לפתח לפלטפורמה החדשה ולבצע התאמות באפליקציות הקיימות שלהם. מדובר במשימה לא פשוטה. תשאלו את מיקרוסופט עם אפליקציות ה-Windows RT הספורות; תשאלו סמסונג עם מערכת ה-Tizen, שמתבססת בעיקר על אפליקציות תוצרת בית; ותשאלו את וואווי שנמצאת בימים אלו בקרב מאסף, כדי לשכנע מפתחים שיציגו את האפליקציות שלהם גם בחנות שלה ולא רק בגוגל פליי.

באפל זוכרים היטב את החריקות במעבר – בדיוק לפני 15 שנה – ממעבדי ה-PowerPC לאלו של אינטל. לא במקרה, יצאו מגדרם הדוברים אמש כדי להדגיש כמה המעבר יהיה חלק. כך למשל XCODE סביבת הפיתוח (IDE) של החברה מאפשרת החל מאמש (ב') יצירה של אפליקציות macOS Universal, שיהיו תואמות גם למעבדים הקיימים וגם למעבדים החדשים.

במקביל טרחו באפל להדגיש כי גם אפליקציות שלא יעברו קימפול למעבדים החדשים יעברו אוטומטית ב-Rosetta 2, האמולטור החדש של אפל, שמבטיח להיות הרבה יותר מוצלח מקודמו לפני 15 שנה. לפחות בהדגמה על הבמה, יכולנו להתרשם כיצד המשחק Shadow of the Tomb Raider, שלא עבר התאמה במיוחד, רץ בצורה מרשימה ב-1080P.

אייפון, מק פרו, מקבוק או אייפד – עם אותו קוד

כן,אפל דורשת מהמפתחים שלה התאמות ועבודה נוספת, אבל בניגוד למיקרוסופט בזמנו, מציעה להם אפל בונוס. עכשיו, כשארכיטקטורת המעבדים תהיה דומה, יוכלו משתמשים להריץ אפליקציות iOS ו-iPadOS בצורת נייטיב על גבי המקים שלהם – בלי עבודה נוספת. אפל הדגימה אמש כיצד משחקי מובייל דוגמת Monument Valley ו-Fender Play רצים בצורה חלקה על גבי Mac OS. למעשה, הם יוכלו להתקין את האפליקציות היישר מחנות האפליקציות של המק.

עבור מפתחים מדובר בבונוס נחמד, שיאפשר להם להגשים את רעיון ה-Write once, run anywhere – כלומר לכתוב קוד פעם אחד לאפליקציית אייפון, וזה תרוץ גם על מקבוקים או מק פרו. הבונוס שאפל מביאה איתה לעסקה הוא אקוסיסטם שמגלגל כחצי טריליון דולר, שנחשב כמאוד רווחי עבור חלק מהמפתחים, גם אם לא כולם מרוצים תמיד מההתנהלות שלה. בשורה התחתונה, המסר הוא ברור: כדאי לכם לבוא איתנו לפלטפורמה החדשה שלנו.

שורת הרווח

על ידי ביטול "המתווך" יכולה אפל לשלוט טוב יותר בתמחור של המחשבים שלה. מעבדים מבוססי ARM הם לרוב זולים יותר לייצור מאשר אלו של אינטל, בוודאי שהיא אחראית על כל שלבי הייצור, ולכן אפל תוכל או להוזיל את המוצרים שלה ולהגדיל את נתח השוק המצומצם שלה מחוץ לארה"ב או להגדיל את הרווח שלה מכל מכירה.

המעבר לאפליקציות ווב וענן

עוד רשת הגנה למהלך של אפל היא האפשרות להריץ אפליקציות ווב, שלא היו קיימות בעבר וכן חישובים בענן. כך שגם אם מפתחת כלשהי מחליטה שהיא מוותרת על גרסה מותאמת לאפליקציה שלה או שהיא מתעכבת, רוב השירותים זמינים גם כאפליקציית ווב שתרוץ היישר בדפדפן. בנוסף, מפתחות יכולות להעביר חלק מעומס העבודה לענן, כך שהחשיבות של המעבד המקומי פוחתת.

אחת הדוגמאות הטובות למגמה הזו היא גוגל סטאדיה, שירות סטרימינג המשחקים של גוגל – שמבטיח לגיימרים משחקים באיכות 4K HDR בקצב 60fps. כל העיבוד נעשה בענן – מבלי שהמשתמש ייאלץ לרכוש את ה-CPU או ה-GPU היקרים ביותר בשוק.

והשאלה הגדולה ביצועים

למרות הכל, יש 'אבל' גדול.

הביצועים של המעבד החדש.

חשוב לזכור, כי למרות לא מעט משאבים שהוקצו לעניין, הניסיון של קוואלקום ומיקרוסופט לפתח לפטופים מבוססי מעבדי סנאפדראגון (המבוסס גם הוא על ARM) לא מתרומם בינתיים. למרות שיתוף הפעולה של מהנדסים מ-2 ענקיות הטכנולוגיה הללו, אנחנו עדים ללא מעט דיווחים על מחלות ילדות כמו גם ביצועים בינוניים בלבד של המערכות המשולבות. לכן, עד שלא ניווכח בפועל בביצועים של תוכנות תובעניות כמו תוכנות לעריכת וידאו, פוטושופ, תלת-מימד ומשחקים, ועד שהמחשבים החדשים לא יעמדו במבחני ביצועים (Benchmark) – לא נוכל לדעת האם אכן מדובר בחלופה ראויה למעבדי ה-x86.

ההערכה שלי לפחות היא שבדורות הראשונים של המעבדים עוד ניווכח אולי בהבדלים קטנים יחסית בביצועים בין מעבדי Apple Silicon למקבילים של אינטל, אבל אלו לא יהיו דיל ברייקר עבור רוב המשתמשים ויטצמצמו בדורות הבאים.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

14 תגובות על "אפל לוקחת הימור כשהיא נוטשת את אינטל, אבל זה הימור בטוח"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
בצל כחול
Guest

בקיצור בדורות הראשונים אנחנו משלמים כדי להיות שפני נסיונות כדי שאפל ירוויחו יותר כסף פר מכשיר.
איפה נרשמים?

זביק
Guest

 אפשר להזמין אבל לא שולחים לארץ

101
Guest

התמקדת חזק בביצועים, שכחת לציין את היעילות האנרגטית הטובה בהרבה של ARM מול X86 ואת העובדה שחיי הסוללה של המקים מבוססי ARM הולכים לקבל שיפור מאוד משמעותי בזמן הפעולה שלהם.

מישהו
Guest

ישראלי בכיר. תואר חדש נולד

מיכאל
Guest

כרגע לtsmc יש עליונות בטכנולוגיות יצור ,זה לא היה המצב עד לפני שנתיים. ברגע שאינטל יעשו את הקפיצה הטכנולוגית ל5ננומטר תתחיל התחרות. בנוסף המהלך של אפל יכול ליצור הזדמנויות חדשה לאינטל ומיקרוסופ לשיתוף פעולה מוגבר בכדי ליצור תחרות קשה מול אפל.

1234
Guest

זה לא יקרה בשלוש שנים הקרובות,ו כשה זה יקרה AMD יהיו כבר ב 3 ננומטר או פחות!! עם תמיכה בטכנולוגיה המתקדמת ביותר כמו שאנחנו רואים עכשיו

אורן
Guest

הרבה רעש בשביל מוצר שמשמש 5 אחוז מהמשתמשים וגם הם לא בדיוק המשתמשים החשובים (יושבי הבתי קפה וחובבי המצגות).
בשורה התחתונה זה לא מעניין מה מניע את המוצר היפיפה והלא שימושי שלהם

יובל
Guest

מי אתה שתחליט איזה משתמש הוא חשוב או איזה לא? אתה לא חושב שגם ל 5% האלה מגיע לדעת מה יקרה למחשבים שלהם חוץ מזה שהמחשבים של אפל מאוד חשובים היות ומאוד נפוצים בשוק העסקי

500
Guest

זה פיקציה, גורמים לך לחשוב שכולם בעולם העיסקי עם מק, זה שוט לא נכון.
זה בעיקר האנשים שבאים לעשות פוזה בכנסים – זה ממש לא רוב האנשים

משתמש אובונטו
Guest

כשאני רואה מישהו עם מק אני יכול לדעת די בוודאות שהוא לא עובד למחייתו. הוא מקבל תלוש משכורת כמובן אבל לא *עובד*.
תכף יקפצו פה כל המתכנתי רובי וGO למיניהם. בסדר, אתם מיוחדים, הבנו.

גדעון
Guest

הטווח הארוך הוא המסקרן.
Amd הצליחה לפני כעשרים שנה לתת קפיצת מדרגה טכנולוגית מול intel, זה לא החזיק מעמד.
בטווח הארוך אינטל ענק עם הכנסות ותקציב R&D, אדיר.
טכנולוגית הם יסגרו פערים אם היה שם שוק.
השאלה השניה היא האם זה באמת בקור של אפל, הסיפור המפורסם של ג'ובס שחזר לאפל ומיקד אותה לעשות מה שהם עושים טוב. Time will tell

המורה לדיגדוג
Guest

ויטצמצמוויצטמצמו
מזל טוב – לפי גוגל יש 8 כתבות שנפלו בשגיעה הזאת

המורה לדיגדוג
Guest

שוב הXML PARSER של התגובות מתעלם מסוגרים משולשים..
התכוונתי לכתוב : ויטצמצמו –(חץ משולש שמאלה) ויצטמצמו

Ubuntu
Guest

השאלה היא האם חברות אחרות יבואו בעקבות apple. אם זה יצליח, אולי נגיד חברת dell שגם ככה מוכרת מחשבים עם אובונטו תוציא מחשב, אבל עד שיצא windows רשמי לא יהיו הרבה מחשבים כאלה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: