מנכ"ל אפל ישראל מספר על הפיתוחים הישראליים של אפל

בפעם הראשונה: סגן נשיא באפל העולמית ומנכ"ל אפל ישראל, רוני פרידמן, נאם מול 1,200 מפתחים ומפתחות בכנס Geektime Code, וסיפר על הפיתוחים "הישראליים" של החברה

צילום: eclipse_media

הבוקר (ה') נפתח Geektime Code 2022, כנס הפיתוח השנתי של גיקטיים. את הרצאת הפתיחה העביר רוני פרידמן, מנכ"ל אפל ישראל, שסיפר ל-1,200 מפתחים ומפתחות מרחבי הארץ על הפיתוחים האחרונים שהגיעו ממרכז המחקר והפיתוח של החברה בישראל, כולל אלו שהוכרזו ממש לפני ימים ספורים.

לרוב אפל לא מספרת על מה היא עובדת, אבל לא היום

"לרוב, אפל לא מספרת הרבה על מה היא עובדת", סיפר פרידמן, אבל הרחיב על התפקיד המרכזי שלוקח המרכז הישראלי של החברה בפיתוחים השונים שלה: החל מה-SoC ורכיבי התקשורת ב-Apple Watch, דרך מערכת ה-Face ID המאוד אהובה של האייפונים והאייפדים, כל פתרונות האיחסון למוצרי אפל, מצלמות העומק של ה-iPhone Pro, וכמובן גם בפיתוח של מעבדי הדגל של אפל ממשפחת ה-M. "הייתה לנו הזדמנות לתרום להרבה מוצרים וטכנולוגיות של אפל, ואנחנו מאוד שמחים על ההזדמנות הזאת".

צילום: גיקטיים

פרידמן סקר את אחד הפיתוחים המעניינים ביותר באייפונים החדשים שפותח בישראל – מצלמות העומק (או LiDAR). אלו הן המצלמות שמסוגלות למדוד את המרחק של אובייקטים מהמצלמה, ובכך מאפשרות יצירת מפות עומק. פרידמן הסביר כי הפיתוח עושה שימוש במצלמות סטריאוסקופיות שמחשבות את העומק בשילוב עם מצלמות RGB סטנדרטיות, שימוש ב-Machine Learning ומערך מעקב אובייקטים. התוצאה היא זו שמאפשרת לכם לצלם צילומי פורטרט טובים יותר, להתפקס על עצמים במהירות, למקם עצמים ב-AR וגם להשתמש באפליקציית Measure כשאתם שוכחים להביא איתכם מטר או סרט מדידה לחנות רהיטים.

הפיתוח של מערכת ה-LiDAR הוא גם חלק בלתי נפרד מפיצ'ר ה-Cinematic Mode שאפל שמה עליו לא מעט דגש בחשיפה של מכשירי האייפון 13. נזכיר כי מדובר בפיצ'ר די מגניב למצלמת הוידאו של האייפונים החדשים, שמאפשר לכם לעבור בין מוקדי פוקוס שונים בצורה די סינמטית, גם תוך כדי צילום, אבל גם לאחריו. "אני בטוח שאתם יכולים לחשוב על שימושים נוספים וחוויות נוספות שאפשר לעשות על ידי שימוש בטכנולוגיות הבסיס הללו" אמר פרידמן.

איך מעלים את הביצועים בלי להעלות את צריכת האנרגיה?

תמונה: אפל

אבל לא רק LiDAR. פרידמן גם דיבר לראשונה על מעבד הדגל החדש של אפל, M2, שנחשף לפני שלושה ימים בלבד ב-WWDC 2022. מאז שאפל ביצעה את המעבר ממעבדי x86 למעבדי ARM תוצרת בית, היא הצליחה להרשים רבים בעולם הטכנולוגיה בעיקר בזכות הביצועים והחיסכון בצריכת אנרגיה וחיסכון בחיי סוללה, וגם ה-M2 צפוי להמשיך את המגמה במקבוקים וכנראה גם באייפדים עתידיים.

פרידמן מספר כי ב-M2 יחכו לנו יותר מ-20 מיליארד טרנזיסטורים שיספקו את הביצועים, אבל טוען כי לאפל יש "פוקוס כמעט דתי" בכל מה שנוגע ליעילות אנגטית וביצועית שדי מתנגש בין הדברים: "אם אתה רוצה Form Factor דק, קל, עם חיי סוללה ארוכים, אתה צריך להעלות את הביצועים אבל בלי להעלות את ההספק". פרידמן הסביר שהפוקוס הזה התחיל עוד בתכנון הראשוני, ממשיך משם לתהליכי הייצור, בהם החברה מחפשת מעגלים יעילים, עובר לתהליכי הארכיטקטורה של המעבד הראשי והמעבד הגרפי כדי שיהיו יעילים בצריכת הספק נמוכה ועוד. עוד מספר פרידמן כי בין היתר, הצוות בישראל שקד על מערכת גישה לזיכרון שכוללת רמות שונות של קאשינג, מה שמוביל למיזעור של היציאה לזיכרון החיצוני ומשפרת את הביצועים תוך מיזעור צריכת ההספק. "אנחנו מתכננים בכל SoC גם Harbor Accelerator שמאיץ שורה של אלגוריתמים שקשורים לאבטחה, מדיה או דימות ו-ML. כשאתה משתמש באקסלרטור, אתה מקבל פי 10 שיפורים ליחידת הספק. בנוסף, אפל מבצעת סוג של אופטימיזציה לתהליך העיבוד, כך שיחידות שונות ב-SoC פועלות בסוגים שונים של משימות, בעוד החלקים האחרים בצ'יפ שלא צריכים להשתתף במשימה כבים וכמעט לא צורכים אנרגיה. רק בסוף מגיע שלב האופטימיזציה בין התוכנה והחומרה.

התוצאה הסופית היא זו שמאפשרת לאפל להציג מחשבים כמו ה-MacBook Air החדש שמצד אחד מציג שיפורים של עשרות אחוזים לביצועים בהשוואה לדור הקודם (שהיה עוצמתי דיו), עם תצוגת Liquid Retina בהירה, חיי סוללה של עד 18 שעות, והוא עדיין קל ודקיק מאי פעם. במילים אחרות, הדיסציפלינה הדתית שפרידמן מדבר עליה היא זו שככל הנראה מניעה את הצוות הישראלי כל הזמן למצוא את האיזון הבעייתי הזה בין ביצועים עוצמתיים לבין יעילות אנרגטית.

כ-2,000 עובדות ועובדים בישראל

אפל ישראל חוגגת השנה עשור לפעילותה, ומעסיקה כיום כ-2,000 עובדות ועובדים במרכזי הפיתוח בחיפה ובהרצליה, כשפרידמן חושף כי 350 מתוכם הגיעו כתוצאה מרכישות של סטארטאפים ישראליים והשאר הצטרפו בזכות צמיחה אורגנית. "מדוע אפל באה לישראל?", שאל פרידמן, "התשובה היא ברורה: חדשנות ויצירתיות. אם מחפשים מקום שבו אפשר למצוא ריכוז גבוה של מהנדסים טובים מאוד כמו אלו שפה איתנו באולם, ישראל זה המקום". בהתייחסו לסוגיית הגיוון סיפר פרידמן שיחסית להייטק הישראלי אפל נמצאת באחוזים הגבוהים ביותר של העסקת מהנדסים ומהנדסות ערביות, נשים אורתודוקסיות, וכי החברה ממשיכה לפעול להגדלת האוכלוסייה הזאת – בין היתר על ידי פעילות כמו זו שנחשפה בחודש אפריל, במסגרתה אפל מפגישה מהנדסות ישראליות שלה עם נערות ישראליות.תודה לשותפים שלנו:

GOLD PARTNERS


SILVER PARTNERSBRONZE PARTNERS

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

אין תגובות

התגובות לפוסט סגורות.

תגיות לכתבה: