פרס כספי מחכה לסטארטאפ עם הפתרון הטוב ביותר לתמיכה בחולי אלצהיימר

תחרות חדשה מחפשת פתרונות טכנולוגיים לאתגרי מחלת האלצהיימר, וההרשמה פתוחה עד 31 במאי

זה מתחיל כמחלה שקטה, שנים רבות לפני שמופיעים הסימפטומים (צילום: Dreamstime)

בכל 3 שניות מאובחן אדם חדש הסובל מדמנציה. ברחבי העולם חיים היום כ-55 מיליון איש עם דמנציה, מתוכם כ-150 אלף איש בישראל. אלצהיימר היא הצורה השכיחה ביותר של דמנציה (60-70 אחוז), ושכיחותה בישראל עומדת על 11.6 אחוז מכלל האוכלוסייה מעל גיל 65. שכיחותה של המחלה תמשיך לטפס בשל הזדקנות האוכלוסייה, והצפי הוא שעד שנת 2030 יהיו בישראל יותר מ-200 אלף חולי דמנציה. על אף התחזית הזאת, האבחון המוקדם של המחלה עומד על 20-50 אחוז מהמקרים בלבד.

רוש ישראל, בשיתוף Start-Up Nation Central, הכריזה על "אתגר האלצהיימר": תחרות סטארטאפים שמטרתה לגלות את הטכנולוגיה שתצליח לפתור את אחד האתגרים המשמעותיים של מחלת האלצהיימר – אבחון המחלה בשלבים הראשוניים שלה – ולצד זאת שואפת לאתר פיתוחים חדשניים שמטרתם לתמוך בחולי אלצהיימר במגוון היבטים נוספים.

ד"ר נועה ברגמן, מנהלת היחידה לנוירולוגיה קוגניטיבית באיכילוב, מסבירה את החשיבות של אבחון מוקדם: "אלצהיימר היא מחלה מתמשכת המתחילה כמחלה שקטה, שנים רבות לפני שמופיעים הסימפטומים. בהמשך מתרחשת ירידה קוגניטיבית שהולכת ומחמירה עד שבסופו של דבר זה מגיע למצב של דמנציה. אז אדם מפסיק להיות עצמאי עם פגיעה בלתי הפיכה בתאי מוח. אנחנו מנסים להקדים את הטיפול כדי למנוע את הפגיעה העתידית בתאי המוח. זהו אתגר לא פשוט, כי אנחנו צריכים לזהות את השינויים המוחיים כשאדם נראה בריא לגמרי מבחוץ".

פתרונות חדשניים באלצהיימר

לקראת התחרות יצאה רוש ישראל, בשיתוף Start-Up Nation Central, בקול קורא לאקוסיסטם החדשנות בישראל להצגת פיתוחים שיסייעו באבחון מוקדם של המחלה, בדיקות סקר שיחזו את הסיכון לחלות ואמצעים דיגיטליים למניעה, ניטור החולים ושיפור איכות חייהם. בוועדה המייעצת של אתגר האלצהיימר חברים נציגים של חברת רוש, רופאים מובילים בתחום האלצהיימר, נציג HIT ומנכ"לית אלמדה ונצ'רס.

הזוכים בתחרות יקבלו מענק בסך 100 אלף שקלים, בנוסף לבדיקת מערכות של חממת ROX של רוש העולמית בגרמניה וייעוץ מקצועי עם מומחי אלצהיימר מובילים, HIT וקרן ההון סיכון אלמדה ונצ'רס. שימו לב: ניתן להגיש מועמדות עד 31 במאי.

התחרות פתוחה לפתרונות של כמה אתגרים, ועדיפות תינתן לפתרונות לאבחון מוקדם של המחלה. אתגרים נוספים הם מניעה ותמיכה בבריאות המוח; הערכת הסיכון לדמנציה, מעקב וניטור; מודעות למחלה וקידום אורח חיים המותאם לגיל השלישי; ותמיכה במטפלים.

בחירת הטיפול האפשרי תהיה נתונה להחלטת המטפל הרושם את המרשם בהתייעצות עם המטופל. המידע נכון למאי 2022. למידע נוסף ,יש לפנות לרופא המטפל. שירות לציבור, מוגש בחסות חברת רוש פרמצבטיקה (ישראל) בע"מ.

לפרטים נוספים והגשת מועמדות

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

אין תגובות

התגובות לפוסט סגורות.

תגיות לכתבה: