אנדרואיד Q זמינה עכשיו ל-21 מכשירים מ-13 יצרניות; הנה החידושים שהיא מביאה

גוגל פותחת את I/O, כנס המפתחים שלה, עם הצצה לגרסת הבטא השלישית של אנדרואיד Q, הגרסה העשירית של מערכת ההפעלה הפופולארית בעולם. לצד שיפורים מתבקשים מביאה איתה הגרסה החדשה גם כמה פיצ'רים חדשים ומרשימים

Android Q

מקור: Google

גוגל פתחה אמש (ג') את כנס המפתחים שלה עם שלל הכרזות. כרגיל, כמה מהמסקרנות ביותר נוגעות לאנדרואיד, מערכת ההפעלה הפופולארית ביותר בעולם, שמגיעה בשעה טובה לגרסתה העשירית. איך הזמן טס. לצד שיפורים ועדכונים מתבקשים מביאה עימה הגרסה החדשה גם כמה עדכונים משמעותיים – ולראשונה, היא מגיעה לעוד 15 מכשירים חדשים, שאינם הפיקסל של גוגל.

מצב כהה

מקור: Google

אחרי ציפייה ארוכה, אנדרואיד תגיע עם מצב כהה או Dark Mode. מדובר בממשק כלל מערכתי, שמבוסס על צבעים כהים ובראשם השחור כמובן, ומשפיע על כל חלקי המערכת, כולל אפליקציות, תפריטים, איזורי הגדרות ועוד. היתרונות העיקריים ב-Dark Mode הם חיסכון בחיי סוללה, בעיקר במסכי OLED, מכיוון שהמסך לא צריך להאיר פיקסלים רבים; וכן בזמן הפעלה בשעות חשיכה, מסך הסמארטפון שלכם לא יסנוור אתכם או את השכנים שלכם.

את המצב הכהה תוכלו להפעיל ישירות ממסך ההגדרות (וילון ההתראות) או כאשר המכשיר שלכם נכנס למצב חיסכון בסוללה. האפליקציות הראשונות שתומכות במצב הכהה הן כמובן האפליקציות של גוגל עצמה, ביניהן Google Photos ולוח השנה.

המחוות של האייפון מגיעות לאנדרואיד

חברות הטכנולוגיה השונות לא מהססות לגנוב לשאול פיצ'רים ורעיונות אחת מהשנייה. פעם זה אפל מושפעת מגוגל, והפעם, תורה של גוגל להיות מושפעת היטב ממערכת המחוות של האייפון.

באנדרואיד Q גוגל מעלימה את שלושת כפתורי הניווט בתחתית המסך, שהיו כל כך מזוהים עם אנדרואיד במשך השנים – כפתור "הבית", כפתור ה"חזור" וכפתור המולטי-טסקינג למעבר מהיר בין אפליקציות. במקומם גוגל רוצה שנתחיל להתרגל למערכת מחוות חדשה שמתבססת על מלבן לבן זעיר בתחתית המסך.

נגיד שאתם באפליקציה ורוצים להגיע למסך הבית, אתם פשוט עושים סווייפ למעלה מהמלבן הלבן. כשאתם במסך הבית ואתם רוצים להגיע למגירת האפליקציות – שוב – אתם עושים תנועת סווייפ למעלה.

את כפתור "החזור" (Back) מחליפה תנועה חדשה – סווייפ מכל צד של המסך כלפי מרכז המסך. ברגע שתתחילו את התנועה יופיע במרכז המסך חץ קטן, כך שתדעו שאתם בכיוון הנכון. הפעולה עצמה פשוטה למדי, אולם אותנו מטרידה השאלה מה יעשו אפליקציות אנדרואיד רבות, שתנועת סווייפ מהצד פותחת אפשרויות של האפליקציה. כך למשל בג'ימייל, תנועת סווייפ מהצד מציגה את תיקיות המייל השונות ומסך ההגדרות. ככל הנראה, תאפשר גוגל למפתחים להחליט לבד מה הם מעדיפים – מה שעלול לדעתנו ליצור בלאגן ב-UX, אבל נצטרך להמתין ולראות.

כדי לעבור בין אפליקציות – תוכלו פשוט ללחוץ ולגלול את המלבן הלבן לצדדים. אפשרות אחרת – יותר אייפונית – היא פשוט ללחוץ על המלבן הלבן ואז לגרור את האצבע כלפי מעלה ולעבור בין האפליקציות השונות.

עדכוני אנדרואיד – ישר מהחנות

אחת מהבעיות המטרידות ביותר של אנדרואיד היא בעיית העדכונים, בעיקר עדכוני האבטחה והפרטיות. אתם לא יודעים מתי ואם תקבלו עדכון קרוב, ואתם תלויים בחסדי היצרנית שלכם. כאן נכנס לתמונה Project Mainline; מדובר בפיצ'ר חדש שיאפשר עדכוני אבטחה ופרטיות ישירות מהגוגל פליי, כך שכמו שאתם מקבלים עדכונים לספוטיפיי או לגוגל מפות – כך ייהנה המכשיר שלכם מעדכונים. כמו ששמתם לב מדובר בעיקר בעדכונים שנועדו לשמור על הטלפון שלכם מאובטח ופרטי – ולא בשביל הפיצ'רים החדשים – אבל, עדיין, מדובר בפיצ'ר חשוב שיאפשר גם למכשירים ותיקים וגם למכשירים של יצרניות עצלניות יותר – להיות מעודכנים ומאובטחים.

כדי לעשות זאת, בגוגל חילקו את מערכת ההפעלה ל-15 מודולים שונים, שנוכל לעדכן בדיוק כמו שאנחנו מעדכנים כל אפליקציה, כלומר הורדה של קובץ APK. בין המודולים האלו נמצא את Documents UI, DNS resolver, ANGLE ועוד. אז כן, זה לא ממש סקסי או מגניב במיוחד, אבל לפחות נוכל להיות בטוחים שמערכת ההפעלה שלנו מאובטחת יותר. אגב, בגוגל מסבירים שיצרניות סמארטפונים שירצו, יוכלו לחסום את האפשרות הזו.

דגש על הפרטיות

מקור: Google

אין ספק שנוכח השערוריות שמלוות בשנים האחרונות את פייסבוק והדליפות השונות של מאגרי המידע, הפרטיות הופכת להיות נושא שמעניין מאוד את המשתמשים. ב-Q נקבל מסך הגדרות פרטיות – ישירות מוילון ההתראות. נוכל לשלוט שם על כל ההגדרות כמו למשל מחיקה של היסטוריית המיקומים של גוגל ונקבל גישה לכל ההרשאות של האפליקציות השונות למידע שלנו. בגוגל לא מסתפקים בזה ופיצ'ר חדש יציג בפנינו התראה תקופתית שתוודא אם אנחנו באמת רוצים לתת הרשאות כמו מיקום או מיקרופון לאפליקציות השונות.

מענה על הודעות ישירות מההתראות

מקור: Google

חלק מאפליקציות התקשורת כמו ווטסאפ כבר מאפשרות לנו לענות ישירות מחלון ההתראות, אבל Q לוקחת את זה הלאה ותאפשר לנו גישה מערכתית, כך שאם מישהו שולח לנו כתובת, נוכל לפתוח את המפות ישירות מההתראה.

תמלול של וידאו

אין ספק שאחד מהפיצ'רים המרשימים ביותר הוא Live Caption – התמלול האוטומטי. נגיד שאתם רואים וידאו שקיבלתם בווטסאפ, או ביוטיוב – בלחיצה אחת תוכלו לקבל תמלול מלא ובזמן אמת של הנאמר. מדובר בכלי מרשים שיכול לעניין לא רק כבדי שמיעה, אלא גם קהל רחב יותר – למשל כשאתם לא יכולים להאזין בווליום גבוה, או כשאתם מתקשים להבין את האנגלית של הדובר. התמלול נעשה על ידי האזנה של מערכת ההפעלה לנאמר – כך שלא משנה המקור ואין צורך בהכנות או התאמות כלשהן של הוידאו – וחלון התמלול, שמופיע כאמור בזמן אמת, ניתן למיקום מחדש על המסך והתאמה של גודל הפונט.

מצב פוקוס

מצב הפוקוס החדש מאפשר לכם להגדיר אפליקציות שמציקות לכם עם התראות, וברגע שאתם בוחרים לעבור למצב Focus, לא תקבלו התראות מהן. יותר מזה, גם אם תרצו להיכנס אליהן, אנדרואיד Q תציג לכם חלון פופאפ שישאל אתכם האם אתם בטוחים שאתם רוצים – כעוד מחסום לפני שאתם נכנסים למכסחי זמן עבודה ולימודים כמו אינסטגרם למשל.

תמיכה במתקפלים

בגוגל לא אדישים למתקפת המכשירים המתקפלים שבה אנחנו נמצאים כעת ותתגבר בוודאי בשנים הקרובות. Q תתמוך במכשירים כאלו, כך שבזמן שאתם מקפלים או פותחים את המכשיר, הניגון של הסרט, השיר או ההפעלה של המשחק ימשיכו ישירות ובמהירות בלי דיליי או הפרעות.

זמינה ב-21 מכשירים של 13 יצרנים

גרסת הבטא האחרונה (גרסה 3) תהיה זמינה עתה ללא פחות מ-21 מכשירים של 13 יצרניות שונות. עכשיו, לא כל המכשירים נמכרים בארץ, אבל עדיין, מדובר בהצהרת כוונות של גוגל על כמה הנושא של מכשירים מעודכנים חשוב לה, וכן איתות שהגרסה מספיק יציבה להגיע לקהל רחב יותר.

תזכורת קלה – מחזור החיים של גרסאות אנדרואיד מתחיל בגרסת בטא למפתחים, שנוחתת בדרך כלל בחודשי החורף; ואז גרסה יציבה שמגיעה למספר רב של מכשירים – בסמיכות ל-Google I/O, שזה פרק הזמן שבו אנחנו נמצאים עכשיו. ולבסוף, בסתיו, לקראת אירוע הכרזת הפיקסלים החדשים של השנה, באיזור אוקטובר, מכריזה גם גוגל על השקה רשמית של הגרסה החדשה.

בכל מקרה, אלו המכשירים שיוכלו להתקין כבר היום את גרסת הבטא החדשה: ה-Zenfone 5z של אסוס; PH-1 של Essential; נוקיה 8.1; המייט 20 פרו של וואווי; G8 של LG; כל המכשירים של גוגל – החל מפיקסל ופיקסל XL דרך פיקסל 2 וכמובן פיקסל 3, פיקסל 3 XL וצמד מכשירי הפיקסל המוזלים החדשים; Xperia XZ3 של סוני; בנוסף, תהיה זמינה הבטא החדשה של Q גם ב-6T של וואן פלוס וב-Mi Mix 3 5G, Mi 9 של שיאומי. מכשירים נוספים שלא נמכרים בארץ ותומכים בגרסה החדשה הם ה-Reno של Oppo; מכשיר ה-Spark 3 Pro של Tecno ו-X27, NEX S, NEX A של Vivo.

כדי להתקין את בטא 3, פשוט גשו לכאן ומצאו את המכשיר שלכם.

Geektime Code

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

7 תגובות על "אנדרואיד Q זמינה עכשיו ל-21 מכשירים מ-13 יצרניות; הנה החידושים שהיא מביאה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איציק
Guest

מערכת הפעלה "חדשה" שחוץ מהשם אין בה שום דבר חדש ורק כמה מגרעות כמו העלמת כפתורי החזרה והבית. שנה שלימה לקח למשעוממים בגוגל הפיתוח ההיסטרי ושמו "איך נהרוס את אנדרואיד כי כבר נגמרו לנו הרעיונות".

עלובים!

אף אחד
Guest

יש לך את זה ביותר מתוסכל?

עדן
Guest

אפשר לפתוח את זה בהגדרות אל תדאג

Ilan
Guest

בפוקופון של שירותי אני כבר שנה בלי תפריט רק מחוות והכל עובד כמו שצריך. בלי ריבוע קטן למטה אפילו. לגבי בלייד באפליקציה שיש לה תפריט צד התפריט לא נפתח וזה עובד כמו שצריך. היחיד שלא עובד כמו שצריך חמישי פעם נפתח התפריט…waze

אברהם
Guest

אני עובד עם שיומי רדמי 6 והמחוות עובדות מצויין, הרבה יותר טוב מסנטימטר בתחתית המסך שמוקדש למנהלה כמו כפתורים

שם כלשהו
Guest

תעזבו את כפתור ה"חזור" בשקט!
אחת הסיבות שאני אוהב את האנדרואיד זה שיש לי ממשק פשוט, כמו פעם עם הכפתורים הרלוונטים, מי שהם מפריעים לו, ברוב הטלפונים כבר מזמן יש פונקציה להסתיר אותם.

אורן
Guest

מה עם UI חדש לתיקיות באנדרואיד? לא משנה כמה שהם משנים כל פעם שרואים את התיקיות זה מרגיש סובארו

wpDiscuz

תגיות לכתבה: