אפל מול ההוצאות לאור: מה בדיוק קורה שם?

אפל נתבעה בעקבות חנות הספרים האלקטרונית שלה. האם היא הואשמה, מה בדיוק זה אומר ואיך אמזון נכנסת לכל הסיפור?

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

אפל מואשמת כי היא דחפה את חברות ההוצאה לאור למודל עסקי שהעלה את מחירי ה-Ebooks. איך זה ישפיע על אפל וקצת על ההסתבכויות המשפטיות האחרונות של החברה מול אמזון.

המילה הכתובה, גרסת הדיגיטל

בשנים האחרונות עורכי הדין של אפל עסוקים יותר מתמיד. מלבד לליטיגציות המשפטיות שהחברה מנהלת ברחבי העולם אל מול יצרניות אנדרואיד שונות בגין הפרות פטנטים כאלה ואחרים בתחום המובייל, החברה גם עסוקה בתביעות נוספות ומקומיות יותר כאשר אחת מהן היא אל מול אמזון על השימוש במונח “אפסטור”.

משפט קצת יותר מסוקר הגיע לכותרות כאשר משרד המשפטים האמריקאי האשים את אפל כי פעלה בניגוד חוקי ההגבלים העסקיים הפדרליים (antitrust law) בארה”ב בתחום קוראי הספרים האלקטרוניים, וכי פעילותה של החברה גרמה להעלאת מחירי הספרים הדיגיטליים ופגעה בתחרות ובצרכנים.

השבוע שופטת בית המשפט המחוזי דניס קוט (Denise Cote) קבעה כי היא מוצאת את אפל אשמה באותן האשמות, מה שהעכיר מאוד את האווירה סביב ענקית הטכנולוגיה הקליפורנית, שרק לאחרונה שיחררה סרטון המציג את המחויבות שלה להשיק מוצרים מדהימים שישפרו ויעשירו את החיים של המשתמשים שלה.

היה היה, לפני שנים רבות…

הסיפור התחיל לפני מספר חודשים כשמשרד המשפטים האמריקאי החל לחקור תלונות לגבי שינויים והעלאות של מחירי ספרים דיגיטליים, באזור פרק הזמן בו אפל נכנסה לתחום הספרים האלקטרוניים עם השקת האייפד ו-iBooksStore. משרד המשפטים האמריקאי טוען כי במהלך המשא ומתן בין אפל שהובל על ידי אדי קיו לבין 5 מתוך 6 חברות ההוצאה לאור הגדולות בארה”ב הכוללות את: Hachette, HarperCollins, Macmillan, Penguin ו-Simon & Schuster, אפל שיכנעה את חברות ההוצאה לאור לעבור לפעול במודל עסקי שונה שנקרא agency model.

מודל עסקי זה אפשר לחברת ההוצאה לאור לקבוע את המחיר המינימלי של הספרי הדיגיטליים, זאת כשעד לאותה התקופה החברות פעלו במודל קמעונאי בו החנויות המקוונות, כשאמזון הייתה ונותרה החנות המקוונת הגדולה ביותר לספרים, קבעו בעצמן את מחירי הספרים ויכלו להוריד את מחירי הספרים גם מתחת למחיר שחברות ההוצאה לאור דרשו.

השינויים הללו הביאו לידי כך שמחירי הספרים הדיגיטליים עלו, ולאור העובדה שאפל מקבלת 30% מרווחי הרכישה של כל ספר דיגיטלי ב-iBooksStore הדבר הגדיל את ההכנסות של חברות ההוצאה לאור, ונוצר מצב בו המתחרות של אפל והגדולות שבהן: אמזון ו-Barns & Nobles לא יכלו להציע ספרים דיגיטליים במחירים אטרקטיביים יותר מאלו שהוצעו על ידי אפל בחנות הספרים המקוונת שלה. אפל עצמה טענה לחפותה בנושא, זאת כשבמקביל כל 5 חברות ההוצאה לאור הגיעו לפשרה עם משרד המשפטים האמריקאי מחוץ לכותלי בית המשפט. אולם אפל התעקשה לחפותה כשהיא טוענת שהיא לא מוכנה לקחת אחריות על דבר שהיא לא עשתה.

מה שכן, הדברים לא נראים טובים עבור אפל. קודם כל ההחלטה של בית המשפט, החלטה שאפל הודיעה שהיא תערער עליה, מציגה את ענקית הטכנולוגיה באור רע ומזכירה קצת את החקירה של משרד המשפטים האמריקאי נגד מיקרוסופט בסוף שנות ה-90 בתחום מערכות ההפעלה והדפדפנים.

שנית הדבר מכתים את שמו של ג’ובס כשבמהלך המשפט משרד המשפטים הציג מייל שנכתב על ידי ג’ובס בו נראה כי הוא מעודד את המהלך אותו משרד המשפטים טוען. מי שזוכר את כנס ה-D שנערך ב-2010, שהיה למעשה הראיון האחרון עם ג’ובס, יזכור כי וולט מוסברג שאל את ג’ובס לגבי מחירי הספרים האלקטרוניים שעלו אחרי כניסתה של אפל לתחום. התשובה של ג’ובס הייתה כי מדובר במשהו מסובך וכי השוק יגיב למחירים, אך נראה כי בפועל הדברים היו אחרת.

במשפט התגלה גם כי ג’ובס בכלל לא רצה להכנס לתחום הספרים האלקטרוניים ובמשך שנים סירב להביא את השירות למכשיר האייפון בטענה שהמסך של האייפון קטן מדי עבור קריאה, וכי המק לא נתפס כמכשיר המשמש לקריאה של ספרים. רק כאשר אפל פיתחה את האייפד, ואדי קיו נחשף למוצר הדגל הבא של החברה, הוא הבין את הפוטנציאל של הטבלט לתחום ה-Ebooks וציין את הדבר לג’ובס, שחזר אל קיו מספר שבועות לאחר מכן ואמר לו שהוא מסכים.

היה זה חודש נובמבר והאייפד היה אמור להיות מושק בינואר שלאחר מכן, מה שהשאיר לקיו מספר שבועות בודדים על מנת לגשת אל חברות ההוצאה לאור ולחתום על חוזים שיאפשרו את השקת האייפד עם iBooks וחנות הספרים המקוונת המובנית. קיו גם ציין כי לאור מצבו הבריאותי המתדרדר של ג’ובס רוב העול היה מוטל עליו, והוא עשה מאמצים כבירים בגלל העניין הרב של ג’ובס בנושא.

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

מקור: יח”צ, עיבוד תמונה

שימו סימנייה, אנחנו עוד נחזור לנושא

ההאשמה האם אפל פגעה בתחרותיות של שוק הספרים האלקטרוני או לא, תבדק במשפט החוזר. שכשאם אפל תפסיד בו החברה צפויה לשלם פיצויים בהיקף נרחב, אך לא כזה שצפוי להשפיע בצורה ניכרת על המאזן הכלכלי של החברה, שמחזיקה במאות מליארדי דולרים במזומן בחשבונות הבנק שלה.

עם זאת, נושא זה ללא כל ספק יכתים את שמה הטוב של אפל ואולי גם ישנה קצת את הצורה בה החברה נתפסת בחברה האמריקאית, שהיא השוק המרכזי בו פועלת אפל. הדבר עשוי גם להביא את האיחוד האירופאי שהוא מחמיר יותר בנושא, לחקור את התנהלותה של אפל – וזה כבר נושא חדש לחלוטין איתו תאלץ החברה להתמודד לכשיתרחש.

מי שהושפעה בצורה הנכרת ביותר היא אמזון, שמחירי הספרים הדיגיטליים שלה עלו, ובאופן מעניין בימים האחרונים אפל הסכימה להסיר את תביעתה מול אמזון בנושא השם “אפסטור”. בשנת 2011 אפל תבעה את אמזון על השימוש במונח “אפסטור” לתיאור חנות האפליקציות שהחברה השיקה עבור מכשירי הטאבלט שלה, בטענה שהשם אפסטור מייצג את חנות האפליקציות של פלטפורמת iOS וכי הדבר יצור בלבול. אמזון ואף מיקרוסופט שהצטרפה לצידה טענו כי המונח אפסטור הוא גנרי.

עד כה אמזון הצליחה לערער את תביעתה של אפל ואת מאמציה של החברה להוכיח בלבול בקרב משתמשים בין חנויות האפליקציות, כאשר השבוע העניין הגיעו לסופו כשאפל משכה את תביעתה, תחת הסכם מול אמזון שלא תתבע את אפל בתמורה.

יש הסוברים כי הפסיקה של בית המשפט פוגעת לא רק באפל אלא גם בשוק הספרים הדיגיטליים שנאבק בשנים האחרונות להציג רווחיות. כמו כן יש הסוברים שהדבר יגרום לאפל להיות הססנית יותר בכניסתה לשווקים חדשים, כאשר על הפרק יש לא מעט דיבורים על כניסתה של אפל לשווקי התוכן הטלוויזיוני, זאת במטרה להכנס ביתר אגרסיביות לשוק הבידור הסלוני. נכון לעכשיו נראה כי כל מה שנשאר לנו לעשות הוא להמתין ולראות – כיצד יתפתח שוק הספרים האלקטרוניים, האם הוא יוזל משמעותית במהלך השנים הקרובות, וכיצד אפל תוכל לשפר אותו, אם בכלל.

הפוסט נכתב על ידי נתי שוחט ופורסם לראשונה ב-iPhones.co.il.

iPhones.co.il

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: