יעקב פרי ישלם מס גבוה על אופציות וייתכן שגם אתם

באחרונה פורסם פסק דין הנוגע לאופציות שקיבל יעקב פרי באמצעות חברת ארנק, אך זה לא שם סוף למחלוקת מול רשות המסים. הקביעה אמנם חד משמעית אך העיקר הוא מה שאין בה – מה שיעור המס אם האופציות מוקצות למנהל ולא לחברה?

pixabay

מקור: Pixabay

מאת גבי ויסמן, מנכ”ל אלטשולר שחם בנפיטס

בוודאי נחשפתם בעבר למחלוקת בין רשויות המס בישראל ובין יחידים המועסקים בתפקידים בכירים באמצעות חברות ארנק שבבעלותם. נראה שתכנון מס זה כבר מוכר לכל – העובד מקים חברה בבעלותו המלאה ונותן באמצעותה שירותי ניהול לחברה שבה הוא מועסק. כך הוא חוסך מדי חודש את ההפרש שבין שיעור המס המוטל על יחידים לבין שיעור המס המוטל על חברות. ולעיתים מדובר בכסף גדול: בעוד שיחיד משלם מס על משכורתו בהתאם לשיעור המס השולי שלו (עד 50% מס), בתוספת דמי ביטוח לאומי ומס בריאות (עד 12%, בכפוף לתקרות שנקבעו בחוק), חברה מתחייבת במס על הכנסותיה בשיעור של 25% בלבד, ללא חיוב נוסף בדמי ביטוח לאומי ומס בריאות.

רשות המסים מנסה כבר שנים ארוכות למצוא מענה לכספי המסים האבודים הללו. כחלק ממאמצים אלו פורסמה לאחרונה הצעת חוק לקראת דיוני התקציב לשנים 2018-2017, ובמסגרתה מוצע לקבוע, בין היתר, כי יש להתעלם מחברת הארנק לצורכי מס ולחייב את הכנסותיה באופן ישיר על ידי בעל השליטה בה, בהתאם לשיעור המס השולי שלו.

בסמוך לפרסום הצעה זו פורסמה גם פסיקה חדשה של בית המשפט העליון, הנוגעת למר יעקב פרי וסוגיית מיסוי אופציות שהוקצו לחברת ארנק שבבעלותו בתמורה לשירותי ניהול שנתן לחברת ליפמן הנדסה אלקטרונית בע”מ. כשחברת הארנק של פרי מכרה את האופציות, היא דיווחה על הכנסתה כרווח הון, בהתאם להוראות המסלול ההוני שבסעיף 102 לפקודה. עם זאת, פקיד השומה טען שהכנסתה של חברת הארנק חייבת במס כהכנסה מעסק, בהתאם להוראות סעיף 3(ט) לפקודה. בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת פקיד השומה, מר פרי ערער לעליון, וזה האחרון השאיר את הפסיקה על כנה. אך אין בכך סוף למחלוקת מול רשות המסים.

בפסק הדין דובר על אופציות שמומשו על ידי חברת ארנק בשנים 2006-2004. באותן שנים רווח הון חויב בשיעור של 25% ואילו הכנסה מעסק התחייבה במס בשיעור של 35%, מה שמסביר את המוטיבציה של מר פרי לטעון שמדובר בהכנסה הונית ולא בהכנסה מעסק. אך כיום כבר יש אחידות בין שני סוגי הכנסה אלו ונדמה כי הדיון אינו רלוונטי. אלא שהעיקר טמון לא במה שיש, כי אם במה שאין.

במקרה של פרי האופציות הוקצו כאמור לחברת הארנק עצמה, אך כיום תכנון המס הנפוץ הוא הקצאת האופציות למנהל, ועל זה בית המשפט לא פסק. ההיגיון הוא שאם חברת הארנק תקבל את האופציות היא אמנם תחויב ב-25% מס בשני המקרים (רווח הון והכנסה מעסק), אולם ההכנסה תישאר בחברה ומשיכת הכספים תחויב במס נוסף – מס דיבידנדים. לכן אותם מנהלים מנחים את החברות שבניהולן להקצות את האופציות ישירות אליהם, בטענה שהם זכאים לתחולת סעיף 102 מהיותם נושאי משרה בחברה המקצה את האופציות. רשויות המס מתנגדות לפיצול הזה וטוענות כי גם האופציות אמורות להיות מוקצות לחברת הארנק ולא אליו ישירות.

מדוע שתק פקיד השומה

עוד נקודה מעניינת שפסק הדין אינו מדבר עליה קשורה לפקיד השומה. מצד אחד הוא מצא לנכון להביא בפני בית המשפט סוגיה הקשורה באופן ישיר לפעילותן של חברות ארנק, אך מצד שני לא טען בפניו כי עצם העסקת מנהלים באמצעות חברות ארנק מהווה תכנון מס שיש להתעלם ממנו, ולחייב את הכנסותיה באופן ישיר בידי המנהל עצמו ובהתאם לשיעור המס השולי. בית המשפט אמנם לא התבקש לחוות את דעתו בנושא זה, אך זו בעצם ההצעה שפורסמה ממש לאחרונה במסגרת הצעת החוק לדיוני התקציב.

בצל המחלוקות הללו ראוי שכל יזם ומנהל בכיר יזכרו כי אם יבחרו להתאגד כחברת ארנק, רשויות המס עלולות לטעון כי הכנסתו החודשית השוטפת עדיין חייבת במס שולי כמו כל עובד שכיר אחר, או לטעון כי הכנסתו ממימוש האופציות לא תוכל ליהנות מהוראות המסלול ההוני שבסעיף 102, אלא להתחייב במס שולי. כדאי להביא זאת בחשבון כאשר אתם באים להחליט אם להיות מועסקים כעובדים שכירים “רגילים” או באמצעות חברת ארנק.

הכתבה בחסות אלטשולר שחם בנפיטס

אלטשולר שחם בנפיטס מתמחה במתן מגוון שירותי ניהול ונאמנות של תכניות תגמול הוניות לעובדים ולמנהלים ובנוסף, מספקת שירותי נאמן משלם ונאמן אסקרו. בחברה ישנו צוות מקצועי בעל ניסיון עתיר שנים המתבטא במגוון רחב של שירותי נאמנויות ופתרונות לצד תודעת שירות גבוהה. מנהלי תיקי לקוחות בחברה מספקים ללקוח את מלוא המידע הנדרש ויהוו עבורו One Stop Shop. כל נתוני החברה מנוהלים על ידי אלטשולר שחם בנפיטס דרך תוכנה מתקדמת מבוססת ענן המאפשרת גישה נוחה ללקוחותיה לקבלת מידע ולביצוע הוראות שונות.

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: