בדקתי את המעבד החדש של אפל, ויש לי חדשות רעות לאינטל

לקחנו את ה-Macbook Pro החדש שמגיע עם מעבד ה-M1 לבדיקה מעמיקה כדי לגלות האם אפל באמת עומדת בכל ההבטחות שלה

צילום: גיקטיים

״זה יהיה נוראי״

״יהיו כל כך הרבה תקלות״

״המפתחים לא יעדכנו את האפליקציות שלהם״

״אפל לא תצליח לעשות את זה״

הרבה משפטים נזרקו לחלל האינטרנט כשאפל הודיעה על המעבר שלה ממעבדי אינטל למעבדי ARM תוצרת-בית. רובם, כרגיל, הטילו ספק ביכולת של אפל לעמוד בציפיות שהיא עצמה יצרה. אחרי הכל, מדובר בהימור לא קטן.

אבל אפל הימרה על כל הקופה, והחליפה חלק נכבד מסדרת המחשבים שלה בסדרה חדשה ומעודכנת עם מעבד ה-M1, המעבד הראשון שלה ללפטופים. לקחתי לבדיקה את מקבוק פרו החדש עם המעבד הראשון מתוצרתה, חמוש בלא-מעט סקפטיות. וכמעט כולה התפוררה תוך דקות.

שינוי משמעותי שדינו להיכשל – אלא אם אתם אפל

מבחוץ, הוא מקבוק פרו לכל דבר ועניין, על כל מה שרע וטוב בו: יש לו מסך 13 אינץ׳ בהיר עם צבעים משגעים אבל שוליים קצת מוגזמים ל-2020; ה-TrackPad הטוב ביותר שאפשר למצוא בלפטופים; מקלדת מצוינת (בלי מנגנון 'הפרפר' הדפוק מהדורות הקודמים); הרמקולים באיכות הגבוהה ביותר שנתקלתי בלפטופ; 2 יציאות USB-C שלא מספיקות לכלום, ויכריחו אתכם להשתמש במתאם ומפצל, וכמובן – ה-Touch-Bar ש-או שאתם שונאים אותו, או שאתם אוהבים אותו. אני, אגב, מתעב אותו.

אבל מה שמעניין במקבוק פרו הזה הוא לא מה שבחוץ (כמה אירוני להגיד את זה על מוצר של אפל), אלא מה שבפנים. אחרי 15 שנים של שימוש במעבדים של אינטל במחשבי המק שלה, אפל עברה כידוע לארכיטקטורת ARM ומנסה לשחזר את ההצלחה של מעבדי ה-A של האייפונים – בחלק נכבד מהמחשבים שלה. רק שהפעם, יש לה מכשול לא קטן בדרך.

החלפת ארכיטקטורה היא לא כמו שדרוג של מעבד לדגם אחר. אפליקציה שמתאימה לארכיטקטורה אחת יודעת לתקשר עם המעבד בצורה מאוד מסוימת, וברגע שאפל מחליטה על מעבר מארכיטקטורת x86 הפופולרית והקניינית של אינטל לארכיטקטורת ARM, היא צריכה להתאים את כל האפליקציות שלה, ויתרה מכך – המפתחים צריכים לעשות התאמות ולקמפל מחדש את כל האפליקציות שלהם לארכיטקטורה החדשה, אחרת הן פשוט לא יעבדו.

צילום: גיקטיים

המעבר הזה עבד ממש לא טוב עם לפטופי ווינדוס, שהיו תלויים לא מעט ברצון הטוב של המפתחים להתאים את האפליקציות שלהן למעבדים חלשים הרבה יותר. אבל באפל כמו באפל, מצאו את הדרך שבעצם מורכבת מ-3 סוגי אפליקציות שחשוב להכיר.

הסוג הראשון הוא אפליקציות אוניברסליות שנכתבו גם למעבדים מבוססי אינטל וגם לאפל סיליקון ומתאימות למעבד החדש בצורה מושלמת. זה התסריט האוטופי עבור אפל, אבל הוא דורש שמפתחי האפליקציות יעדכנו את האפליקציות שלהן, ואי אפשר באמת לסמוך על זה – בטח לא כשיש כל כך הרבה חברות שישמחו לראות את אפל נכשלת במעבר הזה.

הסוג השני הוא פשוט אפליקציות שלא מותאמות בשום צורה למעבדים החדשים אפל, אלא נבנו למעבדי אינטל. למקרה המאוד סביר הזה אפל פיתחה את Rosetta 2. זהו תהליך שמתרגם את הפקודות של אפליקציות שנבנו עבור מעבדי x86 לפקודות שמעבדי אפל החדשים מסוגלים להבין. לפי ניסיון העבר, תהליכי תרגום או אמולציה שונים גורמים לאיטיות משמעותית בביצועים ולעיתים ללא מעט בעיות אחרות. אפל ספגה לא מעט ביקורת עם Rosetta המקורית, שנועדה לאפשר את המעבר שלה ממעבדי PowerPC של מוטורולה למעבדי x86 של אינטל. על הנייר, זו אמורה להיות נקודת התורפה של המעבדים החדשים שלה

הסוג השלישי, הוא פשוט אפליקציות iOS שלראשונה יכולות לרוץ ישירות על המקים, אבל עוד נגיע לזה.

כל הסקירות, כל החדשות וכל מה שצריך לדעת כל הסקירות, כל החדשות וכל מה שצריך לדעת הצטרפו עכשיו לערוץ הטלגרם שלנו כאן

בואו נגיע לשורה התחתונה

בואו נודה בזה. אני די בטוח שאני יודע מה אתם רוצים לקרוא כאן. אתם רוצים לדעת בכמה תקלות תאימות נתקלתי עם מעבד ה-M1 החדש. אז אני ארשה לעצמי לא למשוך אתכם עוד שורה אחת ואתחיל כמעט מהסוף: במהלך כל השבועות שבהם השתמשתי במקבוק פרו החדש בתור מחשב עבודה לכל דבר ועניין, נתקלתי בדיוק באפס בעיות או תקלות הקשורות לאפליקציות (למעט נקודה אחת ספציפית שעוד נעסוק בה).

בין אם זה היה בשימוש באפליקציות מבית אפל שמיועדות למעבדי ה-M1, אפליקציות צד שלישי שהותאמו למעבדים החדשים, ובין אם אלו אפליקציות שמותאמות למחשבים מבוססי מעבדי אינטל. לא נתקלתי באפליקציה שסירבה לרוץ, או שקרסה לפתע בצורה יוצאת דופן, או שאפילו הציגה ביצועים בעיתיים. מה לא התקנתי עליו? כרום, ספוטיפיי, וואטסאפ ווב, סלאק, טלגרם, זום, פוטושופ, פרימייר, ExpressVPN ועוד. בשום שלב, ובשום נקודה, לא נתקלתי בבעיה.

במקרה של כרום, למשל, עמוד ההורדה הקבוע הזמין אותי לבחור את ״הגירסה של כרום שתתאים למק שלכם״, כאשר 2 האפשרויות שעמדו בפני היו ״מק עם שבב של אינטל״ ו״מק עם שבב של אפל״. קיבלתי מצב דומה כשהורדתי את פוטושופ וקיבלתי התראה קלה שגירסה זו טרם הותאמה במלואה למעבדים החדשים של אפל וכי גירסאות אלו נמצאות בפיתוח.

עמוד ההורדה של כרום מכין אתכם. תמונה: צילום מסך

אז אולי לא הייתי סומך על ההורים שלי שיטרחו ללכת ולחפש איזה מעבד יש להם או בהכרח להוריד את הגירסה הנכונה, אבל לאנשים עם מינימום אוריינטצייה טכנולוגית לא אמורה להיות שום בעיה להתמודד עם האתגר. מלבד אותן אזהרות, כל העבודה מול אפליקציות – בין אם הן מותאמות למעבדים החדשים או לא – היא שקופה לחלוטין. אין סימני אזהרה, אין התראות מציקות ואם לא תיכנסו ל-Activity Monitor, סביר להניח שלעולם לא תדעו האם האפליקציה שאתם משתמשים בה מתאימה למעבד של אפל. ואתם יודעים מה? זה לא משנה.

אתם יודעים למה זה לא משנה? כי כל האפליקציות שהרצתי על המקבוק פרו, בין אם הן היו מותאמות או לא, רצו בצורה טובה מאוד, כמו שהייתי מצפה ממחשב מודרני. אבל אני יודע ש״חוויות משתמש״ כללית לא תרגיע את הדאגות או תענה על הצרכים של כולם, אז ביצעתי כמה בדיקות בעצמי.

מנצח גם מחשבים עם מעבדים גרפיים יעודיים

צילום: גיקטיים

כשאני לא בודק לפטופים או מחשבים אחרים, המחשב שאני משתמש בו ביום יום הוא לפטופ עם מסך 15 אינץ׳, מעבד i7 8550U, עם SSD מהיר ו-16 גיגה זיכרון RAM. הוא לא קל, אבל הוא עושה את העבודה בכל הנוגע לעריכת וידאו 4K בין אם אני במשרד או בדרכים. אז הפעלתי עליו את תוכנת פרימייר וייצאתי מחדש את הביקורת שלי ל-Xbox Series X. זהו סרטון 4K באורך של כמעט 6 דקות. משימה לא פשוטה שארכה על הלפטופ שלי 4 דקות ו-53 שניות, שבמהלכן המאוורר נכנס לפעולה, הרעיש לא מעט והתחמם היטב.

במקביל, לקחתי את המקבוק פרו שעליו הרצתי את פרימייר, ייצאתי בדיוק אם אותו הפרויקט, עם אותם הקבצים לאותה איכות, והוא השלים את המשימה ב-4 דקות ו-19 שניות. בלי שום רעש של מאוורר או התחממות ניכרת. זהו אמנם לא הבדל משמעותי שמשנה את האופן שבו אני עורך תוכן, אבל זה הרגע לציין שהמקבוק פרו שקיבלתי לבדיקה מגיע עם 8 גיגה זיכרון RAM בלבד – מחצית מהזיכרון הזמין בלפטופ שלי – וללא כרטיס גרפי ייעודי, לעומת לפטופ העבודה שלי שמגיע עם GTX 1050 ו-2 גיגה זיכרון GDDR5.

בשלב כלשהו החלטתי להתפרע ולהתקין על המקבוק פרו את תוכנת האנימציה שאשתי עובדת עליה, Toon Boom Harmony, כדי לראות האם הקבצים המאוד כבדים שהיא משתמשת בהם (שיכולים לרסק את המקבוק פרו 2015 הישן שלה מרוב עומס) יעבדו כראוי. בעוד המקבוק הישן (עם 16 גיגה זיכרון RAM, ומעבד גרפי ייעודי של AMD עם 2 גיגה) השלים את מלאכת הייצוא ב-6 דקות ו-16 שניות, המקבוק פרו החדש, שעל הנייר אמור להציג ביצועים הרבה פחות טובים, השלים את המשימה ב-4 דקות ו-16 שניות בלבד.

וככה זה יראה בפעם הראשונה שתפעילו אפליקציה שמיועדת למעבדי אינטל.

אמנם לא מדובר פה במבחנים מדויקים, אבל מה שהימם אותי יותר מכל בתוצאות של כל הבדיקות שעשיתי, זה שכל התוכנות הללו אפילו לא מותאמות ל-M1. נותר לי רק לדמיין מה יהיו התוצאות כשהמפתחות יתאימו אותן בצורה הולמת לארכיטקטורה החדשה, וכמובן – מה אפל תעשה עם שטח פנים רחב יותר כמו זה של המקבוקים בגודל 15-16 אינץ׳, או האיימקים והמק פרו.

כמובן שחשוב לשים לב שהניסיון שלי עם ה-M1 מבוסס על התוכנות שאני משתמש בהן באופן קבוע. לכל אחד יש את התוכנות שלו שהוא חייב לוודא שהן יעבדו בצורה כזו או אחרת, ולכן אם אתם מתכננים לשדרג או לעבור למקים החדשים, אני ממליץ בחום לבדוק באתר של החברה המפתחת או בפורומים הקשורים לכך האם התוכנה עובדת כשורה עם המעבדים החדשים. עד כה נראה שהתשובה היא כמעט תמיד ״כן״, אבל תמיד כדאי לבדוק מבעוד מועד כדי לא למצוא את עצמכם עם מחשב שלא מתאים לתוכנות הבסיסיות שבהם אתם משתמשים.

עם כל הכבוד לטים קוק, יש כאן ״עוד דבר אחד״ לא מוצלח

מאחר שה-M1 בעצם מבוסס על אותה ארכיטקטורת ARM של אפל עם שבבי ה-A שנמצאים באייפונים ובאייפדים, המקים החדשים מסוגלים להריץ אפליקציות אייפד ואייפון בלי שום שינוי מצד החברות המפתחות. ואכן בחנות האפליקציות של המק יכולתי למצוא אפליקציות שמסומנות בתור ״Designed for iPad/iPhone״, ואפילו אפליקציות שרכשתי בתשלום באייפד שפשוט הופיעו בחנות האפליקציות של המק..

על פניו זה נשמע כמו חבל הצלה נחוץ בהחלט לחנות האפליקציות המשמימה של המקים, אבל בפועל זה פשוט האלמנט היחידי במעבר הזה שמבליט לרעה החלטה מטופשת אחרת של אפל. במשך שנים, אפל מתעקשת שלא לעשות את המובן מאליו, ולשלב מסך מגע במקבוקים שלה (שלא נדבר על איימקים). אפילו טים קוק השווה את רעיון שילוב מסך מגע בלפטופים של חברה לרעיון של שילוב בין טוסטר למקרר. אז עם כל הכבוד לטים קוק, הרעיון של להביא אפליקציות מגע למכשיר שהוא בלי מגע הוא די מטופש.

זה… לא נראה משהו. צילום: גיקטיים

ניסיתי להשתמש באפליקציות בצורה אינטואיטיבית. אחרי הכל, זו בערך התורה שהפכה את מכשירי אפל לכל כך פופולריים ומוצלחים. אבל אז גיליתי שמה שעובד בצורה מוצלחת באייפון, לא בהכרח עובד טוב במק. האפליקציה של גיקטיים למשל, נפתחה בלי שום בעיה, אבל בחלון קטנטן וכמעט לא קריא שבו פעם אחת יכולתי להשתמש בעכבר כאילו הוא היה האצבע שלי ו״לגלול״ איתו למעלה ולמטה, וברגע שנכנסתי לכתבה, זה כבר לא עבד. ב-Among Us למשל, הצלחתי להשתמש בעכבר כדי לנווט בתפריטים, אבל ברגע שרציתי באמת לשחק, המשחק לא הגיב לי למקלדת או לטאצ׳פד עד שלא העברתי את המשחק למצב ״Touch״. בקיצור, בלאגן.

האפליקציות מהאייפד או מהאייפון שלכם צריכות בינתיים להישאר במכשירים שלהן, כי לפחות לפי הניסיונות שלי, זה לא עובד מספיק טוב ובטח ובטח שלא באופן אינטואיטיבי. מה גם שמפתחים יכולים להגדיר שאפליקציות המובייל שלהם לא יהיו זמינות בחנות של המק, ורבים מהמפתחים הגדולים אכן עושים זאת – ככל הנראה בצדק. זה אולי הדבר הכי פחות אפלי שאפל עשו כאן. במקרה הזה, אפל יצרה בעצמה את אותו שילוב טוסטר-מקרר כשניסתה לשלב בין ממשק מגע לממשק מקלדת/עכבר, וחוטאת אף יותר למטרה של עצמה כשחושבים על הקונספט הדי מעצבן של הטאץ׳-באר.

ומה לגבי זמני הסוללה?

באפל התגאו בזמני סוללה כמעט בלתי אמינים באירוע ההכרזה שלהם, וטענו שהמקבוק פרו החדש מסוגל להגיע ל-17 שעות גלישה אלחוטית או 20 שעות צפיה. אבל זה כמובן התרחיש האופטימי ביותר שבעיקר תלוי באופן העבודה שלכם. מאחר ואף אחד לא קונה מקבוק פרו בשביל לצפות בו ב-20 שעות של סרטים, פשוט החלטתי לבדוק אותו כמו שאני בודק סמארטפונים. התחלתי כל בוקר עם סוללה של 100%, ועבדתי עימו בדיוק כמו שהייתי עובד עם לפטופ רגיל.

השימוש שלי כלל הפעלה במקביל של כרום (עם לא מעט טאבים), סלאק, וואטסאפ ווב, ספוטיפיי וצפייה בלא מעט סרטונים ביוטיוב. כל זה, בזמן שהמקבוק מחובר למתאם שמחובר למסך חיצוני ב-HDMI וכמובן למקלדת ועכבר אלחוטיים. אז ל-17 שעות שימוש לא הגעתי, אבל ליום עבודה מלא הגעתי בלי שום בעיה, וזה כשחלק מהאפליקציות עוד לא עברו התאמה ל-M1 וכאמור כשהמקבוק מחובר למסך חיצוני. זה ממש, אבל ממש לא מעט.

אם אתם משתמשים במקבוק בלי מסך חיצוני ולא עורכים עליו או משתמשים בתוכנות סופר-כבדות, אתם לגמרי יכולים כמעט להשאיר את המטען במשרד או בבית ולצאת לעבוד בחוץ בלי לחשוב פעמיים על הנושא של חיי סוללה. אני רק חושב על התענוג של לעלות לטיסה (בימים כתיקונם) עם מכשיר כל כך חזק, וכל כך קליל, בלי לדאוג בכלל לנושאים של חיבור לחשמל, כי אפשר להגיע איתו בקלות ליותר מ-10 שעות סוללה בשימוש רגיל.

מוצר דור ראשון או מוצר בשל לחלוטין?

צילום: גיקטיים

לעולם הטכנולוגיה יש הגדרה די מוצלחת למוצרים שהם חדשים לחלוטין, ״דור ראשון״. בדרך כלל אלה מוצרים שיוצרים קטגוריה חדשה, או שהם בגדר קפיצת מדרגה כל כך גדולה, שברור מאליו שהם יגיעו עם תקלות, החלטות משונות ובעיות שיתוקנו בדורות הבאים. זה קרה בעבר עם ה-Galaxy Fold, הרכבים החשמליים הראשונים ואפילו עם האייפון הראשון. כולם הפכו להיות הרבה יותר טובים כבר בדגם הבא שיצא.

במובן מסוים, המקים שמכילים את ה-M1 הם סוג של מוצר דור ראשון קלאסי, או לפחות זה מה שגם אני חשבתי עד שקיבלתי אותו לידיי. אבל אחרי כמה שבועות של עבודה קבועה עליו אין דרך אחרת להסביר את זה: טעיתי. ה-M1 הוא מקרה נדיר מאוד שבו חברה מבצעת שינוי דרסטי מאוד למוצר, ועוברת את טבילת הרגל הזו בהצטיינות יתרה.

בעבר מקבוקים היו סוג של פשרה ששמורה בעיקר למעריצי אפל המושבעים, אבל בשנים האחרונות חלה סוג של פריצת דרך, בעיקר עם המעבר לאפליקציות ענן, הגעת חבילת אופיס למק בצורה טבעית וכמובן התמיכה המצוינת של כל מערכת ההפעלה בעברית. אין כמעט שום אפליקציה שאתם יכולים למצוא בווינדוס, ולא מפותחת גם למק, או שיש לה מקבילה מצוינת משל עצמה.

אבל המקבוק פרו הזה הוא לא סתם שוב ״המקבוק הטוב ביותר שאפל יצרה״, אלא אחד הלפטופים הטובים ביותר שקיימים כרגע בשוק. כזה שלגמרי יכול לסובב לכם את הראש בפעם הבאה שאתם מתכננים לשדרג או כשבחברה שואלים אתכם איזה מחשב אתם רוצים. אפל הצליחה להתגבר על כל המכשולים וליצור מכשיר שהוא לא רק טוב בתוך המשפחה שלו, אלא גם ביחס לשאר השוק – וזו קפיצת דרך ענקית עבור המקים.

המקבוק פרו הזה כבר מתאים ל-90% מהמשתמשים. ואם זה מה שאפל מסוגלת לעשות עם המקבוקים הבסיסיים ביותר שלה, בדור הראשון, אני לא יכול לחכות ולראות מה אפל תעשה למחשבי ה-High End שלה שיתאימו לשאר ה-10% שרעבים ליותר כוח, בעיקר בגזרה הגרפית. מה שבטוח, זה שכל שאר החברות מסתכלות עליה עכשיו, ומקנאות. ובצדק.

איזה כיף זה לטעות.

ה-Macbook Pro עם מעבד ה-M1 סופק לנו לסקירה באדיבות חברת Wediggit, משווקת מורשית של Apple בישראל והשותפה הבכירה שלה במגזר העסקים.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

31 תגובות על "בדקתי את המעבד החדש של אפל, ויש לי חדשות רעות לאינטל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלי
Guest

זה אינו מעננין את אינטל. היא עברה לפיתוח מעבדים למחשוב קוואנטי. שים שהיא סגרה לא מעט קווי ייצור גם כאן.

ברקו הקוסם
Guest

חחח, אינטל מייצרת מחשב קוונטי ? אפילו בתיאוריה זה עדיין לא עובד.

מיקי
Guest

אינטל היא חברה ציבורית שנסחרת בבורסה.
בהתחשב בכך ושווי המנייה שלה בצניחה, אני סבור ובטוח שזה מעניין אותם מאוד.
בנוסף יש להם חזית מול AMD, בקיצור – שנה מאתגרת עבורם.

שם כלשהו
Guest

יש עוד שנים של עבודה על המחשב הקוואנטי, מעבד קוונטי עדיין בגודל של מקרר משרד במקרה הטוב, ומעבר לזה כמות המפתחים שיודעים לעבוד עם מעבדים כאלה הם בודדים, פיתוח תוכנה עבור מחשב קוונטי מורכב פי כמה ושונה לגמרי ברמת הרעיון.

af db creid
Guest

הבעיה היחידה: מחיר. באותו מחיר אתה יכול לקנות מחשב WINDOWS חזק פי שתיים, כמעט.

ברקו הקוסם
Guest

לא נכון, מקבוק אייר עולה בארץ 4600 שח, די דומה למחשב window בינוני פלוס. בארה״ב אפילו יותר זול, באותו מחיר של dell xps עם מפרט דומה

מוגי
Guest

אשמח אם תשתף קישור. זאפ מפלטר לפי מעבדי אינטל עדיין.

רועי
Guest

אולי מקבוק AIR עם מעבד I3 ו-8GB RAM עולה בסביבות המחיר שציינת, ובאותו מחיר אתה קונה PC עם I7 ו-16GB RAM

מיקי
Guest

שיטת ההשוואה של אפל לווינדוס לא צריכה להיות כמה מגה״צ או כמה ג״ב זכרון יש לך אלא באיזו מהירות העבודה עצמה נעשית.
האייפונים לדוגמה תמיד יצאו עם חצי מכמות הראם בהשוואה לאנדרואיד ״פלאגשיפס״ והראו ביצועים טובים לא פחות (לרוב יותר). כמו כן הם נשארו רלוונטים לאורך הרבה, הרבה יותר זמן. אני עם אייפון בן שלוש וחצי שעדיין מעודכן למע׳ ההפעלה האחרונה ורץ בסדר גמור, לא נתקל בשום איטיות או שום תכנה שלא פועלת עליו מצויין – מה שלעולם לא יכלתי להגיד על אנדרואיד (והיו לי מכשירי גדלל של כל חברה גדולה חוץ מסוני אולי).

אאא
Guest

נשמע שלא היה לך Pixel.

השם שלי קצר מידי
Guest
השם שלי קצר מידי

היו לי מלא מכשירים רשמיים של גוגל. התמיכה שלהם נוראית ודברים כל הזמן נשברים בעידכונים. גם אצל אפל לא הכל פיקניק אבל לא מדובר על אותה סקאלה. אני אישית משתמש אנדרויד כי הוא מתאים יותר לאופי שלי אבל לזוגתי אני תמיד קונה אייפון שתכלס יותר מוצלח.

אבאלה
Guest

כל אייפון שקניתי היה איטי וחרא אחרי שנה וחצי שנתיים גג, אפל זה חרא די כבר

משתמש
Guest

זהו שלא עם המעבדים של אינטל זה היה נכון אבל היום לדגמים עם המעבד של אפל שמקבילים לאלה של אינטל נחתך המחיר בסביבות ה1000 שקלים ואולי יותר, ראיתי גם כמעט אלפיים שקלים פחות והמקבוק החדש נותן עבודה הרבה יותר טובה ממחשבים הרבה יותר ״חזקים״ ויקרים ממנו ואין לו כבר הרבה מתחרים ברמה שלו כי דל עם ה-xps נשארים מאחור וגם מיקרוסופט עם ה-book3 לא מגיעים אל המקבוק מבחינת הביצועים חיי הסוללה והשימושיות שיש בו באותו סביבת מחיר כי מחשבים יותר זולים ממנו הם כבר בסביבות ה4000 שקלים ואף מחשב של חברה אחרת לא מגיע לרמות האלה כרגע בסביבת המחיר הזו

רון
Guest

אז זהו. שזה התהפך לחלוטין.. כנס, תראה עשרות סרטוני השוואה ביוטיוב, המקבוק איר הכי בסיסי שעולה 900 דולר מנקנק את הלפטופים של אינטל הכי יקרים בשוק שעולים יותר מכפול ממנו.
בכל פרמטר, ביצועים, מסך איכות בנייה סאונד.
כולל בהרצה של אפליקציות שעוברות אמולציה כדי לרוץ.
אפל הפעם הפילו פצצה.

EEE
Guest
שם כלשהו
Guest

הבדיקה באופן כללי היתה לא קורקטית ושטחית, לבדוק תוכנות שכל הפונקיונל שלהם נכנס בממשק ווב ושמגיע לבדיקה של תוכנה יותר רצינית מדובר בעומס של כמה דקות, הבעיה של אפל מתגלה בעומס לאורך זמן כשהשקט הזה בא על חשבון מערכת קירור והביצועים מתחילים לצנוח.

alama
Guest

חבל שאתה מבלבל אותם עם גרפים ומספרים שחושפים קצת יותר ממה שהכתב מאוורר פה העלה על הדף

אביגיל
Guest

לא צריכה את זה אבל הרעיון של הסוללה מגרה אותי קצת.
בכול אופן תודה על הביקורת, מקיפה ומעניינת ומוצגת בצורה הנעימה ביותר שיש.

ישראל
Guest

השוואה של מחשב ישן מול חדש, של m1 לסדרה 8.
השוואה הכי טיפשית שראיתי.

Neo
Guest

אולי זה העתיד אבל כרגע ההשוואות הם לא בדיוק נכונות. בהרצאות סינטטיות ומשימות לא כבדות המעבד m1 מראה ביצועים מרשימים אבל אם תיתן משימה כבדה עריכה של סרטון של שעה או עם עיבודים כבדים המעבד m1 יהי רחוק מאחור. גם משחקים זה ממש לא הצד החזק שלו. מעבדי m1 הם מהירים גם בגלל הזיכרון המובנה וגם בגלל הארכיטקטורה הפשוטה יותר אבל כמות האלגוריתמים המובנית היא קטנה בהרבה מי מעבדי x86 זה אומר שהרבה מהמסימות הוא צריך פי 2 פי 3 פעולות לביצוע. שלא לדבר שלמעבדי x86 יש double threading שבכל ההרצאות לא היו מנוצלות וזה מכפיל את הביצועים.

Ubuntu
Guest

תמיכה טובה בעברית ולכל אפליקציה שלא מפותחת יש תחליף? נשמע לי מוכר. עדיף לקנות מחשב חזק ללא מערכת הפעלה ולהתקין עליו הפצת לינוקס מבוססת אובונטו. mac זה סתם יקר וככה אפשר לחסוך את העלות שלwindows.

דוד
Guest

בתור אחד שהשתמש בכמה הפצות לינוקס בשנה האחרונה כמחשב עיקרי, לצערי הרב הם עדיין לא בתחרות.. עם כמה שהייתי רוצה.
בעיקר בגלל החוסר תמיכה בעברית (אין אופיס נורמלי), ובכלל שחלק ניכר מהתפעול השוטף דורש שימוש בטרמינל.

שם כלשהו
Guest
לא האיתי אומר שזה חדשות רעות לאינטל היום, זה בהחלט חדשות רעות לאינטל בעוד 2 דורות שהמעבד הזה יהיה באמת בשל ויהיו גם גרסאות חזקות יותר עבור גרסת הפרו. כמו שנאמר המעבד מראש חלש ויצרניות התוכן יצטרכו להוציא גרסה מותאמת למעבדים החדשים ופה תמונות שתי בעיות מרכזיות, החברות היותר קטנות לא בטוח שירצו להשקיע בזה אנרגייה ומשאבים לפחות בתקופה הקרובה והחברות הגדולות כנראה יחתחו בפיצ'רים כבדים וכל זה על רקע כך שמפתחים רבים כבר מזמן התחילו לאבד רצון להמשיך לעבוד עם אפל. כך שזאת תהיה התחלה קשה אבל לאפל תשרוד אותה בזכות קהל הלקוחות שיקנו כל תפוח חדש ולא משנה… Read more »
אבי
Guest

לא הבנתי איך הגעת לזה שהמעבד ״מראש חלש״. הוא ממש לא נראה ומרגיש ככה, והמעבדים הבאים והחזקים יותר ממש מעבר לפינה.
בנוסף, אשמח לסימוכין לכך שמפתחים רבים התחילו לאבד רצון להמשיך לעבוד עם אפל.

שם כלשהו
Guest
לגבי "מראש חלש" זה נאמר גם בכתבה כי המפתחים יצטרכו להתאים את התוכנה שלהם למעבדים חלשים יותר ומהעובדה שמבנצ'מרקים שנערכו המעבד החדש הוא בערך ברמה של i5 (שאולי זה לא באמת כזה חלש אבל המקבוק פרו היה מגיע עם i7 ועם i9 שחזקים הרבה), בגדול בשביל דור ראשון המוצר שהם הוציאו מדהים אבל מגרסת הפרו מצפים ליותר. בנוגע למפתחים, זה נבע מהמדיניות של אפל בנוגע לפרסום באפ סטור ולאחוז שהם דורשים, הרבה מפתחים וחברות כמו אפיק גיימס כבר הפסיקו לעבוד עם אפל, פייסבוק וספוטיפיי אמרו שגם הם בדרך, אומנם אפל הציע את התוכנית החדשה שלפייה בעיקר מפתחים קטנים יכולים לצמצם… Read more »
אלון אלבז
Member

הדבר היחידי שהיה חסר לי, אם להשוות למחשב ווינדוז עם מעבד אינטל זה לקחת דור 11 הנוכחי ולא דור 8 כפי שכתבת, הדבר היחידי שאני מוצא באפל יתרון – זה העיצוב ונראות ממשק. מודה שאני חוטא ומתלבט על המחשב הבא שלי…

שם כלשהו
Guest

לפי בנצ'מרקים שערכו מול מקים קודמים המעבד הזה החדש מנצח את i7 דור 8 בפחות מ10% אז הוא פחות או יותר ברמה של i5 של דור 11…

שי שי
Guest

אז השוווית מעבד אפל שיצא לפני חודשיים למעבד אינטל שיצא לפני 3 שני וקיבלת ביצועים דומים… מה לגבי מחשב אינטל מדור 11 שיצא לפני חודשיים? הביצועים שלו צריכים להיות יותר מכפולים… ההשוואה הזאת ממש לא מקצועית….

רועי
Guest

מול מעבדים מהדור ה-11 של אינטל נראה שה-M1 חזק בכ-25% לפי כמה מבחני ביצועים שראיתי.

אולי הסיבה היא הליתוגרפיה – 10nm באינטל מול 5nm ב-M1, מה שמאפשר לדחוס כמות גדולה בהרבה של טרנזיסטורים..
ממתין למישהו מהתחום שאולי ידע להגיד יותר בוודאות :)

רמי
Guest

לא רלוונטי למפתחים

אין תמיכה בDOCKER

דיויד
Guest

העניין הוא שבאותו כסף (או יותר נכון בפחות כסף) אפשר לקנות מחשב x86 עם ביצועים עדיפים, ממשקים עדיפים וכן אדון קוק – מסך מגע שגם לי בהתחלה נשמע מוזר אבל כמו הרבה דברים בחיים, ברגע שיש את זה ומתרגלים לנוחות האינטואיטיבית הזאת, ממש קשה בלי זה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: