זול ובשפע: מוצרי אפל פופולארים ברחובות טהרן

סנקציות כלכליות? לא, אם תבדקו כמה מחשבי אפל חדשים נמכרים ברחובות טהרן, במחירים כמעט זהים לאלה של ארצות הברית.

תמונה: flickr, cc-by, Cherrysweetdeal

על אף הסנקציות והאמברגו כלכלי, חנויות המוכרות סחורה של אפל באיראן מדווחות כי העסקים במדינה פורחים, כך על פי דיווח שפורסם ברויטרס לאחרונה. הדיווח מעלה מחדש את השאלה הנוגעת ליעילות הסנקציות הכלכליות, והרצון של ההמונים ברחבי העולם לרקוד בקצב של החלילן מקופרטינו.

סנקציות כלכליות

על פי הדיווח ברויטרס, ליין המוצרים של אפל נמכר ברחובות טהרן לפחות משנת 1995, אם לא קודם לכן. את הציוד, הנחשב ברחבי העולם לאיכותי ונתפס בעיני רבים כסמל סטטוס, רוכשים לקוחות פרטיים, אבל גם לקוחות מוסדיים, כמו הבנק המרכזי האירני, ועוד (הריאיון המלא כאן). למרות הסנקציות הכלכליות על איראן, נראה שהחנויות ברחובות טהרן מצליחות להשאיר את המחירים קרובים למחירים שלהם בארצות הברית, וכך במרחק נגיעה מלקוחותיה המבוססים שבעיר.

הגעתה של סחורה מקופרטינו, קליפורניה, הישר אל לב ליבה של מדינה הנמצאת תחת סנקציות כלכליות, כאלה שאמורות לפקח ולאסור על ייבוא של מוצרי טכנולוגיה מתקדמים מארצות הברית אל איראן, מעלה על הפרק את הסוגיה, האם אנחנו בכל זאת לא חיים בכפר גלובלי אחד גדול, בו המוצרים שנתפסים בארצות הברית לשיא האופנה או שיא הטכנולוגיה משפיעים על מדינות בצד השני של כדור הארץ.

אספקה לשני הצדדים

הגעתם של מוצרי אפל לאיראן עשויה להסב נזק לאפל, אם יתברר שלחברה היה יד בצורה כלשהי במהלך. הממשל האמריקני מחמיר מאוד בנושא ייצוא סחורה אסורה, בדגש על סחורה טכנולוגית, לרשימה של מדינות, ביניהן איראן. הנושא עלה לכותרות גם לפני מספר שנים, כאשר סוני השיקה את קונסולת המשחקים שלה “פלייסטיישן 2”. הקונסולה נאסרה לייצוא לאיראן, מחשש שחלקי הקונסולה יילקחו ויושמשו לטובת כלי נשק בידי הממשל האיראני, כאלה שיוצבו בעימות עתידי נגד חיילים אמריקניים.

מדיניותו הנוכחית של המשטר האיראני אינה משאירה לחברות הטכנולוגיה האמריקניות הרבה ברירות. האיומים הברורים שנשלחים בשנים האחרונות, חדשות לבקרים, על ארצות הברית ובעלות בריתה, כולל ישראל, הופכים את איראן, כפועל יוצא, למדינה שאליה טכנולוגיה תתקשה להגיע בצינורות הראשיים. אמנם, בצינורות עקיפים היא אולי מצליחה להשיג מוצרים מסוימים, אך יש לקוות כי ביתר תחומי הטכנולוגיה עובדות הסנקציות בצורה יעילה קצת יותר.

וידאו: כל כך רחוק, כל כך קרוב

נדב דופמן-גור

עו”ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

1 תגובה on "זול ובשפע: מוצרי אפל פופולארים ברחובות טהרן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Sort by:   newest | oldest | most voted
גיל
Guest

מעניין אותי האם שמתם לב שיש פה כפל משמעות מצחיק בשם השיר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: