”עדכון הקורונה” של גוגל ואפל כבר כאן; איך משיגים אותו ומה זה אומר?

שתי הענקיות יצאו בשיתוף פעולה נדיר כדי שתדעו האם באמת שהיתם בקירבת חולה קורונה מאומת

מקור: אפל + גוגל

משבר הקורונה הוליד את שיתוף הפעולה החריג בין שתיים מהיריבות הגדולות ביותר בעולם הטכנולוגיה, אפל וגוגל, אשר הודיעו כי יעבדו יחדיו כדי לשחרר כלי למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. חודש לאחר מכן, החברות מגיעות סופסוף לקו הסיום הראשון של הפרויקט המשותף עם שחרור ה-API שבנו ביחד, שעשוי להטות את המאבק הגלובלי בנגיף הקורונה.

קודם כל, מהו פרויקט הקורונה של גוגל ואפל?

בחודש אפריל הודיעו שתי החברות כי הן מפתחות מערך “Contact Tracing” למיפוי מפגשים של סמארטפונים. המערכת משתמש בטכנולוגיית Bluetooth Low Energy (או BLE בקיצור), אשר משדרת מהמכשיר שלכם אות ייחודי ואנונימי בכל 5 דקות, קולטת את כל האותות ממכשירים אחרים בקירבתכם, ומתעדת אותם. ברגע שאדם מתגלה כחולה קורונה, הוא יכול להיכנס לאפליקציה אשר הטמיעה את ה-API המדובר, לעדכן באופן התנדבותי בלבד שהוא חולה מאומת, וכל שאר המכשירים אשר היו בקירבתו במשך 14 הימים האחרונים יקבלו התראה כי הם שהו בקירבת חולה.

בשום שלב המערכת לא שולחת פרטים מזהים על מכשירי המשתמשים, והשדר הוא אנונימי, עוד המפתח הייחודי מתחלף בכל 15 דקות. החברות התחייבו כי הן לא מחזיקות מאגר נתונים מרכזי עם המפגשים שנאספו על ידי האפליקציות, ועל השרתים יישמרו רק המפתחים האנונימיים. חשוב להדגיש שגוגל ואפל לא הכריזו על פיתוח של אפליקציה שניתן להוריד בשלב הזה מהאפסטור או מ-Google Play, אלא ב-API אשר מאפשר את התקשורת בין המכשירים השונים, ואת מערכת ההתראות האנונימית, כך שאירגוני בריאות יוכלו להטמיע אותו באפליקציות שלהם.

המגן לא עשתה את אותו הדבר?

אפליקציית “המגן” ששוחררה על ידי משרד הבריאות עוד בחודש מרץ הצליחה להקדים אפילו את ההודעה של שתיים מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם. האפליקציה השוותה בין מיקומו הפיזי של המשתמש במהלך 14 הימים האחרונים לבין מסלולים של חולים מאומתים ידועים, ובמקרה של חפיפה, שלחה התראה למכשיר המשתמש אשר נחשף. גם כאן מדובר היה באפליקציה שרוב הפעילות שלה היא אנונימית, מקומית והתנדבותית.

בניגוד לטכנולוגיה של אפל וגוגל, “המגן” מבוססת על GPS, ואם אי פעם ניסיתם לנווט בעיר או בתוך מבנה, אתם וודאי יודעים שלא מדובר ברכיב שאפשר לסמוך עליו ב-100%. ואכן, בימים שלאחר שיחרור האפליקציה כאשר יותר ממיליון משתמשים הורידו אותה, רבים קיבלו התראות שגויות ומלחיצות.

צילום: גיקטיים

על הנייר, הרעיון של אפל וגוגל מאפשר דיוק רב יותר בכל הנוגע למיפוי המפגשים של משתמשים, כאשר טכנולוגיית ה-BLE מאפשר לדעת האם באמת הייתם בקירבת חולה מאומת, גם כאשר אתם בתוך בניין או איזור בלי קליטת GPS. זאת בניגוד לאפליקציית המגן שמשווה את נתוני המיקום לנתוני החקירות האפדימיולוגיות של החולים המאומתים, שלעיתים מבוססים על זיכרון הנחקר שנוטה לאי דיוקים. מצד שני, ה-API של גוגל ואפל לא מועיל אם משתמשיו לא יבחרו לסמן כי הם אובחנו כחולים מאומתים, לעומת אפליקציית המגן שתלויה בחקירה של משרד הבריאות, שהיא בגדר חובה בכל מקרה של הידבקות בנגיף.

הורידו עכשיו את אפליקציית גיקטיים, ותישארו מעודכנים הורידו עכשיו את אפליקציית גיקטיים, ותישארו מעודכנים להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

אז מה קרה ב-24 שעות האחרונות?

הלילה הודיעו אפל וגוגל כי הן השלימו את העבודה המשותפת על ה-API המדובר, אותו הן מנגישות לארגוני בריאות מסביב לעולם כדי שאלו יטמיעו אותו באפליקציות מקומיות. במקביל, אפל וגוגל שיחררו עדכוני מערכת הפעלה כדי שזו תדע לתקשר עם ה-API ולבנות את מערך התקשורת בין המכשירים השונים.

אפל, כחברה שיכולה להנגיש לרוב מוחץ של המכשירים שלה עדכונים ברגע אחד, שיחררה את iOS 13.5 עם תמיכה ב-API החדש, כך שאתם יכולים לעדכן את המכשיר שלכם כבר עכשיו. בנוסף, העדכון הנוכחי יפתור בעיה מעצבנת נוספת שקשורה לקורונה: אם יש לכם iPhone X ומעלה, שזנח את ה-Touch ID לטובת מערך זיהוי פנים, וודאי נתקלתם בבעיה כשחבשתם מסיכה על פניכם והמכשיר שלכם לא זיהה אתכם. אז לא, העדכון החדש לא יאפשר למכשיר לזהות אתכם גם כשאי אפשר לראות את פניכם, אבל הוא כן יזהה שאתם חובשים מסיכה, ויבטל את אותן שניות מעיקות שאתם מחכים שתקפוץ לכם האפשרות להקיש את הקוד האישי שלכם.

תמונה: גוגל, אפל

גוגל, כחברה שסובלת מבעיה ענקית של פרגמנטציה ומכשירים מיושנים שעדיין נמצאים בשימוש, הייתה חייבת למצוא שיטה אחרת להפצת העדכון החשוב. על כן, היא מעדכנת את אפשרות התמיכה ב-API באמצעות Google Play Services, אשר מתעדכנת דרך ה-Google Play. מצד אחד, זה פותר את התלות ביצרניות הסלולר אשר נוטות לקחת את הזמן שלהן עם עדכוני מערכת הפעלה ועדכוני אבטחה (ולרוב גם לא לשחרר אותם כלל), אבל מצד שני, אין לכם דרך לשלוט בעדכון הזה.

אם אתם רוצים לבדוק האם מכשיר האנדרואיד שלכם עודכן לתמיכה ב-API המשותף, היכנסו להגדרות המכשיר, ביחרו ב-Apps וחפשו את Google Play Services. לחצו על Advanced ובתחתית העמוד ביחרו ב-App details. כעת אתם תופנו ל-Google Play. רדו ל”About This App” ובתחתית העמוד תוכלו לראות את מועד העדכון האחרון שלכם ב”updated on” אם הוא מעבר ל-20.05, אתם מעודכנים. מכשיר הפיקסל 3 שלי עדיין מחזיק בגירסה של Play Services ששוחררה לפני מספר שבועות, כך שנראה כי במקרה של גוגל מדובר בעדכון הדרגתי.

אז מה עושים עכשיו?

כאמור, אפל וגוגל לא עבדו על אפליקציה אוניברסלית שאתם יכולים כעת להוריד מחנויות האפליקציות ולהתחיל להשתמש בהן, גם אחרי עדכוני המערכת ששוחררו ביממה האחרונה. החברות כן מתכננות להשיק את מערכת ההתראות ומיפוי המפגשים ברמת מערכת ההפעלה בעוד מספר חודשים, אך אלו הם חודשים קריטיים.

כעת, הכדור בידיים של אירגוני הבריאות העולמיים. הם אלו שצריכים להטמיע את ה-API המדובר באפליקציות שלהם, ונכון לעכשיו אין אף אפליקציה שהושקה המבוססת על ה-API החדש. עם זאת, גוגל ואפל טוענות כי 22 מדינות כבר קיבלו גישה מוקדמת ל-API, אם כי לא פירטו באילו מדינות מדובר. בתחילת החודש צפו דיווחים על כך שמשרד הבריאות הישראלי כבר נמצא במגעים עם שתי הענקיות, ושוקל להטמיע את הטכנולוגיה שלהן באפליקציית “המגן”. כל שנותר לעשות בינתיים, הוא לחכות לבשורה ממשרד הבריאות.

נזכיר גם כי הסטארטאפ הישראלי VizibleZone טען לפני כחודש כי הטכנולוגיה שלו מקדימה, ואף טובה יותר מזו של אפל וגוגל. בראיון לגיקטיים חשף מנכ”ל החברה כי זו השתתפה במספר ניסויים מוצלחים עם גופים רשמיים, אם כי לא אישר שמדובר במשרד הבריאות הישראלי. כך שיכול להיות שבסופו של דבר, משרד הבריאות יבחר בפתרון מקומי על פני הפתרון הגלובלי של אפל וגוגל.

פנינו למשרד הבריאות בבקשה לתגובה על הכתבה, ונעדכן אותה לכשתתקבל.

 

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

10 תגובות על "”עדכון הקורונה” של גוגל ואפל כבר כאן; איך משיגים אותו ומה זה אומר?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
nope
Guest

כן בבקשה, תוכלו לשמור עלי פרטים גם ממכשירים אחרים כדי שתדעו בכל רגע בדיוק איפה אני נמצא? (עלק מתחייבים לא לשמור פרטים, לכו תתבעו אותם)

שם כלשהו
Guest

השאלה האמיתית “איך נמנעים ממנו?”,
איך מוותרים על העדכון או חוסמים את הAPI הזה?
מי אמר להם שאני רוצה עוד שער כניסה לטלפון שלי?

גוגל
Guest

באייפון לא חייבים לאשר את האפשרות מעקב
באנדרואיד עם שירותי גוגל זה לא כלכך ברור

חרטה
Guest

באייפון מספרים סיפורי סבתא, באנדרואיד פשוט לא מספרים אותו.
ושוב נחזור לשאלה איך נמנעים?

ASD
Guest

חסר לכם פאנצ׳ ליין (לא בצחוק) לקומיקס. כאילו….מה קורה אחרי שהנתונים מועלים לשרת?

(אל תענו לי, אני מבין לבד אבל רק רוצה לציין שגוגל טרחו לעשות הסבר וסיימו אותו ב״הנתונים עולים לשרת. המשך יבוא״)

מרדכי
Guest

כלומר אם החלטתי משום מה או בטעות להגיד שאני חולה למרות שאני לא כל מי שלידי נכנס לבידוד סתם?

itamar
Guest

זה API שישולב, סביר להניח, באפליקציית המגן ולכן משרד הבריאות הוא שיחליט איך יעשה הדיווח.
משרד הבריאות יכולים לדוגמא להחליט שדיווח על חולה קורונה יעשה רק באמצעות קוד מיוחד שיינתן למשתמש במידה והוא נמצא חולה וכך לפתור את הבעיה שציינת.

ASD
Guest

כנראה שזה לא אוטומאטי. כשאתה מדווח על תסמינים יש מישהו בצד השני שמחליט שאתה ראוי להיבדק ואז אתה נשלח למרפאה או שנשלח אליך מישהו שיבצע את הבדיקה. אחרי שהבדיקה יוצאת חיובית, משרד הבריאות מאשר את זה ורק אז כולם ישלחו לבידוד.

גיאג
Guest

איך איסוף הנתונים המתמשך הזה משפיע על הסוללה של הטלפון?

שם כלשהו
Guest

יבזבז אותה…
כל תהליך שעובד ברקע מבזבז סוללה, תהליך שעושה שימוש בחיישני המכשיר והרכיבי תקשורת מבזבזים עוד יותר סוללה, אם זה גם גישה למיקום אז עוד יותר, מפה זה בעיקר עניין של תדירות דגימה ותקשורת עם גורמים אחרים
אבל התשובה הפשוטה שהשפעה על הסוללה תהיה מנסתם שלילית, עד כמה שלילית צריך לעשות בדיקה בשטח

wpDiscuz

תגיות לכתבה: