אשתי החביאה AirTag חדש בשכונה, אז יצאתי לחפש אותו

אייר-טאג החדשים של אפל הגיעו השבוע לישראל ואמורים לעזור לכם למצוא את החפצים שאתם לא מפסיקים לאבד. אז בדקנו אם זה באמת עובד, ואיך זה עובד

צילום: גיקטיים

אחרי שמועות, דחיות ועוד קצת עיכובים, אפל סופסוף השיקה את ה-AirTag – תגיות איתור זעירות תוצרת בית שאפשר להצמיד למפתחות, ארנק, תיקים או כל דבר שפחות או יותר תרצו – כדי שתפסיקו לאבד אותם. אחרי שיחידה של איירטאג נחתה במשרדי גיקטיים, החלטתי לעשות את הדבר ההגיוני היחידי – לתת לאשתי להחביא אותו איפשהו בשכונה, ולראות אם אני אצליח למצוא אותה.

המחיר לא אפל-י, אבל כל שאר הדברים – כן

ה-AirTag הוא דיסקית דקיקה למדי בגודל שמזכיר פקק של בקבוק או מטבע של חצי-שקל, והוא לא מגיע עם מסך או חיבור כלשהו. בצורה הבסיסית שלו, אתם יכולים לזרוק את האיירטאג שלכם בתוך תיק, ארנק, מזוודה או תיאורטית אפילו לרכב שלכם. למרות שבדרך כלל אני שומר את המחיר לסוף, ה-AirTag מגיע עם תג מחיר שהוא יחסית לא אפל-י, ואפילו בישראל תוכלו לשלם 139 שקלים תמורת יחידה, או 479 שקלים תמורת 4 יחידות.

למרות המחיר הנגיש יחסית, כבר ממבט ראשון יש בעיה ראשונה עם הקונספט של האיירטאג: אפל "שכחה" להשאיר חור כלשהו בתוך האיירטאג, כנהוג בתחום מכשירי האיתור כך שתוכלו להצמיד אותו לצרור המפתחות שלכם, או לריצ'רץ' כלשהו. בשביל ה-Use Case הבסיסי הזה תצטרכו לקנות מעין קייס/מחזיק במחיר של החל מ-189 שקלים. אני בטוח שאתרי הקניות הסיניים ישמחו למכור להם קייסים כאלו ואחרים במחירי רצפה, אבל זו עדיין תוספת של זמן וכסף שאתם צריכים לקחת בחשבון אם אתם מתכננים לקנות אותו.

באפל כמו באפל, החיבור של האיירטאג לא יכל להיות פשוט יותר. הוצאתי אותו מהקופסה, חילצתי אותו מהכיסוי העדין שהגיע מעליו שבעצם גם הפעיל את הסוללה הפנימית (עוד על כך בהמשך), וברגע שקירבתי אותו לאייפון שלי, הוא הופיע על המסך כאילו היה איירפודס. לחיצה אחת על Connect העבירה אותי למסך שבו יכולתי לבחור שם לתגית ומסיבה לא הכי ברורה גם אימוג'י ו…זהו. פשוט חברו את האיירטאג למה שאתם לא רוצים לאבד, והמתינו ליום הדין.

צילום: גיקטיים

כשלא מוצאים את הארנק בבית

בואו נפריד את השימוש ב-AirTag לשני מקרים, הראשון שכיח וקורה לי אחת ליום: אני בא לצאת מהבית, ומגלה שאין לי מושג איפה המפתחות או הארנק שלי. אז שמתי את האיירטאג בתא הכסף הקטן של הארנק שלי ושמתי אותו בחדר אחר בבית מתחת לכרית. המקום אליו ארנקים ומפתחות הולכים כדי לגרום לכם התקף לב.

תמונה: אפל

כנהוג אצל אפל, גם כל הפונקציונלית של האיירטאג אפויה אל תוך מערכת ההפעלה, ולא מצריכה מכם חשבונות חדשים, אפליקציות חדשות וכאבי ראש. פשוט פתחתי את אפליקציית Find My, שלרוב משמשת אתכם לאיתור בני המשפחה או המכשירים השונים שלכם, וכעת תומכת גם בדיסקיות איתור. מאחר והייתי באותו המבנה כמו האיירטאג, הם בעצם היו מחוברים אל האייפון שלי, מה שאיפשר לי שני דברים: להשמיע צפצוף (שנשמע מרשים למדי במיוחד ביחס לגודל המזערי של הדיסקית), וחשוב מכך – להתחיל לאתר אותו פיזית.

בתוך האיירטאג מסתתר שבב U1 של אפל, שנעזר בטכנולוגיית Ultra Wideband לאיתור. שבבים זהים שכאלו נמצאים גם במכשירי ה-iPhone 11 ומעלה. ברגע שהאייפון שלכם יראו שאתם קרובים יחסית לאיירטאג, הוא יאפשר לשני המכשירים שלכם לתקשר האחד עם השני כדי למדוד את הכיוון והמרחק שלכם מהדיסקית, בין היתר גם באמצעות המצלמה, האקסלורמטר והג'יירוסקופ שבאייפון.

כאן אפל הצליחה להפוך את מלאכת מציאת האיירטאג לקלילה עד כדי מהנה. בהנחה שאתם במרחק של כמה מטרים מהדיסקית, האייפון שלכם יציג לכם חץ שממש מראה לכם לאן ללכת. מהבדיקות שלי, החץ הזה מדויק בצורה נהדרת, וכשתתחילו להתקרב באמת אל הטאג שלכם, המנגנון ההפטי של האייפון שלכם ידאג שאתם תרגישו האם אתם באמת קרובים אליו או מתרחקים. ל-Use Case הזה של מציאת חפצים באותו חלל שאתם נמצאים בו, קרי הבית או המשרד שלכם, האיירטאגס פשוט עושים את העבודה.

כשאין לכם מושג איפה איבדתם את האיירטאג

צילום: גיקטיים

המקרה השני של דברים שהולכים לאיבוד הוא מקרה קשה יותר והרבה פחות נעים. אתם נמצאים איפשהו ומגלים לפתע שהמפתחות שלכם או הארנק שלכם לא עליכם. אולי שכחתם אותם בבית, אולי באוטו, ואולי במקרה הגרוע יותר, איבדתם אותם באמת. כעת, האיירטאג לא מחובר לאייפון שלכם, ואתם לא יכולים להשמיע לו צפצוף או להשתמש בפונקציית האיתור הפשוטה עם שבב ה-U1, ולמרות שלאיירטאג אין בכלל רכיב GPS, אתם עדיין לא צריכים להיכנע.

בשביל לדמות את המצב הזה, נתתי לאשתי את ה-AirTag כפי שהאל ברא אותו, וביקשתי ממנה להחביא אותו במיקום כלשהו בשכונה שלנו בלי שאני יודע איפה הוא. המתנתי לחזרתה הביתה, והתחלתי בתהליך איתור פחות פשוט, אבל במקום מסוים הרבה יותר חכם: באפליקציית Find My אכן ראיתי שהאיירטאג מנותק מהאייפון שלי, וראיתי את המיקום האחרון שבו הוא היה מחובר לאייפון שלי.

בשלב הזה הכנסתי את המכשיר למה שמכונה "Lost Mode", במסגרתו אתם יוצאים מנקודת הנחה שאיבדתם את המכשיר, ואתם סומכים על טוב ליבם של שאר האזרחים שיחזירו לכם את האבידה אם הם ימצאו אותה. במסגרת הפיצ'ר הזה, התבקשתי להשאיר מספר טלפון לחזרה והודעה למוצא הישר.

כאן נכנס הפיצ'ר הגאוני באמת של ה-AirTags. אפל לא בונה רק על הקשר של האייפון שלכם על האיירטאג, אלא על הקשר של כל שאר מכשירי אפל שתומכים בבלוטות' ומסתובבים להם בעולם. ברגע שאיירטאג הופרד מהמכשיר של בעליו, הוא משחרר איתותי בלוטות' קלים ואנונימיים שנקלטים על ידי מכשירים אחרים, בלי שאף אחד יודע שזה קורה. באם עובר אורח עבר עם האייפון שלו בקירבת האיירטאג שלכם, אפילו בלי לראות אותו, המיקום המשוער של האיירטאג שלכם יתעדכן ויהיה גלוי לכם ב-Find My. זוהי פשוט רשת של מאות מיליוני מכשירים שונים שכל הזמן עוזרים למקם האחד את השני באופן אנונימי לחלוטין.

תמונה: אפל

אחרי כמה דקות של המתנה, קיבלתי איתות מהאפליקציה שהאיירטאג שלי "נמצא", ויצאתי לדרך. לצערי, המיקום המדויק של האיירטאג לא באמת סומן לי על המפה, אלא מעין רדיוס משוער של כמה מטרים. כשהגעתי אל הצומת, הפעלתי את פיצ'ר ה-Near שאמור לעזור לי למצוא את המיקום המדויק של האיירטאג, אבל רוב הזמן קיבלתי התראה שאין באמת חיבור בין שני המכשירים. אחת לכמה דקות הצלחתי למצוא חיבור, ואפילו הצלחתי להשמיע צפצוף מרחוק, אבל מה שקל לשמוע ולמצוא בחלל סגור לא כל כך קל באמצע שכונה.

אחרי כמעט רבע שעה של הסתובבות ברחובות המחוברים לצומת, נכנעתי וביקשתי מאשתי טיפ קטן, והיא נתנה לי את מספר הבניין הכללי שבו השאירה את הטאג. כשנכנסתי לחצר הבניין שמובילה לכניסה, מנגנון האיתור נכנס לפעולה סופסוף ועימו החץ הנכסף. תוך שניות הצלחתי למצוא את האיירטאג מוחבא מאחורי עץ, ושבתי הביתה מיוזע ועייף מהחיפושים.

עד עכשיו אני לא בטוח מה השתבש ולמה כשחלפתי עשרות פעמים בצד השני של הכניסה לא קיבלתי את האפשרות לנווט ישירות אל המכשיר. אולי זה העץ שחסם את האות, אולי זה בכלל הגדר-חומה שתוחמת את הבניין. אבל על כל פנים, ה-AirTag לא התגלה כפיתרון קסם במקרה הזה. עם זאת, סביר להניח שכתשאירו בטעות את הארנק שלכם במקום כלשהו, או אפילו תפילו אותו, הוא יפול במקום יחסית פתוח וכזה שיוכל להגיע ואז תוכלו למצוא בקלות את מה שחיברתם אל האיירטאג, שהוא תמיד יהיה גדול ממנו.

ומה קורה אם מישהו אחר מוצא אותו?

בשני המקרים הללו גילינו מה קורה כשאתם אלה שבסופו של דבר מוצאים את האיירטאג שלכם, או ליתר דיוק את מה שמחובר אליהם. אבל מה קורה כשלא אתם אלא שמוצאים אותו ראשון. במקרה שמדובר במכשיר iOS, ניתן להפעיל את Find My ולבחור שם באפשרות סריקה של תגיות. אחרי שתצמידו את התגית לאייפון שלכם, אם הצד שהלך לאיבוד הפעיל את ה-Lost Mode, תוכלו לראות את מספר הטלפון וההודעה שהוא השאיר למוצא, ובתקווה, אתם תעשו את הדבר הנכון ותתקשרו להחזיר לו את האבדה.

במקרה שמדובר במכשיר אנדרואיד, המוצאים יוכלו להשתמש בסורק ה-NFC שנמצא ברוב המכשירים כדי לסרוק את התגית, והתגית תפנה אותם ל-URL שבו נמצאת אותה הודעה ומספר הטלפון. סך הכל חכם.

ומה בנוגע לתחרות?

צילום: גיקטיים

כרגיל, אפל לא המציאה כאן את הגלגל ובעשור האחרון יצאו אינספור פתרונות איתור כאלו ואחרים, ובראשם Tile. בשנתיים האחרונות אני מסתובב עם שני מכשירי איתור של חברת Chipolo, ולעומת האיירטאגס הם מרגישים לי מאוד, אבל מאוד בסיסיים. הם מסתמכים אך ורק על מיקום הסמארטפון שלכם וחיבור בלוטות' כדי למקם את עצמם על המפה, וניתן להפעיל את הצפצוף שלהם רק כשאתם מחוברים אליהם בבלוטות' – מה שהציל אותי הרבה פעמים מפאניקה מיותרת ביציאה מהבית. אבל בשום אופן לא הייתי סומך על כך שאני אוכל להשתמש בהם כדי לאתר את הארנק שלי אם הוא למשל יפול לי ברחוב.

ממש לאחרונה יצא לי להשתמש גם ב-Galaxy SmartTag של סמסונג, שהוא סוג של האיירטאגס של סמסונג שיצאו לפני האיירטאגס, ואלו מבוססי בלוטות' בלבד. אבל בניגוד לאיירטאגס, כשאתם מגיעים לשלב האיתור הקרוב, אתם צריכים לשחק משחק של "חם-קר": במקום להציג חץ ברור וקל להבנה, אתם תסתובבו בחלל כשהתגית ומכשיר הגלקסי התומך שלכם מחוברים, ומעין עיגול פשוט יתמלא כשאתם מתקרבים אל התגית, ויתרוקן כשתתרחקו – בלי יותר מדי טיפים נוספים.

רגע לפני שאפל חשפה את האיירטאגס, סמסונג הספיקה לשחרר גירסה חדשה לסמארטאגס שלה בגירסת "פלוס", שהפעם מצוידת בטכנולוגיית Ultra-Wideband ופיצ'ר AR שעוזר לכם למצוא את הפריט האבוד באמצעות חיצים והנחיות, ממש בדומה למוצר של אפל (או ההפך, תלוי את מי אתם שואלים). אין כל כך הרבה מקום להשוואה בין שני המכשירים השונים, כיוון שגם הסמארטאג של סמסונג וגם האיירטאג של אפל, תומכים אך ורק בסמארטפונים שלהם, כך שאין לכם פה באמת התלבטות בין השניים, למרות שהם דומים ביכולות ובמחיר שלהם.

אפל. זו באמת את?

צילום: גיקטיים

אחד היתרונות האדירים של ה-AirTags על פני מתחרים כמו צ'יפולו ו-Tile שיצא לי להתנסות בהם במהלך השנים, הוא אולי היתרון הכי לא Apple שקיים ביקום הזה. הסוללות של רוב מכשירי האיתור הללו מחזיקות כשנה, ולרוב, אחרי השנה הזאת אתם פשוט צריכים לקנות מכשיר חדש לחלוטין. נכון, לא מדובר בהוצאה מטורפת (אלא של עשרות דולרים בודדים), אבל ב-2021 זה פשוט נשמע לי מוזר. דווקא את האיירטאג ניתן לפתוח בקלות על ידי סיבוב הגוף שלהם, ובפנים מחכה הפתעה – סוללת שעון בסיסית למדי.

כלומר, בניגוד למשל לאיירפודס הראשונים שלי שנאלצתי לזרוק לפח אחרי שהסוללה שלהם נשחקה לחלוטין בלי שאפילו אפל מסוגלת להחליף להם סוללה (ותאמינו לי, שאלתי אותם), את האיירטאג תוכלו לרענן כשהסוללה נגמרת באמצעות סוללה שקונים בקיוסק ב-15 שקלים (מחירי תל אביב, יש לנוחות מחיר). זו הפעם הראשונה מזה שנים רבות שאפל מתכננת מוצר כך שהוא אמור בברירת המחדל שלו לשרת אתכם עד מתי שרק תרצו. חשוב לציין שגם הסמארטאג של סמסונג תומך בסוללה שעון בסיסית וניתן להחלפה גם הוא.

אין הפתעות

צילום: גיקטיים

אני לא יודע מה קרה לאפל, אבל בשנים האחרונות היא מצליחה פשוט להפר את כל הציפיות בכל מה שנוגע למכשירי דור ראשון. זה התחיל עם האיירפודס שהפכו ללהיט אדיר, המשיך עם מעבד ה-M1 במחשבי המק, וממשיך גם ב-AirTag. הוא שומר על המסורת ארוכת השנים של אפל של מכשירים פשוטים שעושים בדיוק את מה שהם צריכים לעשות, ולא שום דבר מעבר לזה.

החוכמה הגדולה של ניצול רשת Find My הקיימת לטובת האיירטאגס היא אחד המעשים החכמים והטובים ביותר שאפל עשתה – ככזה, הוא הופך את כל הקונספט של רכישת תגיות איתור למשתמשי iOS לכזה שלא דורש התלבטות. אני לא רואה סיבה, ולא הקטנה שבעולם, שמשתמש iOS יתפשר על רשת האיתור הגדולה של Tile, המתחרה הגדולה, שאפילו לא קרובה לנפח של הרשת של אפל, שפשוט כמעט מבטיחה לכם שמתישהו, לא משנה איפה איבדתם או שכחתם את הדברים שלכם, מישהו יחלוף בסמוך עם אייפון ויאפשר לכם לאתר את האבדה שלכם.

המחיר הלא גבוה, הפונקציונליות הברורה וחווית השימוש הופכים את ה-AirTags לעוד מוצר מצוין, אך לא מושלם של אפל, שמתאים בדיוק למי שכבר נמצא באקוסיסטם שלה ולא מתכנן לעזוב.

תודה ל-iStore – משווקת רשמית של אפל בישראל – על המכשיר לבדיקה

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

22 תגובות על "אשתי החביאה AirTag חדש בשכונה, אז יצאתי לחפש אותו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבי
Guest

לא יודע מה התלהבת מהמחיר, זו חתיכת טכנולוגיה ממש קטנה ופשוטה. לא אומר שזה לא משתלם לך, עם כל הרשת של האייפונים שמבסתובבים, אבל זה מחיר 'אפל'י בהחלט. בטח עולה פחות מעשירית לייצר.

ASD
Guest

ממתי עלות ייצור אמורה לשקף עלות רכישה?

לא יודע כמה דבר כזה אמור לעלות בפועל, אבל המוצר הזה הוא רחוק מלהיות רק nfc שעושה פינג לטלפון שלך עם geolocation

ארז
Guest

מה לגבי תאימות בין השניים ? איך אייטאג יעבוד עם מכשיר גלקסי , או ההיפך ? האם אפשרי לשלב ?

איציק
Guest

כתוב לך בכתבה שלא.

אפי
Guest

יש דברים כאלה כבר 10 שנים כמעט, וזה תמיד לא עבד טוב

אפליקו
Guest

אפל הצהירה שיש מיליארד מכשירים ברשת הfind my

איציק
Guest

139 שקלים לטכנולוגיה טיפשה שאפשר למצוא ברשת במספר שקלים. ולזה אתה קורא מחיר נגיש ?

MusiCode7
Guest

> טכנולוגיה טיפשה שאפשר למצוא ברשת במספר שקלים

לא נכון.
את רשת האייפונים הענקית שתמצא את ההתקן שלך,
אין לאף מתחרה.

עמית
Guest

הקטע המרשים היחידי הוא השימוש בכל האייפונים שבעולם כמאתרי תגים. יש גם יתרונות לשליטה מוחלטת בפלטפורמה, אם כי אין סיבה שגוגל לא יטמיעו דבר דומה בגרסא הבאה של אנדרואיד (אלא אם יש פטנט?

ASD
Guest

אין סיבה. אבל זה לא יקרה כי גוגל ידועים בלבוא עם טכנולוגיה מפוצצת אבל לא לתמוך בה לאורך זמן או לחילופין לעשות אותה עקום מבחינת חווית משתמש.

בצל כלבלבי
Guest

נראה לך שזה יעבוד טוב בתור איתורן לכלב?
אפשר לתלות אחד כזה על הקולר שלו ולאתר אותו במקרה שהולך לאיבוד?
הכוונה היא שהטאג כל הזמן יהיה בתנועה… שווה בדיקה.

אני
Guest

לא ממש, המיקום מתעדכן אחת לכמה דקות ולא ״בשידור חי״ ובמקרה של כלב שזז כל הזמן פחות פרקטי.
יכול לתת רעיון כללי איפה נמצא אבל לא יותר, ממליץ על קולר מבוסס GPS.

בצל כלבלבי
Guest

אבל אין שום קולר GPS בגודל הזה….
הטאג הזה גם קטן וגם קל משקל.

ASD
Guest

סביר שזה יהיה טוב. גם אם לא תדע בדיוק איפה הכלב, לפחות תדע את הכיוון לחפש אותו.

אחד
Guest

ומה עם הפרטיות?, הרי הטלפונים האחרים לא יודעים האם ה tag שלך במצב lost או לא. מה שאומר שמן הסתם הם מדווחים על כל tag שהם מזנים, כולל מיקום כמובן, לאפל שבודקת האם הוא ברשימת האבודים.
ז"א, גם אם תשאיר את הטלפון בבית, הם ידעו איפה אתה ומי נמצא לידך, כל עוד הוא עם איפון.
צריך לבדוק.

שם כלשהו
Guest

כל העניין שהטגים האלה זמינים ומשדרים לכל האייפונים נשמע שיהפוך לבעית אבטחה גדולה, מעניין איזה שימושים מעניינים ימצאו לפרצה הזאת

Name
Guest

הפיצ'ר שהופך את כל האייפונים לסוג רשת לחיפוש איירטגס הוא אולי "גאוני", אבל לא חדש, קיים גם בtile, אבל דורש התקנת אפליקציה.
מה שבאמת גאוני, זה לגבות 190 ש"ח על תחליף לחור קטן בפלסטיק????

בוט
Guest

נראה לי הקייס הוא מעור. אבל כן, זה די יקר.
אבל כל אביזרי התוסף של אפל, פונים לשוק האופנה ובשוק האופנה כפי שידוע המחיר יכול לקפוץ ללא כל סיבה מוצדקת.
אם אתה רוצה משהו זול, יש לך מיליון אלטרנטיבות בשוק הסיני.
זה כמו שאתה קונה ג׳ינס של חברה ידועה ונטלץ לשלם מחיר לא הגיוני, אבל אם תלך לשוק, תוכל למצוא ג׳ינס דומה בעשירית מחיר.

אבי
Guest

מסקנה: צריך object oriented search.
ללכת מסביב לעצים וגדרות ולא בסתם קוים.

נועם
Guest

מישהו ניסה את Ultra-Wideband?
הייתי רוצה להטמיע AR באתר תיירות.

איל
Guest

שווה להחביא כזה באופניים, במיוחד למי שגר בדרום ת"א

אברהם
Guest

לא ברור מהכתבה האם ניתן לקנות כזה למי שאינו בעל אייפון ולבצע רגיסטרציה למערכת. אם כן, זה מוצר מדף מעניין גם למי שאין לו אייפון, למרות מגבלות ה UW שאולי לא קיימות אצל כולם.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: