הכל על אייפד. כמעט.

אחרי כמעט שבוע עם האייפד, מורן לביא גיבשה את חוות דעתה על ייצור הכלאיים מבית אפל – האם הוא אמור להחליף את המחשב? את האייפון? ואילו אפליקציות כדאי להתקין עליו?

שולחן העבודה של אפי האייפד

אחרי כמעט שבוע עם האייפד גיבשתי סוף סוף את חוות דעתי על המכשיר החדש מבית אפל, זאת לאחר שהשאלה הכי פופולארית ששמעתי השבוע היתה: “אבל מה זה?, זה מחליף את המחשב? אפשר לדבר עם זה?”.

אז קודם כל התשובה היא – לא. אייפד הוא לא סלולר, הוא גם לא אמור להחליף את המחשב, אלא במקרים מסוימים שאפרט בהמשך. אייפד למעשה יוצר קטגוריה חדשה שעומדת בפני עצמה, הוא ממלא את החלל בין הלפטופים וספציפית יותר- הנטבוקים לסמארטפונים.

השאלה המתבקשת היא: מי צריך למלא את החלל? התשובה היא- זאת שאלה של צורך. מי שחי בעולם של אפל שנים ומכיר היטב את חווית הגלישה במק והמון חוויות שונות באייפון, סביר להניח שהחיבור שלו למוצר החדש יהיה אינטואטיבי.

מפרט טכני

משקל: 680 גרם ל-Wi-Fi ו- 730 ל-3G
גובה: 9.56 אינץ’ / 242.8 מ”מ
רוחב: 7.47 אינץ’ / 189.7 מ”מ
עובי: 0.5 אינץ’ / 13.4 מ”מ

חיי סוללה

אפל טוענת שניתן להפעיל את האייפד 10 שעות רצופות. ומניסיון שלי – אמיתי לחלוטין.  בפעם הראשונה שהאייפד התריע שהוא צריך אוכל היתה אחרי שהוא לא הוטען מ-12:00 בצהריים עד 04:00 לפנות בוקר. בזמן הזה הוא לא נח ועסק בעיקר במשחקים וגלישה – יתרון משמעותי על פני הלפטופים.

מקלדת ואביזרים

מקלדת הטאץ’ מאוד נוחה, למשתמשי אייפון השימוש יהיה אינטואטיבי. מי שלא מתחבר ולא מבין איך בכלל אפשר להקליד על מקלדת טאץ’ זה ממש לא פוסט בשבילו, אלא אם כן הוא חושק בקונסולת משחקים חדשה. כמובן שאי אפשר להסתובב עם האייפד בלי קייס מתאים שישמור עליו מפני שריטות, שבירה ועוד. יש שני סוגי קייסים : רגיל (תיק קטן) וכזה שנפתח לשניים ומאפשר להעמיד את האייפד (קייס פשוט למעמד עולה באפל סטור 39$)

מקלדת אלחוטית

אם אתם ממש רוצים שהאייפד יחליף את המחשב- אין בעיה. יש מקלדת אלחוטית של אפל ב-69$ באפלסטור, מומלץ לחפש גם באיי.ביי. כדיי להשתמש בה, תצטרכו מן הסתם לקנות קייס מתאים עם מעמד, או מעמד נפרד.

מעמד לאייפד

נדרש אם משתמשים במקלדת או עבור פגישות, מצגות וכדומה. קחו בחשבון שעדיין מדובר במסך קטן יחסית, כך שזה לא מיועד לפרזנטציות עם יותר מ-3 אנשים. אלא אם כן בא לכם שהם ממש יתאמצו לראות את המסך. מחיר באפל סטור: 29$

מחבר VGA

האקססוריז הנדרש ביותר לאייפד במידה ותרצו להשתמש בו כתחליף לפטופ בפגישות. חיבור למקרן ואז כמובן לא צריך את מעמד האייפד. מחיר באפל סטור: 29$.

איך פורצים אייפד?

Jailbreak

כדי להנות מהאייפד עם מקלדת בעברית, צריך לפרוץ את המכשיר. אחרי הפריצה תוכלו להנות ממבחר אפליקציות פרוצות.

סביבת עבודה המדמה את עולם האופיס המוכר

האייפד יכול לשמש כתחליף ללפטופ במקרים בהם אתם רוצים להציג מצגות, להכין מסמכי אקסל ולערוך מסמכי וורד, לשם כך תוכלו להוריד מספר אפליקציות שמאפשרות ליצור סביבת עבודה משרדית באייפד:

Keynote (המקביל ל- Power Point)

יתרון: אפליקציה ידידותית לעריכת מצגות על גבי האייפד.

חסרון: אין תמיכה מלאה בעברית, לכן מצגות בעברית שהכנתם על המחשב והעלתם לאייפד יוצגו בצורה בעייתית על המכשיר.

תקלות אפשריות: עיוות פונטים, יישור לימין הופך לשמאל, השמטת אותיות במקרה שבמצגת המקורית הופיעו בולטים. הבעיה העיקרית בעיני היא שאי אפשר לערוך מצגות באפליקציה הזאת.

פתרון: עושים שינויים על המצגת לפני שמעלים לאייפד, או שסוגרים כקובץ PDF ובוחרים באפליקציה אחרת.

Numbers (המקביל ל- Excel) – אפליקציה לעריכת דו”חות אקסל שונים, עם טמפלטים מובנים

יתרון: בתור אחת שלא חובבת דו”חות בכלל ואקסלים בפרט, הטמפלטים עשו לי חשק.

חסרון: כיוון שעוד לא נתקלתי בצורך יומיומי (תודה לאל) באקסל, קשה לי לתת פה חוו”ד, ניסיתי לערוך אקסל מאוד פשוט והעריכה היתה בהתאם- פשוטה, מהירה, ידידותית ואפשרות לשליחה במייל.

Pages (המקביל ל- Word) – אפליקציה המאפשרת כתיבת מסמכי וורד

יתרון: אפשרות לכתוב מסמך מסודר יותר מטקסט בגוף המייל.

חסרונות: התוכנה ענייה מאוד, בסופו של דבר המסמך נשמר כתמונה. לא מדובר ב- Word מלא שמאפשר הכנת מסמך אמיתי, אני לא רואה את עצמי כותבת באפליקציה הזאת הצעות מחיר.
גם מבחינת נוחות הכתיבה – בעיני האייפד לא נועד לכתיבת מסמכים ארוכים, במקרה הזה, אין תחליף למקלדת מחשב נייח ו/או לפטופ.
בנוגע לכתיבה בכלל על גבי האייפד: השימוש במקלדת מאוד נוח כשמדובר בטקסטים קצרים  כמו שליחת טוויט ב-140 תווים, כתיבת סטטוס בפייסבוק, מענה למיילים בפייסבוק ובכלל, כתיבת הודעות וכו’, אבל אני אישית לא הסתדרתי עם כתיבת טקסטים ארוכים יותר, מהבחינה הזאת השימוש באייפד זהה לאייפון, אבל יכול להיות שעם הזמן אגלה בעצמי יכולות חדשות כמו כתיבה מהירה וקלה על גבי מקלדת טאץ’.

ReaddleDocs + DocsAnywhere אפליקציות משרדיות וקריאת ספרים

יתרון: אפלקציות מצוינות לשמירת קבצים על גבי האייפד ללא בעיות תצוגה. אפשר לשמור קבצי PDF, Excel, Word, HTML. אני העלתי כבר את כל הקבצים שחשובים לי שיהיו זמינים בכל מקום, אפשרות התצוגה נוחה והמעבר בין העמודים נעשה ע”י גלילה מצד ימין או נגיעה למטה על גבי המסך. מאוד שימושי.

חסרון: לא נמצא.

חנות הספרים של אפל –iBooks

לדעתי מדובר באחת האפליקציות החשובות במכשיר. ניתן להוריד את הספרים האהובים עליכם ולקרוא אותם בצורה נוחה, עם תוספות אפל, צביטה וטפיחה על המכשיר.

יתרון: שימושי בטיסות וטיולים וכמובן- כל אחד והיתרון שהוא רואה בספר נייד.

חסרון: אין אפשרות להוריד את האפליקציה iBooks עם כרטיס אשראי ישראלי. כדי להנות מהפיצ’ר הזה תצטרכו צריך להציג באייטונס כתובת אמריקאית, או לעקוף את זה באמצעות רכישת גיפט קארד באפלסטור. ועדיין: מדובר בספרים באנגלית בלבד, הייתי מאוד רוצה לראות אפליקציה ישראלית כזאת והייתי לחלוטין מוכנה לשלם על ספרים. הערה: קריאת ספרים בטאבלט זה עניין אישי ולא קשור בשום צורה לאייפד או כל מכשיר אחר שמציע אפשרות כזאת, אלא לחווית הקריאה של כל אחד. יש מי שלא ירצו לעולם להחליף את דפי הנייר וחווית הדפדוף ויש כאלה שיתמכרו לחווית הקריאה הממחושבת.

רשתות חברתיות

פייסבוק

עדיין אין אפליקציה ייעודית לאייפד, בעיני זה לא רלוונטי כי ניתן לגלוש מהספארי בדיוק כמו במחשב ולהנות מכל מה שהפייסבוק מציע. במרבית אפליקציות הפייסבוק לסלולר לא ניתן לראות עמוד אמיתי כמו במחשב (לדוגמה- “רימוב טאג”!) ולכן, אישית אני מעדיפה להישאר עם דפדפן רגיל ולא להוריד אפליקציה.

טוויטר- Tweetings

אפליקציה מעולה לטוויטר. עם כל הפי’צרים האפשריים כגון: ReTweet, Quote, הוספת תמונה/לינק, תזמון ציוץ, הוספת ציון מיקום, מוזיקה, אפשרות ל- Reply all, מעבר נוח ללינקים המצורפים בציוצים, שורת חיפוש, תצוגת ליסטים ואפשרות ליצירת ליסט חדש, אפשרות מעקב אחרי יוזר וחסימה מהאפליקציה, אפשרות לניהול מספר חשבונות טוויטר במקביל. בקיצור,מדובר באפליקציית Tweetie משודרגת עם תצוגה  גדולה ונוחה יותר. (טוויטי נקרא כבר טוויטר, אבל בשבילי הוא תמיד יהיה טוויטי).

Sociable – עדכונים בזמן אמת מכל הרשתות

אפליקציה שמאגדת מספר רשתות חברתיות ומאפשרת תצוגה בכולם ועדכונים בזמן אמת. הרשתות הקיימות: Facebook, Flickr, twitter, Digg, Reddit

צילום וציור

באייפד אין מצלמה מובנית וזו טעות גדולה. אני לא חושבת שיהיה נוח להשתמש באייפד כמצלמה, אבל הייתי רוצה שתהיה מצלמה קדמית לשיחות סקייפ לדוגמה ולאפשרות לעשות Photo Booth כמו במק. מניחה שסטיב ג’ובס יודע היטב איך להוציא מאיתנו כסף ורוצה שיהיה לנו למה לחכות. עוד שנה מהיום, כנראה שנוכל לראות באייפד גם את הפיצ’ר הזה.

עד אז אפשר לערוך תמונות על גבי האייפד וזה הרבה הרבה יותר נוח מהאייפון ושוב, מיועד לחובבי תמונות ועריכה.

Photogene – עיבוד תמונה

אפליקציית עיבוד תמונה זהה ל- iPhoto . אפליקציה ישראלית שקיימת גם לאייפון והותאמה לאייפד.
אפשר לגזור, לשחק עם הצבעים, חשיפה, ניגודיות, צל ועוד. ישנם פיצ’רים נוספים שלא קיימים ב-iPhoto. לדוגמא, אפשר להוסיף ענני שיחה כמו בקומיקס, חמוד ביותר! ,אפשרות להוסיף מסגרות שונות לתמונה, אפשרות לעריכת תמונה בסגנונות שונים: רטרו, שחור-לבן, סינמה ועוד. מי שמכיר את אפליקציות הצילום באייפון ירצה להתקין את האפליקציה הזו לאייפד.

Filterstorm – עריכת תמונות

אפליקציה עשירה מאוד לעריכת תמונות, זהה לקודמת, עם אפשרות לצביעה על גבי התמונה וכמובן אפשרות לערוך, לגזור, לשחק עם הפילטרים וצבעי התמונה, להבהיר/להכהות ועוד.

SketchBook – ציור

אפליקציית ציור עם ממשק משתמש יעיל, אינטואטיבי ומרשים. אפשר לצייר על גבי תמונת סטילס, או דף נקי. יש סט כלים לציור, מזכיר מאוד את אפליקצית Scribbles הנהדרת למק, אני מאוד אוהבת לצייר שם, זה כמובן דורש תרגול ומיומנות אחיזה במכחול וירטואלי.

ArtStoudio – ציור על גבי תמונה קיימת מאלבום התמונות

אפליקציה נוספת לציור על גבי תמונה קיימת מאלבום התמונות, עם סט כלים מגוון יותר: עפרון, מברשת, ספריי, גואש, ריסוס בנקודות, מחק ועוד. אפשרות לשמירה, לשלוח במייל, לעלות לגלריה הכללית.  ניתן לשחק ולייצר אפשרויות חדשות עם התמונה הקיימת: שחור-לבן, ספייה, חדות ועוד.
והאופציות הנוספות: שיעורי ציור (!) אפשר לבחור בציור פורטרט, חיות ו- 3D.

משחקים

התצוגה על גבי האייפד לא משתווה לשום דבר אחר, זאת קונסולת משחקים מרהיבה. המשחקים שקיימים לאייפון מקבלים חיים על האייפד ואי אפשר לחזור לשחק אותם באייפון. הייתי שמחה לספר לכם על כך המשחקים שהורדתי והורדתי לא מעט, אבל התמכרתי בצורה קשה למשחק Angry Birds, אחרי לילה ללא שינה בו הצלחתי סוף סוף לעבור את פרק 4, גיליתי בבוקר שקמתי עם הג’ינס והטי שירט מאתמול…ואז הבנתי שאני בעיקר ממליצה: לא להוריד את המשחק הזה אם אתם רוצים לשמור על חיים תקינים!

ואם בכל זאת הורדתם, סביר להניח שיום אחד תמצאו את עצמכם תקועים באותו שלב מעל 4 שעות, שוברים את הראש, מקללים, חולמים על ציפורים, תעשו לעצמכם טובה, קחו טיפ איך לעבור את השלב באפליקציה Angry Birds Cheats או גשו ליוטיוב ותלמדו ממי שכבר עבר את הסיוט.

KarateKid – להיות מאסטרים בקונג פו

מדובר באפליקציית משחקים/אימונים שאמורים להפוך אתכם למאסטר קונג פו אוור (מילים שלי, אין על זה אחריות). באפילקציה יש מספר אימונים, האימון הראשון לדוגמה עובד על פיתוח סבלנות (לי לדוגמה אין כזאת בכלל, אז זה מסביר למה לא התחברתי למשחק).

אימון ראשון נפתח בזוג צ’ופסטיק מעץ שאיתם אתם צריכים להרוג זבובים. צריך המון סבלנות, אבל מאוד מהנה לשמוע איך הזבוב נמחץ לכם בין הידיים הוירטואליות. אגב, אין לי שמץ של מושג אם מדובר בזבובים או יתושים, מעולם לא הצלחתי להבדיל בין שני המטרדינים האלו.
אימון נוסף מלמד אתכם איך לשבור עץ, סטייל אומה ת’ורמן ב’קיל ביל’.

Shrek Karting – מרוצי קארטינג עם גיבורי ‘שרק’,

יש מספר סביבות מרוצים שאפשר לבחור וכמובן לבחור שחקן. האייפד הופך להיות הגה אינטרקטיבי, חוויה מטורפת. קליק לאפליקציה. הכי כייף: משחק multiplayer באמצעות חיבור שני אייפדים ב- Wi-Fi או Bluetooth.

לסיכום

בניגוד לאייפון שזכה להתעניינות בעיקר מקהל יעד צעיר, האייפד הוא מגנט לכל הגילאים. למעשה, נתקלתי השבוע באישה בת 80 שהתלהבה מהמכשיר וביקשה ממני הסברים, וגם תהתה בקול אם כדאי לה לרכוש אחד, בילד בן 6 שהתלהב, וכמובן בדור הפייסבוק שמכיר ורוצה גם.

לפני שהאייפד יצא, עוד לפני שהבנתי מה הוא בדיוק עושה, הנחתי שקהל היעד יהיה בני ה-50 פלוס שלא מעוניינים לרכוש מחשב מסורבל ואין טעם לעניין אותם באייפון, אבל כן מעניין אותם לגלוש בכמה אתרים מועדפים לפני השינה, לבדוק מיילים ולצפות בתמונות. עכשיו, אחרי התנסות של שבוע, אני לא רואה את עצמי יוצאת עם הלפטופ מהבית, אלא אם כן אני צריכה לכתוב מסמכים ארוכים.

לא הייתי אומרת “רוצו לקנות” או שכולם צריכים את זה, אין שום דבר שאנחנו באמת צריכים. אנחנו לא צריכים מחשב נייח, לא צריכים לפטופ, גם לא סלולרי מתקדם, גם רשתות חברתיות זה לא צורך מהותי ומי בכלל צריך אימייל, אבל אם כל זה מדבר אליכם באיזה שהוא label: אייפד. אייפד. אייפד. ועדיף לרכוש בחו”ל, במחיר שפוי, או באי.ביי.

תוכלו לקרוא את הפוסט המלא ועוד עלילות מורן בעיר הגדולה בבלוג Alilot

מורן לביא

סלבריטאית אינטרנט, מומחית בשיווק ברשתות חברתיות וכותבת את הבלוג הפופולארי "עלילות מורן בעיר הגדולה".

הגב

10 תגובות על "הכל על אייפד. כמעט."

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יפתח
Guest
ביקורת קצת אנמית לא ? קראת ספר איתו ? איך להחזיק אותו ? מה עם עייפות העיניים, השפעת המשקל או כל פרמטר נוחות אחר אל מול מכשירים אחרים בשוק ? איך הוא מתפקד בשמש ? לא הבנתי את מסקנותייך לגבי עבודה עם תוכנות משרדיות, נוח או לא ? יעיל או לא מועיל ? ניתן לראות עליו מדיה דיגטלית ? איך הוא בתור נגן סרטים ? מה עם מוזיקה ? בקיצור הסקירה/ביקורת לא באמת סיפקה לנו שום תובנה חדשה לגביו למעט העובדה שאת אומרת שאין בו ממש צורך אלא רק בתור הוא צעצוע נחמד, יקר שאין באמת מה לעשות איתו בחיי… Read more »
מורן
Guest

היי יפתח

הגבתי לך על כל שאלה באתר שלי. אתה מוזמן להיכנס ולראות
http://www.alilot.co.il

יום טוב

מורן
Guest
וכיוון שמורן ביקשה תגובה גם פה…הנה תגובתי: היי יפתח, לגבי ספר – כמו שכתבתי אין אפשרות בארץ להוריד ספרים, אז לצערי הרב- לא קראתי איתו ספר ולכן אין לי יכולת לחוות דעה כן קראתי איתו מסמכים ארוכים וזה היה מאוד נוח לעניין הנוחות – לדעתי זה מאוד נוח, לא ראיתי לנכון לכתוב באילו תנוחות “הושבתי” אותו בכל סיטואציה. אבל אם אתה באמת רוצה לדעת אז שאני על הספה הוא על הרגליים (מקופלות) כמו ספר ואם אני יושבת בבית קפה- אז על השולחן בשכיבה שני המצבים היו נוחים לגבי שמש- לא ניסיתי, יש לי אותו שבוע ימים, מניחה שלאט לאט אגלה… Read more »
יפתח
Guest
למורן. קודם כל תודה על התגובה ועל ,מודה היתה טיפה של התרסה בדבריי בעיקר בהיות תומך נלהב בגישה הפתוחה חסרת האפליקציות, כלומר במידה וארכוש מכשיר שכזה מן הסתם הדבר הראשון שאעשה הוא לפרוץ אותו ולברוח מהגן של אפל, (אם לא להתקין עליו אנדרואיד כשיתאפשר :) ) שנית, בתור איש פריסייל בעברי הלא רחוק הייתי מסתובב הרבה עם לפטופ כבד ממשרד למשרד ומבלה הרבה בנסיעות ובטיסות , מהביקורות שראיתי עד עכשיו היו ברובן חצויות ולא שלמות לגבי האם באמת ניתן לקבל את אותה פונקציונליות והאם יש לו שימוש אמיתי בישומים משרדיים הנפוצים לאורך זמן ככלי עבודה מהשורה הראשונה. באופן אישי עניין… Read more »
אלי
Guest
ניתןלסנכן כל ספר דרך מחשב , לא חייבים לרכוש דרך APPLE במדריך הבא אראה איך לסנכרן כל ספר אלקטרוני בפורמט epub עם תוכנת iBooks ואח”כ עם המכשיר שלכם. לנוחיותכם, המדריך יהיה גם בוידאו דרישות מקדימות 1. אייפד ו/או אייפון ו/או אייפוד טאץ’ 2. אייטונס בגרסא 9.1 ומעלה 3. תוכנת iBooks (ניתנת להורדה מכאן) 4. כל ספר אלקטרוני בפורמט epub *ללא הגנות (כלומר ספר חופשי) שלב 1 פתח את ה-iTunes וגרור את הספר לתוך קטגוריית ה- Books מימין. הערה: אם היא לא מופיעה לך כנס להגדרות וסמן אותה. שלב 2 חבר את האייפד וסנכרנן. הערה: הספר לא יסתנכרן אם תוכנת iBooks… Read more »
עומר
Guest

האייפד הדבר הכי לא משתלם!

מורן תראי את זה http://www.youtube.com/watch?v=aBq66fEVYzo
זה הWePad ולפי דעתי הוא הולך להיכנס באייפד.

עומר.

מורן
Guest
היי יפתח כבר הרבה זמן שאני רוצה לכתוב לך שוב…אז עוד רשמים חשובים: מבחינת כתיבה ושימוש פרקטי ביום יום: אני באמת משתמשת רק באייפד, זה הכי נוח בפגישות, כותבת במסמך וורד או נוט, מציגה עליו מצגות וזה מאוד נוח. הבעיה היא…בשמש! כמו שאמרת, זה משהו שלא ניסיתי, אז בתנאי שמש קשים המסך הגלוסי מפשל ומאוד קשה לראות דבר שני מבחינת העמדה- אני חייבת, חייבת לקנות את הקייס שהופך למעמד, לפני כמה ימים ראיתי מישהו שהגיע לפגישה עם כזה וזה הרבה יותר נוח, יכול להיות שזה גם פותר את בעיית השמש, צריכה לבדוק אבל בגדול, מאוד נהנית ממנו, עם המשחקים הפסקתי… Read more »
Anonymous
Guest

יש לי אייפד2 ואני לא יודעת איך להוסיף אלבומי תמונות מלבד האלבום camera roll

Aisha Omary
Guest

תודה רבה….
אבל האם אפשר לחבר את האייפד למקרן ? ומה צריך לחיבור ???

אביגיל
Guest

ההורים שלי קונים לי אייפד ואני לא יודעת להשתמש בו אולי את יודעת כיצד משתמשים באייפד?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: