האייפד החדש: מסך חד שווה 100 דולר? [סקירת וידאו]

לקחנו את היורש לכתר החדש של אפל בשוק מחשבי הלוח להתרשמות ארוכה לצידו של הדגם הקודם. האם הוא באמת שווה את הבאזז שסביבו?

תמונה: יח"צ, האייפד החדש: מסך חד ומרהיב

מכשיר האייפד שבסקירה ניתן לנו באדיבות חנות iStore.

דגם האייפד החדש שהונח על שולחני לפני ימים אחדים, הצליח לדכא את יצר הסקרנות הבסיסי שעוררו בי מוצרים חדשים של אפל בכל אחת מהפעמים בהם פתחתי את אריזת אחד מהם. מלבד לוגו קטן של iCloud בחזית, כבר ברמת האריזה לא ניכר כל שוני מהותי בין הדגמים. עם פתיחת האריזה נגלה מכשיר מוכר בעל עיצוב זהה לחלוטין לדגם האייפד הקודם ומכאן הפעלתו והתאמתו הזכירה כל מכשיר iOS סטנדרטי ומוכר.

בהיר וחד

אי אפשר להתעלם מגולת הכותרת של דגם האייפד החדש: "מסך הרטינה" והוא באמת מצליח להפתיע לטובה. בניגוד לכל פיצ'ר אחר שצריך אולי לעבור מספר תהליכים כדי להגיע אליו או להתרשם ממנו, כאן מדובר בהתרשמות מיידית כבר מהרגע הראשון. מסך האייפד בשני הדגמים הקודמים התהדר ברזולוצייה בת 1024X768 שנחשבה היתה לטובה ומספקת אפילו ביחס למחשבי לוח אחרים הקיימים בשוק.

דגם האייפד החדש יוצר את הפער הבסיסי הזה שאפל תמיד דואגת לשמור מול מתחרותיה ומתהדר ברזולוצייה בת 2048X1536 עם כמות פיקסלים של 264ppi ביחס לשני הדגמים הקודמים שנהנו מ-132ppi. במילים פשוטות יותר ניתן לומר שמדובר באחד המסכים החדים ביותר בהם תתקלו וכי את הפיקסלים כבר לא ממש ניתן לראות בעין בלתי מזויינת אפילו אם ממש תתאמצו להתקרב למסך. אבל זה לא הכל, השוואה בין דגם האייפד 2 לאייפד החדש מגלה כי גם בהירות המסך ואיכות הצבעים מרשימה לא פחות וכי פרטים מסויימים שכלל לא הבחנו בהם במעבר בין תמונות על גבי האייפד 2 זכו פתאום להתגלות.

בשלב זה ההבדל ניכר באופן משמעותי באייקונים של האפליקציות שטרם הותאמו למסך הרטינה החדש לאלו השייכים למערכת ההפעלה וכוללים כבר את עדכון הרזולוציה. מרמת הפונטים ועד לאייקון עצמו מדובר בחדות מרשימה שגם פה חושפת את האייקונים המוכרים של iOS באור שונה לחלוטין.

בהתחשב בעובדה שמדובר במכשיר בו המסך נחשב לרכיב הפונקציונאלי והחשוב ביותר, העדכון שהובילה אפל בדגם האייפד החדש מבורך ומציב אותו שוב במקום אחר וגבוה ביחס למתחרים. מעבר לאתגר הטכני שמתחרותיה של אפל תצמצמנה עם הזמן (נזכור כי אפל אינה מייצרת את המסכים שלה בעצמה, אלא רוכשת אותם מסמסונג, LG ושארפ), האתגר שיצרה אפל עבור מתחרותיה קשור יותר לעובדה שהיא מצליחה למכור מכשיר עם מסך חד כל כך במחיר התחלתי של 500 דולרים בלבד.

עבה יותר, כבד יותר

ניסויים שביצעו אתרי טכנולוגיה שונים יחד עם השקתו של האייפד החדש נועדו לבדוק האם הצרכנים בכלל מבחינים בהבדל כלשהו בין דגם האייפד הנוכחי שהשיקה אפל שבוע שעבר, לדגם האייפד 2 שהושק לפני כשנה. על אף שלא ניתן לראות במחקרים אלו אמפיריים באף צורה שהיא, ניתן היה להבחין כי ממבט חטוף ואפילו מאחיזה ושימוש במכשיר התקשו חלק מהנבדקים להבדיל בין השניים.

מעניין יותר לראות כי חלק מהנבדקים שקיבלו את מכשיר האייפד החדש ציינו כמעט באופן מיידי שהוא נראה דק יותר וקל יותר מהאייפד הקודם. ובכן, כאן כנראה עולה הציפייה שלנו על בוחן המציאות מאחר ודגם האייפד החדש עבה יותר וכבד יותר מאשר קודמו.

התקדמות טכנולוגית מתקשרת אצלנו באופן כמעט אבסולוטי לעובי דק ומשקל נמוך, אלא שבפועל רכיבים טכנולוגים מתקדמים מובילים לעיתים לפשרות על חשבון העיצוב. אפל, כידוע לכם, נוטה להתפשר בחלק גדול מהמקרים דווקא על הצד החומרתי לטובת עיצוב מוקפד יותר והמהלך הנוכחי שלה אינו דבר שיש להקל בו ראש. בדגם הנוכחי הכריעה אפל לטובת הצד החומרתי וקבעה שמסך חד יותר חשוב מספיק כדי להקריב את עוביו ומשקלו של האייפד. מסך הרטינה החדש דורש יכולות עיבוד מתקדמות יותר ואלה דורשות צריכת סוללה רבה יותר. במטרה שלא לפגוע באורך חיי הסוללה וזמן העבודה על המכשיר ובמקביל להטמיע את המסך החדש נאלצה החברה להקריב את העיצוב של המכשיר שתפח מעט.

תמונה: יח"צ, מסך מרשים שמנצל את היכולות הגרפיות בחסות המעבד החדש

iOS במיטבה

אלו שציפו למעבד מרובע ליבות בדגם האייפד החדש התבדו, אפל החליטה ליטול את מעבד ה-A5 הותיק שלה אותו ניתן לאתר בדגם האייפד 2 והאייפון 4S והעניקה לו יכולות גרפיים משופרים שנועדו להתמודד עם מסך הרטינה. מספר בדיקות שנערכו על ידי אתרי טכנולוגיה בעולם אימתו את טענתה של אפל: האייפד החדש מפגין ביצועים טובים יותר ממחשבי לוח מבוססי טגרה 3. אלא שבסופו של יום יש לזכור כי מעבד ה-A5X הינו כפול ליבה במהירות 1GHz וכי את העדכון המשמעותי באמת נראה ככל הנראה רק במכשירי ה-iDevices הבאים שתשיק החברה שכבר יתהדרו ככל הנראה ב-A6 מרובע הליבות.

ברמת הביצועים מפגין האייפד החדש יכולות מרשימות: הוא מהיר במיוחד ו-iOS עובדת בצורה חלקה שמתבטאת בזמן תגובה אפסי. גם כשניסינו להפעיל מספר אפליקציות במקביל יחד עם Photo Booth שנוטה לעיתים לקרטע מעט על האייפד 2, הצליח הדגם החדש להפגין ביצועים מרשימים.

עדות חלקית לסירי קיימת באייפד החדש באמצעות פיצ'ר שהוסיפה אפל ומאפשר להכתיב באופן קולי טקסט במקום להקליד אותו. תכונה זו אינה תומכת בשלב זה בעברית, אך מבדיקה שערכנו בשפה האנגלית (גם על ידי דוברי שפת אם) התקשה זה לדייק בתרגום הקול לטקסט והתגלה כבלתי יעיל במרבית המקרים.

באירוע ההכרזה של האייפד החדש התייחסה אפל לעדכון אפליקציית המצלמה של המכשיר כחלק ממערכת ההפעלה iOS 5.1. על אף שעדכון זה זהה גם לדגם האייפד 2 – המצלמה החדשה של המכשיר, בשילוב עם המעבד המתקדם והמסך החדש גורמים לתחושה הרבה יותר טובה כשמעוניינים ליטול תמונות באמצעותו.

סקירת וידאו

מצלמה דיגיטלית בגודל "9.7

הביקורת הרבה שנשמעה נגד אפל בכל הקשור למצלמות מכשיר האייפד 2 זכו למענה חלקי בלבד בדגם הנוכחי. מצלמת ה-iSight שחשפה אפל בדגם החדש הינה מסוג 5 מגה פיקסל, אשר כוללת שלל חיישנים ומאפשרת ללכוד וידאו באיכות 1080p (בניגוד ל-720p בדגם האייפד 2), אלא שהפונקציונאליות של מצלמות אחוריות במחשבי לוח, בניגוד לסמארטפונים, שוות ערך למצלמה אחורית על מחשב נישא.

בהתחשב בעובדה שהרוב המוחלט של אלו הרוכשים אייפד נושאים בכיסם כבר סמארטפון, צילום תמונת סטילס באמצעות האייפד או לכידת וידאו באמצעותו עשויה להתגלות ככאב ראש מיותר שנוחות השימוש בו כמעט ואיננה קיימת. מנגד, דווקא המצלמה הקדמית במכשיר, זו המשמשת לשיחות וידאו ונחשבת לפונקציונאלית הרבה יותר במחשבי לוח, לא עברה כל שדרוג והיא זהה לזו שתאתרו בדגם האייפד 2, כלומר מצלמת VGA פשוטה.

תמונה: יח"צ, מצלמה משובחת, אבל מי ישתמש בה?

LTE בארץ הקודש

דגם האייפד שקיבלנו לסקירה היה הדגם הבסיסי ביותר (WiFi בנפח 16GB), אלא שגם אם היינו בוחרים בדגם בעל הקישוריות הסלולרית, את תמיכתו של האייפד החדש ברשת הדור הרביעי לא היינו יכולים לסקור בארץ. בישראל נכון להיום אף אחת ממפעילות הסלולר אינה מציעה תמיכה בדור הרביעי ומאחר וכך, תכונה חדשה זו שתאתרו באייפד החדש איננה רלוונטית כלל לצרכן הישראלי.

נקודה נוספת שכדאי לציין, קשורה דווקא לשוני בנפח האחסון בין הדגמים השונים. מסך הרטינה החדש טומן בחובו גם תעדוף מחודש בכל הנוגע לדגם האידיאלי עבורכם. בעוד שחנות האפסטור כוללת נכון להיום רק מספר אפליקציות התומכות ברזולוציה החדה של המכשיר, בחודשים הקרובים ישתנה המאזן ומרבית האפליקציות כבר יתמכו במסך הרטינה של האייפד. כפועל יוצא מכך משקלן של האפליקציות צפוי לעלות מאחר והגרפיקה החדה תגיע על חשבון נפח הקבצים הכולל. אין זה מקרי אם כך שאפל החליטה להגדיל את נפח התעבורה להורדת אפליקציות בקישוריות סלולרית רק לאחרונה.

אם אתם נוטים להשתמש בהרבה אפליקציות, צאו מנקודת הנחה שהן יהיו כבדות יותר בקרוב ועל כן כדאי אולי לשקול את רכישתו של דגם ה-32 או ה-64GB.

תמונה: ניוזגיק - כך נראת תמונה עם מצלמת iSight החדשה

לסיכום

כשהוא כבד יותר, עבה יותר, בעל קישוריות סלולרית מתקדמת שאיננה רלוונטית לקהל הישראלי ומצלמה משובחת שלרוב לא ממש משתמשים בה, אפל הצליחה לשכנע אותנו שהאייפד שהכי משתלם לרכוש כרגע בישראל הוא האייפד 2.

האייפד החדש מפגין אמנם ביצועים מרשימים ומתהדר במסך חד במיוחד, אך ספק אם אלו שווים 100 דולרים בממוצע. בישראל ניתן לרכוש את האייפד החדש כבר עכשיו בחנויות המבצעות ייבוא פרטי דוגמאת iStore, שם מחירו של הדגם הזול ביותר (WiFi 16) הינו 2,999 ש"ח. במועד מאוחר יותר צפוי האייפד לזכות להשקה רשמית גם בישראל ואז המחירים ירדו באופן טבעי, אלא שמועד ההשקה הרשמי אינו ידוע בשלב זה.

מפרט טכני

מסך: גודל: "9.7, רזולוצייה 2048X1536, 264ppi

מצלמות: אחורית: 5 מגה פיקסל (וידאו באיכות 1080p) קדמית: VGA
תמיכה בייצוב תמונה בוידאו וזיהוי פנים

משקל: 662 גרם

קישוריות: בלוטות' 4.0, WiFi 802.11a/b/g/n

מעבד: A5X, כפול ליבה במהירות 1GHz, עיבוד גרפי מרובע ליבות

מכשיר האייפד שבסקירה ניתן לנו באדיבות חנות iStore.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

1 תגובה על "האייפד החדש: מסך חד שווה 100 דולר? [סקירת וידאו]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מיכאל
Guest

איך אני כל הזמן אוהב לראות את הכתבות מדגישות שהמסך (או שאר הרכיבים) לא מיוצרים ע"י אפל אבל אף אחד לא מדגיש שאפל השקיעה הון וזמן בפיתוח של המסך ושאר הרכיבים.

מהנדסים וחברות פיתוח מכתיבים ליצרנים ולא להיפך.

אף פעם לא שמעתי על ההיי טק ישראלי שהוא פחות או יותר טוב בגלל שלא מייצרים פה דברים.
כי המוחות של המהנדסים וחברות פיתוח אילו שעושים את כל ההבדל ולא מפעלי ייצור. נקודה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: