לא רק בקורונה: מה גורם לסטארטאפים עם מאות עובדים לעבוד מרחוק גם בשגרה?

התפרצות הנגיף וההוראות המגבילות הכריחו חברות רבות להסתגל מהר לעבודה מרחוק, אך יש כמה חברות שזה מצב השגרה אצלן. מדוע הן בחרו לאפשר לעובדיהן לעבוד הבית מלכתחילה ומה הן מרוויחות מכך?

תמונה: Pexels

בשנה האחרונה פרסמנו בגיקטיים לא מעט כתבות שמדברות על מודל עבודה מהבית, המאפשר לעובדים לשמור על איזון פנאי-עבודה, חוסך בזבוז של זמן בפקקים ודווקא עוזר לעלות את הפרודוקטיביות ואת הנאמנות לארגון. מי חשב אז שבתוך שבועות בודדים רבים מאיתנו יעברו לעבוד מהבית ובעיית הפקקים והתחבורה הציבורית בכבישי ישראל תיפתר באחת?

בעוד רובנו נכנסנו למצב חירום ונאלצנו למצוא עמדת עבודה חדשה בבית ולהתרגל לצורת עבודה חדשה, יש חברות שהקורונה לא שינתה אצלן דבר – כי עובדיהן עובדים מרחוק – כל השנה.

1,200 איש עובדים מהבית

את חברת Automattic שעומדת מאחורי WordPress.com, שירות בניית האתרים הגדול בעולם, לא צריך ממש להציג. אבל לא רבים יודעים שכל 1,200 העובדים שלה ברחבי העולם – עובדים מרחוק. רק פעם בשנה נפגשים כל העובדים למשך שבוע באתר כלשהו ברחבי העולם, במפגש שמטרתו יצירת קשרים בין העובדים – שיחזיקו כל השנה, ועוד 3 פעמים נוספות לפגישות על האסטרטגיה של החברה.

בחברה מספרים שהם לא מסתכלים על מספר שעות העבודה או מתי אנשים עובדים, אלא על טיב הפרויקטים שמבצע כל עובד. לצורך ניהול האופרציה הזו, נעזרים בחברה בפלטפורמת P2 שפותחה על ידם, ושאר התקשורת נעשית בסלאק. כיוון שהעובדים נמצאים במדינות שונות ורבות ובאזורי זמן שונים, החברה פעילה 24 שעות ביממה.

גם חברת האוטומציה הגדולה Zapier מעסיקה 300 עובדים ב-28 מדינות שונות – שכולם עובדים מרחוק. בחברה הפיקו מאמרים וסרטונים כדי לעזור לעובדיהם לסגל לעצמם עבודה יעילה מרחוק, ושם ניתן למצוא כלים שונים, טיפים לעובדים ומנהלים ואיך לא – אוטומציות שונות.

תמונה: צילום מסך

גם GitLab, החברה שאחראית על מאגר הקוד הגדול ביותר אחרי גיטהאב, מעסיקה 100% מ-1,140 העובדים שלה במודל עבודה מרחוק. גם בגיטלאב דאגו למידע מוכן מראש על מנת לעזור למי שרק מסתגל לצורת העבודה הזו, ולאחרונה אף הוציאו אותו כמדריך שיעזור לחברות אחרות שחייבות לאמץ כעת. השינוי הכי משמעותי שמופיע שם הוא כנראה הצורך לתעד הכל במסמך בן 5,383 עמודים שזמין לכל עובדי החברה. אחד העובדים סיפר כי היה לו קשה להסתגל לעובדה שהוא קודם צריך לחפש תשובה לשאלה במסמך, במקום פשוט לשאול מישהו לידו, אך אחרי שהתרגל הוא ראה בכך הזדמנות לעזור לשאר חברי הצוות שלו.

אגב, האתגר של גיטלאב בניהול עובדים מרחוק הוא כפול. לא רק שהיא מעסיקה 1,140 עובדים, הרי שהם מפוזרים ב-67 מדינות, באזורי זמן שונים. כל זה אגב לא מפריע לה לגייס כספים, ולאחרונה היא השלימה גיוס של 268 מיליון דולר לפי שווי של 2.75 מיליארד דולר.

עוד חברה שלא צריכה שנציג אותה היא Canonical, שמפתחת את Ubuntu, הפצת הלינוקס הפופולרית בעולם. כ-75% עובדים מתוך 700 העובדים שלה – עושים זאת מרחוק. על פי קנוניקל, החברה נהנית כך מגיוון במצבת העובדים, ומעובדים רגועים שלא צריכים להספיק לעבודה ולעמוד בפקקים בשביל להגיע לשם. "לכל מה שאנחנו עושים יש פוטנציאל לשפר את חייהם של מיליוני אנשים ולהשפיע באופן אמיתי על העולם", כותבים בחברה, "יש לנו חזון לטווח הארוך ואנחנו עובדים בקצב מהיר כדי לגרום לעתיד לקרות עכשיו. כדי להשיג זאת עלינו לראות את העולם דרך עדשה גלובלית ולהשתמש בטאלנטים הטובים ביותר בתעשייה, ללא קשר למיקומם. הגישה שלנו מספקת שוק אדיר של טאלנטים, שאולי התעלמו ממנו בגלל חוסר היכולת שלהם להגיע למשרד פיזי".

גם Mozilla, המפתחת שאחראית על שורת מוצרים בקוד פתוח, בראשם דפדפן פיירפוקס (ומי שהיתה גם אחראית על דפדפן נטסקייפ ז"ל), מעסיקה חצי מעובדיה – כ-550 במספר – מרחוק. לדברי אחד העובדים מדובר בדרך עבודה שמתאימה בדיוק לאופי החברה: "אנחנו ארגון ללא מטרות רווח, עם משימה להפוך את האינטרנט פתוח ונגיש לכל. בעזרת העובדים שנמצאים בפינות שונות בעולם והגיוון שנוצר, אנו מסוגלים להכניס פרספקטיבות מקומיות למוצרים שאנו מפתחים".

לגייס את הטאלנט הנכון

ובישראל? יש לא מעט חברות שמאפשרות לעובדיהן לעבוד מהבית חלק מהזמן, וחלקן גם שכרו משרדים בחללים משותפים כדי לתת את האפשרות לעבוד במשרד הקרוב יותר לבית, אך ניכר שרוב המשק עדיין רוצה שהעובדים יגיעו למשרד – למרות הפקקים הארוכים, החנייה והאופן-ספייס המרעיש – ויעבירו בו את רוב שעות היום שלהם.

הגישה הזו נתפסת כמוזרה אף יותר, במיוחד כאשר חברות רבות שדורשות מעובדיהן להגיע ל-9 שעות במשרד מוציאות פרויקטי פיתוח באאוטסורסינג, לא פעם למדינות אחרות; וכן בשל העובדה שתעשיית ההייטק מתמודדת כבר שנים עם מחסור באנשי פיתוח ועובדים מקצועיים, אך עדיין מתעקשת על טאלנט שיכול להגיע למשרד במרכז תל אביב, יוקנעם, הרצליה או באר שבע.

מאות עובדים בכל העולם. תמונה: Pexels

היתרונות של עבודה מרחוק ברורים: החברות יכולות לגייס איזה טאלנט שהן צריכות, בלי קשר למקום המגורים, ולרוב גם בזמן קצר יותר לעומת גיוס רגיל; התפוקות גבוהות יותר, ההיעדרויות של העובדים נמוכות יותר וכמובן יש חיסכון כספי בעלויות משרד והוצאות נסיעות עבור העובדים.

גם העובדים מרוויחים כאמור יותר זמן בבית ואיזון בין שעות הפנאי לעבודה, הם יכולים לגור היכן שהם רוצים ללא התחשבות במיקום הנוכחי של המשרד, וברוב המוחלט של החברות שעובדות כך יש סביבה שתומכת אינהרנטית ב-inclusion ו-diversity.

היתרונות האלה לא נעלמו מעיניהן של כמה חברות ישראליות. "מודל ה-Remote Work מאפשר גידול אורגני של החברה, מתוך הגישה הברורה של מציאת הטאלנט הכי טוב והכי מתאים לתפקיד", מספר לגיקטיים גלעד בורנשטיין, Co-Founder and CEO בחברת FlatWorld.co, ולשעבר דירקטור הנדסה בקוואלקום ומנהל התוכנה הקרקעית של חטיבת מודיעין באלביט.

"הטאלנט הזה יהיה באותה רמה לפחות כמו אנשי הפיתוח המקומיים, ולרוב אף מקצועי יותר", הוא מוסיף, "במודלים של אאוטסורסינג, לרוב באוקראינה, יש בעיית איכות של התוצרים שאני רואה אצל רבים מהלקוחות שלי, ותחלופה גבוהה של אנשים שאינה מאפשרת שימור ובניית מומחיות. נכון, מורידים את העלויות, אבל איפה המצוינות? מודל עבודה מרחוק מאפשר לבנות hyper performing teams שידחפו את החברה קדימה, להיות סלקטיביים מאוד בבחירת הטאלנטים ולשכור לפי התאמה מושלמת".

תמונה: Pixabay

אחרי 20 שנה כמהנדס במקומות עבודה "מסורתיים", הבין בורנשטיין שעבודה מהבית היא דרך העבודה של העתיד. "כמנהל תמיד הזעתי ורדפתי אחרי טאלנט ברמה גבוהה, תמיד רציתי שהארגון שלי יהיה High-performing, אבל זה דרש ממני אינסוף מאמצים. פתאום בעבודה הקודמת שלי ראיתי שהעולם מפוצץ בטאלנט מדהים; שעל אף שהטאלנט מבוזר ואין משרדים, כאשר מחברים אותו יחד מקבלים Hyper-performing-teams; שהתפוקות בעבודה מהבית גבוהות מהעבודה במשרד, בגלל שיש פחות הפרעות ואפשר לבנות לו"ז אופטימלי לכל אחד; ושקיימות שיטות רבות ופשוטות כדי לגשר על בעיות התקשורת והסנכרון וכן על יצירת קשרים אישיים".

בורנשטיין מוסיף כי בתפקידו האחרון קיבל לידיו את תהליכי הגיוס לתפקידים הטכניים של החברה. "שם למדתי לשלב את הרקע בהנדסה עם בניית funnel גיוס כ"א עבור עובדים מרחוק", הוא אומר, "מדובר על 7,000 מועמדים בכל שבוע". המסקנות והניסיון שצבר הביאו אותו להקים את חברת FlatWorld.co, המספקת שירותי Hiring-As-A-Servce לכוח אדם גלובלי.

"כל מועמד עובר תהליכי אימות טכניים ואישיותיים, כי לא כל אחד מתאים להיות עובד מרחוק. אנחנו מייצרים לכל מועמד 'RemoteID' שבו תובנות ומסקנות בקשר ליכולותיו, וההאלגוריתם שפיתחנו מבצע התאמה בן המועמדים לחברות בהתאם לדנ"א הארגוני שלהן".

וכל עובד כזה הוא עובד חברה או פרילאנס?

בורנשטיין: "עובדים מרחוק יכולים להיות שכירים מלאים או לעבוד כעצמאים כנגד חשבונית. בכל מקרה המודל הוא משרה מלאה לטווח ארוך, ולא כאלה המוגבלות לפרויקטים. נושא העבודה כעצמאי מאוד מקובל בתעשייה הזאת, מכיוון שהוא פותר המון בעיות משפטיות וכספיות, שכן פתאום חברה מעסיקה עובדים מעשרות מדינות שונות".

כולם עכשיו בבידוד חברתי, איך העובדים מרחוק מתמודדים עם זה כל השנה?

בורנשטיין: "יש מספר שיטות פשוטות ומקובלות. אני למשל עובד שלושה ימים מהבית ועוד יומיים מחלל עבודה משותף רק בשביל לקבל קצת אוסמוזה של חברה. הרבה אנשים הולכים לעבוד מבית קפה לכמה שעות ואמצעים פופולריים בתוך חברות כאלה הם:
– בוט שמפגיש אנשים בחברה לשיחות ושואל את כולם כל הזמן לשלומם
– ערוץ ייעודי לבדיחות ושטויות
– חדר zoom ייעודי "להפסקת קפה" שמחליף את המטבחון. כל מי שרוצה לשתות קפה ביחד או לאכול ביחד מצטרף אליו עם המצלמה פתוחה. ובכלל, בכל שיחה המצלמה תמיד פתוחה".

ישיבות יומיות והרבה תקשורת

מלבד FlatWorld.co פועלות בישראל עוד חברות שמעדיפות לעבוד מרחוק – גם בימי שגרה. העובדים של LetsDeel, פלטפורמת תשלומים לעובדים מרחוק, מבוזרים בין ארצות הברית וישראל ועובדים כולם מרחוק, וגם Kaholo שעוסקת בתחום ה-DevOps ומעסיקה צוות בפולין שעובד כולו מהבית. "נראה שהיום מתן אפשרות כזו לעובד זה יתרון בעיני הרבה מתכנתים", אומר ליאור טל, מנכ"ל החברה,
"מנהל הפיתוח עובד מולם בסלאק וג'ירה; יש ישיבות יומיות, ובכלל ניהול המשימות מתנהל כרגיל, בדיוק כמו בחברה שיושבת באותו משרד".

טלי שם טוב, בעלים ומנכ"לית של CodeValue ו-WellDone, המעסיקה כ-240 עובדים, רובם המכריע אנשי תוכנה – ארכיטקטים, מתכנתים ויועצים – מסכימה כי דרך העבודה הזו מחייבת הרבה תקשורת בין כל העובדים והמנהלים.

"בראש ובראשונה יש לבצע תיאום ציפיות, להגדיר לו"ז ולפרט את המשימות ומי אחראי עליהן", היא אומרת, "אצלנו מבצעים Daily יומי בווידאו ובאודיו בין כל חברי הצוות ומתכננים את היום, כדי שכולם יהיו מסונכרנים ויידעו מה הם צריכים לעשות. בפגישה הזאת גם כל אחד מעדכן בקצרה על מה הוא עבד ביום שלפני, על מה הוא מתכנן לעבוד ביום הקרוב ואם משהו או מישהו יכולים לחסום או לעכב אותו".

שם טוב מוסיפה כי במודל עבודה מרחוק חשוב להקפיד לעדכן ולהתעדכן בהתפתחויות ולתעד שינויים באופן תכוף כדי שניתן יהיה לפקח ולדעת על התוצרים וההתקדמות של הצוות בכל רגע נתון.

הקורונה תעבור מתישהו ורובנו נחזור לבלות זמן בפקקים, בקיוביקל ובציפייה המשותפת לשליחים עם האוכל. אבל לא מעט חברות זרות וישראליות, שממשיכות בימים כאלו לעבוד כרגיל, מראות כי אפשר גם אחרת. לא מן הנמנע, שבזכות הפיילוט רחב המימדים שכל המשק עובר כעת – בעל כורחו – עבודה מרחוק תישאר כאן איתנו, במתכונת זו או אחרת.

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

5 תגובות על "לא רק בקורונה: מה גורם לסטארטאפים עם מאות עובדים לעבוד מרחוק גם בשגרה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גונן
Guest

מאז שאני עובד מהבית הפרודוקטיביות שלי השתפרה פלאים. והחלק המדהים? לא צריך לראות את הפרצופים של חבריי לעבודה!

ASD
Guest

ברגע שמבינים שהגבולות הם אישיים ולא "משרדיים", וברגע שמציבים אותם בהתאם למה שנוח (אני מתעורר מאוחר, ישן צהריים ופרודקטיבי בלילה. למשל.) החיים הופכים הרבה יותר הגיוניים.

ב-4 שעות מפוקסות בזמנים שנוחים לי, אני מספיק הרבה יותר ממה שהספקתי במשרד ובשאר הזמן אני משחרר את הראש לדברים אחרים שחשובים לי. הארגון נהנה מהתפוקה הרבה והאיכותית יותר שלי ואני נהנה מזמן פנוי.

משה
Guest

עבודה מרחוק גם מייעלת את העבודה, מאפשרת לאנשים להיות עם הילדים, חוסכת פקקים, דלק זיהום ושכר דירה עצום על משרדים מפוארים. בקיצור, רק יתרונות. את החלק הסוציאלי ניתן למלא באמצעות זום או וידאו קונפרנס. ממליץ בחום.. אני שנים עובד ככה (אולי 20 שנה). זה מעולה ויעיל ואפשר ממש לעבוד מעט שעות ולהגיע לתוצאות מעולות.

ASD
Guest

מסכים איתך למעט העניין הסוציאלי. אף זום או דיבור מרחוק לא מחליף פגישה אמיתית עם אנשים. זה עניין כימי.

ראש צוות פיתוח בראש פתוח
Guest
ראש צוות פיתוח בראש פתוח

מסכים מאוד עם המסקנות.
גם אצלנו עברו לעבודה מהבית והתפוקות לא נופלות ממה שהיה קודם.
חשוב רק להזכיר שעבודה מהבית זה דבר נהדר, אבל מתאפשר רק עם כלים מתאימים. אחרת יש דברים שפשוט לא עובדים.
לדוגמה, אצלנו משתמשים ב-Kaholo שהוזכרו בכתבה כדי להריץ תהליכי אוטומציה. בלעדיהם היינו צריכים לעבוד מהמשרד או פשוט לוותר על חלק מהיעילות שהתרגלנו אליה (וה-DevOps שלנו לא היו יכולים להרשות לעצמם לישון חחח).
כמובן ש-Zoom ו-Slack הם כלים שאנחנו כבר מתורגלים בשימוש בהם ועכשיו מקבלים חשיבות נוספת.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: