מתחילים ללמוד AngularJS: מקורות לימוד ומידע מומלצים

כל מקורות הלימוד הזמינים ברשת ובכלל עבור AngularJS מרוכזים במקום אחד

 

angularjs-logo

מאת עופר זליג, מתכנת FullStack. בזמנו הפנוי מייעץ לחברות בתחומי Modern Web, Redis, Performance ועוד.

לפני כשנה החלטתי שזהו, אני מתחיל ללמוד AngularJS. הרצון ישב אצלי בראש ב-To Do מספר חודשים, ואז הגיע הפרויקט שנתן לי את הדחיפה לעשות את הצעדים הממשיים הראשונים. בפוסט זה אני רוצה לרכז מקבץ של המקורות שאני חושב שהם הכי מומלצים להתחיל ללמוד AngularJS.

היום, כשנה אחרי, אני נמצא בערך כאן בגרף המפורסם שמתאר את עקומת הלימוד האופיינית של AngularJS, ואני לומד דברים חדשים מדי יום ביומו:

pic1

צעדים ראשונים

למרות שישנם snippets בכל מקום אפשרי, אני בהחלט חושב שהדרך הרצויה ביותר ללמוד AngularJS היא דרך ספר מקיף, או קורס מקיף, רגיל או וידאו, שמלמד את AngularJS מההתחלה ועד הסוף (סוף הוא לאו דווקא הדברים המתקדמים ביותר ב-Internals של AngularJS, למרות שגם זה קיים. הכוונה יותר לכיסוי מתודי מהבסיס ועד ליישומים הנפוצים היותר מתקדמים שניתן לעשות ב-AngularJS).

פוסטים נקודתיים עושים עבודה מצוינת של drill-down לפיצ'רים מסוימים או להתגברות על מלכודות שכיחות יותר או פחות ב-AngularJS, אולם חשוב לדעתי כשמתחילים ללמוד AngularJS, לפנות לגישה המובנית יותר מבחינה מתודית, שבה לומדים מהבסיס ועד לחלקים המתקדמים.

ולמרות זאת, כדאי מאוד למי שמתחיל דרכו ב-AngularJS, או בכלל רוצה לראות מהו הקסם שכולם מתלהבים ממנו (ואם אתם באים מאחת מסביבות ה-Client MVC האחרות – כיצד נראים ההבדלים בין AngularJS לסביבה האחרת שאתם רגילים אליה) לצפות במספר Quickstarts והדגמות שיספקו טעימה לא רעה של AngularJS ו"ימפו לכם בראש" את תכולת הפריימוורק הזה לפני שאתם צוללים פנימה.

שבו בנחת, בבית או בעבודה, שימו אוזניות, נתקו עצמכם מהעולם לשעה (70 דקות ליתר דיוק) וצפו בוידאו הכל כך ברור ומקסים וקל להבנה הזה, שמספק הדגמה חיה ל-AngularJS. הוידאו הזה לבדו ייתן לכם תיאבון לרצות ללמוד AngularJS ומסמך ה-PDF המלווה/משלים אותו (התחיל כהעלאה על הכתב של הוידאו, ע"י Ian Smith) אשר מספק זוויות נוספות על החומר המוצג בוידאו ומומלץ לקרוא אותו בנוסף.

הוידאו המפורסם והאגדי של Dan Wahlin:

דף הבית של פרויקט AngularJS המציג הדגמות חיות של השימוש והיכולות של AngularJS, ברמת קושי עולה. אני ממליץ בתור התחלה להסתכל וללמוד רק את 2 הדוגמאות הראשונות מכיוון שאחריהן הדוגמאות הופכות כבר למורכבות מדי להבנה ללא לימוד מתודי כפי שתיארתי בתחילת הפוסט. אפשרי יהיה להבין אותן, אבל ה-"Reverse Engineering" שתעשו בראש עלול לבלבל יותר מדי. לכן, היצמדו רק ל-2 הדוגמאות הראשונות. תוכלו בכל זאת לרפרף על הדוגמאות הבאות בתור, רק כדי לקבל המחשה כמה נקי, קל וברור הקוד שכותבים ב-AngularJS, וכמה אלגנטי ה-Separation of concerns שלו (קוד, נתונים, תצוגה), אולם אל תנסו לראות בהן תחליף לתהליך לימוד מסודר יותר.

קורסי וידאו

ישנם כיום כנראה עשרות קורסים המלמדים AngularJS, אם לא יותר. כשאני התחלתי ללמוד AngularJS, צפיתי ב-2 הקורסים הבאים ב-PluralSight, עליהם אני ממליץ מאוד:

מאז שצפיתי בקורסים הללו (שהיו למיטב זכרוני היחידים ב-PluralSight בזמנו) PluralSight הרחיבו את אוצר הקורסים שלהם וכיום הוא מכיל הרבה יותר קורסים בנושא AngularJS. אני ממליץ שתראו את רשימת קורסי AngularJS של PluralSight ותתרשמו בעצמכם. כל קורסי PluralSight שלקחתי עד היום, במגוון נושאים, מעולים מבחינת הרמה, העריכה וההגשה.

ערוץ היוטיוב הרשמי של AngularJS, אשר מלא בתכני וידאו לרמות מתחילים ומתקדמים. באמת משובח. לא סתם חומר רשמי שזרקו שם רק כי "צריך שיהיה משהו" בערוץ הרשמי, אלא באמת תכנים טובים.

אתר לימוד נוסף המוקדש ל-AngularJS הוא egghead.io. תכני וידאו קצרים וממוקדים המקיפים נושאים שונים ב-AngularJS. כל אחד מהם באורך ממוצע של כ-5 דקות. כדי לצפות בכולם יש להצטרף כמנוי חודשי או שנתי, אולם רבים מהם זמינים לצפיה חינם.

גילוי נאות: אישית לא צפיתי בהם, פשוט כי בתהליך הלימוד שלי לא הזדמן לי להיתקל באתר זה, אולם אני בהחלט מתכוון לצפות בחומרים נקודתיים שנמצאים בו.

שוב – רבים מהתכנים זמינים גם ללא הצטרפות כמנוי, ובפרט אחד התכנים המומלצים ביותר באתר הנ"ל הוא הדף New to AngularJS? Start learning here – פוסט עשיר, מלא וסדור המכיל מראי מקום לתכני וידאו קצרים וקלים להבנה על כל הדברים הבסיסיים פלוס ב-AngularJS.

ספרים

Pro AngularJS – הספר המומלץ ביותר באמזון ע"י הקוראים נכון לכתיבת שורות אלו. אכן משובח.

Mastering Web Application Development with AngularJS – ספר שהיה מדורג במקום הראשון באמאזון בקטגוריית AngularJS כאשר קניתי אותו. מדובר בספר ברמה גבוהה מאוד, שאין ספק שנכתב ע"י מחבר בעל ידע מעמיק מאוד ב-AngularJS. מקיף בעיקרון הכל ב-AngularJS (הכל עד רמה גבוהה מסוימת של AngularJS כולל internals ונכון לגירסת AngularJS הזמינה בה הוא נכתב). אני עדיין ממליץ עליו בחום על אף הזמן שעבר, אולם ישנם מספר דברים שחשוב לזכור במידה ובוחרים בו:

הספר פורסם באוגוסט 2013 ולא עודכן מאז, נכון לזמן כתיבת שורות אלו. הרבה דברים התפתחו ב-AngularJS מאז.
בפרט, התעלמו מכל החלקים המדברים על ngRoute כיוון שמדובר במודול שיצא משימוש שוטף והוחלף ע"י מודול הרבה יותר מוצלח וחזק – ui-router.

כל נושא הטפסים (Forms) השתכלל מאוד, בפרט בגירסה 1.3. לימדו אותו מהספר כיוון שכל אבני הבניין המוצגים בו עדיין תקפים, אולם הקדישו לאחר מכן זמן ללימוד ההרחבות של Forms שהוצגו ב-Angular 1.3.

הסיבה שאני עדיין ממליץ על הספר הנ"ל למרות כל הסייגים היא שהוא מספק הבנה מעמיקה כיצד AngularJS פועלת מאחורי הקלעים. זוהי הבנה חשובה כיוון שלעתים קרובות היא תעזור לכם להימנע ממלכודות או להבין יותר טוב מדוע AngluarJS מתנהגת בצורה לא צפויה לעתים, ולגרום לכם לכתוב קוד יותר טוב.

האנשים שהכי כדאי לעקוב אחריהם בעולם ה-AngularJS

John Papa – ה-פרסונה בה"א הידיעה לכל מה שקשור ל-AngularJS. יש לו נוכחות חזקה ברשת במגוון נושאים בתחום AngularJS. הוא פירסם את ה-AngularJS Style Guide (שלאחר מכן קמו לו אלטרנטיבות), משתתף קבוע בהקלטות הפודקאסט Adventures in Angular (ר' בהמשך), פעיל בקהילת AngularJS כולל contributions לקוד של AngularJS עצמו ומרצה בחסד בכנסים. בעל בלוג המכיל מידע איכותי רב על AngularJS. אחת ההתמחויות שלו (אם כי לא הבלעדית) הינה פיתוח AngularJS על פלטפורמת Dot Net. הרצאה זו מכילה אוסף פנינים לגבי האספקטים היותר מעניינים/חשובים של פיתוח AngularJS עם Dot Net ואני ממליץ עליה בחום (צפיתי בה 3 פעמים!).

Dan Wahlin – מי שפירסם את וידאו ה-60-ish המפורסם שהזכרתי למעלה. בנוסף יצר קורס מעולה: AngularJS JumpStart (אני מקווה שהלינק עדיין יעבוד כשתקראו פוסט זה כיוון שהוא מאפשר לרכוש את הקורס ב-$40 במקום $160) ומתחזק בלוג בעל חלק נכבד המוקדש ל-AngularJS.

אייל ורדי – האושיה הישראלית בסצנת ה-AngularJS – מתמחה ב-AngularJS בשנתיים האחרונות לערך, מעביר קורסים למתחילים ולמתקדמים (בעברית – יתרון לשוק המקומי), מעלה מצגות מעניינות על AngularJS באופן תכוף כולל על נושאים מתקדמים מאוד ב-AngularJS. כדאי מאוד לעבור על האתר ng-course שאייל בנה, הנלווה לקורס שלו (אך זמין לצפיה והתנסות חופשית) המציג אספקטים שונים של AngularJS – בצורה חיה המאפשרת התנסות ישירה עם הקוד.

Newsletters ופודקאסטים

Adventures in Angular – ה-פודקאסט ל-AngularJS. נקודה.

ng-newsletter – ניוזלטר שבועי המכיל מקבץ של תכני AngularJS הכי טובים מרחבי הרשת.

נקודה אחרונה חביבה וחשובה:

התיעוד הרשמי של AngularJS פשוט מצוין. לא חייבים לגגל או לחפש פתרונות ב-Stack Overflow. בדרך כלל התיעוד הרשמי ייתן מענה ישיר, ברור וטוב. הוא מעודכן כל הזמן עד לגירסה הרשמית האחרונה, בניגוד למקורות אחרים שמתיישנים עם הזמן.
בהצלחה!

פוסט זה הוא תרגום לעברית של הפוסט Beginning AngularJS: Best Paths to Take, Recommended People & Resources to Follow שפורסם לראשונה בבלוג של עופר זליג.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

16 תגובות על "מתחילים ללמוד AngularJS: מקורות לימוד ומידע מומלצים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
btur
Guest

כמה אייל ורדי שילם לכם בשביל להופיע פה?

ורדי ורדי
Guest

רק מבלבל את המוח ומנסה למכור קורסין

בדוי
Guest

angular זה לילדות עם קוקיות…

יצחק
Guest

ב"ה

תודה על המידע היקר, אני גם לקוח מאושר של Angular

ל3 היקר אין שום בעיה בילדה עם קוקיות, ודבר נוסף כנראה שאתה לא שם אחרת לא הייתה מדבר

בדוי
Guest

אני שם גם שם ידידי….
באנגולר יש המון בעיות אינהרנטיות וקונספטואליות
נכון, מאוד קל לעבוד עם הספריה וממש קל להתאהב בה, אבל לא כל הנוצץ, זהב
מציע לך ללכת לכיוון של react ואם אתה רציני אז הייתי בודק לעומק את mithril.js

לילה טוב ובהצלחה

אורי
Guest

מסכים עם 5,
בתור מפתח אנגולר, חייב לומר שלפעמים מדובר ביותר מדי באז-וורד.
לאנגולר יש לא מעט בעיות. באפליקציות גדולות עם הרבה אלמנטים הוא סובל מביצועים ירודים.
המנגנונים של watch ו digest לא יעילים, ועוד הרבה דברים אחרים שלא נכנס אליהם.

לפעמים, לפרויקטים קטנים אין בכלל צורך באנגולר, ודוחפים את זה כי זה אין.

קודם תגדירו את הבעיה, אחכ תראו אם אנגולר מתאים לפתרון שלה. ולא ההיפך.

שלומי
Guest

"המנגנונים של watch ו digest לא יעילים, ועוד הרבה דברים אחרים שלא נכנס אליהם."

אתה צודק, המנגנונים לא יעילים, אבל בשעת הכתיבה של אנגולר היה או את זה או כלום כי Object.Observer לא היה קיים.

אחד מהפי'צרים של אנגולר זה 2WAY BINDING, לא חייבים להשתמש בזה… בטח לא בכל DIRECTIVE.

אנשים שוכחים שאנגולר התחיל לפני 4-5 שנים, התחילו עם מה שהיה.

רון
Guest

תבדוק גם את ZainJS זה ממש טוב, יצא לפני שעה והקהילה ממש תוססת לשמוע עוד. אה ויש מדבקות!

אריאל
Guest

אריה, מה העתיד של angularjs. אני במתח…

שלומי
Guest
mithril.js? durandal? backbone? ember? angular? angular2? שכחתי מישהו? נו באמת, איזה כיף לזרוק לאוויר שמות של FRAMEWORKS… זה ממש כיף. כל ההמולה הזאת של FW חדש כל חודש רק עושה נזק. אי אפשר באמת ללמוד כל אחת מהן לעומק. בסופו של דבר זה ינתקז ל-FW אחד, מקיסמום 2…. אם אני מנהל פרוייקט, אני בטח מסתכל על איפה יש יותר כוח אדם ולא רק מה יותר מהיר או יעיל. אם אני מנהל פרוייקט חכם מתחשב בקהילה וה-ECOSYSTEM מסביב. בסופו של דבר, כרגע, אנגולר 1 לוקח את כולם בגדול. כל מי שמציג שיש ספריה כזו או אחרת מהירה יותר, יעילה יותר זה… Read more »
Kermit Mason
Guest

בגלל שאני שילוב קטלני של קטנונית עם OCD, אני חייבת להעיר שצריך להיות
should have gone ולא כפי שכתבת בתרשים עקומת הלימוד האופיינית של אנגולר…

סימי
Guest

שלום,
אני הוצאתי לאור את הספר "אנגולר 8 בעשרה ימים".
ספר זה נכתב לאור ביקוש ללימוד אנגולר מקיף ומעמיק בשפה העברית. הספר נכתב במקביל לקורסים פרונטאליים שמסרתי והותאם להבנת התלמידים.
בספרי הקפתי נושאים מרכזיים באנגולר, הגדרות ודוגמאות שימושיות על מנת להנגיש את החומר באופן ברור.
דגש רב הושם על הפשטת החומר ועל שפה ידידותית, קלה ונוחה להבנה.
ניתן להתרשם ב
https://www.hod-ami.co.il/product/programming/angular-8-%D7%91%D7%A2%D7%A9%D7%A8%D7%94-%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D/

חן
Guest

דוקומנטציה מהממת!
תוכניתן שרוצה להבין מה זה אנגולר כמו גם לפתח בשפה לא צריך לעשות כלום מלבד לקרוא את הספר ולהתאמן על התרגילים שם!!!!
כל הכבוד!

נחמה
Guest

ספר מהמם!!
סוף סוף יצא ספר כ"כ ברור ובעברית!!
עם דוגמאות על כל דבר..

כל הכבוד!!

מלכי
Guest

ספר מושלם!!!!!!!

מאוד מובן, מומלץ לכל מי שרוצה לדעת אנגולר.
ספר מקיף מאוד, והכל בעברית!!!

נעמי
Guest

ספר מעולה! הספר מקיף, מובן ומכיל מלאי דוגמאות ותרגילים, מומלץ מאוד!! (אני למדתי בקורס שלה)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: