מה שווה יותר: אופציות בישראל או אופציות בארצות הברית?

עובדי ההייטק בישראל נהנים מהרצון של המחוקק ורשות המסים לעודד את הענף באמצעות הטבות מס על אופציות. האם ההטבות של העובד הישראלי טובות יותר מאלה שמקבל עמיתו האמריקאי?

RichVintage/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: RichVintage/ Getty Images Israel

מאת גבי ויסמן ולי-יה ברק אבדי, מנכ”ל וסמנכ”לית מקצועית בחברת אלטשולר שחם בנפיטס בע”מ

בישראל אין כיום יזם או סטרטאפיסט שלא מכיר את האפשרות לתגמל נושאי משרה ועובדי מפתח בחברה באמצעות אופציות או מניות. נזכיר בקצרה כי המחוקק מעניק הטבות מס לעובדים שלהם הוקצו האופציות, ובהן שתיים מהותיות:

1. דחיית מס מוחלטת של מסוי העובד עד למועד מכירת האופציות בפועל.
2. הכנסת העובד במועד המכירה תתחייב בשיעור מס של 25% בלבד.
ההטבות האלה תקפות בתנאי שהאופציות הוקצו בהתאם למסלול מס ההוני והופקדו מיד עם הקצאתן בידי נאמן.

ענף ההייטק מתאפיין בעובדים רבים המבצעים רילוקיישן ובחברות רבות העבודה נעשית מול קולגות בארה”ב, ולכן מעניין לבדוק את הטבות המס שמציעות ישראל וארה”ב בכל הקשור למימוש אופציות.

מה מקבל העובד בישראל?

על פי המצב החוקי בישראל, ניתן לקבוע את מחיר מימוש האופציות בכל סכום שתמצא החברה לנכון, ואפילו לקבוע כי לא תהיה תוספת מימוש כלל (למעט הערך הנקוב של המניה), כך שבפועל העובד לא יצטרך לשלם דבר בעת מימוש האופציה למניה. זאת ועוד, גם אם החברה בחרה לקבוע את מחיר המימוש לפי שווי המניה במועד ההקצאה כמקובל, העובד בדרך כלל מממש אותן רק לפני מכירתן. כך, כל זמן שאין מכירה העובד לא לוקח סיכון ולא משלם את תוספת המימוש, ועדיין בעת המכירה הוא מתחייב במס בשיעור של 25% בלבד, שהם תקופת החסימה בת שנתיים).

נוסף על הטבות המס שנקבעו על ידי המחוקק, גם רשויות המס מסייעות לקדם את ישראל למעמדה כסטארטאפ ניישן. סיוע זה מתבטא ביתר שאת בעת אקזיטים, בהם מאשרות רשויות המס כי העובד יתחייב בשיעור המס המופחת בגובה 25% בלבד, אפילו אם טרם חלפו שנתיים, שהם תקופת החסימה הקבועה בחוק.

מה מקבל העובד בארה”ב?

גם בארצות הברית הבינו שיש לעודד את פעילות ההייטק ולאפשר מדיניות מסוי שונה בעת הענקת תגמול הוני. ואולם, בהשוואה לדין המס בישראל, ארצות הברית רחוקה מרחק רב מישראל בכל הקשור לעידוד הניתן על ידה למגזר זה. מה זה אומר? בארצות הברית הקצאת אופציות או מניות לעובדים כפופה לשיעור המס הרגיל החל על עבודה, אלא אם עומדים בכללים מאוד נוקשים. כך למשל, אם עובד מקבל אופציה שתוספת המימוש שלה נמוכה משווי המניה במועד ההענקה, לא ניתן ליהנות מהקלות מס כלשהן וההכנסה תתחייב במס כהכנסת עבודה. נציין כי בארה”ב, בנוסף למס הפדרלי, ההכנסה בדרך כלל מחויבת גם במסי מדינה (state tax).

כללי המס בארצות הברית קובעים עוד כי כדי ליהנות בעת מכירת המניות משיעור מס מופחת כרווח הון, נדרש להמיר את האופציות למניות לפחות 12 חודשים לפני מכירתן. כך, אם חברה ביצעה אקזיט חצי שנה אחרי מימוש האופציה למניה, העובד האמריקאי יחויב במס מלא כהכנסת עבודה ולא ייהנה מהטבות מס. הכללים האלה גורמים לכך שברוב המוחלט של המקרים העובדים האמריקאי לא מממשים את האופציות למניות (כדי לא להסתכן בתשלום מחיר מימוש שייתכן שירד לטמיון) אלא ערב האקזיט ממש, ואז ממילא לא נהנים מהקלות מס שעמיתיהם בישראל מקבלים (25% מס בלבד).

רשות המסים הישראלית נמצאת עם האצבע על הדופק, מעירה את תשומת לבו של המחוקק ומהווה גורם מעודד לתעשיית הייטק הישראלית, ובהחלט הביאה לכך “שהאופציה הישראלית” עדיפה על “האופציה האמריקאית”. אמנם לאחרונה קבע נשיא ארה”ב, דונאלד טראמפ, שינויים במדיניות המסוי האמריקאית, אך אין בהם התייחסות למדיניות בעת הענקת תגמול הוני, כך שלא נראה כי בארצות הברית צפוי שינוי בנושא זה.

הכתבה בחסות אלטשולר שחם בנפיטס

לא מכבר התקיים ברומא הכנס הבינלאומי השנתי בתחום התגמול ההוני לעובדים (Global Equity Organization Conference) שבמסגרתו הובילו אלטשולר שחם בנפיטס פאנל מומחים - לראשונה בהובלת גוף ישראלי, יחד עם משרד עורכי הדין הבינלאומי WHITE&CASE ועם חברת התחבורה והניוד העסקי המצליחה Gett (לשעבר: Get Taxi). במסגרת הפאנל, נערכו דיונים רוחביים על נושא התגמול ההוני במדינות אירופה, ארצות הברית ובישראל, ורבים מהנוכחים הופתעו לגלות כיצד מערכת המס בישראל מתקדמת בנושא זה, ומהווה קטליזטור לא מבוטל בקידום תעשיית ההי-טק בישראל.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: